Προς το περιεχόμενο

Εξοπλισμός ή τεχνική;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδια............???? :wink: (μπορει να μην ειναι καινουριο αυτο που θα πω)

Αψογη η δουλεια περι ενημερωσης (μας ανοιγεται τα ματια βρε παιδι μου!!) αλλα μηπως θα πρεπει να επισημανεται σε εμας τους ''νεους'' (διοτι εσεις οι παλιοι, Superfunk κτλ γνωριζετε) οτι πρωτου, ή παραλληλα με το θεμα εξοπλισμος πρεπει να ψαχνουμε τον ηχο στο ΠΑΙΞΙΜΟ στα ΔΑΧΤΥΛΑ στο FEELING??(((διοτι απο κει ξεκιναει))) Και να μην αποπλανηθουμε απο αυτο χανοντας την ουσια, ψαχνοντας για τον καλυτερο ενισχυτη ή την καλυτερη κιθαρα ή τα καλυτερα εφε ΚΤΛ................

Πρωτου με βομβαρδισετε, θα ''μπω'' κατω απο μια ''ομπρελα'' λεγοντας οτι ειμαι και εγω νεος και το 70% απο αυτα που θεωρουνται αυτονοητα στις συζητησεις δεν τα γνωριζω.....(θα τα μαθω ομως)

Τελος παντων, θεωρησα καλο οτι επρεπε να υποθει αυτο το ζητημα!!!!

"Simplicity is gold"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 81
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

θα συμφωνησω 100% μαζι σου αλλα νομιζω οτι ειναι αυτονοητο...

οτι ...εργαλεια και να εχεις αν μπεις στο λουκι το τι θα αγοραζεις και σε πιασει το γνωστο GAS(ΣΥΝΔΡΟΜΟ GEAR)και δεν μελετας με οτι και να παιζεις(γενικα μιλαω :wink: ),χαλια θα ακουγεσαι.. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για παραδειγμα εγω,καποιες φορες οταν παιζω,ενω η κιθαρα ειναι κουρδισμενη ειναι ξεκουρδιστα τα δαχτυλα μου... :lol:

το επιασες το υπονοουμενο ετσι; :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

GOATPHILOSOPHER το θέμα που θέτεις είναι αρκετά ... επίκαιρο για μένα !

Μετά από μια μετριότατη εμφάνιση που είχα σε πρόσφατο live (ναι δεν ντρέπομαι να το παραδεχτώ...) άρχισε να κλωνίζεται η κιθαριστική μου αυτοεκτίμηση και συνειδητοποίησα (κάλιο αργά παρά ποτέ) ότι έχω εγκαταλήψει την ουσιαστική μελέτη. Το γεγονός αυτό με ταρακούνησε λίγο και άρχισα να δραστηριοποιούμαι...

Συνειδητοποίησα λοιπόν ξανά ότι, δε πάει να μου φέρουν Suhr, ΤHD και της Παναγιάς τα μάτια, αν τα δάκτυλα δεν "πάνε", χάλια θα ακούγομαι ούτως ή άλλως.

Ο καλός εξοπλισμός είναι βασικό στοιχείο μεν αλλα πιστεύω ότι αποτελεί το "φινίρισμα" στον ήχο ενός καλού κιθαρίστα.

Σκεφτείτε κάτι ανάλογο:

μια ωραία γυναίκα, είτε βαφτεί είτε όχι θα προκαλέσει θετικές εντυπώσεις ούτως ή άλλως. Απλά το βάψιμο θα της δώσει το "κάτι" παραπάνω...

Μια άσχημη γυναίκα (κατ' επέκτασιν μια κακή τεχνική) με το βάψιμο (εφέ, εξοπλισμός κλπ) το μόνο που μπορεί να καταφέρει είναι να καλύψει τα ελαττώματά της, ουσιαστικά "κοροιδεύοντας" αυτούς που την κοιτάζουν (ακούνε)... :wink:

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά που λέμε τώρα είναι αυτονόητα αλλά δεν πειράζει.Εγώ θεωρώ ότι συμβαδίζουν αυτά.Δηλαδή η ανάγκη για καλό εξοπλισμό έρχεται καθώς η τεχνική και το feeling στο παίξιμο βελτιώνονται.Πολλά πράγματα δεν "βγαίνουν" με κακό ήχο και επίσης ο καλός ήχος βοηθάει και την δημιουργικότητα-αυτό που λέμε ότι παίζεις καλύτερα με καλό ήχο.Δεν νομίζω να υπάρχει κανείς κιθαρίστας που έχει μείνει με τον ίδιο εξοπλισμό σε όλη του τη ζωή.Όλοι περνάνε από ένα κάρο μηχανήματα πρίν καταλήξουν κάπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλά πράγματα δεν "βγαίνουν" με κακό ήχο και επίσης ο καλός ήχος βοηθάει και την δημιουργικότητα-αυτό που λέμε ότι παίζεις καλύτερα με καλό ήχο.

Αυτό ξαναπέστο!!!

Μου έχει τύχει να παίζω με κακό ήχο και να νομίζω πως έπαθαν αγκύλωση τα χέρια μου και άλλες φορές όπου ο ήχος "φυσάει" να νιώθω ότι παίζει κάποιος άλλος για μένα...

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

GOATPHILOSOPHER το θέμα που θέτεις είναι αρκετά ... επίκαιρο για μένα !

Μετά από μια μετριότατη εμφάνιση που είχα σε πρόσφατο live (ναι δεν ντρέπομαι να το παραδεχτώ...) άρχισε να κλωνίζεται η κιθαριστική μου αυτοεκτίμηση και συνειδητοποίησα (κάλιο αργά παρά ποτέ) ότι έχω εγκαταλήψει την ουσιαστική μελέτη. Το γεγονός αυτό με ταρακούνησε λίγο και άρχισα να δραστηριοποιούμαι...

 

elavd αν και δεν ειμαι και καποιος ειδικος αφου δεν εχω εμπειρια απο συναυλιες μην τρελλαινεσαι κιολας αν ενα live δεν σου πηγε οπως θα ηθελες :wink: και κορυφαιοι κιθαριστες υπαρχουν βραδιες που και αυτοι με τα δικα τους δεδομενα βεβαια δεν επαιξαν καλα...μην σκας και μην απογοητευσαι :wink: θα ερθει και το live που θα...τα σπασεις ολα :lol: :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να 'σαι καλά ρε συ ta(μβά)kis για την ηθική συμπαράσταση... Ελπίζω να είναι φάση και να περάσει...Τι να πω... Από αύριο πάντως ξεκινάω εντατικό πρόγραμμα εξάσκησης. Μάλιστα για να είμαι πιο συνεπής λέω να το τοιχοκολλήσω κι όλας για να το βλέπω και να αγχώνομαι όταν δεν μελετάω (είμαι λίγο τεμπελάκος βλέπεις...)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται οτι το να εχεις κορυφαίο εξοπλισμο (κιθαρες,ενισχυτες,εφφε) & να μην ξερεις να παίζεις είναι ΑΚΡΙΒΩΣ το ιδιο με το να εχεις μια Ferrari & να μην ξερεις να οδηγεις. :wink:

Βεβαια υστερα απο χρονια ασχολίας με το επαγγελμα εχω καταληξει οτι δεν ειναι & απολυτη αναγκη να εισαι και βιρτουόζος για να εχεις καλό ηχο & να ακουγεσαι γ....τα :oops: :!:

Το ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ ειναι να παίζεις με το ΜΥΑΛΟ σου & να αποφεύγεις τα ΠΕΡΙΤΤΑ "λιπη" στο παιξιμο σου.

Οποτε μη ψαρωνεις κατα την ταπεινη μου γνωμη υπάρχουν κιθαριστες με φοβερο ηχο αλλα οχι ιδιαιτερα σπουδαια τεχνικη (π.χ. THE EDGE,NOEL GALAHER κτλ) οι οποιοι παίζοντας ΕΞΥΠΝΑ ακουγονται καλυτερα απο πολλους βιρτουόζους.

Βεβαια το καλύτερο ειναι να εισαι & βιρτουόζος & ΕΞΥΠΝΟΣ & ΑΠΛΟΣ :wink: (και αυτοι ειναι οι παιχτες που ονομαζονται ΜΕΓΑΛΟΙ :wink: )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως ο καλός εξοπλισμός σου δίνει και ένα κίνητρο να παίξεις και να μελετήσεις.Σίγουρα δεν θα μελετάς με την ίδια όρεξη blues σε ένα 10watt combo και σε έναν λαμπάτο ενισχυτή.Εγώ τουλάχιστον όποτε παίρνω κάποιο πεταλάκι ο δάσκαλος δε μου βάζει επαναλήψεις :D :D :D

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου