Προς το περιεχόμενο

CRASH TEST


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταρχήν αισθάνομαι την ανάγκη να κάνω ένα ένα θετικότατο σχόλιο για τι παίξιμο σου !!! και για την ιδέα του crash test

Τώρα για της κιθάρες για να είμαστε και τελείως αντικειμενικοί η suhr έχει πολλαπλάσια τιμή από την strat :wink: όσο για το πως ακούγονται

συμφωνώ με όσα ειπώθηκαν παραπάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Administrator

kotsadoros πολύ καλή η ιδέα σου.

Θα ήταν καλύτερα να μην είχες αποκαλύψει τις κιθάρες, απλά τα σημεία που τις άλλαξες και να γινόταν A - B test...

Είναι δεδομένο ότι η πρώτη έχει το definition, τη δυναμική κλπ. και αναπόφευκτα το χέρι που την παίζει πρέπει να ξέρει που "πατάει" γιατί όλα ακούγονται... Πολλές φορές "κρυβόμαστε πίσω από την παραμόρφωση.

Ε λοιπόν αυτά τα όργανα δεν το επιτρέπουν!

Βέβαια θα ήταν επίσης ενδιαφέρον να μπορούσε να αντιπαρατεθεί και η Mexico με παρόμοιους μαγνήτες της Suhr...

Εκεί λοιπόν πέρα από το playability που αφορά το setup αλλά και την λεπτομέρεια κατασκεύης, θα ακούγαμε και τις διαφορές της υπόλοιπης κατασκεύης και τι ποσοστό στον ήχο έχουν.

 

Συγχαρητήρια πάντως, θα ανεβάσω το θέμα και στο My music για ευκολότερη πρόσβαση. :wink:

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήταν καλύτερα να μην είχες αποκαλύψει τις κιθάρες' date=' απλά τα σημεία που τις άλλαξες και να γινόταν A - B test...

[/quote']

 

Συμφωνώ και επαυξάνω!

Εύγε για την ιδέα,kotsadoros!

 

Περιμένουμε και το A/Bing by superfunk,εναγωνίως.... :D

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται με κάλυψε ο Κωτσαδόρος :wink:

Πάντως τα γέλια που εχω κανει χρόνια μες τα στούντιος,που λεει & ο Μαργαριτης :lol: ,με όλους όσους "ακουνε" τις διαφορές ΜΕΣΑ στο κομμάτι δεν περιγράφονται.

Τους λες π.χ. "ακου ρε μεγάλε πως σκοτώνει στο σόλο η Les Paul μεσα απο το Marshall" και σου λενε ,"ε βεβαια άλλο πράγμα η Gibson" & βεβαια αυτο που ακούνε είναι μια strat με ενα BOSS DS1 πάνω σε ενα twin reverb! :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο σωστός τρόπος για A/Bing ποιός είναι;Κάτι είχα ακούσει για σύγκριση στον ίδιο ενισχυτή,με όλα τα controls στη θέση 12 (στη μέση τέλος πάντων,για να είναι όσο δυνατόν πιο ουδέτερος).

Ένας ενισχυτής όμως είναι πολύ πιθανό να ταιριάζει καλύτερα με μια κιθάρα και να την "κολακεύει",ενώ με μια άλλη όχι.

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ρε παιδιά τόσο κουλαύτης είμαι(κουλός στα αυτιά :lol: )

Πραγματικά ο ήχος μέχρι το 0:39 δεν μου άρεσε (πολύ λάσπη,μουντός) αλλά εκεί στην αλλαγή μαγνήτη είπα,νατη η suhr πραγματικά κάτι το διαφορετικό,να μην πω ότι μου θύμισε τον ήχο του henderson,αλλά μόνο στο σημείο αυτό.

Σίγουρα εκεί που μπαίνει η fender είχε λίγο διαφορετικό ήχο απ'οτι στην αρχή αλλά διαφορετικό όχι καλύτερο ή χειρότερο.Τώρα αν είχα κι εγώ την κιθάρα αυτή σίγουρα θα έκρινα καλύτερα.Anyway εγώ έχω καταλήξει ότι ο ενισχυτής είναι τελικά όλα τα λεφτά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καρφι στον ΛΑΜΠΑΤΟ ενισχυτη και ευρεση του sweet spot για καθε κιθαρα,οντως καθε ενισχυτης πρεπει να ρυθμιστει διαφορετικα για καθε κιθαρα...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα εκεί που μπαίνει η fender είχε λίγο διαφορετικό ήχο απ'οτι στην αρχή αλλά διαφορετικό όχι καλύτερο ή χειρότερο.

 

Συμφωνώ!Όπως ειπώθηκε,πιο blues-άδικος.Πάντως,έτσι όπως τις ακούω,δε μου φαίνεται ότι θα έδινα τα 1000Ε διαφορά που έχουν(τόσο δεν είναι) ,αν έχουν και οι δύο feeling που με βολεύει...

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ!Όπως ειπώθηκε' date='πιο blues-άδικος.Πάντως,έτσι όπως τις ακούω,δε μου φαίνεται ότι θα έδινα τα 1000Ε διαφορά που έχουν(τόσο δεν είναι) ,αν έχουν και οι δύο feeling που με βολεύει...[/quote']

Μπά,γύρω στα 2500 κάνει η suhr και η fender mex πρέπει να κάνει κοντά στα 500.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ!Όπως ειπώθηκε' date='πιο blues-άδικος.Πάντως,έτσι όπως τις ακούω,δε μου φαίνεται ότι θα έδινα τα 1000Ε διαφορά που έχουν(τόσο δεν είναι) ,αν έχουν και οι δύο feeling που με βολεύει...[/quote']

Μπά,γύρω στα 2500 κάνει η suhr και η fender mex πρέπει να κάνει κοντά στα 500.

 

2000 διαφορά;Δεν ακούγεται,στα αυτιά μου τουλάχιστον,τόσο εντυπωσιακά όσο μου ακούγεται η διαφορά της τιμής τους.

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου