Προς το περιεχόμενο

Texas Instruments firewire chipset


Jim Ver

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σύμφωνα με τον Wow!,

η fireboard blue (αυτή που αναφέρεται στο thread ως της Ελίνας)

είναι η καλύτερη στο είδος της, οπότε βούρ. ;) ;) ;)

Ι CAN ONLY SHOW YOU THE DOOR, NEO

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά, αλλά εδώ και καιρό δεν έχω ενημερωθεί για τις εξελίξεις σε αυτό το θέμα. Σήμερα, θα θεωρούσα προτιμότερη λύση την αγορά ενός motherboard με το σωστό chipset.

 

:)

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλώς αν βοηθάει το φίλο και δε σκέφτεται απ' ότι φαίνεται να αλλάξει mobo, μου κάνει δύσκολο να έχουν επενδύσει περεταίρω σε διασύνδεση firewire 400 με pci απλό, οπότε μάλλον παραμένει η καλύτερη.

 

Καλά, eye, πλάκα θα έχει να "σφαζόμαστε" για το αντίθετο, mobo ή pci κάρτα.  ;D

Ι CAN ONLY SHOW YOU THE DOOR, NEO

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες, έχω μια ιδέα.Επειδή λιγο πολύ όλοι ενδιαφερόμαστε για αυτό το θέμα(πχ αυτοι που θέλουν-με να αγοράσουμε firewire κάρτα), και αφού υπάρχει η εμπειρία και η γνώση σε αυτό το forum, έλεγα μήπως να ανοίγαμε ενα thread όπου θα γράφαμε ποιες κάρτες ήχου χρειάζονται αυτό το chipaki και για ποιές έχουμε καταλήξει οτι γίνεται δουλειά χωρίς αυτό.

Έτσι θα καταφέρναμε να έχουμε σε ένα σημείο ενα αρχείο που θα μπορούσαμε να ανατρέχουμε όταν θέλουμε..

 

Τι λέτε?

www.myspace.com/subfireband

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, eye, πλάκα θα έχει να "σφαζόμαστε" για το αντίθετο, mobo ή pci κάρτα.  ;D

 

Το πρόβλημα είναι ότι τα καινούργια mobo δεν έχουν (κατά τη γνώμη μου) επαρκή αριθμό υποδοχών PCI (ή PCI-x) οπότε είναι κάπως άτοπο να σπαταλιούνται σε κάτι τόσο κοινότυπα αναγκαίο όχι η firewire θύρα.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχετε δικιο που αναφερετε την καρτα της unibrain...ειναι απο τις καλυτερες και ειναι και...ελληνικη εταιρεια..!!prosoχη ομως γιατι το texas chip  το φοραει μονο η pci k oxi i pci express της..επισης δεν ειναι απαραιτητο να φταιει για τα προβληματα παντα το chip...παντως οι m-audio επειδη τις εχω στησει ολες...δουλευουν τις περισσοτερες φορες και χωρις την αναγκη υπαρξης του συγκεκριμενου chip...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία ακόμα αναφορά (αναφέρονται και συγκεκριμένα motherboards με τα chipsets τους):

 

Is A Texas Instruments FireWire Controller Vital For Your Audio PC?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες αργότερα...

Εχώ την m-audio firewire solo και αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα σε pci card με via chip.

Θα πεταχτώ κομοτηνή αύριο να αγοράσω την Unibrain - FireBoard Blue.

Την έχει δοκιμάσει κανείς με την κάρτα ήχου μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχετε δικιο που αναφερετε την καρτα της unibrain...ειναι απο τις καλυτερες και ειναι και...ελληνικη εταιρεια..!!prosoχη ομως γιατι το texas chip  το φοραει μονο η pci k oxi i pci express της..επισης δεν ειναι απαραιτητο να φταιει για τα προβληματα παντα το chip...παντως οι m-audio επειδη τις εχω στησει ολες...δουλευουν τις περισσοτερες φορες και χωρις την αναγκη υπαρξης του συγκεκριμενου chip...

 

Και η Pci express ιδιο chip εχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου