Προς το περιεχόμενο

Ποσο αξιοπιστα ειναι τα acer λαπτοπ


PlatwN

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το μηχάνημα που θα αγόραζα αυτή τη στιγμή θα ήταν αυτό.Χωρίς να είμαι ο ψαγμένος,

http://www.skroutz.gr/s/52403/Toshiba-Satellite-U400-112.html

 

Απλά να ρωτήσω το εξής,έχεις αγόρασει ξανά λάπτοπ?Έχεις δει την διαφορά μεγέθους  13,3 και 15,4.Τα λέω όλα αυτά γιατί η 13.3 είναι εντελώς πιο εργονομική,στο συνολικό μέγεθος του λάπτοπ..Το 15,4 δύσκολα το μετέφερα στον δρόμο,αλλα το 13.3 δεν με απασχολεί..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγώ δεν είχα ποτέ κανένα. Θα σου πω δυο περιπτώσεις φίλων μου. Στο ένα κάηκε η μητρική στο χρόνο (λίγο μετά τη λήξη της εγγύησης). Πάνε 2-3 χρόνια δε θυμάμαι μοντέλο και τέτοια. Το άλλο ήταν ενός φίλου και έχει πρόβλημα η κάρτα γραφικών, η οποία δεν αλλάζει γιατί είναι ένα με τη μητρική, δεν είναι ξεχωριστή καρτούλα. Αυτό ήταν ένα aspire 9110 με επεξεργαστή Intel core duo, laptop δυνατό και γρήγορο. Όμως άχρηστο πλέον, καθώς δουλεύει μόνο με εξωτερική οθάνη στη χαμηλότερη ανάλυση που υπάρχει και βγάζει κάτι σα ρίγες στην οθόνη και λάθος χρώματα. Τελικά πήρε άλλο.

Υπάρχουν βέβαια και άλλοι που δεν αντιμετώπισαν πρόβλημα.

 

Επειδή και εγώ την έχω πατήσει, όχι με acer, αλλά με λαπτοπ multirama (off topic αλλά δες εδώ αν θες http://thedigitalkitty.blogspot.com/2007/12/sager-computer-i-hate-you.html, εγώ έχω γράψει το σχόλιο), θα σου έλεγα να πάρεις κάτι αξιόπιστο, εκτός αν παίρνεις κάθε χρόνο κι από ένα φθηνό :P

 

Από τα πιο αξιόπιστα κατά τη γνώμη μου και από ότι ακούω είναι τα lenovo(ibm) thinkpad, panasonic toughbook (too much νομίζω και δε θα τα βρεις εύκολα). Και τα toshiba ακούγεται ότι είναι καλά και φθηνότερα από τα παραπάνω. Βέβαια, σημειώνω ότι δεν έχω προσωπική εμπειρία με τα παραπάνω μηχανήματα, απλώς γράφω τη γνώμη μου. Ρώτα και κανέναν που ξέρει καλύτερα.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γράφω και εγώ την προσωπική μου εμπειρία, και μετά με κράζετε ευχαρίστως.....

- για εμένα (σπίτι) έχω πάρει Fujitsu Siemens. Παρουσίασε πρόβλημα όταν έχυσα ποτήρι με στοματικό διάλυμα στο πληκτρολόγιο. Η εταιρεία του service (στα Μελίσσια) μου τον επιδιόρθωσε ΧΩΡΙΣ ΧΡΕΩΣΗ (ήταν μέσα στα 2 χρόνια εγγύησης). Κανένα άλλο πρόβλημα εδώ και 3 χρόνια (όπου ναναι θα τον αντικαταστήσω όμως).

- στην εταιρεία που δουλεύω είμαι υπ/νος για την αγορά των Η/Υ (στους τυφλούς ο μονόφθαλμος βασιλεύει....). Έχουμε πάρει απόλες τις μάρκες. Όλες έβγαλαν κάποια στιγμή κάποιο πρόβλημα (χρήση σε εργοτάξια - λογικό είναι). Ο χρόνος για σερβις και οι τιμές που ζητούσαν για την επιδιόρθωση ήταν πάντα ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΙΚΑ. Με γελοιότερη από όλες την ΗΡ, οι άνθρωποι ήταν ανέκδοτα... (τώρα έχουν δώσει το σερβις σε άλλες εταιρείες και κάτι γίνεται).

- και κάπου εδώ θα γράψω για το Πλαίσιο και τα "συναρμολογούμενά" τους (και θα με κράξετε). Οι τιμές τους είναι καλές, τα μηχανήματα είναι καλούτσικα (δεν ζητούσαμε ποτέ ιδιαίτερα μηχανήματα, απλά "επαγγελματικά" μοντέλα να κάνουμε δουλειά μας), αλλά η υποστήριξη ήταν εξαιρετική. Σε δύο ωρίτσες είχα καθαρίσει ΠΑΝΤΑ. Αν κάτι χαλούσε δεν είχε ΜΑ και ΜΟΥ, αλλά απλή αντικατάσταση. Οι δε χρεώσεις τους λογικότατες. Εγώ δεν ζητάω πολλά, αλλά στη υποστήριξη πλέον, ΖΗΤΑΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑ.

 

... τώρα βαράτε...

Αυτάααα......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικών εμπειριών συνέχεια...

 

Ένα ASPIRE με PIII ξαφνικά έπαψε να δουλεύει.

Στο σέρβις μου είπαν ότι κάηκε μητρική + σκληρός και ήθελαν για επισκευή... 600 ευρώ (εκείνη την περίοδο το έβρισκες μεταχειρισμένο με 200 ευρώ το πολύ)!!!

Ένας παράγοντας που ανέβαζε το κόστος ήταν ότι έστελναν τα μηχανήματα για service στην Ιταλία... Πολύ ασόβαρο για εταιρεία που εμπορεύεται τόσο σημαντικά -για κάποιους- εργαλεία δουλειάς... Δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα αυτό (αν τα στέλνουν Ιταλία δηλαδή).

 

Πριν 10 μέρες ένας κολλητός με ACER πήγε να το ανοίξει και αυτό απλά δεν αντέδρασε. Νεκρό... Ποιος ξέρει τι φλάτζα έκαψε!  ;D Το πήγε στο service για έλεγχο και περιμένει τη λυπητερή... 1 χρόνο και κάτι μηχάνημα...

 

Από την άλλη, ένας φίλος μου έχει πάρει 2 ACER, και το δεύτερο το πήρε επειδή έμεινε πολύ ευχαριστημένος από το πρώτο.

Οπότε, οι 2 δικές μου ιστορίες μπορεί απλά να ήταν εξαίρεση, αλλά πολύ αμφιβάλλω με αυτά που (γενικώς) ακούω.

 

Η αλήθεια είναι όμως ότι τα ACER είναι πολύ ανταγωνιστικά σε θέμα απόδοσης/τιμής. Αν πάντως πάρεις, θα σε συμβούλευα να αγοράσεις μαζί και κάποια επέκταση εγγύησης που συνήθως παρέχουν οι μεγάλες αλυσίδες ηλεκτρονικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι όμως ότι τα ACER είναι πολύ ανταγωνιστικά σε θέμα απόδοσης/τιμής. Αν πάντως πάρεις, θα σε συμβούλευα να αγοράσεις μαζί και κάποια επέκταση εγγύησης που συνήθως παρέχουν οι μεγάλες αλυσίδες ηλεκτρονικών.

+1

 

Ειδικά η Acer έχει δύο διαφορετικά πακέτα εγγύησης.

Το πρώτο είναι το βασικό και ουσιαστικά το μόνο που παρέχει είναι επέκταση της εγγύησης στα 3 χρόνια, τίποτε παραπάνω.

Το δεύτερο είναι το "γερό" και κοστίζει τα διπλά χρήματα σε σχέση με το απλό. Πέραν της επέκτασης στα 3 χρόνια, παρέχει δέσμευση για παραλαβή του laptop, αποστολή στην Ιταλία, επισκευή και παράδοση, όλα αυτά μέσα σε μόλις 5 εργάσιμες μέρες.

 

Με την κατάσταση που επικρατεί γύρω από τα Acer και το service τους, προτείνω ανεπιφύλακτα και χωρίς δεύτερη σκέψη το δεύτερο πακέτο. Αξίζει, πραγματικά αξίζει! ;)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορει να ρωτας για τα Αcer,προσωπικα ομως θα σου προτεινα TURBO X!!!κ ας λενε πολλοι οτι ειναι μαπα.

 

1ος λογος εχεις αμεσο service σε οποιο καταστημα κ αν πας κ αμεση αντικατασταση σε οποιοδηποτε part(οθονη,board,δισκος κτλ.) χωρις να χρειαστει να αρχιζει να ταξιδευει το λαπτοπ,σε λιγες ωρες το παιρνεις πισω.

 

2ος λογος.εδω ηταν που φοβομουν την αγορα του TURBO X για τον εξης λογο.

 

τακτικα παιζω μουσικη με το λαπτοπ ΤURBO X ως DJ σε διαφορα clubs με μεγαλα ηχοσυστηματα,οπου το λαπτοπ καταπονειται ιδιαιτερα απο τους τρανταγμους των sub woofer.εχω ακουσει περιπτωσεις οπου κοσμος εχει παρει σκληρους δισκους στα χερια απο τετιοες καταστασεις.το δικο μου TURBO X προς το παρον εχει βγαλει πανω απο 60 ωρες σε club κ δεν εχει βγαλει τσιμουδια.

 

3ος λογος.η τιμη τους.με παρομοια specs αν συγρινεις απο αλλες εταιρειες φορητα θα δεις μεγαλη διαφορα.

 

κανει κ μια 3ετη εγγυση κ ασε τους αλλους να στελνουν τα λαπτοπ για service στο βελγιο κ στη μαδαγασκαρη.

 

ΜΟΝΟ ΤURBO X

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

ενημερωτικά κι από μένα για να μη λέμε μόνο τα αρνητικά...

τo ακριβούτσικο acer που χρησιμοποιώ στο γραφείο και για επιδείξεις (πράγμα που σημαίνει ότι το χειρίζονται πολλοί άνθρωποι που δεν το "πονάνε" και το έχουν γυρίσει ανά την Ελλάδα, συν εγώ που μέχρι σε παραλίες το έπαιρνα στις διακοπές) είναι άψογο εδώ και δυό+ χρόνια με μόνο πρόβλημα μια μικρή δυσκολία στο eject κουμπί του DVD...

από την άλλη το ΗP που του έκανε παρέα τους τελευταίους 6 μήνες έχει πάει 2 φορές στο service με σοβαρά προβλήματα τη μια φορά στο power κουμπί και την άλλη για οθόνη...

η δική μου εμπειρία λοιπόν με την acer είναι θετική...

 

 

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω περιπου 2 χρονια ACER ( Aspire 3100 ). Με μια καρτα Behringer των 70Ε, εχω καλυψει εκδηλωσεις, εχω ηχογραφησει και μιξαρει σε studio κι εχω κανει live χρησιμοποιωντας το ως sampler.

 

Κανενα προβλημα, κανενα κολλημα. Ειναι ολα θεμα συντηρησης, προστασιας και βεβαια γνωσης του πως θα το χειριστεις και πως θα το φυλαξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου