Προς το περιεχόμενο

Μαθήματα κιθάρας


pliktras1234

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερίζω τους κιθαρίστες του noiz .

Θέλω να σας ρωτήσω το εξής.

Έχω μια κορούλα 7.5 χρονών  πηγαίνει πρώτη δημοτικού φέτος και με έχει ζαλίσει να μάθει  να παίζει κιθάρα , δεν θα το έλεγα κακό αυτό απεναντίας με μπαμπά πληκτρά μια χαρά όλα.

Πήγα σε ένα δημοτικό ωδείο να την γράψω αλλά ρε παιδιά μου φάνηκαν πολλά 700 ευρώ ένα χρόνο , βέβαια με έξω καλοκαίρια και γιορτές όπως δηλαδή και το σχολείο, και

1 ώρα την εβδομάδα.

Ο προβληματισμός μου είναι, επειδή δεν έχω και ιδέα από κιθάρα μήπως είναι ακόμα πολύ μικρή για να ξεκινήσει??? και ο δάσκαλος τις μου λέει φούμαρα για τα φράγγα??Δεν ξέρω εσείς που ξέρετε πολλά παραπάνω πείτε τι γνώμη  σας να με βοηθήσετε να πάρω μια απόφαση.

Αν δεν είναι μικρή και μπορεί εν τέλι κάτι να μάθει δεν με νοιάζου τα 700 ευρώ .

Ευχαριστώ πολύ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν υποθέσουμε ότι θα κάνει 8 μήνες το χρόνο μάθημα x 4 μαθήματα το μήνα = 32 ώρες / 700 ευρώ = 21.86 ευρώ την ώρα.

Είναι πολλά. Τόσο θα σου κόστιζε να της κάνεις ιδιαίτερα στο σπίτι, όχι σε ωδείο...

 

Από ηλικία είναι μια χαρά, προχώρα το, αν θες την άποψή μου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1.

Είναι μια χαρά ηλικία να ξεκινήσει κανείς (κ εγώ Δευτέρα δημοτικού είχα ξεκινήσει κλασική κιθάρα).

 

Θα συνιστούσα να απευθυνθείς σε κάποιο ωδείο που να συνδυάζει το κλασικό με το μοντέρνο στο πρόγραμμα του (πχ. κλασική, jazz, ηλεκτρική κιθάρα).

Δεν είναι η στιγμή να το αναλύσουμε, όμως έχω την άποψη ότι οι καθηγητές κλασικών οργάνων, αγνοούν λίγο πολύ τί συμβαίνει έξω από την κλασική μουσική.

 

Συνήθως τέτοια ωδεία είναι τα ιδιωτικά.  :-\

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατα τη γνωμη μου ειναι μαλλον νωρις να ξεκινησει το παιδι με κλασσικη κιθαρα.αφου θελει ομως, και το ζηταει αυτη, με μπαμπα πληκτρα μαλιστα, μπορει να ειναι και η εξαιρεση

 

θα προτεινα να της κανεις εσυ μια χρονιά πλήκτρα, να μάθει τις νότες κλπ. αλλα φαντάζομαι δε θα θέλει ε?

 

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ όλους σας για τις απαντήσεις σας. Heatseeker δηλαδή αν έπαιρνα στο σπίτι ένα δάσκαλο ιδιαίτερα μαθήματα πόσο θα μου έπαιρνε??? Και φυσικά μαύρα γιατί κανείς δεν θα μου δώσει απόδειξη.

Zeppelin δηλαδή μπορείς να μου πεις τι να πω τον δάσκαλο????

Φίλε NicolasAth72 έχεις δίκιο αλλά θέλει κιθάρα το παιδί ,πέρα από αυτό επειδή εγώ είμαι πιο πολύ αυτοδίδακτος  ξέρω λίγα πράγματα από θεωρητικά στη μουσική,δεν ξέρω πως να το χειριστώ το θέμα ώστε το παιδί να καταλάβει και να κατανοήσει πολλά  πράγματα ,γιατί όπως και να το κάνουνε αν τα πω εγώ στραβά,στραβά θα τα μάθει και άντε να το ισιάζεις το θέμα . Μιλάω εκ πείρας σαν δάσκαλος οδηγών που είναι το βασικό μου επάγγελμα.

Επίσης ρε παιδιά ένα ακόμα πρόβλημα που αντιμετώπισα με τι μικρή είναι ότι φοβήθηκε το δάσκαλο της γιατί έχει μακριά μαλλιά.

Όλοι οι κιθαρίστες μακριά μαλλιά έχετε??????? ;D ;D ;D ;D

Πάντως για την ηλικία είμαστε οκ λέτε οπότε δεν το σκέφτομαι καθόλου την στέλνω με κλειστά μάτια.

Πολλά thanks παιδιά .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Είναι μια χαρά ηλικία να ξεκινήσει κανείς

Θα συνιστούσα να απευθυνθείς σε κάποιο ωδείο που να συνδυάζει το κλασικό με το μοντέρνο στο πρόγραμμα του (πχ. κλασική, jazz, ηλεκτρική κιθάρα).

Δεν είναι η στιγμή να το αναλύσουμε, όμως έχω την άποψη ότι οι καθηγητές κλασικών οργάνων, αγνοούν λίγο πολύ τί συμβαίνει έξω από την κλασική μουσική.

 

Συνήθως τέτοια ωδεία είναι τα ιδιωτικά.  :-\

 

 

συμφωνω απολυτα  ;)

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δλδ ρε παιδια με τι θεωρειται λογικο να ξεκινησει ενα παιδι 7.5 χρονων?

 

με πένα, απλές μελωδιες,τη ντο ματζορε και τις συγχορδίες?

εχει καμια διαφορά το 'κλασσικο' με το 'συγχρονο' στα πρωτα χρονια , σε αυτες τις ηλικιες?

 

ή μήπως πρεπει το ωδειο να εχει τμημα 'τζαζ' ωστε μετα απο χ χρονια να μπορει να μαθει τζαζ?

ας ειμαστε λιγο πιο προσεκτικοι στη διατυπωση μας  ;)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δλδ ρε παιδια με τι θεωρειται λογικο να ξεκινησει ενα παιδι 7.5 χρονων?

 

με πένα, απλές μελωδιες,τη ντο ματζορε και τις συγχορδίες?

εχει καμια διαφορά το 'κλασσικο' με το 'συγχρονο' στα πρωτα χρονια , σε αυτες τις ηλικιες?

 

ή μήπως πρεπει το ωδειο να εχει τμημα 'τζαζ' ωστε μετα απο χ χρονια να μπορει να μαθει τζαζ?

ας ειμαστε λιγο πιο προσεκτικοι στη διατυπωση μας  ;)

 

 

λογικοτατο!

η κιθαρα ετσι κ αλλιος ειναι αρκετα ευκολο οργανο!

οσο αφορα περι κλασικου κ συγχρονου το τονιζουμε γιατι για να παιξεις κλασικη κιθαρα πρεπει να βαλεις καποιες βασεις κ να μαθεις να παιζεις κ να μελετας με ενα συγκεκριμενο τροπο! το παιδι απαλ θελει να παιξει κιθαρα κ ετσι η μια πιο συγχρονη κ πρακτικη μεθοδος θα την τραβιξει το ενδιαφερων σε αντεθεση με την κλασικη που θα μιμησει την κιθαρα κ γενικα την μουσικη!

απλος στην Ελλαδα δεν υπαρχουν οι υποδομες για να μαθουν ολα τα παιδια μουσικη κ καποιο οργανο ετσι για αυτο σου ακουγετε περιεργο στα 7,5 να ξεκιναει κιθαρα καποιος!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η άποψη μου είναι ότι η ηλικία της κόρης σου είναι όντως μικρή.. Θεώρω οτι αν θέλει να μάθει κιθάρα να της πάρεις μια κιθαρα και να βρείς έναν καλό σου φίλο να της κάνει κάποια βασικά πράγματα.. Πιο σημαντικό σε αυτην την ηλικία είναι να συμπαθήσει τη διαδικασία εκμάθησης και να μην την συνδέση με μια βαρετή σχολική διάλεξη...

 

απο δικιά μου εμπειρία σε μικρή ηλικία έκανα κιθάρα σε ωδείο, χωρίς όμως να αγαπήσω αυτό που έκανα λόγο του συστήματος εκπαίδευσης ενός κλασσικού ωδείου.. (αυτό που πιστεύουν ότι ένα παιδί με το που πίασει την κιθάρα του θέλει να μάθει να πάιζει κλασσικά και μπάχ.. δεν το έχω καταλάβει)...

 

Για μια ηλεκτρική κιθάρα.. αυτό που πρέπει κάποιος να μαθει σε ηλικά 7,5 είναι βασικά πράγματα όπως συγχορδίες, παίξιμο ασκήσεις και κομματάκια που να σου  αρέσουν για να μπορείς να έχει το κίνητρο να μαθαίνεις...

 

Πιστεύω απλά ότι μπορεί να δώσεις και λεφτά και ή κόρη σου αύριο να μην θέλει να συνεχίσει κιθάρα και να μην της αρέσει αυτό..

 

σημαντικό επίσης είναι το ότι πολλές φορές οι δάσκαλοι θεωρούν ότι πρέπει να είναι αυστηροί για να εκπαιδεύσουν τους μαθητές τους με αποτέλεσμα σε μια τέτοια ηλικία να μπερδεύεσαι εύκολα και να θεωρείς ότι τελικα δεν είναι κάτι για σενα..

 

ΜΤΠ = Μην Το παρεξηγείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Pliktras1234 θα σου πω τα εξής:

 

1)Το τί όνομα έχει το ωδείο και το αν πασάρει "ειδικές" " μοντέρνες" σπουδές δεν έχει καμμία μα καμμία σχέση με το τί γνώσεις θα αποκομίσει η κορούλα σου και το παιδί κάθε γονιού.

 

2)Τα χρήματα που σου ζητούνται δεν είναι πολλά γιατί απ τα 80ε το μήνα πρέπει να πληρωθεί και ο δάσκαλος και το ωδείο,ωστόσο μπορεί να είναι πολλά γιατί αυτά που ενδεχομένως μπορεί να αποκομίσει ένα μεγαλύτερο παιδί είναι περισσότερα από οτι ένα παιδί 7.5 χρονών.Καταλαβαίνεις όμως πως κάτι τέτοιο δεν είναι μετρήσιμο συνεπώς αν η τιμή για την α' προκαταρτική είναι αυτή,θα πρέπει να ισχύει για όλους τους μαθητές.

 

3)Αν είναι δύσκολο να εξηγήσεις σε ένα μικρό παιδί τί είναι τιράντο και απογιάντο και κλειδί του Σολ,φαντάζομαι πως θα είναι κομματάκι δυσκολότερο να του εξηγήσεις τί είναι Α major7.Eκτος και αν θα πρέπει να ξέρει το παιδί και ο κάθε νέος μουσικός απλά να πατάει και ας μην ξέρει γιατί το κάνει ή τί είναι αυτό που "πατάει".

 

4)Είμαι διπλωματούχος κλασσικής κιθάρας και πήρα το δίπλωμα μου μετά από 10 χρόνια σπουδών.Δούλεψα πολύ για να τα καταφέρω και τα τελευταία 4 χρόνια μελετούσα κάθε μέρα 4-5 ώρες και κατέληξα να παίζω 10-12.Με το που τελείωσα πέρνωντας την υψηλότερη βαθμολογία (Άριστα παμψηφεί και Α Βραβείο) αγόρασα με τα πρώτα μου χρήματα μια ηλεκτρική κιθάρα γιατί ήθελα να παίξω αυτά που άκουγα τόσα χρόνια (δηλ metal,hard rock).Έψαξα να βρώ τα κατάλληλα βιβλία και μετά από ένα χρόνο συνεχής μελέτης μπήκα στο πρώτο μου συγκρότημα metal ενώ λόγω των μαθημάτων φωνητικής που έκανα παράλληλα πήρα την θέση του τραγουδιστή σε ένα metal ελληνικό συγκρότημα τους Acolyte.

 

5)Δεν θεωρώ τον εαυτό μου καμμιά ιδιοφυία της μουσικής,αλλά είμαι σίγουρος οτι ούτε κολλημένος υπήρξα ποτέ μου,ούτε θα απαιτούσα από ένα παιδί 7 , 8 ή και 15 χρονών να εκτιμήσει ή να αγαπήσει τον Bach μόνο και μόνο επειδή ακόμα τον μελετάω και μαθαίνω μέσα από αυτόν.

 

6)Κανένα σύστημα εκπαίδευσης δεν μπορεί να μειώσει αλλά ούτε και να βελτιώσει την αξία του κάθε καθηγητή.Bare that in mind as well..

 

7)Διδάσκω σε παράρτημα του Εθνικού Ωδείου αλλά και Modern music academy να λεγόταν εγώ θα έπαιζα και θα ήξερα και θα δίδασκα τα ίδια..

 

;) :)

 

 

 

 

If the house is rocking,don't bother knocking...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου