Προς το περιεχόμενο

Μουσικά Πανεπιστήμια..


alekelis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιας και φέτος είναι η τελευταία χρόνια στο..σχολείο.. ::), σκέφτομαι να μπω σε μουσική σχολή..

Αξίζει λέτε τον κόπο ή τσάμπα χρόνος θα 'ναι?

Με τα ειδικά μαθήματα για τις εισαγωγικές εξετάσεις ξέρετε τι παίζει?

Τενκς!

Jam House

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρταται τι θες να κανεις ρε συ.Πως σε βλεπεις στο μελλον δηλαδη?Δασκαλο οργανου σε δημοτικο ωδειο ή καθηγητη/δασκαλο μουσικης σε σχολεια?Μηπως καθηγητη μουσικης ή μουσικολογιας σε ανώτερα ιδρύματα?Μηπως μουσικο sessions και δασκαλο ιδιαιτέρων ή ιδιωτικων σχολων?Επαγγελματια μουσικό και μαυραγορίτη δασκαλο για επιβιώση?

 

Αποφασισε τι θες να γινεις κ μετα δες για τις εξετασεις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αποφασισε τι θες να γινεις κ μετα δες για τις εξετασεις....

 

 

Γιατι να πρέπει να διαλέξω από τώρα τι θα κανω μετα απο 10 χρόνια ρε συ?.. ???

Αλλά αυτό ειναι μεγαλο θέμα..

Jam House

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Να σου πω το γιατί:

 

πιανίστας: Τράβα σε ένα ΩΔΕΙΟ και όχι σε σχολή πανεπιστημίου (Μουσικολογία)

άλλο όργανα: Το ίδιο με παραπάνω

σύνθεση: Το ίδιο με παραπάνω

Μουσικολογία: ΜΟΝΟ σε πανεπιστήμιο

μουσική τεχνολογία κλπ: Δεν υπάρχει επίση σχολή, ή τουλάχιστον είναι ΤΕΙ (κάνω λάθος;). Άρα ΙΕΚ ή εξωτερικό

 

κλπ

 

Τα παραπάνω ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΕΣ! Λείπω απ' την Ελλάδα αρκετά χρόνια για να μην ξέρω πρόσφατες αλλαγές! Υπάρχει και το πανεπιστήμιο Μακεδονίας που ΝΟΜΙΖΩ κάνει μουσικά όργανα!

 

Όπως και να έχει το τί θέλεις έχει να κάνει πάρα πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

....

μουσική τεχνολογία κλπ: Δεν υπάρχει επίση σχολή, ή τουλάχιστον είναι ΤΕΙ (κάνω λάθος;). Άρα ΙΕΚ ή εξωτερικό

...

 

Πράγματι υπάρχει ένα ΤΕΙ... αλά δεν πιάνω το συλλογισμό: Γιατί καλύτερα ΙΕΚ από ΤΕΙ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι αλλο που δεν ανεφερα ειναι το αν θελεις να ασχοληθεις με την κατασκευη οργάνων παραδοσιακών και μεσα απ αυτο να φτασεις και σε συγχρονα.Αν εισαι καλος θα ζησεις και θα σαρεσει κι ολας να ασχολήσε με αυτο.Υπαρχει τεϊ γι αυτο οπως και για μουσικη τεχνολογια νομιζω οτι παιζει τεϊ στην Κρητη ή στο Ιονιο.Ψαξε κ θα το βρεις.

 

Το μαστορι που μου κανε το κιθαρονι ειναι κομπλε και εχει φαει τον κοσμο σε ταξιδια/σεμιναρια όπως και το οτι παιζει για χομπυ κιθαρα σε γκρουπακι.Κατασκευαζει κιθαρες,μπουζουκια,ουτια κτλ κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πράγματι υπάρχει ένα ΤΕΙ... αλά δεν πιάνω το συλλογισμό: Γιατί καλύτερα ΙΕΚ από ΤΕΙ?

 

Αστον ρε δεν ξερει τι λεει το αγγλάκι ναπούμ :P

 

Υ.Π.Δεν ξερεις τι χανεις οταν το δημοσιο δεν πιάνεις, γιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν..

Γενικά ψυλλιάζομαι οτι ένα μουσικο πανεπιστήμιο δεν έχει να μου δώσει πολλά..(ή τουλάχιστον όσα θα έπρεπε!),

αλλά σίγουρα κάτι μπορείς να πάρεις.. (βλ.:αναβολή του στρατου ;D)

Δεν έχω αποφασίσει συγκεκριμένα "τι θέλω να κάνω στην ζωή μου ::)" και πιστευω πως είναι λογικό..

Αυτό που ξέρω, όμως 100%, είναι πως θέλω να ασχοληθώ πάνω στην μουσική! :o

Τώρα..jazz κιθάρα θέλω να παίξω στο κοντινό μέλλον..γιατι μέχρη τώρα hendrixila kakia, xwris metalzone. h oxi?

Αυτά..

Jam House

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως οι σκεψεις αυτες ειναι οι επιφανιακες-εφηβικες?Ειναι αλήθεια πως απο τα 17 δεν μπορεις να ξερεις μετα.Ισως ο ερωτας με την κιθαρα σε αφήσε και λίγο ίσως σε ποτε.Θα λεγα να κοιταξεις κατι που να μπορεις να επιβιώσεις πρωτα και μετα κοιτα με τη μουσικη τι γινεται.Εκτος αν εχεις παρει αποφαση στο να γινεις κιθαρίστας σπουδαγμενος που εκει απλα ειναι μονοδρομος το εξωτερικο.Οποτε ετοιμασε τους γονεις για φιλάκια.Το μπερκλεϊ δεν ειναι το μονο παντως υπαρχουν και αλλα πλεον στην ευρώπη ισάξια.Απλα εκει εισαι μεσα στην αφροκρεμα της αμερικανικης σχολής.

 

ΑΑα κατι τελευταιο ειναι να ετοιμασεις τον μπαμπα για διπλοβάρδια αν ειναι σε κανα εργοστάσιο.Εκτος αν εισαι καλο παιδι και δουλεψεις απο μονος σου κατευθειαν.

 

Επισης το να πας σε μια σχολη καταξιωμενη και αναγνωρισμενη εκτος της αγαπης προς τη μουσικη θελει και προετοιμασια γερη απο δω ωστε αν πας σε καλο επιπεδο εκει να εχεις προοπτικες για καλες γνωριμιες κατευθειαν.Αμα ξεχωριζεις δε θα πας χαμενος ενω αν πας και δεν ξερεις πια ειναι η ionian χεσε μεσα πολυχρονη.Θα φας και τα 3,4 χρονια στο να μαθαινεις τα βασικα χωρις να παιζεις και να ανοιγεσαι.(λιγο υπερβολικο αυτο αλλα θελω να σου πω οτι ειναι προτέρημα το να εισαι ηδη καλος και διαβασμενος οταν πας εκει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως οι σκεψεις αυτες ειναι οι επιφανιακες-εφηβικες?Ειναι αλήθεια πως απο τα 17 δεν μπορεις να ξερεις μετα.Ισως ο ερωτας με την κιθαρα σε αφήσε και λίγο ίσως σε ποτε.Θα λεγα να κοιταξεις κατι που να μπορεις να επιβιώσεις πρωτα και μετα κοιτα με τη μουσικη τι γινεται.Εκτος αν εχεις παρει αποφαση στο να γινεις κιθαρίστας σπουδαγμενος που εκει απλα ειναι μονοδρομος το εξωτερικο.

 

Αυτό για τον έρωτα δεν ισχυει! :P

Για 'κει που λες πάω, αλλά έχω δουλειά μέχρη να κουνήσω το χαρτομάντηλο!

 

 

ΑΑα κατι τελευταιο ειναι να ετοιμασεις τον μπαμπα για διπλοβάρδια αν ειναι σε κανα εργοστάσιο.Εκτος αν εισαι καλο παιδι και δουλεψεις απο μονος σου κατευθειαν.

 

Καλό παιδί σίγουρα δεν είμαι, αλλά δεν έχω σκοπούς για δαγκώματα! ;)

Jam House

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου