Προς το περιεχόμενο

Προς Superfunk και λοιπούς Telecasterάκηδες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η ερώτηση είναι απλή. Αυτό:

 

http://www.fender.com/products/search.php?partno=0262000520

 

είναι Telecaster?

 

Και για να επεκτείνουμε το ερώτημα (αμπελοφιλοσοφικά, που λέει και κάποιος άλλος... :roll:) τι κάνει μια Tele Tele ή μια Strat Strat? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειχα καποτε την custom shop version αυτης της κιθαρας (set neck με τρεμολο).

ακουγεται περισσότερο σαν PRS παρα σαν tele :wink:

 

ευελικτη κιθαρα,αλλα σιγουρα ΟΧΙ Tele,ΛΕΙΠΕΙ το βασικοτερο ο ΠΙΣΩ μαγνητης (ΜΕ baseplate) "εγκλωβισμενος" μεσα στο μαγνητικα ενεργο ατσαλι της γεφυρας που δινει και το 99% του ηχου της Tele.

 

 

επισης το ψιλοκιτς flame cap παραπαει για κλασσικη tele (αλλα γουστα ειναι αυτα..)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(αμπελοφιλοσοφικά' date=' που λέει και κάποιος άλλος... icon_rolleyes.gif) [/quote']

 

Αφου το διαβασες το Post μου........ Γιατι δεν απαντας?? :?: :?: 8O 8O

 

Καταρχάς απάντησα. Είσαι βιαστικός έτσι γενικά ή απλά bad hair day? :wink:

 

Δεύτερον καλό είναι να μην σπαταλάμε χώρο του φόρουμ για προσωπικά σχόλια και ερωτήσεις. Το κάνω εδώ κατ'εξαίρεση. Για το σκοπό αυτό υπάρχουν τα pm. :wink:

 

--------------------------------

 

Superfunk πολύ λογικό όπως το θέτεις. Με την ίδια λογική καμμιά "Superstrat" δεν είναι Strat, έτσι? Αλλά για περίμενε, τότε ούτε μια American Deluxe δεν είναι Strat (λόγω χρήσης S1 μαγνητών, άλλης γέφυρας και άλλων που μπορεί να ισχυριστεί κανείς ότι κάνουν τον "ήχο της Strat" :wink: ).

 

Κάνω λίγο το δικηγόρο του διαβόλου όπως καταλαβαίνεις! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι η strat που αναφερεις ΕΙΝΑΙ strat μια και εχει ΟΛΑ τα χαρακτηριστικα :μονους μαγνητες(ok,εστω διπλους που "ακουγονται" και φαινονται σαν μονοι),τρεμολο (οκ το vintage style ειναι πιο ελαφρυ & Twangy αλλα δεν παυει και το 2 point να ειναι strat trem..),καλσσικο strat styiling,contours κτλ.. :wink:

τελος και αυτο ειναι το σημαντικοτερο αν την βαλεις διπλα σε μια κλασσικη start πανω κατω τον ιδιο ηχο και feel εχουν (πανω-κατω,μην τρελλαθουμε κι ολας :wink: )

 

πως να το κανουμε δηλ. αλλο πραμα

 

αυτο

 

0100122803_md.jpg

 

σε συγκριση με

 

αυτο

 

0101302703_md.jpg

 

& αλλο πραγμα

 

αυτο

 

0100202850_md.jpg

 

σε συγκριση με

 

αυτο

 

0101680820_md.jpg

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βεβαια οπως θα σου πουν & ο Κοτσαδορος και ο ΤΑΚΗΣ η καλυτερη ΛΥΣΗ (μια & εχει ΚΟΥΡΔΙΣΜΕΝΑ ΞΥΛΑ) ειναι

 

ΑΥΤΟ!! :lol: :lol: :lol: (Τι κακος που ειμαι!!) :lol:

 

photo1.jpg

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σωστος ο superfunk :lol: :lol: :wink:

αχχχχ..τι μου κανεις τωρα... :lol:

μεχρι να μου ερθει τελος ιουλιου,οταν βλεπω σε φωτο suhr κατι παθαινω :cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι η strat που αναφερεις ΕΙΝΑΙ strat μια και εχει ΟΛΑ τα χαρακτηριστικα :μονους μαγνητες(ok' date='εστω διπλους που "ακουγονται" και φαινονται σαν μονοι),τρεμολο (οκ το vintage style ειναι πιο ελαφρυ & Twangy αλλα δεν παυει και το 2 point να ειναι strat trem..),καλσσικο strat styiling,contours κτλ.. :wink:

τελος και αυτο ειναι το σημαντικοτερο αν την βαλεις διπλα σε μια κλασσικη start πανω κατω τον ιδιο ηχο και feel εχουν (πανω-κατω,μην τρελλαθουμε κι ολας :wink: )

[/quote']

 

Για κάτσε βρε Funk

 

Έχει διπλούς και όχι μονούς μαγνήτες

 

Έχει τρέμολο με 2 σημεία αντί 6

 

Έχει άλλα frets

 

Έχει άλλα κλειδιά

 

Τι έχει ίδιο δηλαδή???

 

Δηλαδή αν ήταν από μαόνι το σώμα και η ταστιέρα έβενος πάλι "ίδιες" θα ήταν?

 

Δεν κρύβω πάντως πως το "καθαρό" στυλ της Τελε μου άρεσε από παιδί, αν και αυτές οι "super Tele" μου αρέσουν σήμερα ακόμα περισσότερο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι η strat που αναφερεις ΕΙΝΑΙ strat μια και εχει ΟΛΑ τα χαρακτηριστικα :μονους μαγνητες(ok' date='εστω διπλους που "ακουγονται" και φαινονται σαν μονοι),τρεμολο (οκ το vintage style ειναι πιο ελαφρυ & Twangy αλλα δεν παυει και το 2 point να ειναι strat trem..),καλσσικο strat styiling,contours κτλ.. :wink:

τελος και αυτο ειναι το σημαντικοτερο αν την βαλεις διπλα σε μια κλασσικη start πανω κατω τον ιδιο ηχο και feel εχουν (πανω-κατω,μην τρελλαθουμε κι ολας :wink: )

[/quote']

 

Για κάτσε βρε Funk

 

Έχει διπλούς και όχι μονούς μαγνήτες

 

Έχει τρέμολο με 2 σημεία αντί 6

 

Έχει άλλα frets

 

Έχει άλλα κλειδιά

 

Τι έχει ίδιο δηλαδή???

 

Δηλαδή αν ήταν από μαόνι το σώμα και η ταστιέρα έβενος πάλι "ίδιες" θα ήταν?

 

Δεν κρύβω πάντως πως το "καθαρό" στυλ της Τελε μου άρεσε από παιδί, αν και αυτές οι "super Tele" μου αρέσουν σήμερα ακόμα περισσότερο!

 

κοιτα οι μαγνητες ειναι single coil voiced & μια και τους εχει σχεδιασει ο Bill Lawrence ακουγονται κατα το 99% ΙΔΙΟΙ με τους κλασσικους

μονοπηνιους απλα λείπει ο θορυβος

 

τα ταστα ετσι κι αλλοιως αλλάζουν & κατα τη γνωμη μου ολες οι vintage Fender ωφελουνται οταν αλλαζεις τα ΑΠΑΙΣΙΑ μικρα ταστακια τους με ωραια παχια jumbos :wink: (ελαχιστοι κιθαριστες οταν φτασει η στιγμη να αλλαξουν ταστα στις παλιες τους Fender προτιμουν vintage frets)

 

τα κλειδια δεν παιζουν ρολο στον ηχο & ετσι κι αλλοιως ειναι απλα πιο εξελιγμενα & οντως πιο σταθερα στο κουρδισμα (αν και προσωπικα προτιμω τα kluson )

 

βασικα η Fender εχει "εξεληξει" προς το πιο μοντερνο & λειτουργικο ενα παλαιο μοντελλο δεν το εχει ΑΛΛΑΞΕΙ τελειως :wink:

 

βαλε διπλα διπλα μια μοντερνα strat & μια vintage & θα ακουσεις τον ιδιο κατα βαση ηχο δηλ.στρατοκαστεριλα,δεν θα συμβει το ιδιο αν βαλεις διπλα διπλα τις δυο παραπανω τελε,η μια θα ακουγεται σαν τελε & η αλλη σαν ψευτοPRS :wink:

 

A,εχω φτιαξει αυτο το μωρακι σε πιο μοντερνο στυλακι τελε και παρόλες τις μοντερνιες λογω της κλασσικης γεφυρας και του τρομερου πισω μαγνητη ακουγεται 100% τελε (απλα ελαφρως on steroids :lol:)

 

THL.jpg

 

ειναι το εξω δεξια (& ναι εχει κιτς maple top! :lol: )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευελικτη κιθαρα' date='αλλα σιγουρα ΟΧΙ Tele,ΛΕΙΠΕΙ το βασικοτερο ο ΠΙΣΩ μαγνητης (ΜΕ baseplate) "εγκλωβισμενος" μεσα στο μαγνητικα ενεργο ατσαλι της γεφυρας που δινει και το 99% του ηχου της Tele.

[/quote']

 

Αλήθεια αυτό το ατσάλι στη γέφυρα τι ακριβώς κάνει συχνοτικά;Αν την Tele με τους διπλους της βάζαμε κάτι τέτοιο θα άλλαζε ο ήχος;

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου