Προς το περιεχόμενο

Μουσικά Πανεπιστήμια..


alekelis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα συμφωνήσω σε αυτά που σου είπε ο Trigga. Η "μουσική" έχει άπειρους επαγγελματικούς κλάδους οι οποίοι δεν έχουν και σχέση μεταξύ τους (π.χ βυζαντινή μουσική - ηχοληψία).

 

Πρέπει λοιπόν να αποφασίσεις πρώτα τί ακριβώς θες να ακολουθήσεις και μετά αποφασίζεις και τον δρόμο. Σε γενικές γραμμές αυτά που σου είπε ο Νικόλας είναι σωστά.

2 παρατηρήσεις μόνο: 1. Το ΤΕΙ ηχοληψίας στο ρέθυμνο είναι ΠΟΛΥ καλό και δυστυχώς σνομπάρεται. 2. Στο μουσικών σπουδών της Μακεδονίας κάνουν κυρίως Βυζαντινή μουσική. Όργανα διδάσκουν στο Μουσικών Σπουδών της Κέρκυρας και λόγω της μουσικής παράδοσης του νησιού (φιλαρμονική κλπ) είναι πιο ζεστό το "κλίμα" για κάποιον μουσικό.

 

Να σε ενημερώσω σχετικά για το Μουσικών Σπουδών, στο οποίο είμαι 3ο έτος στην Αθήνα. Η σχολή δεν έχει καμμία σχέση με μουσική. Είτε σαν όργανα, είτε σαν ήχος, είτε σαν νότες στο χαρτί. Τα μαθήματα είναι όλα θεωρητικά και ιστορικά. Κατά τη γνώμη μου δεν αξίζει να λέγεται μουσικών σπουδών, αλλά μουσικολογία ή κάτι κατώτερο. Ο μόνος λόγος που αξίζει να μπεις στη σχολή είναι για το περιβόητο κωλόχαρτο το οποίο σου εξασφαλίζει τουλάχιστον μια θέση εκπαιδευτικού στο ελληνικό δημόσιο.

 

Επειδή ρώτησες για τα ειδικά μαθήματα να σου πω ότι είναι 2 μαθήματα: Αρμονία και έλεγχος μουσικών ακουστιικών ικανοτήτων. Αν γράψεις 20 και στα 2 προστίθενται 4000 μόρια στ βαθμό εισαγωγής σου για τις σχολές μουσικών σπουδών (2000 μόρια το ένα). Η αρμονία είναι επιπέδου ειδικού αρμονίας και το ντιχτέ είναι ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής με διαστήματα, μελωδίες και διαδοχή συγχορδιών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το τμήμα τεχνών ήχουν και εικόνας στο πανεπιστήμιο Ιονίου στην Κέρκυρα έχετε καμία γνώμη???

..but the sun is eclipsed by the moon...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Πράγματι υπάρχει ένα ΤΕΙ... αλά δεν πιάνω το συλλογισμό: Γιατί καλύτερα ΙΕΚ από ΤΕΙ?

διότη ξεκίνησα με το οτί ΔΕΝ υπάρχει σχολή (και μετά σκέφτηκα ότι μπορεί να υπάρχει ΤΕΙ). Και λέω μετά Δεν υπάρχει σχολή αρα ΙΕΚ και εξωτερικό.

 

Δεν ειναι καλύτερο το ΙΕΚ, προς Θεου δε λέω κάτι τέτοιο! :)

 

Πάντως να σχολιάσω ότι ότι και να αποφασήσεις να κάνεις με τη μουσική θα πρέπει:

 

α. να ασχοληθείς πολύ (αν θες να κάνεις κάτι ουσιαστικό, έτσι;)

β. Να ασχοληθείς με παραπάνω απο ένα πράγματα.

 

Στη σήμερον ημέρα δε φτάνει να ξέρεις... κιθάρα και να είσαι εντάξει. Θα μάθεις και τους λαμπάτους, θα μάθεις και τα πεταλάκια (και καλά της πλάκας, αλλά εγώ δε ξέρω το Χριστό μου απ'αυτά (δει πιανίστας). Μετα θα πρεπει να το ρίξεις και στη μουσική τεχνολογιά και πάει λέγοντας. Το ίδιο και με όλα τα άλλα. Πιανίστας; Βάλε και keyboards βάλε και Midi βάλε και και...

 

ΜΕ λίγα λόγια, ότι σχολή και να βγάλεις ΔΕ φτάνει. Αλλά προσφέρει κάποια πράγματα.

 

Με ένα χαρτί απο Μουσικών σπουδών μετά δίνεις για ΑΣΕΠ. Λίγο τό 'χεις; Τη σιγουριά, το καλοκαίρι τσάμπα, το Πάσχα και Χριστούγεννα 15 μέρες άδεια κλπ; Δεν είναι ότι θα ΜΠΕΙΣ ΑΣΕΠ με το χαρτί, αλλά ότι ΧΩΡΙΣ το χαρτί δε μπαίνεις!

 

Το άλλο μετά είναι το όνειρο που έχεις (άντε να κάνω τον κακό εδώ): Πες ότι μαθαίνεις κιθάρα γαμάτη τζαζ. Όλα καλά! ΠΟΎ θα παίξεις; Πόσα μέρη υπάρχουν; Πόσα σέσσιονς θα κάνεις; Ή θα καταλήξεις σε σκυλάδικο; Πες ότι γίνεις πιανίστας! Συναυλίες θα κάνεις; Πού, στην Ελλάδα; Στο εξωτερικό; Θα είσαι ένας απ'τους 1ο (άντε 100). Συνθέτης; Τι να γράφεις κοντσέρτα;

 

Δύσκολο το τι θα κάνεις τελικά και πολύπλοκο.

 

Πάντως, έχε υπόψην σου ότι το τι κάνεις στη σχολή (πανεπιστήμιο, ωδείο, ΙΕΚ, εξωτερικό, ότι και να είναι) δεν έχει και πολύ μεγάλη σχέση με τη πραγματικότητα. Δεν είναι ότι βγαίνεις απ'τη σχολή και με αυτα που σου μαθαίνει είσαι έτοιμος! Αλλοίμονο! Αλλά δίνει πράγματα.

 

(Λίγο πικρόχολος βγήκα αλλά τες πα...)

 

Με λίγα λόγια, κάτι γενικό πρώτα και μετά κάτι ειδικότερο. Στο κάτω κάτω, μπες μουσικών σπουδών (αν μπορείς), ή στην Κέρκυρα (που μάλλον είναι το καλύτερο τμήμα μουσικών παν. αν γνωρίζω καλά), ή και στη Μακεδονια και Ρεθύμνο (όπου νά'ναι ντε) και μετά κάνε και το ωδείο σου. Φοιτητής θα είσαι, χρόνο θα έχεις. Να'σαι κι εδώ κοντά θα τσιμπήσεις και γνώσεις μουσικής τεχνολογίας λίγο λίγο. Μετά πιο ανοιχτές οι πόρτες. Πιο ευρείοι ορίζοντες...

 

Μια ιδέα τέλος πάντων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρον θέμα, θα ήθελα να πω και εγω κάτι ως άσχετος με μουσική εκπαίδευση.. (4 χρόνια δημοτικό ωδείο, κλασσική κιθάρα και μετά μόνος μου.)

 

Αυτο που θέλω να πω είναι ότι παρά το γεγονός ότι οι σπουδές μου δεν έχουν καμία σχέση με την μουσική, παρόλα αυτά αυτη παρέμεινε ώς άσβεστο πάθος στα τριαντα μου χρόνια.. Σίγουρα αναρωτήθηκα κάποια  στιγμή αν θα επέλεγα ή όχι να είχα ασχοληθεί επαγγελματικά με την μουσική..Πέρα απο τις απόψεις μου για το μουσικό επάγγελμα στην ελλάδα, οι οποίες δρουν αρνητικά προς μια τέτοια απόφαση, σημαντικός παράγοντας στάθηκε η άποψη μου ότι δεν πρέπει να κυνηγάς τα χόμπυ σου για βιοποριστικούς λόγους.. Σιγουρα να δουλεύεις κάτι που αγαπάς άλλα όχι απαραίτητα τα χόμπυ σου..

 

χωρίς να είναι απόλυτο αυτό που λέω υπάρχει κάτι στην επαγγελματική δραστηρίοτητα το οποίο λέγεται ρουτίνα, και η οποία σίγουρα κάποια στιγμή θα σε καταβάλει, έστω και στην μουσική.. είναι διαφορετικά να δουλεύεις για χόμπυ, διαφορετικά για λεφτά... άλλη η πίεση, άλλη η δημιουργικότητα.. άλλο το ωράριο, άλλο ο ελεύθερος χρόνος..

 

απλά το επισυμαίνω...

 

χωρίς να θέλω να φανώ απόλυτος υπάρχει η αυτην η πτυχή...

 

αν πάλι το αποφάσιζα τώρα, θα διάλεγα την σχολή που θα μου μάθει να κατασκευάζω όργανα.. Δικηγόρους, οικονομολόγους, γιατρούς, managers, καθηγητές σε σχολεία κτλ.. συναντάς κάθε μέρα.. Οργανοποιούς.. πιστεύω ότι υπάρχουν άπειρες δυνατότητες, ιδιαίτερα στην εποχή μας όπου με το ιντερνετ μπορείς να ανοιχτείς και σε άλλες αγορές.. Σίγουρα κανένα πανεπιστήμιο δεν θα σου μάθει πως να γίνεις επιτυχημένος σε κάτι.. και ξέρεις γιατί... γιατί αλλιώς δεν θα τα έλεγαν τα μυστικά της επιτυχίας.. αυτά θα πρέπει να τα αναζητήσεις σε άλλες σχολές οι οποίες δεν θα σου δώσουν πτυχίο, ή μόρια για τον ΑΣΕΠ..Αυτά θα τροφοδοτούνται απο τις δικές σου αποφάσεις στο να αντιληφθείς καλύτερα και πιο γρήγορα απο όλους το μυστικό της επιτυχίας σε αυτό που θα επιλέξεις..

 

 

ΜΤΠ = Μην Το παρεξηγείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

αλλη μια λυση ειναι να κοιταξεις και για εξω (ευρωπη) για μουσικες σπουδες, μια που και πιο φθηνα θα σου βγει απο το να σπουδασεις στην ελλαδα (αν δεν σπουδαζεις στην πολη που μενουν οι γονεις σου), και πιο ανοικτο ειναι το συστημα σπουδων εξω (δε χρειαζεται να αποφασισεις απο την αρχη το τι θα κανεις ακριβως). και βεβαια το επιπεδο της μουσικης (εντος και εκτος σπουδων) θα ειναι υψηλοτερο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή ρώτησες για τα ειδικά μαθήματα να σου πω ότι είναι 2 μαθήματα: Αρμονία και έλεγχος μουσικών ακουστιικών ικανοτήτων. Αν γράψεις 20 και στα 2 προστίθενται 4000 μόρια στ βαθμό εισαγωγής σου για τις σχολές μουσικών σπουδών (2000 μόρια το ένα). Η αρμονία είναι επιπέδου ειδικού αρμονίας και το ντιχτέ είναι ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής με διαστήματα, μελωδίες και διαδοχή συγχορδιών.

 

Τα οποία προαπαιτούν γνώσεις που αφενός ΔΕΝ ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΑΙ στο δημόσιο σχολείο, αφετέρου δεν μπορούν να αποκτηθούν εν μια νυκτί (στο ωδείο που πήγαινα θυμάμαι κανονικά τα μαθήματα περιλάμβαναν θεωρία και αρμονία και διαρκούσαν κάπου 4 χρόνια, και αν έκανες εντατικά μειώνονταν στα 2), οπότε αν δεν έχεις ήδη γνώσεις αρμονίας, λίγο δύσκολο στο τρίτο έτος του Λυκείου..

 

Για σοβαρό πανεπιστήμιο έξω απαιτεί πολλά (μα πολλά) λεφτά, και επίσης πάθος και @@ να τολμήσεις κάτι τέτοιο (να ξενιτευτείς)

 

Καλή τύχη σε ότι επιλέξεις πάντως, δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγαινε έξω όσο είναι καιρός,αφού είσαι αποφασισμένος να ασχοληθείς με αυτό,τουλάχιστον έτσι δεν θα μετανιώσεις για κάτι που δεν έκανες.....

Πολύ περισσότερες δυνατότητες και αρκετά πιο διευρυμένοι μουσικοί ορίζοντες.

Υπάρχουν πολλές χώρες εκ των οποίων μπορείς να διαλέξεις,και αυτό είναι ένα μεγάλο plus..Απλά να θυμάσαι οτι η μουσική θέλει αφοσίωση,υπομονή,και πάνω απ όλα μεράκι.

 

Καλή τύχη,και μη μασάς,άρπαξε τη φάση απ τα #@$% (μαλλιά) :D

 

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα κ απο μενα...επειδη ακουω διαφορα επι των μουσικων τμηματων και απο οτι φαινεται δεν γνωριζετε τι ακριβως συμβαινει...στο μουσικων σπουδων της Κερκυρας εχει: μουσικολογικη κατευθυνση, οργανικη εκτελεση σε κλασσικα οργανα οπου μπαινεις υστερα απο ακροαση, οργανικη εκτελεση στη τζαζ (ακροαση) και συνθεση. Στο Μακεδονιας ειναι και αυτο παρομοιο και υστερα απο ακροαση αν εισαι στο καταλληλο επιπεδο οργανου (περιπου β-γ' ανωτερας) μπαινεις στις ειδικευσεις, αλλιως κανεις ενα παρομοιο προγραμμα με των μουσικων σπουδων του ΑΠΘ και της Αθηνας. Καλο θα ηταν να ριξεις μια ματια στα προγραμματα σπουδων αυτων των τμηματων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου