Προς το περιεχόμενο

korg tr γνωμες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είσαι ικανοποιημένος από αυτό το Arranger;

 

Δεν έχω ασχοληθεί με τα Arranger, δεν έχω πείρα πάνω σε αυτό το κομμάτι όμως μου κάνει εντύπωση που λες ότι το δουλεύεις επαγγελματικά καθώς ένας φίλος μου είχε αυτό και το PA50 και ήταν ηχητικά τουλάχιστον η μέρα με τη νύχτα.

 

Δε θα σταθώ τόσο στα styles γιατί πραγματικά δεν έχω γνώμη όμως όσον αφορά τους ήχους δεν το συζητάω καν.

 

Το Roland δεν μπορώ να πω ότι είχε κάτι παραπάνω από τους κλασσικούς General Midi ήχους.

 

Αλλά όσο καλά styles και να έχει, τι να τα κάνεις αν οι ήχοι του δε σε ικανοποιούν;

 

Το αναφέρω γιατί χρηματικά τα δύο όργανα κυμαίνονται στα ίδια επίπεδα.

 

Μην ακούσω την κλασσική ατάκα "Κολλημένος με την Korg...."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 107
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

η ικανοποιηση ειναι σχετικη....στην ορχηστρα που παιζω δεν εχουμε κιθαριστα και εχω φορτωθει το ρυθμικο μερος,κοινως τα ακορντα και σπανια σολαρω το πολυ πολυ καμια φραση και δευτερες φωνες οπου χρειαζεται.ετσι με εναν ηχο πιανο ειμαι οκ.

το arranger δεν διαφερει στο τροπο παιξιματος απο το synth.ισα ισα που υπαρχουν μερικα που εχουν φοβερο ηχο.

δεν εχω ακουσει το pa50 για να εχω γνωμη αλλα ηταν στις επιλογες μου τοτε αλλα κατεληξα στο roland λογω γνωριμιας με τον εμπορο.αν εχει τον γνωστο ηχο σου το λεω απο τωρα...η μερα με την νυχτα.

τα styles δεν τα χρησιμοποιω στο μαγαζι παρα μονο σπιτι και οχι τοσο συχνα. δεν εχω ακουσει και καποιο αντιστοιχο οργανο για να σου πω.

οι ηχοι?σε μερικους περιμενα κατι παραπανω,αλλα στους oriental ειναι πολυ καλο.εμενα με εχει ικανοποιησει αλλα επιφυλασσομαι για αλλα μοντελα.εκει που δεν προκειται να με στεναχωρησει ειναι τα ακορντεον=φοβερα.

ενα αλλο που με χαλασε στο οργανο ειναι τα πληκτρα.δεν με ικανοποιησαν ποτε.παιζω με τη διπλασια ταχυτητα στο yamaha μου.

οτι θες ρωταμε εχω πληρη αποψη γι αυτο το οργανο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δε με ενδιαφέρει να ασχοληθώ με Arranger απλά σχολίασα το γεγονός οτι το χρησιμοποιείς επαγγελμάτικα.

 

Έτσι όπως το είπα θεώρησα ότι εκμεταλεύεσαι και τα styles του άλλα αφού εσένα σου κάνει τη δουλειά σου δεν έχω κάτι άλλο να πω.

 

Φαντάζομαι όταν λες για "φοβερούς" ήχους να εννοείς στα χρήματα και στο είδος του γιατί προσωπικά τα καλύτερα Ακκορντεόν (χρησιμοποιώντας δείγματα της Rom του οργάνου, όχι δικά σου) που έχω ακούσει σε όργανο είναι στο Korg Trinity.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοειται οτι μιλαω για την συγκεκριμενη κατηγορια.φανταζομαι λοιπον τι θα κανει  το trinity απο ακορντεον.ειχα ακουσει μια φορα στην τηλεοραση σε καποιο συγκροτημα εναν ηχο ακορντεον απο τρινιτυ και μου αρεσε πολυ.λογικα αυτα τα ακορντεον δεν θα υπαρχουν και στο tr διαμεσου triton?εστω και στο λαικο πακετο ηχων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω με τον Νίκο, δεν έχω ακούσει πραγματικά κανέναν ήχο Ακκορντεόν σε Triton να μου αρέσει.

 

Μιλάμε πάντα για ήχους βασισμένους στη Rom του οργάνου, από δείγματα όρεξη να έχεις να φορτώνεις.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι αυτο που λενε.οτι το καινουριο δεν ειναι παντα καλυτερο,ας εχει περισσοτερες δυνατοτητες.το θεμα trinity-triton ακορντεον το εχω ξανακουσει και συμφωνω με αυτα που λετε.θα προσθεσω επισης οτι το trinity ειχε φοβερο κανονακι ενω το triton δεν εχω ακουσει κατι.ενοειται οτι αναφερομαστε στα εργοστασιακα δειγματα.οπως λενε και μερικοι εδω καμια σχεση triton-m3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης θα συμφωνήσω με τον Νίκο και θα ξανασυγχαρώ για ακόμα μια φορά το πρόσωπο του για την πρόταση του όσον αφορά την κάρτα επέκτασης EXB-MOSS για την σειρά Triton που μετά απο κόπο εύρεσης της και αγοράς της,είμαι όχι απλα ικανοποιημένος,αλλά 101% ικανοποιημένος απο τα αποτελέσματα τις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με ολα αυτα που λετε για physical modeling trinity moss και τα σχετικα ειναι σαν να με παροτρεινεται να ασχοληθω με την vl συνθεση του yamaha μου και θα το κανω.

το αλλο το ειδατε?οπως σας ειπα εχθες παρηγγειλα το korg tr61 το οποιο βρισκεται ηδη στην εταιρια κουριερ και αυριο υπολογιζω να το εχω σπιτι.το παραξενο ειναι οτι ξαναμπηκα στο site της εταιριας για να δω την παραγγελια μου και κατι αλλα και βλεπω τιμη για το μηχανημα 950 ευρω!!! εγω το πηρα 850 και με τα μεταφορικα 885.λετε να ημουν απο τους τελευταιους? για να μην πω ο τελευταιος.....λετε να ημουν τυχερος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου