Προς το περιεχόμενο

DIY VoodooLab OD / OCD.


alderbody

Προτεινόμενες αναρτήσεις

λοιπον....αν εξαιρεσουμε τους συνδεσμουσ( δλδ τα "και" κτλπ) δν εχω καταλαβει λεξη!!!!  αντε και κανα ρημα ......

:D

 

;D ;D ;D ;D ;D Παντως εγω δεν φταιω , ο alderbody ειναι ο υπευθυνος ,με τις μαστοριες του μας βαζει σε μπελαδες κ αναγκαζομαστε να μιλαμε κινεζικα!! U know what i mean!!!!

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 98
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Οχι , στα 9 V οντως ειναι λιγοτερη η βρωμα αλλα κ πιο ''πλαδαρος '' ο ηχος μιας κ τα νηματα παιρνουν 4.5 V.

[κινέζικων συνέχεια] Άντε ρε συ! Θα περίμενα να έχει περισσότερη βρωμιά στα 9v καθότι το plate είναι πιο "starved" απο τα 12. Γιατί δίνεις μόνο 4,5 βολτ στα νήματα; Νομίζω στα 6,5 και στα 12,6 δουλέυει η 12au7.[/κινέζικων συνέχεια]

Εγώ πάντως έχω στα υπ'όψιν μου να φτιάξω κάτι σαν το Vanilla OD με δύο 12au7, 3 gain stages και ένα για αντιστάθμιση της χασούρας απ'το tonestack (πρώτη λαμπάτη κατασκευή  :D :D :D).

Alderbody sorry για το off-topic!!!

Ad astra per alia fideles...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[κινέζικων συνέχεια] Άντε ρε συ! Θα περίμενα να έχει περισσότερη βρωμιά στα 9v καθότι το plate είναι πιο "starved" απο τα 12. Γιατί δίνεις μόνο 4,5 βολτ στα νήματα; Νομίζω στα 6,5 και στα 12,6 δουλέυει η 12au7.[/κινέζικων συνέχεια]

Εγώ πάντως έχω στα υπ'όψιν μου να φτιάξω κάτι σαν το Vanilla OD με δύο 12au7, 3 gain stages και ένα για αντιστάθμιση της χασούρας απ'το tonestack (πρώτη λαμπάτη κατασκευή  :D :D :D).

Alderbody sorry για το off-topic!!!

 

Εαν δωσουμε 9V στα ακρα των νηματων τοτε η μεσαια κοινη ληψη θα δινει 4.5 στην καθε τριοδο. Το ιδανικο θα ηταν να διναμε στα ακρα 12.6V για να ειχαμε την ζητουμενη ταση  6,3V σε καθε τριοδο. Η 12ΑU7 εχει χαμηλο gain ετσι κι αλλιως κ ο ηχος ειναι πιο πλαδαρος στα 9 V με σαφως λιγοτερη βρωμα γιατι εχει πεση κ η ταση στα νηματα. To Vanilla OD το εχω υπ οψιν μου αλλα δεν ειμαι κ τοσο fan των χαμηλου βολταζ λαμπατων κατασκευων παρολο που θα το παλεψω ακομα λιγο το θεμα. Η λαμπα δινει τις γνωστες αρμονικες της κ το γλυκο ηχοχρωμα της οπως σιγουρα ξερεις σε υψηλες τασεις.

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μπράβο βρε συ alderbody.  :)

2 πετάλια έχω στο "χειρουργείο" και βαριέμαι να τα κλείσω. Με μπρίζωσες  ;D

 

Μια παρατήρηση σε σχέση με το πρώτο σου post:  Αν μιλάμε για το ίδιο τμήμα του κυκλώματος, βαθυπερατο είναι το tone και όχι υψιπερατό.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβως ,απλα εγω το λεω κινεζικα ( low pass filter) κ εσυ (βαθυπερατο)ειχες διαβασει λιγο Παπαδιαμαντη πριν!!! ( ελα παραδεξου το)!!!!! :D :D :D

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μιλάμε για το ίδιο τμήμα του κυκλώματος, βαθυπερατο είναι το tone και όχι υψιπερατό.   :)

 

 

...να σου πω το σκεφτηκα αλλα με μπερδευει το resistor to ground, που κανει υψιπερατο φιλτρο.

 

high-pass: (οι τιμες ειναι ενδεικτικες)

highpass.gif

 

low-pass: (οι τιμες ειναι ενδεικτικες)

lowpass.gif

 

στις Strats η συνδεσμολογια δινει Lowpass:

 

stockstrat.gif

 

???  ???  ???  edit: που κανω λαθος? help

 

εσυ γιατι λες οτι ειναι Lowpass? Δεν ειναι η αντισταση-στη-γη?

 

δες το σχεδιο του "tonestack" που επισυναπτω:

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου