Προς το περιεχόμενο

Ο Edge των U2 μας ξεναγεί στον εξοπλισμό του!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξεκινα με το Rattle & Hum & το κορυφαιο ολων ACHTUNG BABY (μη περιμενεις οταν λεμε slide να ακουσεις τον Sonny Landreth βεβαια για ΑΛΛΗ χρηση του slide μιλαω ;D ;D)

 

και συνέχισε με το Pop και το (εντελώς άδικα κατ'εμέ) υποτιμημένο Zooropa

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 150
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Sonny Landreth

 

Πσσσσ ΑΥΤΟΣ μαλιστα, οχι που μου βαζεις τον Edge slide player, να ακουσει ο Gibbons να του πεσουν και τα γενια

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ Thanks θα ακουσω προσεχτικα κ θα επανελθω μετα απο 2βοδμαδες!  ;)

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια επειδη δεν εχω ψαξει ποτε τους U2 μπορειτε να μου προτεινετε καποια τραγουδια οι δισκους που θα μπορεσω να ακουσω ολα αυτα που λετε για τον Edge(σοβαρα μιλαω)

ιδικα με slide!

 

Για slide δεν μπορώ να σε βοηθήσω, αλλά για μένα δεν έχουν επ'ουδενί ξεπεραστεί από τους ίδιους μέχρι σήμερα τα μνημεία της εποχής 80-88: http://en.wikipedia.org/wiki/U2_discography . Ξεκίνα από αυτά και όχι από πιο μοντέρνα, μιας κι έτσι θα έχεις μια πιο σφαιρική άποψη για την εξέλιξη της μουσικής του συγκροτήματος, και των ήχων του Edge.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βίντεο ήταν πάντως σκέτο GAS-panic, τρελό gear! Το μόνο που δεν μου έκανε ιδιαίτερο κλικ ήταν ο ήχος της ακουστικής Line6, αν και πλακωμένη στα εφφέ ακουγόταν αρκετά ενδιαφέρουσα.

 

Aυτό ήταν όντως πολύ ενδιαφέρον! Πώς μια άθλια ακουστική μεταμορφώνεται σε ένα πολύ όμορφο ηχοπαραγωγό όργανο. Γι αυτό έχω πάψει να πιστεύω πως υπάρχουν καλές και κακές κιθάρες (από πλευράς ήχου). Απλά είναι διαφορετικές και εξαρτάται το πως θες να τις χρησιμοποιήσεις.

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για μενα ολα καλα ειναι και εγω θελω τετοια συλλογη απο μπασσα. αλλα να μην ξεχναμε και κιθαριστες που με μια κιθαρα εγραψαν ιστορια και μετα τρεξανε να βγαλουν κοπιες να τις πουλησουν α ρε rory αθανατε τι μουσικαρα εβγαζες απο μια strat...

 

παρεπιπτοντως μια στρατ ειχε και τιν στεγνωνε γιατι σκευρωνε ;D ;D ;D

 

http://www.rorygallagher.com/news.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ' ευχαριστώ που με ξανάστειλες σ' αυτό το site, και ψάχνοντάς το έμαθα τι κιθάρα είχε χρησιμοποιήσει στα σόλο του Philby. Κι εγώ που έβριζα τον κιθαρίστα μας πριν από καμιά ...γκουχ-γκουχ... (συγγνώμη, είναι εποχή ιώσεων) χρόνια γιατί δεν μπορούσε να βγάλει τον ίδιο ήχο. Ίσως πρέπει να τον πάρω τηλέφωνο και να του ζητήσω συγγνώμη... μπα, τελικά όχι. Εξ' άλλου κιθαρίστας είναι, δεν έχουν ευαισθησίες αυτοί! ;) Στο κάτω-κάτω ας έβρισκε ένα electric sitar, 50 ολόκληρα κομμάτια έβγαλε η Danelectro...

 

Πάντως ούτε ο ημίθεος (ο Rory ντε...) είχε μόνο μία, αν και μ' αυτή έβγαζε κατά πάσα πιθανότητα το 90% των live. Ήδη στο site αναφέρονται 6, και κάπου υπάρχει και αυτή η δήλωση: "Very much a work in progress - and due to the number of guitars in Rory's collection, it could be for some time! - is our Guitar Gallery, which offers you an insight into the history of Rory's cherished instruments".

Δεν είναι κακό να έχεις επιλογές.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορικα με τον Edge οσοι ενδιαφερεστε ριχτε μια ματια στο καναλι αυτου εδω του τυπου(αγνοηστε το αισχρο backing track):

[flash=200,200]http://uk.youtube.com/watch?v=sCoH63nVepk&fmt=18#

To παιδι εχει κανει μια αξιοθαυμαστη προσπαθεια να πλησιασει τον ηχο του Edge.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου