Προς το περιεχόμενο

Μαθήματα κιθάρας


pliktras1234

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταρχήν, μακάρι φίλε gmoll όλοι να συμμερίζονταν τις δικές σου απόψεις πάνω στο θέμα. Το κείμενο σου δείχνει ότι κατάλαβες ακριβώς πού έγκειται ο προβληματισμός μου σε σχέση με τα δημόσια ωδεία κ τους καθηγητές τους.

Προφανώς, μπορεί να κάνω κ λάθος, κ οι λόγοι, που με οδήγησαν στο να σχηματίσω την παραπάνω άποψη μου, να απουσιάζουν σήμερα.

 

Στο θέμα μας: ποτέ δεν είπα να ξεκινήσει με μοντέρνες σπουδές το παιδάκι.

Φυσικά, κ θα ξεκινήσει με κλασική κιθάρα, με τον κλασικό τρόπο διδασκαλίας της κ την αντίστοιχη θεωρία/βιβλία.

Η ένσταση μου αφορά τους καθηγητές.

Μακάρι (όπως υποστηρίζεις) να στελεχώνονται σήμερα τα δημόσια ωδεία με ανθρώπους ανοιχτόμυαλους που έχουν μάθει να βλέπουν σ' όλο το φάσμα της μουσικής κ προπάντως να αφήνουν κ στους μαθητές την ίδια επιλογή.  ;)

 

Γιατί ο δικός μου καθηγητής ήξερε Bach, Brouwer, Villa-Lobos, Χατζιδάκη κ Θεοδωράκη. Μέχρι εκεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους  για τι απόψεις σας .

Τελικά μάλλον θα κάνει ιδιαίτερα στο σπίτι γιατί στο ωδείο με χαλάσανε πολύ, πρώτων γιατί θα την έκανε μάθημα ένας μαθητής του δασκάλου και καλά, και δεύτερον τα εικοσάευρα είναι για 40 λεπτά μάθημα την εβδομάδα .

Στην αρχή νόμιζα πλάκα μου κάνανε αλλά έτσι είναι η πραγματικότητα στο δημοτικό ωδείο μιας και μόνο αυτό υπάρχει στη περιοχή μου.( εσθάνωμε ότι αυτό ρε παιδιά είναι ντροπή για δημοτικό ωδείο σε επαρχία).

Οπότε θα βρω κανά φίλο διαθέσιμο να τις μάθει.

Όσο για τα χρήματα ε και να μην την θέλει αργότερα  την κιθαρίστα η το μετανιώσει 100 ευρώ έδωσα ήδη και την γρατζουνάει εδώ μέχρι να τις βρω δάσκαλο.

Σαν ευχαριστώ όλους .

Να είστε καλά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

και στην αθηνα στα πιο πολλα ωδεια το μαθημα ειναι στα 40 με 45 λεπτα. ουτως η αλλως ειναι δυσκολο για ενα παιδακι σε τοσο μικρη ηλικια να παρακολουθησει για πανω απο μιση ωρα. νομιζω οτι το πιο σημαντικο ειναι να τα παει καλα με το δασκαλο ( :) ) και να διασκεδαζει στο μαθημα και με την κιθαρα χωρις καμμια απολυτως πιεση. απο κει και περα, καλη της αρχη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μουσικη παιδεια επρεπε να εχουν ολοι απο 0 χρονων.

Για ολες τις ηλικιες υπαρχει καταλληλη μεθοδος.

Μη σκεφτεσαι λοιπον αυτο.

Καλυτερα να σκεφτεσαι να ειναι σωστη η παιδεια αυτη.

Αυτο μας λειπει και εχουμε καταντησει την Ελλαδα ενα απεραντο σκυλαδικο. (για να παραφρασω τη ρηση καποιου παλιου)  ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου