Προς το περιεχόμενο

DIY VoodooLab OD / OCD.


alderbody

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ηδη το δικο μου ειναι ετοιμο στο breadboard αλλα με TL072 ( δεν ειχα το TL082 φανταζομαι να εχουν παρομοια χρακτηριστικα). Εκανα λαθος ομως την 2Κ2 αντισταση , την διαβασα 22Κ ( alderbody μας παραπλανεις) κ βεβαια δεν εχω τανταλιου για τον coupling cap.Το βραδυ τα νεοτερα!!

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 98
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ηδη το δικο μου ειναι ετοιμο στο breadboard αλλα με TL072 ( δεν ειχα το TL082 φανταζομαι να εχουν παρομοια χρακτηριστικα).

 

το pinout ειναι ιδιο και θα παιζει μια χαρα και μ'αυτο. Εγω το δοκιμασα και με JRC4558 και με 072 και λεω να ψαχτω και με αλλα μπας και βγαλω κανα λαυρακι...  ;D

 

Εκανα λαθος ομως την 2Κ2 αντισταση , την διαβασα 22Κ ( alderbody μας παραπλανεις) κ βεβαια δεν εχω τανταλιου για τον coupling cap.Το βραδυ τα νεοτερα!!

 

αρχικα βαλ' το να δουλεψει με οτι εχεις και σταδιακα αλλαζε πραματα να δεις αν σου βελτιωνουν τον ηχο.

 

Εγω χθες παιδευομουν με audio probe να δω απο που ...χανει και τελικα καπου στην αρχη μου τα χαλαει.

Εκει που μπαινει το Vb, οποτε μου μυριζει ζημια στην 470Κ.

 

Θα δω αν παιξει. Αν δεν παιξει θα ξυλωσω τα καλα πραματα απο την πλακετα και θα την ξαναφτιαξω πιο προσεκτικα και με αλλη διαταξη για να εχω πιο ευκολη προσβαση για επισκευες.

 

Αλλωστε το να "κεντησεις" την πλακετα για μενα ειναι το πιο διασκεδαστικο μερος της κατασκευης ενος DIY πεταλιου.

Τρυπηματα-βαψιματα-offboard συνδεσεις ειναι οι πιο "βαριες" δουλειες...

 

...ιδωμεν  :)

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον πρωτη δοκιμη θετικοτατη , παιζοντας με μια ibanez prestige πανω στον Koch studiotone εβγαλε  πολυ καλο distortion κυριως, λογω της κιθαρας κ μετα καπακι η classic player 60 εδωσε πολυ ωραιο overdrive ,απο boost ( οχι τοσο transparent , θελουν tuning τα υλικα) μεχρι classic overdrive που εχει ομως αλλη αισθηση στο παιξιμο απο τα screamerοειδη! Αλλαξα μονο τον πυκνωτη στο negative feedback του πρωτου σταδιου απο 100n se 68n κ εχω πιο well defined μπασσα ειδικα οταν παιζω στην neck θεση! Aα κ στο ασυμμετρο clipping εβαλα bs170 κ 1N60. Θα το δοκιμασω αυριο κ σε μεγαλες εντασεις για να κανω μερικες Α/Β δοκιμες.Δειχνει οτι εχει μεγαλα περιθωρια βελτιωσης ! Κ κατι πιο γενικο τωρα , παρατηρω φτειαχνοντας διαφορα πεταλακια ποσο διαφορετικα ακουγονται αλλαζοντας κιθαρα κ ενισχυτη. Λες κ πρεπει να το ρυθμισεις στα μετρα καθα οργανου για να ''ταιριαξει'' ηχητικα.

( Το κατω μισο στο breadboard ειναι το ΟVD ,το πανω.....εκπληξη!!!!!!!)

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουφ ρε παιδια!! Τι μου δείχνετε breadboard εν μεσω εξεταστικής;  :P

Marillion εκεί δεξια τι παιζει; Κα'να tube overdrive;

Ad astra per alia fideles...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουφ ρε παιδια!! Τι μου δείχνετε breadboard εν μεσω εξεταστικής;  :P

Marillion εκεί δεξια τι παιζει; Κα'να tube overdrive;

 

Το ειδες ατιμουλικο ε? Ναι ειναι ενα tube overdrive sta 12Volt ( k στα 9 δουλευει ομως) συναρμολογημενο πανω στην βαση της 12ΑU7. Πολυ καλο θα ελεγα κ πολυ transparent . Δεν εχει τελειωσει ακομα γιατι ψαχνω να βρω τι ειδους tone stack θα βαλω ( αν θα βαλω τελικα) η αν θα προσθεσω ενα gain stage ακομα.

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο boost ( οχι τοσο transparent , θελουν tuning τα υλικα)

 

τη στιγμη που υπαρχει ποτενσιομετρο για gain δεν ειναι δυνατον να υπαρξει transparent boost.

 

Εγω ειχα παρατηρησει στο δικο μου οτι με το Gain στο 0 ειχα ενα ωραιο Boost με πολυ "λειασμενες" ακμες. Ενα πολυ παχυ καθαρο που εκανε τον low output singlecoil να μοιαζει σαν πολυ καλος (ιδανικος ισως) overThetopwound μονος με τρελλη εξοδο και μονο τα ξερα πριμα "εκτος ηχητικου μπουκετου".

 

Και επειδη αυτο το πεταλι εχει μπασα, ο ηχος εχει πολλα @@...  :o ;D

 

Με πολυ γερες πενιες (ή τσιμπητες...) το κυκλωμα και παλι "θυμαται" τις δυναμικες του και σκαει κι ενα slight breakup (τα Mosfets "καραδοκουν" να clip_αρουν) και "δενει το γλυκοοοοο"...

 

 

 

tip>>  ...carbon comps εχεις?  αν εχεις βαλε σε "μερικα" σημεια. ψαξε πού σου ακουγονται "καλυτερα"  ;)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ειναι ενα tube overdrive sta 12Volt ( k στα 9 δουλευει ομως) συναρμολογημενο πανω στην βαση της 12ΑU7. Πολυ καλο θα ελεγα κ πολυ transparent . Δεν εχει τελειωσει ακομα γιατι ψαχνω να βρω τι ειδους tone stack θα βαλω ( αν θα βαλω τελικα) η αν θα προσθεσω ενα gain stage ακομα.

 

βαλε tonestack και gain stage μετα για να αντισταθμισεις τις απωλειες.

 

δες για κανα tweed style Tstack με σκετο tone.

 

Στα 9Volt βρωμιζει αρκετα?

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βαλε tonestack και gain stage μετα για να αντισταθμισεις τις απωλειες.

 

δες για κανα tweed style Tstack με σκετο tone.

 

Στα 9Volt βρωμιζει αρκετα?

 

 

Οχι , στα 9 V οντως ειναι λιγοτερη η βρωμα αλλα κ πιο ''πλαδαρος '' ο ηχος μιας κ τα νηματα παιρνουν 4.5 V. To xotic Rc booster ( εκανα μια αποπειρα να το κλωνοποιησω) εχει πολυ transparent ηχο παρολο που εχει gain. Παντως εγω δεν ψαχνω το απολυτα διαφανο overdrive αρκει ο χρωματισμος να μου αρεσει. Το OVD νομιζω θα συμπεριφερεται καλυτερα με single coils , τι λες αρχηγε alderbody?

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι , στα 9 V οντως ειναι λιγοτερη η βρωμα αλλα κ πιο ''πλαδαρος '' ο ηχος μιας κ τα νηματα παιρνουν 4.5 V.

 

ναι, λογικα στα 9V παιζει flubbyness...

 

Παντως εγω δεν ψαχνω το απολυτα διαφανο overdrive αρκει ο χρωματισμος να μου αρεσει.

 

σωστο σε βρισκω!...  :)

 

Το OVD νομιζω θα συμπεριφερεται καλυτερα με single coils , τι λες αρχηγε alderbody?

 

κι εγω με singles το χρησιμοποιω (οπως ...ολα ;D)

Αλλα η γλυκα και τα rounded edges ταιριαζουν σιγουρα πιο πολυ σε singles.

 

Ειναι βεβαια και θεμα voicing... Μπορει να το κανεις πιο "edgy" και ξερο για να "καθεται" καλυτερα με humbuckers.

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου