Προς το περιεχόμενο

Την γνώμη σας για Cubase Essential 4


powercaster

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους. Πριν απο λίγες μέρες έχω παραγγείλει την Focurisite Saffire

http://www.thomann.de/gr/focusrite_saffire_firewire_audiointerface.htm

δίαβασα για την συγγεκριμένη καρτα και με τα λεγόμενα απο εσας εδω την επέλεξα .

Πήρα επίσης και τα monitor ALESIS M1 ACTIVE 520

http://www.thomann.de/gr/alesis_m1_active_520.htm

και φτάνω στο σημείο του Daw

 

Είμαι καινούργιος στον χώρο , εχω δει ελαχιστα πράγματα μόνο απο το Cubase και απο ποιο παλιες εκδοσεις σε demo versions. Εκτος αυτού , διάβασα σχεδόν όλα τα posts εδω οσον αφορά με επιλογη ή απο ερωτησεις τυπου Cubase ή sonar ή Live  κ.α .

Είμαι σε μία κατάσταση τύπου να αγοράσω απο Thomann το Cubase Essential 4 και απο οτι είδα ειναι η ποιο μικρή εκδοση της Steinberg η οποία για αρχή ειναι Υπέρ αρκετή με "εντυπωσιακό interface".

Θέλω λίγο την γνώμη σας για το συγκεκρημένο πρόγραμμα. Κάθε αποψη ειναι πολυ συμαντικη για μενα τωρα που ειναι αρχη και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

 

 

Ξερω πως η καρτα ηχου δίνει μία εκδοση. Η οποία ειναι αρκετά παλιά σε σχέση με τις σημερινές εκδόσεις και αν ειναι να ξεκινησω κατι ας ειναι κατι " σωστο και καλό " . Τέλος απο οτι είδα η συγκεκριμένη εκδοση ( Essential 4 ) επιτρέπει εώς 64 audio tracks ( πολλά για αρχή) και ειναι μια πληρη σουίτα απο την αρχη εως το τέλος για ενα κομματι.

 

Σας ευχαριστώ

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου το αγόρασα από το Νάκα στο Mall πριν λίγες μέρες (περίπου €120). Επειδή μόλις μετακόμισα, δεν έχω προλάβει να στήσω ακόμα το gear μου και να το δοκιμάσω. Εκ πρώτης όψεως φαίνεται αρκετά πλήρες για απλή χρήση σε home studio. Σε συνδυασμό με τα πολλά δωρεάν vst plugins & instruments που υπάρχουν στο internet, νομίζω είναι ότι πιο ανταγωνιστικό από πλευράς PC. Μόλις το δοκιμάσω εκτενέστερα θα ενημερώσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nομίζω ότι είναι ότι καλύτερο έχει κάνει η steinberg τα τελευταία χρόνια, δηλ να βγάλει μια έκδοση σχεδόν πλήρης.

Όταν μιλάμε για ίδια μηχανή ήχου ,αριθμό Inserts και sends με την μεγάλη έκδοση, τότε είναι μονόδρομος.

Δες και αυτό: http://www.steinberg.net/en/products/musicproduction/cubase4_product/cubase4_featuredetails.html

 

Eγώ έχω την πλήρη έκδοση αλλά την πήρα γιατί την βρήκα σε καλή τιμή, αλλιώς θα είχα πάρει το essential, θα με κάλυπτε πλήρως για αυτά που θέλω να κάνω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμιση παρά μόνο για το καλό της τσέπης μας, ο έλληνας αντιπρόσωπος είναι πιο φτηνός από τον γερμανό αλλά και από όλη την ευρώπη, στα προϊόντα steinberg. Και το συγκεκριμένο μπορείς να το πάρεις ως και με έξη άτοκες δόσεις  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ για τις απόψεις σας . Από οτι αντιλαμβάνομαι οι περισσότεροι έχουν να πουν καλά λογια για το συγκεκριμένο πρόγραμμα και μόνο καποιες εξαιρέσεις ειναι η  "μύγα μες το γάλα".

Βέβαια αν έχει να πει κανείς άλλος για προβλήματα η και τυχόν ατασθαλίες...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η κάρτα σου έχει μέσα το Cubase 4 LE (δες εδώ για σύκριση), γιατι δεν κοιτάς αυτό ετσι ωστε αν σε βολέψει να προχωρησεις άφοβα στο essential (ή και οχι, δεν εχουν τις τρελές διαφορές...) ή αν δεν σε βολέψει να κοιτάξεις αλλο sequencer. Τέλος μην κοιτας τα λόγια κλπ γιατι ο καθένας χρησιμοποιεί ότι τον βολέυει και οτι είναι μες στην φιλοσοφία του, οποτε το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να τα τσεκάρεις λίγο ολα και να δείς ποιο ταιριάζει σε ΕΣΕΝΑ. φιλιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την εντύπωση πως η έκδοση LE που δίνουν με την κάρτα , μάλλον πρέπει να ειναι πιο παλιά απο την ( 4 LE ).

Δεν παίρνω όρκο , αλλά αν δεν είναι πιο παλιά , σίγουρα ειναι μια καλή αρχή.

 

Και μετα βλέπουμε για εκδόσεις  Essential - Studio ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου