Προς το περιεχόμενο

Metallica - Death magnetic


Subfire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα περιμένω να βγει και να το αγοράσω αυθεντικό για να το ακούσω.  ;) Αλήθεια έχει μέσα Unforgiven III;;

 

Έχει έχει...  ;D Κ έγω με το που είδα το playlist πέθανα από τη χαρά μου καθώς τα 2 προηγούμενα με χουν σημαδέψει. Τεσπά αυθεντικά CD κ μόνο παίδες... άλλη χάρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 119
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλα ακουστε το λιγο πριν το παρετε κ αυθεντικο :D μπορει να σου βγει μεγαλη μουφα..εγω το βρηκα μετριο..ειδικα αυτη η φωνη ρε παιδακι μου :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν το ακούσετε το unforgiven III θα θέλετε να τους σημαδέψετε με όπλο :D 

 

το φανταζόμουν, αλλά είπα να τους δώσω μια ευκαιρία.....τεσπα θα δείξει.

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαινεται μονο σε μενα οτι το refrain του νεου Unforgiven θυμιζει το Dissapear?

Ξεκιναει τραγουδωντας την μελωδια οπως κ στο refrain Dissapear κ θελωντας παραλληλα να το διαφοροποιησει απ αυτο το χανει καπου (κ καποιοι μιλανε για πυροβολισμους  :P )...

 

Μια παρατηρηση..  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ντάξει το unforgiven III δεν είναι το καλύτερο τραγουδι του δίσκου. Υπάρχουν εκεί μέσα πολύ αξιόλογα κομμάτια και πιστεύω πως συνολικά ειναι ένας πολύ καλός δίσκος. Η παραγωγή είναι όντως λίγο ''ωμή'' αλλά άν σκεφτείς οτι μιλάμε για thrash δικαιολογείται σε κάποιο βαθμό. Προσωπικά μου άρεσε πολύ περισσότερο απο τα μετα-Load album που έχουν βγάλει. [Παρ όλο που έχω λιώσει με όλους τους δίσκους τους σε διάφορες φάσεις..]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ντάξει το unforgiven III δεν είναι το καλύτερο τραγουδι του δίσκου. Υπάρχουν εκεί μέσα πολύ αξιόλογα κομμάτια και πιστεύω πως συνολικά ειναι ένας πολύ καλός δίσκος. Η παραγωγή είναι όντως λίγο ''ωμή'' αλλά άν σκεφτείς οτι μιλάμε για thrash δικαιολογείται σε κάποιο βαθμό. Προσωπικά μου άρεσε πολύ περισσότερο απο τα μετα-Load album που έχουν βγάλει. [Παρ όλο που έχω λιώσει με όλους τους δίσκους τους σε διάφορες φάσεις..]

 

νταξει δεν το λες και thrash αυτο που παιζουν οι metallica στο death magnetic......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ παιδιά! Το Death Magnetic δεν τον λες thrash δίσκο.

 

Βασικά ρε παιδί όταν έχεις ακούσει τους τρεις κλασσικά υπερδίσκους (Ride the lightning, master of puppets, ...and justice for all) γίνεσαι αναγκαστικά fanboyκαι από εκεί και πέρα οτι βγάζουν οι Metallica θα το συγκρίνεις με την τότε εικόνα τους. Δηλαδή εγώ όσο το σκέφτομαι να αποφύγω αυτή τη σύγκριση πάντα εκεί πέφτω. Οπότε πρέπει εγώ για να κρίνω αυτόν τον δίσκο να χωρίσω την κριτική μου σε δύο περιπτώσεις.

 

1η Περίπτωση: Αν αυτός ο δίσκος έβγαινε μετά από το ...and justice for all ή έστω μετά το black album, χωρίς να έχουν βγει οι δίσκοι που ουσιαστικά δίχασαν το κοινό τους, τι θα έλεγα...

...θα έλεγα οτι είναι μια ενας πολύ καλός και σκληρός δίσκος, βέβαια όχι με τις φοβερές συνθέσεις των προηγούμενων αλλά riff-άτος όσο πρέπει.

 

2η Περίπτωση: Η τώρα ημερομηνία κυκλοφορίας του δίσκου...

...θα έλεγα οτι απλά δεν περίμενα οι Metallica να ξαναεπιστρέψουν σε αυτό το ύφος και σαφώς μου θυμίζει κάτι από τα παλιά.

 

Πάντως και εμένα δεν μου άρεσε όταν άκουσα οτι θα κάνει ο Rubin παραγωγή στον δίσκο και τελικά επιβεβαιώθηκα. Πολύ distortion ρε παιδιά! Τουλάχιστον ακούγεται πολύ μπάσο σε σχέση με προηγούμενους δίσκους τους αλλά σίγουρα πρέπει να έχουν βάλει στον μπασίστα ένα μηχάνημα πάνω στο μπάσο έτσι ώστε όταν πάει να κάνει κάτι παραπάνω δικό του μουσικά να τον βαράει ηλεκτρισμός για να μην το ξανακάνει. Η φωνή του Hedfield εντάξει ρε παιδιά αυτή είναι αυτή αγαπήσαμε. Χαρακτηριστική αμερικανομεταλοφωνή που εγώ θα την πω την αμαρτία ου μου αρέσει.

Σε γενικές γραμμές εμένα ο δίσκος μου άρεσε και ήταν ευχάριστη έκπληξη για εμένα. Επίσης συμφωνώ με το...

 

Για τους φαν των Metallica, θα έλεγα είναι ένα album που καταφέρνει να συντηρεί την ελπίδα τους ότι η μπάντα έχει κάτι ακόμα να δώσει.

Για τους υπόλοιπους απλά υπάρχουν πολύ καλύτερα album εκεί έξω...

 

Υ.Γ.1 Καλό το καινούριο των Testament?

Υ.Γ.2

έχετε χάρη που κόλλησε ο mozilla γιατί είχα γράψει ένα κείμενο κόλαφο

Αυτό αποκλείεται! Ίσως αυτό το thread έβγαλε μια είδηση. ;D

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου