Προς το περιεχόμενο

Metallica - Death magnetic


Subfire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10+ σελίδες τόπικ ενώ εν έτει 2008 κυκλοφορούν τριγύρω πιο ενδιαφέροντα πράγματα τα οποία μπορεί και να περνούν απαρατήρητα (άποψη μου, πάντα σχετικά).

 

Βασικά 10 σελίδες thread για μια μπάντα σημαίνει οτί αυτή η μπάντα είναι popular. Απλά τα πράγματα. Όλοι (περίπου) ξέρουν τους Μετάλλικα, έχουν ακούσει δίσκους τους κ προφανώς γράφουν την γνώμη τους. Νομίζω το ίδιο θα γίνει για τον νέο δίσκο των Led Zeppelin...

 

Σιγουρα υπάρχουν ενδιαφέροντα πράγματα εκει έξω αλλά δεν νομίζω να απαντήσει κανείς στο thread που θα ανοίξω με όνομα "Raping Jesus' Dog - Abominations of Cultural Mastubation"  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...
  • Απαντήσεις 119
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγώ προσωπικά δεν περιμένω από κανέναν να αναπαράγει το παρελθόν του.

 

Οι Metallica εξαργυρώνουν το γεγονός ότι ειναι ΓΑΜΑΤΗ μπάντα, είτε παίζουν thrash είτε παίζουν nu-metal, μέσα στο στούντιο και ζωντανά  8)

 

To δίσκο τον αγόρασα και με κάθε ακρόαση μου αρέσει όλο και περισσότερο, plain+simple  ;)

 

Από κει και πέρα όποιος έχει όρεξη για παιχνίδια, πρόβλημά του εγώ είμαι πολύ απασχολημένος αυτές τις μέρες απολαμβάνοντας μουσική που μ'αρέσει  8) 8) 8)

 

headbang.gif

 

+1.000.000.000.000.000.000.000.000 και βάλε!!! ;)

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω γιατί εχουν συνδέσει οι άνθρωποι την μουσική με την τεχνική και το πόσα κιλά πράγματα χωνει κάποιος στο rhythm section αλλά ο ulrich παίζει αυτά που πρέπει και όπως πρέπει και δίνει παραπάνω από αυτά που πρέπει. Εμένα μου φαίνεται με λίγα λόγια ότι ως ντραμμερ δεν φλυαρεί αλλά έχει ΝΟΗΜΑ.

Γνώμες πάντα...

 

Πάντως ντραμερ που δεν κρατάει σταθερό ρυθμό κυρίως στα live, δεν δείχνουν κάποιο που παίζει όπως πρέπει.

Πωπω το κόβω εδώ με το όλο τεχνικό του πράματος, γιατί θα σηκωθεί ο fenriz και θα με ταράξει στις κλωτσιές! ;D

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως ντραμερ που δεν κρατάει σταθερό ρυθμό κυρίως στα live, δεν δείχνουν κάποιο που παίζει όπως πρέπει.

Πωπω το κόβω εδώ με το όλο τεχνικό του πράματος, γιατί θα σηκωθεί ο fenriz και θα με ταράξει στις κλωτσιές! ;D

 

Συμφωνώ ,απλά σε live Που έχω δει από βίντεο δείχνει μια χαρά αλλά για να το λες κατι θα ξέρεις. Πάω πάσσο στο τεχνικό θέμα.

  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες αργότερα...

Ξεθάβω κι εγώ για να πω μια γνωμη!

 

Δανείστηκα το άλμπουμ για να το ακούσω. Η άποψή μου (είμαι άνθρωπος που δεν αντέχει την πολύ heavy μουσική, εξηγούμαι!) είναι ότι δύσκολα θα αγόραζα το δίσκο...

 

Έχω (αυθεντική πάντα) όλη τη δισκογραφία από το Kill 'Em μέχρι το Garage Inc. αλλά το μόνο άλμπουμ (από την πρώτη περίοδο) που μου αρέσει ολόκληρο, και μου αρέσει πολύ, είναι το Ride. Το θεωρώ original με τα διαφορετικά κομμάτια να δένουν ωραία και μου δίνει αίσθηση σοβαρού συγκροτήματος που εκφράζεται με heavy ηχο χωρις όμως την καφρίλα που συνήθως έχουν όσα thrash έχω ακούσει που προσωπικά με χαλάει πολύ.

Με έχουν βρίσει αρκετές φορές  ;D αλλά προσωπικά το Kill δε μου αρέσει καθόλου και το Justice δεν άντεξα να το ακούσω δεύτερη φορά (ευτυχώς που μου το είχαν φέρει δώρο). Αυτά τα λέω για να δείξω υπό ποιο πρίσμα ακούω εγώ Metallica με βάση πάντα το προσωπικό μου γούστο, καθώς και να τονίσω πόσες διαφορετικές γνώμες υπάρχουν. Το Black album το συμπαθώ αλλά με εξαίρεση τα 2 πιο εμπορικά κομμάτια του, τα άλλα του "hits" (Enter Sandman, Sad but True etc) με αφήνουν παγερά αδιάφορο ενώ τα πιο "αγνωστα" κομματια μου φαίνονται πιο ενδιαφέροντα(π.χ. God That failed).

Αγαπημένο μου μακράν αλμπουμ είναι το Reload (ναι φίλτατοι μεταλλάδες :P :P, καλά διαβάσατε ,δεν κάνω πλάκα!)

 

Μου αρέσουν επίσης όλες σχδόν οι διασκευές του Garage... To St.Anger δεν το έχω ακούσει

 

(Τέλος με το υποκειμενικό υποβαθρο)

 

Προσωπικά, αυτό που οι περισσότεροι κράζετε στους Μεταλικα είναι η μεταστροφή τους από το heavy ήχο σε πιο "εμπορική" ή "mainstream" κατεύθυνση... Εγώ αντιθέτως πιστεύω ότι ήταν θετική και (όπως εύστοχα παρατήρησε και κάποιος) δείχνει εξέλιξη της έκφρασής τους. Δλδ τι πιο λογικό, όταν οι άνθρωποι δεν ήταν πια 25 χρονών, από την αναζήτηση περισσότερης μελωδίας στη μουσική τους... Στο τελευταίο αυτό άλμπουμ κάνουν κατα κάποιο τρόπο πισωγύρισμα. Υπάρχει σαφής τάση αναπαραγωγής αυτών που έπαιζαν στο παρελθόν (ξαναμπήκε αυτή η ανελέητη δίκαση με το κοπάνημα, και τα ρυθμικά στην κιθάρα με το δεξί χέρι να πηγαίνει ...κομπρεσσέρ  ;D, που ήλπιζα ότι ανήκαν στο παρελθόν... ).

 

Αυτό που με ενόχλησε περισσότερο όμως ήταν ότι στα αυτιά μου ακουγόταν επιτηδευμένο, τεχνητό, δεν ήταν αυτό που τους έβγαινε πραγματικά. Το Unforgiven III όντως έχει πολύ Disappear μέσα, ένα άλλο κομμάτι έχει πολύ Creeping Death, γενικώς μια προσπάθεια "άντε παιδια να πείσουμε ότι δε <<φλωρέψαμε>>, και ότι το έχουμε ακόμα το heavy". Ξεκαθαρίζω πως αν ακούγοντας το δίσκο μου έβγαζαν το συναίσθημα ότι παίζουν έτσι επειδή πραγματικά εκφράζονται γυρίζοντας σε πιο heavy μονοπάτια, δε θα είχα κανένα πρόβλημα (άλλωστε όπως ξανάγραψα, το Ride παρ'όλο που είναι πολύ heavy σε σχέση με τα συνήθη ακούσματά μου, μου αρέσει πολύ). Πάντως το άλμπουμ δεν το θεωρώ κακό, απλά όπως όλοι τονίζω τι δε μου άρεσε.

 

Πιο συγκεκριμένες παρατηρήσεις τώρα. Έχει αρκετά ωραία κομμάτια με ωραία ριφφ κλπ, αλλά με ξενερώνει όταν εκεί που ακούω το ριφφ ξαφνικά χώνει καφροντραμς... (είπαμε, γούστα είναι αυτά). Τα ντραμς έχουν κατ'εμέ ήχο πολύ ξερό και είναι δυνατά στη μίξη. Εμένα αυτό με κουράζει αφάνταστα, όταν έχουν τόσο συχνά ξεσπάσματα... δε μπορώ να ευχαριστηθώ τη μουσική. Η φωνή ήθελε λίγο ...αποξήρανση  ;D αλλά σε σχέση με τα drums αυτό δε με ενοχλεί... Επίσης με κούρασε αρκετά η διάρκεια των κομματιών επειδή τα τραβούσαν χωρίς να τους προσθέτουν κάτι μελωδικά (όπως π.χ στο Reload  ;) ) και απλά συνέχιζαν στα ίδια heavy riffs...

Τέλος, όπως ξαναείπα, κάποια κομμάτια ήταν πολύ heavy για τα γούστα μου (π.χ. My Apocalypse), αλλά βασικά πήγαιναν προς Kill 'Em All κλπ. μεριά και εξήγησα γιατί αυτό δε μου άρεσε. Μου άρεσε αρκετά το Day That Never Comes (ω μαγεία, θα μπορούσε να ανήκει στο Reload το προσέξατε κι εσείς ε??  :D :D )

 

Τέλος πάντων, θα μου άρεσε να κάνουν ένα δίσκο με ό,τι τους βγαίνει αυθόρμητα (μακάρι κι αυτός να ήταν τέτοιος και εγώ απλά να μην το κατάλαβα).

 

Ένας προβληματισμός ακόμα:

Είναι λογικό και θεμιτό να αλλάζουν ύφος και στιλ, αλλά δε σας αρέσει! Ο Malmsteen από το 1984 τα ίδια παίζει και πάλι δε σας αρέσει, θέλετε να πρωτοτυπήσει (σε αυτό συμφωνώ απολύτως). Γιατί είναι κακό που οι Metallica βγάλαν ένα δίσκο σαν το Reload? Τα λέω αυτά γιατί διαβάζω απόψεις "οι Metallica βγάλαν το Master of Puppets. Δεν είναι δυνατόν να βγάλανε το Reload", θεωρείται ντροπή ο δίσκος, κι όμως τον άκουσα πάλι μετά το Death Magnetic και διαπίστωσα ότι μου ακούγεται όντως πιο γνήσιος και δεν κρύβω ότι τον προτιμώ απείρως...

 

My 2 cents  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω το άλμπουμ καιρό τώρα και μπορώ να πω ότι όντως μ'αρέσει περισσότερο όπως είναι παρά στην "σωστή" έκδοση του guitar hero...άντε βγάλε άκρη  :-\

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά δεν έχω ακούσει την guitar hero version, άκουσα όμως το κανονικό cd  (σε πάρα πολύ καλά ηχεία μάλιστα, που θεωρούνται ηχεία αναφοράς...) και δεν το πίστευα!

 

Τα κομμάτια πάντως αν και δεν είμαι fan του είδους τα βρήκα καλά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου