Προς το περιεχόμενο

CRASH TEST


Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σε ολους,

ξερω οτι αναφερω το ιδιο θεμα αλλα πιστευω οτι ειναι αρκετα ενδιαφερον ,

πριν κατι μερες ειχα στη διαθεση μου μια mexican strat την οποια εφερα στο σπιτι να σεταρω. Σκεφτηκα λοιπον να κανω μια ηχογραφηση με ακριβως τα ιδια settings πρωτα με τη suhr μου και μετα με την strat. χρησιμοποιησα εσκεμενα την φτηνη προενισχυση της terratec μου για να ειναι πιο δυσκολο να ακουστουν οι οποιες διαφορες. Ο ενισχυτης ηταν ενας laney vc 50 με ενα μικροφωνο sm57 μπροστα απο το ηχειο.

στο παρακατω Link Λοιπον πρωτα ακουγεται η suhr και μετα η strat,

θα ηθελα να ακουσω τη γνωμη σας 8)

 

http://mp3.openmusicsource.net/stream/download.php?id=207270&q=download&oms_partner_id=101&oms_session_id=1f34fadde763c69890bd353104959f57

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

κωστα η διαφορα δεν ακουγεται καθολου...δεν το καταλαβα οτι ηταν η πρωτη η suhr που ακουσα...οχι αν δεν μου το ελεγες εσυ :lol: :lol:

αχχ ρε κωστα παλι φωτιες αναβεις πανω που πηγαινα να ηρεμησω 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αν τις κάνεις κανονικό crash test είμαι σίγουρος ότι οι βίδες της μεξικάνικης δεν θα λυγίσουν όσο της suhr.... Πάντως πέρα απο την πλάκα πιστεύω πως ο καλήτερος τρόπος για να τεστάρεις ένα όργανο είναι κατευθίαν καρφί σε pc με απλή κάρτα ήχου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο 0:39 τι κάνεις αλλάζεις μαγνήτη ή κιθάρα;

Εμένα πάντως από το 0:00 έως το 0:39 και από το 1:00 έως τέλος δεν μου ακούγονται μεγάλες διαφορές.

Δηλαδή έτσι όπως το άκουσα είναι 0:00 έως το 0:39 η fender,0:39 έως 1:00 η suhr και μετά πάλι η fender.Δεν ξέρω μπορεί να κάνω και λάθος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον απο αρχη εως 1:00 suhr kai αλλαζω δυο μαγνητες , απο 1 εως τελος fender και αλλαζο παλι μαγνητες . Για το οτι ο καλυτερος τροπος να τεσταρεις κιθαρες ειναι να τις βαλεις καρφι σε Pc δεν θα κανω σχολιο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Suhr έχει σαφώς καλύτερο definition, high end, dynamics etc., η Fender έχει πιο πολλά "balls", ακούγεται πιο Stevie Ray-style νομίζω. Βέβαια, αν η μεξικάνα έχει τους stock μαγνήτες, που έτσι μου ακούγεται δηλαδή, η διαφορά είναι απόλυτα λογική και αναμενόμενη.

url=http://www.soundclick.com/akisk]Akis K

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά χαρά και από εμένα,

 

H γνώμη μου είναι suhr σε κάθε περίπτωση, για όσα ανέφερε ο ¶κης.

 

Εάν δεν ήξερα τι κιθάρες είναι και έπρεπε να επιλέξω μία από τις δύο μόνο με αυτά τα δείγματα, γνωρίζοντας ότι η ηχογράφηση έχει γίνει με ίδιο setup, θα αγόραζα την πρώτη χωρίς να το ακούσω για τρίτη φορά και χωρίς να με ενδιαφέρει ποιά είναι ποιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κώστα, οι διαφορές είναι σαφώς ευδιάκριτες. Δυο παρατηρήσεις:

 

1) Η "καλή" κιθάρα σε κάνει να παίζεις και καλύτερα (όχι εσένα ειδικά, τον καθένα). Θα μου πεις η Fender δεν ήταν και δική σου, αλλά καταλαβαίνεις τι θέλω να πω.

 

2) Η Fender με ένα σετάκι Kinmann πως θα ακουγόταν άραγε; :wink:

 

Μιας και ξεκινήσαμε αυτό το (ενδιαφέρον) παιχνίδι, σκέφτομαι να ανεβάσω κάτι ανάλογο (όπου η διαφορά στην τιμή και το status ανάμεσα στις 2 κιθάρες, άστα να πάνε...).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καλύτερος τροπος να τεστάρεις κιθαρες ΔΕΝ ειναι καρφι-καρφι σε pc... :wink:

 

κατα τα αλλα η suhr ακούγεται πιο vintage & open (πιο ...Hendrix ας πούμε :wink: ) σε σχεση με τη μεξικάνικη που εχει περισσότερα μεσαία (πιο SRV οπως ειπαν & τα παιδιά) αυτο οφείλεται σίγουρα στους μαγνήτες μια και οι tex mex & δεν ειναι οτι καλύτερο αλλα εχουν και υπερβολικο winding.

 

Παντως & με τις δυο ΕΣΥ γ...τα ακούγεσαι :wink: :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου