Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με emg 85


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κλασσικο ειναι το θέμα νομίζω αλλα εχει μια ιδιαιτερότητα στην δική μου περίπτωση. Ο 85 ειναι πανω σι μια ibanez s670 fm σε neck θέση. ο ήχος ειναι τοσο μουντος που σε οποια θέση (πανω κατω) και αν τον βάλω παλι μουντός είναι. Ασε που ολοι λενε να τους βαζεις κοντα στις χορδες. Ο 81 μια χαρα είναι. Τι λετε να φταιει?

 

1)η κιθάρα? και αν ναι σε ποιο τομεα?

2)να εχει κατι ο μαγνήτης?

3)κατι αλλο???

 

 

Σκέφτομαι να τους βάλω ανάποδα για να δω τι θα παιξει!!!

 

ΥΓ. Στο θέμα τοποθέτησης ειμαι άσχετος. Υπάρχουν τίποτα οδηγίες να το επιχειρήσω στο σπίτι μου? Δεν θέλω να την παω σε μάστορα τώρα γιατί την χρειάζπμαι την κιθάρα.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να τους αλλάξεις θέση μόνος σου για να ακούσεις πως θα αλλάξει ο ήχος.

Κι εγώ μόνος τους έβαλα, βλέποντας τις οδηγίες της ΕΜG.

Ένας καλός μάστορας βέβαια, μπορεί να διορθώσει κάποια προβλήματα που μπορεί να υπάρχουν στις ενώσεις των ηλεκτρονικών στοιχείων και να σε γλυτώσει από δικό σου χαμένο χρόνο για τοποθέτηση, αναζήτηση βλαβών κλπ.

Ως προς τη "μουνταδα" του μαγνήτη,ίσως έχει συνδεθεί λάθος κάποιο tone pot ή κάποιος πυκνωτής ή ακόμη να ναι λάθος τιμής καποιο ρυθμιστικό. Τα EMG ρυθμιστικά είναι όλα στα 25kΩ. Αν βάλεις 250Κ ή 500Κ, τότε θα ακουστεί αλλιώς. Iσως πιο μουντός. Είτε ο 85 ή όποιος άλλος EMG.

Επίσης, ακόμη κι ένας μονός noizless που έχω σε μια strat στην neck θέση ακούγεται μουντότατος σε ενισχυτή Randall και bright σε ενισχυτή marshall. Και να φανταστείς ότι δεν πλησιάζει καν τα γκάζια(output) του EMG 85... Παίζει ρόλο και το gain ή γενικά η ρύθμιση του ενισχυτή/πεταλιών κλπ.

Αν θέλεις bright ήχο, ίσως πρέπει να δοκιμάσεις πιο κλασσικές και vintage λύσεις μαγνητών.

Μπορείς να πετύχεις γκάζια κι από έναν μονό με clean booster πεταλάκι... αλλά δε μπορείς να πετύχεις bright ήχο μονού από EMG 85 με απλούστατο τρόπο. Είναι πιο δύσκολο...

Βεβαίως με (ΑΣΦΑΛΗ) πειραματισμό θα βρεις τη λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o 85 εχει μεν πολλα μπασα και πολλα χαμηλομεσαια δεν ειναι ωστοσο μουντος ακομα και σε neck θεση (παροτι τον προτιμω σαφως σε bridge pos.).

 

Eλεγξε καλα το wiring αντιπαραβαλλοντας το με αυτα που θα βρεις στο site ths emg.

Δεν μηπως τυχον το quick connect του καλωδιου ειναι τοποθετημενο στο μαγνητη αναποδα.

 

Ελπιζω να εχεις καινουργια μπαταρια.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπαταρια αλλαξα. Οταν τελειώνει η μπαταρία ο μαγνητης που τροφοδοτει αρχιζει και βγαζει μια ελαφρα παραμορφωση στα καθαρα.

 

Επισης ξεχασα να αναφερω οτι τα ποντεσιομετρα του μαγνητη δεν τα εγκατεστησε ο μαστορας που ειχα παει στην κιθαρα. Στο σακουλακι τους ειναι αχρησιμοποιητα. Δεν ξερω εαν αυτο εχει καμια σχεση με το ολο θεμα.

 

Το ενδεχομενο να φταινε τα ξύλα παιζει? Αν και εχω ακουσει οτι γενικα οι ενεργοι μαγνητες δεν πολυ "παιρνουν" ηχο απο τα ξυλα της κιθάρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης ξεχασα να αναφερω οτι τα ποντεσιομετρα του μαγνητη δεν τα εγκατεστησε ο μαστορας που ειχα παει στην κιθαρα. Στο σακουλακι τους ειναι αχρησιμοποιητα. Δεν ξερω εαν αυτο εχει καμια σχεση με το ολο θεμα

 

Αν οι EMG δεν χρειάζονταν δικά τους ποτενσιόμετρα, δεν θα πουλιούνταν μαζί. ;)

 

Τί ακριβώς εγκατέστησε ο πεφωτισμένος μάστορας αντί των pots των EMG, μπουτόν από ασανσέρ; Λεβιέ ταχυτήτων; Νιτροκούμπι;??? ;D

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν οι EMG δεν χρειάζονταν δικά τους ποτενσιόμετρα, δεν θα πουλιούνταν μαζί. ;)

 

Τί ακριβώς εγκατέστησε ο πεφωτισμένος μάστορας αντί των pots των EMG, μπουτόν από ασανσέρ; Λεβιέ ταχυτήτων; Νιτροκούμπι;??? ;D

 

Καλά μιλάμε ψήθηκα άσχημα...  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΩΩΩΩΩΩΩΩΧ ακου τωρα τι εγινε μαλλον. Του ειχα αφησει την κιθαρα καμια βδομαδα εκει περα για την ρημαδοτοποθετηση, και αφου του φωναξα μου την εδωσε σε μια εβδομαδα αλλιως θα με καθυστερουσε και αλλο. Παω στο μαγαζι να την παρω λοιπον... ανοιγω την θηκη και βλεπω οτι ο μα@#@$# ειχε βαλει τον 85 στη γεφυρα ( τοτε δεν ειχα βαλει τον 81, ειχα τον μαμισιο της ιμπανεζας στο γιοφυρι!!!) Του  το λεω και αφου μου ζητησε συγχωρεση  :P πηγα την επομενη και την πηρα. Πρεπει ο τυπος να την πλακωσε στα γρηγορα και βαριοταν να αλλαξει τα ηλεκτρικα και αφησε τα παλια. Τουλαχιστον τα ποντεσιομετρα γιατι τα εχω στο χερι μου. ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ Ο ΔΙΚΟΣ ΣΟΥ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΩΩΩΩΩΩΩΩΧ ακου τωρα τι εγινε μαλλον. Του ειχα αφησει την κιθαρα καμια βδομαδα εκει περα για την ρημαδοτοποθετηση, και αφου του φωναξα μου την εδωσε σε μια εβδομαδα αλλιως θα με καθυστερουσε και αλλο. Παω στο μαγαζι να την παρω λοιπον... ανοιγω την θηκη και βλεπω οτι ο μα@#@$# ειχε βαλει τον 85 στη γεφυρα ( τοτε δεν ειχα βαλει τον 81, ειχα τον μαμισιο της ιμπανεζας στο γιοφυρι!!!) Του  το λεω και αφου μου ζητησε συγχωρεση  :P πηγα την επομενη και την πηρα. Πρεπει ο τυπος να την πλακωσε στα γρηγορα και βαριοταν να αλλαξει τα ηλεκτρικα και αφησε τα παλια. Τουλαχιστον τα ποντεσιομετρα γιατι τα εχω στο χερι μου. ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ Ο ΔΙΚΟΣ ΣΟΥ....

 

Συχνά έχουν διπλά ποτενσιόμετρα μέσα στο κουτί, κοντά και μακρυά, μην βιαστείς να βγάλεις συμπέρασμα....

Μιά εβδομάδα για 15 λεπτά δουλειά....

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου