Προς το περιεχόμενο

Εξοπλισμός ή τεχνική;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τωρα που το ειδες οτι ξεγραφω το lead παιξιμο δεν ξερω! 8O

ο Miles ειχε τεραστιο λεξιλογιο και ΑΚΟΜΑ πιο τεραστιο ΡΥΘΜΟ.(& πιστεψε με ΗΞΕΡΕ πολυ καλα απο ακκορντα... :lol: )

Μη ξεχνας οτι θελεις δεν θελεις,τα ακκορντα ειναι η ΒΑΣΗ της μουσικής και επισης οτι θελεις δε θελεις :lol:

IT AIN'T MEAN A THING IF IT AIN'T GOT THAT SWING!! :wink:

oλοι οι μεγαλοι σολιστες (με εξαιρεση καποιους μπλουζιστες) ειναι πρωτα απ ολα ΤΕΡΑΣΤΙΟΙ ρυθμικοι κιθαριστες,

αυτο που θελω να τονισω ειναι οτι πρεπει να σταματησει το ελληνικο και μονο φαινομενο "ναι μεν παιζω γρηγορους παπαδες & ολο τον Steve Vai αλλα δεν ξερω να παιξω το Let it be στην ακουστικη.. :lol:" και πιστεψε με το εχω δει αυτο να συμβαινει στα στουντιος :lol: πολλες φορές..

(και οχι μονο με κιθαριστες αλλα και με ντραμμερς & μπασιστες,ολο φιρουλι φιρουλα αλλα απο groove τιποτα!....)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 81
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

καλα εδω θα διαφωνησω 100%... 8O 8O 8O

οκ καλη και αγια η ρυθμικη αλλα μην ξεγραφεις και το lead παιξιμο ετσι απλα λεγοντας μονο chords και..μετα ο γκρεμος γιατι δεν ειναι ετσι...

 

εκτος αν καποιες φορες υπερβαλλεις λιγο παραπανω για να τονισεις το ποσο σημαντικη ειναι και η ρυθμικη κιθαρα...(που συμφωνουμε ολοι πιστευω)

δηλαδη o miles davis κτλ κτλ...δεν ειχε "λεξιλογιο"... 8O 8O΄;;;;; :?:

 

My friend Takis

 

Καταρχάς εσύ έχεις ομορφύνει (βλ. avatar) ή εγώ έχω καιρό να... παίξω lead? :lol: :lol: :lol:

 

Κανένας δεν διαφωνεί με κανέναν, απ'ότι κατάλαβα. Μόνο η προσέγγιση διαφέρει.

 

Παράδειγμα:

 

Πάρε το κλασσικό 12-bar blues progression. I-IV7-V7, OK? Τώρα πάρε την κάθε συγχορδία που χρησιμοποιείς (π.χ. D, D7, G7, A7) και προσπάθησε να βρεις όσο περισσότερα invesions, "all over the neck".

 

Και τώρα πες μου: αυτό θα βοηθήσει στο lead παίξιμό σου, ή όχι?? :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

exactly :!:

 

τελικα εσυ τα λες καλύτερα απο εμενα θα σε προσλαβω για εκπρόσωπο τυπου (ειδικα τωρα που θα βγει και το νεο μου cd γεματο με σουξε!!) :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

exactly :!:

 

τελικα εσυ τα λες καλύτερα απο εμενα θα σε προσλαβω για εκπρόσωπο τυπου (ειδικα τωρα που θα βγει και το νεο μου cd γεματο με σουξε!!) :lol:

 

(με ρυθμό): "Show me the money!" 8) 8) :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

exactly :!:

(ειδικα τωρα που θα βγει και το νεο μου cd γεματο με σουξε!!) :lol:

 

ωπα..να και η διαφημηση :lol: :lol: :wink:

sorry superfunk το ιδιο εννοουμε αλλα σε παρεξηγησα :wink:

και ναι εγω εχω ομορφυνει dienekes :lol: :lol: :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έγω πάλι πιστεύω ότι το ιδανικό θα ήταν να βρούμε τη χρησή τομή ανάμεσα στο μελετάω κλίμακες και συγχορδίες.Ίσως τελικά στη μεγάλη δυσκολία αυτής της επίτευξης να κάνει πολλούς να γέρνουν προς τη μία πλευρά ή την άλλη.

 

Takis απο πότε είχες site και δε μας είπες τίποτα; :wink: :D :D

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

janick ισως να ειναι και ετσι απλα εγω σε αυτο που διαφωνω ειναι οταν πχ. ο superfunk ειναι λιιιιγο απολυτος λεγοντας οτι

"Αυτο που εννοω ειναι οτι το να μαθει καποιος οσο περισσότερο "λεξιλόγιο" (γιατι για εμενα λεξιλόγιο ειναι τα ακκορντα)"

ΟΛΑ ειναι καλο λεξιλογιο στην κιθαρα και οχι ΜΟΝΟ τα ακορντα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου