Προς το περιεχόμενο

Εξοπλισμός ή τεχνική;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν μπορούσε ποτέ το θέμα να περιγραφεί μ αυτόν τον τρόπο ,ο ήχος είναι 9/10

στα χέρια και 1/10 στον εξοπλισμό (¶ποψη του Alex που με βρίσκει 100% σύμφωνο).Γι αυτό το 1/10 που απομένει γίνεται όλο το τζέρτζελο.

endrix was a tweaker...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 81
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

:D Δε μπορω να διαφωνησω με καμια απο τις αποψεις που εχετε!!!!!!!!!

τουναντιον, συμφωνω με ολες!!!!! Απλα τωρα καταλαβαινω οτι αυτο που εθεσα ταιριαζει καλυτερα στην περιπτωση μου, οπου μαθαινω (να παιζω κιθαρα) και ισως δεν εχω ψαχτει τοσο πολυ με το θεμα εξοπλισμος.......

Μαλλον απ'οτι καταλαβαινω θα μπω και γω στη διαδικασια αυτη (του εξοπλισμου) :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: ........... γαμωτ....γαμωτ... γαμωτ..... :lol: :lol: :lol: :lol: θα ξοδεψω την ολη μου την περιουσια!!!!! (λεμε τωρα... :wink: )

"Simplicity is gold"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βεβαια υστερα απο χρονια ασχολίας με το επαγγελμα εχω καταληξει οτι δεν ειναι & απολυτη αναγκη να εισαι και βιρτουόζος για να εχεις καλό ηχο & να ακουγεσαι γ....τα :oops: :!:

Το ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ ειναι να παίζεις με το ΜΥΑΛΟ σου & να αποφεύγεις τα ΠΕΡΙΤΤΑ "λιπη" στο παιξιμο σου.

Συμφωνώ κι εγώ σε αυτό' date=' απλά πιστεύω ότι πολλοί από τους κιθαρίστες (και προς Θεού δεν υποννοώ εσένα!) προσπαθούν με αυτή θεωρία να να κρύψουν τις αδυναμίες τους ή να "χρυσώσουν το χάπι" στον ίδιο τους τον εαυτό...

Ιδανικά όπως είπες, ένας μουσικός θα πρέπει πιστεύω να έχει φτάσει σε έναι πολύ καλό επίπεδο τεχνικής και ο μινιμαλισμός στο παίξιμό του να είναι συνειδητός και όχι επιβεβλημένος από την αδυναμία του να παίξει πιο σύνθετα. Αυτός είναι ο δικός μου προσωπικός στόχος πάντως: να συνειδητοποιώ τις αδυναμίες μου και να προσπαθώ να βελτιώνομαι όσο μπορώ...

Ίσως ο καλός εξοπλισμός σου δίνει και ένα κίνητρο να παίξεις και να μελετήσεις.Σίγουρα δεν θα μελετάς με την ίδια όρεξη blues σε ένα 10watt combo και σε έναν λαμπάτο ενισχυτή.

Αυτό ισχύει, αλλά από την άλλη ένας καλός λαμπάτος ενισχυτής μπορεί να "ξεμπροστιάσει" πολλά λάθη στο παίξιμο. Δυστυχώς ή ΕΥΤΥΧΩΣ δεν μπορείς να κρυφτείς, ειδικα αν το παίξιμο σου βασίζεται κυρίως σε καθαρό ήχο...

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού μπήκες στο χορό θα χορέψεις.Εύχομαι μόνο να γίνεις GearFreak για να βρείς τον ήχο σου όχι για να γράφεις στο noiz ότι έχει 70 κιθάρες 50 πετάλια και 60 ενισχυτές :D :wink:

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού μπήκες στο χορό θα χορέψεις.Εύχομαι μόνο να γίνει GearFreak για να βρείς τον ήχο σου όχι για να γράφεις στο noiz ότι έχει 70 κιθάρες 50 πετάλια και 60 ενισχυτες icon_biggrin.gif icon_wink.gif

 

 

ΣΕ ΠΑΩ ΜΕ ΧΙΛΙΑΑΑΑΑ!!!!!!!!! Μην ανησυχεις, gearfreak δε θα γινω.....Ειμαι σιγουρος....(ισως αν γινομουν επαγ/τιας κιθαριστας) που ουτε παλι με κοβω να γινομουν gearfreak.... Ειμαι υπερ του μινιμαλισμου και της ουσιας...

"Simplicity is gold"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι δε λέω μακάρι :D Σκέψου όμως ότι εσύ θα είσαι μινιμαλιστής παρόλα αυτά οι 70 κιθάρες κλπ κλπ κλπ θα υπάρχουν απλώς θα χρησιμοποιείς το 1% :D :wink: Ξέρεις φαντάζομαι ότι μετα απο χρόνια παιξήματος και αγοράς εξοπλισμού όλοι λιγο πολυ καταλήγουν να παίζουν καρφί σε 30watt ενισχυτή με μια fender των 500 Ευρώ και ας έχουν απο πίσω να κρέμεται την κιθάρα του (θεού Jeff Beck) :D :D

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι δε λέω μακάρι icon_biggrin.gif Σκέψου όμως ότι εσύ θα είσαι μινιμαλιστής παρόλα αυτά οι 70 κιθάρες κλπ κλπ κλπ θα υπάρχουν απλώς θα χρησιμοποιείς το 1% icon_biggrin.gif icon_wink.gif Ξέρεις φαντάζομαι ότι μετα απο χρόνια παιξήματος και αγοράς εξοπλισμού όλοι λιγο πολυ καταλήγουν να παίζουν καρφί σε 30watt ενισχυτή με μια fender των 500 Ευρώ και ας έχουν απο πίσω να κρέμεται την κιθάρα του (θεού Jeff Beck) icon_biggrin.gif icon_biggrin.gif

 

 

NO COMMENT!!!!! Με επεισες.....συμφωνω..... :lol: :o 8O :roll: :!: :arrow:

"Simplicity is gold"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αποψη μου ειναι οτι ο εξοπλισμος σου θα εξαρτηθει σε ενα τεραστιο βαθμο απο το τι παιζεις. οταν δηλαδει κατασταλαξεισ σε ενα τροπο-στυλ και καποιες τεχνικες θα βρεις και τον ηχο(εξοπλισμο)που θα ακουγετε καλυτερο το παιξιμο σου.πχ ο petrucci δεν θα μπορουσε ποτε να παιζει απλα με εναν fender...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου