Προς το περιεχόμενο

Αγορα low cost synthesizer


panos23

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαλαρωστε...

Τα ορια που εχω βαλει ειναι μεχρι 500 euro

Οι προτασεις φιλων που ειναι κοντα σε αυτη την τιμη εξεταζονται κ πιο πολυ...

 

Απο κει κ περα λογικα υπαρχουν κ αλλοι που καποια στιγμη θα δουν το θεμα μου κ ισως να εχουν να σκασουν περρισοτερα απο 5οο euro κ να βοηθηθουν....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Χαλαρωστε...

Τα ορια που εχω βαλει ειναι μεχρι 500 euro

Οι προτασεις φιλων που ειναι κοντα σε αυτη την τιμη εξεταζονται κ πιο πολυ...

 

Απο κει κ περα λογικα υπαρχουν κ αλλοι που καποια στιγμη θα δουν το θεμα μου κ ισως να εχουν να σκασουν περρισοτερα απο 5οο euro κ να βοηθηθουν....

 

 

Φίλε κι εγώ ψάχνω την αγορά low-cost synthesizers τους τελευταίους μήνες.Αυτή τη στιγμή μέχρι 500 ευρώ υπάρχουν μόνο το MM6 , το Juno D Limited edition (που έχει κάποιους παραπάνω ήχους από το κανονικό juno-d) και επίσης βρήκα και στο Νάκα προφέσιοναλ το προηγούμενο Low cost μοντέλο της Yamaha το S03.Αυτό έχει χειρότερους ήχους από το mm6 (καθαρά ήχους αρμονίου) αλλά διάβασα το manual και φαίνεται πως έχει περισσότερες δυνατότητες τροποποίησης των ήχων.Στο αναφέρω επειδή είναι πιο φτηνό-400.Τo mm6 πραγματικά από άποψη τροποποίησης ήχων δεν έχει τίποτα.Μοιάζει "λιγότερο synthesizer" από τα άλλα.Αν γουστάρεις να πειράζεις τους ήχους θα απογοητευτείς.Γενικά μπορείς να κατεβάσεις όλα τα manual από τα υποψήφια μοντέλα -εύκολα από το google)

Έχεις όμως σκεφτεί πώς θες να φτιάξεις την ηλεκτρονική σου μουσική ; Άμα δουλέψεις με τον υπολογιστή , ίσως να μην αξίζει να αγοράσεις από τώρα synthesizer.Ίσως τότε αξίζει να πάρεις για αρχή ένα Midi κλαβιέ και να δουλέψεις στο midi-sequencer του pc. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαλαρωστε...

Τα ορια που εχω βαλει ειναι μεχρι 500 euro

Οι προτασεις φιλων που ειναι κοντα σε αυτη την τιμη εξεταζονται κ πιο πολυ...

 

Απο κει κ περα λογικα υπαρχουν κ αλλοι που καποια στιγμη θα δουν το θεμα μου κ ισως να εχουν να σκασουν περρισοτερα απο 5οο euro κ να βοηθηθουν....

 

Πάνο να πάρεις το ΜΜ6 με την ευλογία μου , και φυσικά υπάρχουν synthesizer και με λιγότερα απο 500 ευρώ. Αλλά θε πληγώσω  λέγοντας σου ότι το ΜΜ6 δεν είναι σύνθ , αρμόνιο είναι. Σίγουρα καλύτερο απο αυτό που έχεις εσύ , σίγουρα θα σου φανεί θεικό ως αναβάθμιση αλλά όσο και να το εκβιάσεις σύνθ δεν γίνεται.

 

Πήγαινε στο Νάκκα  , δοκίμασε το και αν και εφόσον δεν μπορείς να κάνεις υπομονή ή δεν έχεις καν την δυνατότητα να φαντάζεσαι για κάτι πιο ακριβό τότε , πάρτο και με την ευλογία μου.

 

Αν όμως υπάρχει και η παραμικρή δυνατότητα να δώσεις κάτι λίγο παραπάνω τότε πάρε αυτό που πρότεινα και θα με θυμηθείς όταν αντιληφθεις κάποια στιγμή για τι διαφορές μιλάμε.

 

Το ότι επιμένω για το δικό σου το καλό το κάνω , όχι για να πω απλώς την γνώμη . Γιατί σε νιώθω . Όταν ξεκίνησα με την μουσική πιο χαμένος ήμουν απο ότι είσαι εσύ τώρα. 

 

 

 

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

έχει δίκιο... αλλά,

πάνω απ'όλα πρέπει να σκεφτείς φίλε μου το τι θες να κάνεις με το synth: λίγο απ' όλα? dr sets, βιολιά & πιάνα εκτός από pads και synth leads? ή ό,τι θες να φτιάξεις στη μουσική σου δεν έχει καμία σχέση με "φυσικούς" ήχους? Άλλο πράμα το mm6 και το οποιοδήποτε rombler κοντά σε αυτή την τιμή που θες

και άλλο πράμα τα VAs.

Αν διάλεγα κάτι, αυτό θα ήταν το X50 (έχω το microX...) έχοντας ακούσει και το mm6 κατάλαβα οτι σε αυτής της σειράς τα korg μπορώ να φτιάξω καλήτερους ήχους από τα αντίστοιχα yamaha... (γνώμη μου).

Και κάτι ακόμα, το οτι αγοράζεις ένα synth με 500€ ή ένα με 2000€ αυτή τη στιγμή, δεν σημαίνει οτι αργότερα δεν θα ζητήσεις και κάτι καλύτερο ή διαφορετικό... θυμάμαι, όταν αγόρασα το microX έλεγα οτι αυτό είναι το τελευταίο, κάνει ακριβώς αυτό που θέλω κτλ... από τότε, πήρα άλλα 2 synths!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι συζηταμε τωρα? :P Τα πραγματα ειναι ξεκάθαρα...Ο φιλος αφου θελει να φτιαξει ηλεκτρονική μουσική θα μεινει πολυ ευχαριστημένος με korg X50. Εαν ηθελε να παιξει rock/metal με το συγκροτημα του η μονος του γενικά θα ηταν πολυ ευχαριστημένος με το MM6. Ναι πρακτικά ειναι αρμονιο το MM6 αλλα για αυτα που προσφέρει αξίζει ενα προς ενα τα 470 ευρω του

 

Διαλέγεις αναλογα με το τι θες να παιξεις και παίρνεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν είμαι πληκτράς θα συμφωνήσω με τον OurDarkness για το Access Virus-Ti είναι πολύ καλό αλλά είναι δυστυχώς και αρκετά ακριβό. Για το μουσικό στυλ που θες μπορείς να δεις και το KORG Radias-R. Αρκετά καλό και στη μισή τιμή του Access. Υπάρχει κι ένα αρκετά μικρό, το KORG Micro-X (mini version του Χ-50, λίγο πιό οικονομικό) το οποίο ορέγομαι κι εγώ (είναι στα χρήματα που διαθέτεις και αρκετά δυνατό) και μπορεί να σου δώσει πολλούς ενδιαφέροντες ήχους (Αλλά δεν έχει πολλές οκτάβες ξέρεις, το προτιμούν οι μή-πληκτράδες για home-studio support). Γενικά χωρίς να είμαι σίγουρος έχω την αίσθηση ότι η KORG έχει κάτι παραπάνω να πει σε synths..Αυτά πάνω κάτω.

Καλή επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α δεν θες workstation αυτα εδω λεω εγω:

 

http://www.thomann.de/gr/roland_sh201.htm

 

http://www.thomann.de/gr/korg_r3_synthesizervocoder.htm

 

για ηλεκτρονικους ηχους που ειπες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο φιλος αφου θελει να φτιαξει ηλεκτρονική μουσική θα μεινει πολυ ευχαριστημένος με korg X50.

 

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου