Προς το περιεχόμενο

ας ερχόσουν για λίγο (μια διασκευή και από μένα )


harisz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

λοιπόν πήγα να το κανω πιο τσιγγανέ αλλά με ηλεκτρική και και καρφί στην κάρτα ήχου μάλλον δεν πολυβγήκε..τέσπα - τη γνώμη σας κύριοι...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα αλλα γιατι δεν το γεμισες λιγο?Αρμονια δινεις αλλα ειναι λιγο αδειο.Ηθελες λογικα να το πας ρουμπάτο γι αυτο δεν εκανες τπτ με πλατες.Με τπτ πιο ακουστικο το δοκιμασες?Πιο τζανγκιάρικο το ακουστικο οργάνι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα αλλα γιατι δεν το γεμισες λιγο?Αρμονια δινεις αλλα ειναι λιγο αδειο.Ηθελες λογικα να το πας ρουμπάτο γι αυτο δεν εκανες τπτ με πλατες.Με τπτ πιο ακουστικο το δοκιμασες?Πιο τζανγκιάρικο το ακουστικο οργάνι.

 

thanks mate,πώς το εννοείς το άδειο?? η αλή8εια είναι ότι έδωσα στην αρμονία κάποια βάση όπως ακούγεται,,τώρα όσον αφορά για ακουστική δεν υπάρχει ο κατάλληλος εξοπλισμός ακομά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αδειο λεγοντας οτι εδωσες την αρμονια με τονικες ή σημαντικες νοτες κ το φανταστηκα/περιμενα λιγο πιο chord melody.Αρυθμο ρουμπατο chord melody.Δοκιμασες να βαλεις σε πλατες αρπισμους σε open voice ακορντα για να γεμισεις τον χωρο?Το πας καλα το πραμα κ περιμενα να εξελιχθει κιολας.

 

Μια χαρα ειναι παντως.

 

 

Υ.Γ.Σορρυ κιολας αλλα νομιζω οτι ή εισαι λιγο ακουρδιστιάρης ή το intonation κατι.Μου φανηκε λιγο σε καποια σημεια αλλα ισως ειναι κ λαθος μου.Σορυ παλι.

 

Α πες λιγο κ μηχανακια?Λαμπα κ τελεκάντρι ακούω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αδειο λεγοντας οτι εδωσες την αρμονια με τονικες ή σημαντικες νοτες κ το φανταστηκα/περιμενα λιγο πιο chord melody.Αρυθμο ρουμπατο chord melody.Δοκιμασες να βαλεις σε πλατες αρπισμους σε open voice ακορντα για να γεμισεις τον χωρο?Το πας καλα το πραμα κ περιμενα να εξελιχθει κιολας.

 

Μια χαρα ειναι παντως.

 

 

Υ.Γ.Σορρυ κιολας αλλα νομιζω οτι ή εισαι λιγο ακουρδιστιάρης ή το intonation κατι.Μου φανηκε λιγο σε καποια σημεια αλλα ισως ειναι κ λαθος μου.Σορυ παλι.

 

Α πες λιγο κ μηχανακια?Λαμπα κ τελεκάντρι ακούω?

 

παίζει να χει το intonation γιατί της άλλαξα μέγε8ος χορδών και δεν την εχω πάει για σετάπ ακόμα

η κι8άρα ειναι  hagstrom select super swede και έπαιζα με τους διπλούς σπλιτταρισμένους

η ηχογράφηση έγινε καρφί στην lexicon lambda αλλά όσο για τον ενισχυτή έχω τον ga5  του 8ωμά

 

πάντως σε αυτο που είπες για πλάτες,δεν ή8ελα να βάλω σαν ρυ8μικά τους αρπισμούς γιατί συνή8ως προσπα8ώ να συνδυάζω ρυ8μική και σόλο σε μια κί8αρα (γιαυτό και χρησιμοποιώ και πένα και δάχτυλα μαζί συνή8ως)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου άρεσε!

 

Όσο για τον ήχο, προσπάθησε να μειώσεις λίγο το attack της πένας σου (δεν ξέρω αν το λέω σωστά) ή δοκίμασε άλλη πένα (να μην ακούγεται τόσο το γρατσούνισμα πάνω στις χορδές ή αν ακούγεται να ακούγεται λιγότερο "τσίγκινο").

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραίο ήταν...ακουγόταν όμως πολύ σιγά και μόνο απο το ένα ηχείο...

 

Γι'αυτό στο πείραξα λίγο.. :)

 

http://www.box.net/shared/c8th8mqjzn

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου άρεσε!

 

Όσο για τον ήχο, προσπάθησε να μειώσεις λίγο το attack της πένας σου (δεν ξέρω αν το λέω σωστά) ή δοκίμασε άλλη πένα (να μην ακούγεται τόσο το γρατσούνισμα πάνω στις χορδές ή αν ακούγεται να ακούγεται λιγότερο "τσίγκινο").

 

 

 

ευχαριστώ!!! αυτό που λες για την πένα όντως ισχύει ,γιατί τελευταία διαβάζω ενα βιβλίο για gypsy picking και παίζω κυρίως στην  κλασσική και χτυπάω την πένα δυνατά ώστε να κάνει το rest stroke picking  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραίο ήταν...ακουγόταν όμως πολύ σιγά και μόνο απο το ένα ηχείο...

 

Γι'αυτό στο πείραξα λίγο.. :)

 

http://www.box.net/shared/c8th8mqjzn

 

thanks!! όντως ακούγεται καλύτερα..τώρα έβαλα το cubase και προσπα8ώ να το ψιλομά8ω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου