Προς το περιεχόμενο

Ο Edge των U2 μας ξεναγεί στον εξοπλισμό του!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φιλε audiokostas γι αυτο εγραψα πως υποκλινομε στον ηχο , στην σχολη που αντιγραφηκε μετα απο πολλους κ στις συνθεσεις με τους U2. Επειδη ομως πριν καποιες δεκαετιες που ξεκινουσαμε να μαθουμε κιθαρα εγω προσωπικα μελετουσα κιθαριστες που μπορουσα να παρω κατι τεχνικα. Σωστο η λαθος αυτο εκανα. Βγαζοντας το sunday bloody sunday δεν προσθετα κατι στην ικανοτητα μου πανω στην κιθαρα. Τους U2 τους παρακολουθω απο τοτε που ξεκινησαν κ εχω διαβασει αρκετες συνεντευξεις του Edge στο Guitar Player που εξηγουσε αρκετα το πως παιζει κ γιατι δεν τον ενδιαφερει τοσο η δεξιοτεχνια οσο ο ηχος κ το γεμισμα της μπαντας με το κιθαριστικο background.

( το μπυρονι περιμενει!!!)

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 150
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

(ειναι ας πουμε απο τους καλυτερους slide κιθαριστες που εχω ακουσει ποτε μου και βεβαια τρομακτικος ρυθμικος κιθαριστας)

 

Μάλλον δεν έχεις ακούσει αρκετούς  ;D ;D ;D

www.facebook.com/pulsedot

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όμως υπάρχει και η άλλη όχθη του ποταμού, που ή "υπερβολική χρήση της "μουσικής", τεχνικών κλπ", αποστειρώνει το νόημα και κάνει την ίδια μουσική να χάνει τη μουσικότητα της..

Διαφωνώ.

 

Κατ΄αρχήν να δηλώσω ότι είμαι οπαδός του καρφί-στον-ενισχυτή με αρκετό gain στο κέφι, μπύρες και blues.

 

Αλλά..........

 

Όπως σε όλα στις εκφάνσεις των connoisseur (πούρα, φαί, κρασιά, ζωγραφική, αυτοκίνητα κλπ κλπ) από ένα επίπεδο και πάνω, η παραμικρή πινελιά που στους πολλούς φαίνεται ασήμαντη, για αυτούς είναι λόγος αποδοχής ή ολοκληρωτικής απόρριψης.

 

Άνθρωπος που δούλεψε τόσο εκτεταμένα με Eno και Lanois όχι απλώς δεν μπορεί αλλά δεν έχει το δικαίωμα να μην είναι connoisseur του ήχου.

 

Οι υπόλοιποι......παρακολουθούμε με ενδιαφέρον.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο θέμα μας πάντως είναι εξαιρετικός

σε ό,τι και αν έχει κάνει και σίγουρα μια

απο τις μεγαλυτερες επιροές.

 

 

Η ποιοτητα του film και ο φωτισμός αριστουργηματικός

www.facebook.com/pulsedot

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν έχω κάτι με τον κύριο, αλλά δεν συγκρίνεται με μεγάλους κιθαρίστες κ μουσικούς..

 

μα και μεγαλος κιθαριστας ειναι και βεβαια μεγαλος μουσικος..

 

 

αλλα εν παση περιπτωση επειδη το Thread εξελισεται παλι σε ¨οσα δεν φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια" σας  αφηνω γιατι πρεπει να τηλεφωνησω στον  Edge και να του πω οτι τα ...200 εκατομμυρια δισκους που εχει πουλησει ,τα...22 grammy awards (τα περισσοτερα απο καθε αλλο καλλιτεχνη ever), τα.... χιλιαδες mtv,british music,NME  κτλ.awards του ,οι ...20 world wide tours,τα 10 Νο.1 albums του & τα 900 εκατομμυρια ανθρωποι που εχουν πληρωσει για να τον δουνε ζωντανα ΔΕΝ ΑΡΚΟΥΝ & πρεπει να μαθει να παιζει κιθαρα βαρωντας στο...γαμο του καραγκιοζη πεντατονικα σολιδια ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΗ ΦΩΝΗ του τραγουδιστη του... ;D ;D

 

αλλα εδω εχουμε βγαλει κουλους και ασχετους τον Hendrix & τον Frusciante στον Edge θα κολλουσαμε?? ;D ;D

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσθεσω επισης πως ο τροπος που ''παιζει '' με το delay ειναι μοναδικος!! Δυσκολο να αντιγραψεις τις ρυθμισεις του. ( Αντε γιατι ο SF επεσε να με φαει :( :()

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σας  αφηνω γιατι πρεπει να τηλεφωνησω στον  Edge

 

.......και πέστου να μου στείλει τις κιθάρες μου. Εχω πρόβα τη Κυριακή.

Αντε γιατί παραγνωριστήκαμε.......

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.......και πέστου να μου στείλει τις κιθάρες μου. Εχω πρόβα τη Κυριακή.

Αντε γιατί παραγνωριστήκαμε.......

 

τωρα του μιλαω ,η μαλλον προσπαθω να του μιλησω γιατι οταν του ειπα οτι πρεπει να μαθει να παιζει "κιθαρα" επαθε τετοια κριση γελιου που χτυπιεται στο πατωμα ,εχει παθει σπασμους και μαλλον θα τον πανε στο νοσοκομειο... ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δεξί μου χέρι πάντως θα ευγνωμονεί για πάντα (κιθαριστικά) τον Edge! Μόνο το where the streets have no name να κάτσει να μελετήσει σωστά κάποιος έχει ανέβει αυτόματα 3 επίπεδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δεξί μου χέρι πάντως θα ευγνωμονεί για πάντα (κιθαριστικά) τον Edge! Μόνο το where the streets have no name να κάτσει να μελετήσει σωστά κάποιος έχει ανέβει αυτόματα 3 επίπεδα.

Θες δουλεια ακομα fleamail εχεις κατεβασει τον πηχυ πολυ!!!!!! ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου