Προς το περιεχόμενο

Ο Edge των U2 μας ξεναγεί στον εξοπλισμό του!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ ΕΙΜΑΙ βιρτουόζος στη τέχνη μου...

 

Ο Μαλάκαστην είναι βιρτουόζος στο να κάνει τον καραγκιόζη (δηλαδή στην τέχνη του Σπάθαρη).

 

Τι να κάνουμε φίλε, η αλήθεια τσούζει (τον πισινό του δράκου)...

 

ΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

 

Πω πω ρε αληθεια, εισαι σουπερ, δεν ξερω τι να πω, πωωωω ρε δικε μου μπραβο ρε

Και η ...τεχνη σου ρε δικε μου ΠΟΛΥ καλη ρε, πανω κατω συνεχεια ε? Θα την καψεις ομως (h oxi?) ;D

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 150
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πώς κατάφερε να εμφανιστεί ο YJM σε thread για τον Edge;  ??? ??? :o :o :o :o

 

Να σου πω εγώ το πως έγινε...

Μιλάνε οι άνθρωποι για τον Edge και στο τέλος (στερούμενος άλλων σοβαρών επιχειρημάτων) επεμβαίνει ο επαγγελματίας ροκάς εκ' Ρόδου, πετώντας την "βρωμιά" ότι "ποιος Edge και μαλακίες", επιχειρώντας να ξεσηκώσει τον άτυπο ημι-ηλίθιο χεβιμεταλοροκά που (ορθώς) υποψιάζεται ότι κρύβεται μέσα σε πολλούς μέσα στο noiz.

 

Και το καταφέρνει, αλλά από τον πολύ θόρυβο ξυπνάει και τον τύπο μέσα μου που δεν γουστάρει τέτοιες απρόκλητες κλανιές χωρίς επιχειρήματα - οπότε του απαντώ. Επειδή είμαι ΟΝΤΩΣ βιρτουόζος στη τέχνη μου, ο "εκ' Ρόδου" τσιμπάει και μου τη λέει στο στυλ ότι "ποιος είσαι εσύ ρε που θα μας πεις για τον Μαλάκαστην; Είσαι τουλάχιστον βιρτουόζος;", λες και χρειάζεται να είναι κανείς οτιδήποτε εκτός από τυφλός για να δει ότι μιλάμε για ένα ασύλληπτο σούργελο, τη Μπεζεντάκου της ροκ σκηνής... άτομο που δεν μπορεί να συγκριθεί όχι με τον Edge αλλά ούτε με τους Olympians.

 

Άντε μωρέ...

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλά ούτε με τους Olympians.

 

Εντάξει , χρησιμοποίησες πολύ ιερά ονόματα τώρα.

Θα σε κυνηγάει ο Πασχάλης να σου κάνει τεστ dna ;D ;D!!!

..but the sun is eclipsed by the moon...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

author=Wow! link=topic=162908.msg264781#msg264781 date=1223898969]

Να σου πω εγώ το πως έγινε...

Μιλάνε οι άνθρωποι για τον Edge και στο τέλος (στερούμενος άλλων σοβαρών επιχειρημάτων) επεμβαίνει ο επαγγελματίας ροκάς εκ' Ρόδου, πετώντας την "βρωμιά" ότι "ποιος Edge και μαλακίες", επιχειρώντας να ξεσηκώσει τον άτυπο ημι-ηλίθιο χεβιμεταλοροκά που (ορθώς) υποψιάζεται ότι κρύβεται μέσα σε πολλούς μέσα στο noiz.

 

Και το καταφέρνει, αλλά από τον πολύ θόρυβο ξυπνάει και τον τύπο μέσα μου που δεν γουστάρει τέτοιες απρόκλητες κλανιές χωρίς επιχειρήματα - οπότε του απαντώ. Επειδή είμαι ΟΝΤΩΣ βιρτουόζος στη τέχνη μου, ο "εκ' Ρόδου" τσιμπάει και μου τη λέει στο στυλ ότι "ποιος είσαι εσύ ρε που θα μας πεις για τον Μαλάκαστην; Είσαι τουλάχιστον βιρτουόζος;", λες και χρειάζεται να είναι κανείς οτιδήποτε εκτός από τυφλός για να δει ότι μιλάμε για ένα ασύλληπτο σούργελο, τη Μπεζεντάκου της ροκ σκηνής... άτομο που δεν μπορεί να συγκριθεί όχι με τον Edge αλλά ούτε με τους Olympians.

 

Άντε μωρέ...

 

Ανατριχιασα...

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω εγώ το πως έγινε...

Μιλάνε οι άνθρωποι για τον Edge και στο τέλος (στερούμενος άλλων σοβαρών επιχειρημάτων) επεμβαίνει ο επαγγελματίας ροκάς εκ' Ρόδου, πετώντας την "βρωμιά" ότι "ποιος Edge και μαλακίες", επιχειρώντας να ξεσηκώσει τον άτυπο ημι-ηλίθιο χεβιμεταλοροκά που (ορθώς) υποψιάζεται ότι κρύβεται μέσα σε πολλούς μέσα στο noiz.

 

Και το καταφέρνει, αλλά από τον πολύ θόρυβο ξυπνάει και τον τύπο μέσα μου που δεν γουστάρει τέτοιες απρόκλητες κλανιές χωρίς επιχειρήματα - οπότε του απαντώ. Επειδή είμαι ΟΝΤΩΣ βιρτουόζος στη τέχνη μου, ο "εκ' Ρόδου" τσιμπάει και μου τη λέει στο στυλ ότι "ποιος είσαι εσύ ρε που θα μας πεις για τον Μαλάκαστην; Είσαι τουλάχιστον βιρτουόζος;", λες και χρειάζεται να είναι κανείς οτιδήποτε εκτός από τυφλός για να δει ότι μιλάμε για ένα ασύλληπτο σούργελο, τη Μπεζεντάκου της ροκ σκηνής... άτομο που δεν μπορεί να συγκριθεί όχι με τον Edge αλλά ούτε με τους Olympians.

 

Άντε μωρέ...

 

 

 

XAXAXAXAXAXAXAXA αν ημουν εκδοτης θα σου ειχα κανει προταση  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέσα στα πλαίσια της ανοχής σου Yameth (και του bloody sunday) θα συνεχίσω στην αντιπαράθεση Malmsteen vs Edge.. τον οποίο εν γένει βασίζεται στην βάση του τι είναι τελικά ο καλλιτέχνης κιθαρίστας, ένα ερώτημα που εμφανίζεται σε διάφορα άσχετα thread αλλά δεν έχει απαντηθεί...Ούτε και πρόκειται.. η ανταλλαγή απόψεων όμως είναι ευχάριστη (σαν να συζητάς μπάλα σε ένα καφενείο ένα πράγμα - δεν απαντιέται κανένα ερώτημα αλλά παρόλα αυτά θες να πεις την άποψη σου)

 

Πρώτα απ' όλα μιλάμε για δυο διάσημους κιθαρίστες για διαφορετικούς όμως λόγους, και ως εκ' τούτου απευθύνονται και σε διαφορετικούς ακροατές.. Είναι βέβαιο ότι σε αυτό που κάνουν το κάνουν καλά.. και δεν χρειάζεται να τους απαξιώνουμε για οτιδήποτε.. (στο είδος τους είναι καλοί, άσχετα αν δεν μας αρέσει το είδος)...

 

Γρήγορα και τεχνικά παίζουν πολλοί όμως κανένας δεν καθιερώθηκε ή δεν δέχθηκε τέτοιας αποδοχής (και μίσος) παρόλο που ο τύπος είναι σούργιελο ζωγραφιστό ( οι παραπομπές στον αγαπητό και φίλτατο έλληνα λαϊκό καλλιτέχνη "καραγκιόζη" να λείπουν διότι το βαρόμετρο του καραγκιόζη δεν το φτάνει κανένας από τους δύο, τεσπά..)

 

Σίγουρα όμως επηρέασε γενιές άλλων κακόγουστων μουσικών οι οποίοι για κακή τύχη των edge κιθαριστών έμελλε να γίνουν και πάρα πολλοί.. Όλο το Power Metal χτίστηκε πάνω στον malmsteen σχεδόν όλη η σκανδιναβία έβγαζε (δεν ξέρω αν βγάζει ακόμα..δεν παρακολουθώ πλέον την σκηνή).

Υπήρξε καταλυτικός παράγοντας στη διαμόρφωση της shredder σκηνής όταν στην εποχή που αναδείχθηκε μεσουρανούσαν καλλιτέχνες όπως ο Eric Clapton, o Rory Gallagher, o Jimmy page και άλλοι καλλιτέχνες..

 

Κακά τα ψέμματα είναι κακόγουστος, μαλάκας, με κολλημένα μυαλά, χοντρός και φαφλατάς, αλλά υπήρξε καινοτόμος..

Ακόμα και στην fender έχει επιφέρει καινοτομίες, μιλάμε για έναν fenderοβιο με αισθητή συνεισφορά στην stratocaster σε σχέση με άλλους καλλιτέχνες.. (άσχετα τώρα αν σας αρέσουν οι scaloped κτλ).

 

Προκάλεσε και πολεμήθηκε σαν κιθαρίστας περισσότερο από τον καθένα..

 

Τώρα ο Edge είναι καλός σε αυτό που κάνει.. έχει φοβερό παίξιμο για διαφορετικούς λόγους, και είναι πιο συμπαθής έχει περισσότερη φωτογένεια, είναι καλαίσθητος, έχει περισσότερη υπομονή (γιατί αντέχει τον Bono), θέλει 22 κιθάρες για να παίξει ένα Show, αλλά κάθε φορά που πιάνει ο edge την κιθάρα δίνει σεμινάρια.. (τώρα Malmsteenόβιοι έτσι είναι τα πράγματα τι να κάνουμε;)

 

Το να διαφωνούμε για την αξία αυτών των δύο είναι τόσο ανώφελο όσο και το να διαφωνούμε για το αν μας αρέσει το κρεμμύδι ή όχι στον γύρο.

Κάποιοι το τρώνε..

κάποιοι δεν το τρώνε

 

είναι θέμα γούστου δεν είναι θέμα κρεμμυδιού

 

ΜΤΠ = Μην Το παρεξηγείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά χαρά σε όλους!

 

Sorry εάν επανέρχομαι σε θέμα που έχει κοπάσει αλλά ως νεούδι τώρα παρακολούθησα το thread και ήθελα να καταθέσω την αποψή μου! (κακώς έκανα??)

 

Λοιπόν, τα περί αξίας του Edge και του Malmsteen δε νομίζω ότι χρίζουν περισσότερη ανάλυση από αυτή που έκανε ο not_guilty (+10!). Εκπροσωπούν δύο εκ διαμέτρου αντίθετες σχολές ήχου, παιξίματος και μουσικού είδους γενικότερα οπότε περί ορέξεως...

 

Προσωπικά, παίζω (και ακούω) classic, prog και hard rock, μουσική πολύ διαφορετική από το rock του Edge και των U2, από τους οποίους άλλωστε λίγα κομμάτια μου αρέσουν. Ωστόσο, δεν μπορώ να μην εντυπωσιαστώ από τους ήχους που τον είδα να βγάζει από την ακουστική Line 6 - η οποία αν κρίνω από τις αντίστοιχες ηλεκτρικές της ίδιας εταιρείας αποκλείεται να συναγωνίζεται και τις Taylor!! Κάτι αντίστοιχο είχα πάθει και με τον Graham Coxon, τον κιθαρίστα των Blur, σε ένα τεύχος του Guitarist νομίζω, όπου με 2-3 απλά πεταλάκια  έβγαζε ήχους που όμοιους δεν είχα ξανακούσει.. (και σημειωτέον δεν μου αρέσει καθόλου το britpop!)

 

Για να μην μακρηγορώ, εκεί που θέλω να καταλήξω είναι πως ως κιθαρίστες/μουσικοί πρέπει κατά την άποψή μου να έχουμε πάντα ανοιχτό μυαλό γιατί ποτέ δεν ξέρεις πότε θα πετύχεις κάτι χρήσιμο (ακόμα και στο jam night της...γειτονίας σου) και που θα σε βοηθήσει να πλησιάσεις στον προσωπικό σου ήχο και στυλ. Αν δεν μας αρέσει κάτι, τότε πολύ απλά το προσπερνάμε!!

 

Αυτά τα ολίγα και ελπίζω να μην κούρασα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου