Προς το περιεχόμενο

κλαβιε korg για κλαματα


apostolis_V

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πηγα σ΄ενα μαγαζι στο Βολο το οποιο πουλουσε korg, roland και casio.

Πιστευεται οτι το κλαβιε του roland e-09 ειναι κλασεις ανωτερο απο αυτο του

korg pa-50?

Πως γινετε αυτο σε δυο οργανα με τοσες μεγαλες διαφορες;

Το ενα ειναι ενα απλο arranger, και το αλλο ειναι ενα σχεδον workstation!

Τοσο μεγαλο κοστολογιο εχει η τοποθετηση ενος καλου κλαβιε σε ενα οργανο της κλασης του korg?

Και οχι οτι ηταν προβληματικο το συγκεκριμενο κοματι.......ολα ετσι ειναι μου ειπε ο πωλητης!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιε apostolis_V  ότι πληρώνεις παίρνεις δεν πάνα να είναι ότι θέλουν στην τιμή των 700 ευρω θα παρεις για 700 ευρώ στην τιμή των 2000 ευρώ για 2000 ευρώ και ούτο καθεξής .

για να τα έχουμε όλα λίγο δύσκολο  με ένα όργανο,Όχι μόνο από άποψη κλαβιέ αλλά και ήχων λειτουργικότητας κ.τ.λ

Όσο αφορά το κλαβιέ το pa 50 τη να λέμε δεν κάνει μία άθλιο σε σχέση με άλλα μηχανήματα.

Και εγώ είχα ένα Roland για αρχή μετά πήρα το pa 50 το οποίο μου φαινόταν πολύ καλύτερο σε αίσθηση τώρα βλέπω το pa 800 το Μ3 το ΕΧΤΡΕΜΕ και λέω τι παταω ρε π……. Sorry κιόλας.

Αυτά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο με την ποιοτητα των κλαβιέ των Korg εχει δικιο ο apostolis_V . Ειδικα οταν μιλάμε για Korg κατω των 1000. Προσφατα δοκιμασα το korg X50 και πραγματικά ήταν αθλιο... Αλλα φτηνιαρικα αρμονια/synths εχουν πολυ καλυτερη αισθηση. Ίσως φταιει που παιζω αρκετουτσικα χρονια πιανο αλλα τωρα τελευταια που ασχολουμε και με synths εχω συνηθισει στα non weighted πλήκτρα αλλα με το συγκεκριμενο μοντέλο δεν θα μπορουσα ποτε να συνηθίσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις δικιο,το συγκεκριμενο κλαβιε ειναι τρισαθλιο,το δοκιμασα την προηγουμενη εβδομαδα και με στενοχωρησε πολυ,καλυτερα να βαραω ντενεκεδες παρα να παιζω σε ναυλον χαζομαρα  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Kόψτε τα greeklish, παιδιά. Αναφέρεται στους κανονισμούς (Edosis 45 μηνύματα έχεις, κι όλα στα γκρίκλις - δεν έχεις ελληνικά στο πι σι; βάλε... εγώ αυτή τη στιγμή σου γράφω από έναν υπολογιστή με πληκτρολόγιο AZERTY που ποτέ στη ζωή του δεν είχε δει ελληνικά).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι οτι τα κλαβιέ της Korg σε low budget μηχανήματα είναι κακής ποιότητας.

 

Προσωπικά θεωρώ καλά κλαβιέ της Korg εκείνα των μοντέλων M1, T3, Z1, Trinity (Κορυφαίο), Triton Classic/Studio/Extreme, Pa1X pro/elite και Pa2X.

 

Pa50/Pa80/Pa800 δεν μου λένε κάτι. Για να μη γίνομαι άδικος το Pa800 είναι λίγο βελτιωμένο αλλά σε καμία περίπτωση δεν φτάνει αυτά που προανέφερα κατά την άποψή μου. Όσον αφορά το M3 είναι καλό σε γενικές γραμμές αλλά και πάλι δεν το προτιμώ από αυτά που ανέφερα στην αρχή.

 

Triton Le και TR καλύτερα από Pa50/Pa80 αλλά όχι κάτι ιδιάιτερο και φυσικά χειρότερα από Μ3.

 

Μ50 δεν έχω δοκιμάσει αλλά βάσει της εμπειρίας μου θεωρώ οτι είναι της κλασης TR και Le.

Korg Pa500 πάλι δεν έχω δοκιμάσει αλλά θεωρώ οτι είναι της κλάσης του Pa 50/80 και στην καλύτερη ίδιο με του Pa800

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια εγω πιστευω οτι το κλαβιε του trinity ειναι πολυ καλο.ολα ταλλα, παταταες.γενικα πιστευω τα τελευταια πιο προσφατα χρονια η korg δεν τα προσεχει τα οργανα της.αλλα ουτε και τους πελατες της.την εχουνε δει καπως.

ασχετα εγω αν δεν αλλαζω μεχρι στιγμης τα korg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου