Προς το περιεχόμενο

Ο Edge των U2 μας ξεναγεί στον εξοπλισμό του!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το δεξί μου χέρι πάντως θα ευγνωμονεί για πάντα (κιθαριστικά) τον Edge! Μόνο το where the streets have no name να κάτσει να μελετήσει σωστά κάποιος έχει ανέβει αυτόματα 3 επίπεδα.

 

Ακριβώς. Ο Edge είναι κορυφαίος κιθαρίστας.

Δεν είναι βεβαια για όλα τα γούστα. Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είναι δεν κορυφαίος σε αυτό που κάνει.

 

Εμένα μου έκανε κλικ πρώτη φορά όταν είδα / άκουσα τα ρυθμικά (όχι το riff) στην κιθάρα του στο Sunday bloody sunday του Under a red blood sky... Από εκεί και πέρα τον παρακολουθώ με ευλάβεια και μπορώ να πω ότι βελτίωσε την κιθαριστική μου ικανότητα πάρα πολύ - εμένα ενός επί το πλείστον hard rock / classic metal κιθαρίστα.

 

Μια μόνο μικρή παρατήρηση στον SF: Συμφωνώ μαζί σου γενικά εκτός από τη μανία σου να παραθέτεις πόσα χρήματα βγάζει ο καθένας και πόσα MTV awards έχει κερδίσει. Αυτά όλα μπορεί να σημαίνουν πολλά από εμπορικής απόψεως, αλλά τίποτα από καλλιτεχνικής. Και καλώς ή κακώς αυτό θα πρέπει να ψάχνουμε εδώ μέσα.

 

 

Edit: @Marillion

Καταλαβαίνω ότι κάνεις πλάκα, αλλά στο WTSHNN δεν είναι τόσο το πρόβλημα να το παίξεις (μεγαλύτερο είναι το πρόβλημα να το παίξεις σωστά, βέβαια) αλλά το να συνθέσεις τα κιθαριστικά μέρη. Ελπίζω να καταννοείς ότι αυτό το κομμάτι έχει γίνει μια από τις μεγαλύτερες post-punk επιρροές στην κιθάρα για τους μεταγενέστερους...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 150
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

οκ να πω και γω το --- και το -------------------------------- μου  :P

 

Ο Edge είναι απ'τους λίγους κιθαρίστες που συμπαθώ πολύ σαν χαρακτήρας.

 

 

 

 

 

 

Δεν παίζει κι άσχημα εδώ που τα λέμε   ;) :)

 

 

 

SF πεσ'του να δοκιμάσει ενα ωραίο πετάλι της Boss και να μας πει εντυπώσεις, Metal Zone το λένε, μέχρι και ο Warren Haynes παίζει live με ενα τέτοιο  :D 8)

 

allmanbrothers_warren_2001.gif

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρεπει να μαθει να παιζει κιθαρα βαρωντας στο...γαμο του καραγκιοζη πεντατονικα σολιδια ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΗ ΦΩΝΗ του τραγουδιστη του... ;D ;D

 

φίλε σουπερφανκ δεν ειπα ποτε οτι ο edge ειναι κακος (πόσο μάλλον κουλός και άσχετος), το αντίθετο μάλιστα, πολύ καλος ώς άριστος ΓΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ..

 

αλλά εκτός από τον edge και τα "πεντατονικα σολιδια πανω απο τη φωνή στο γαμο του καραγκιόζη" υπαρχουν και oi άλλοι μουσικοι που πραγματικά είναι "μεγαλύτεροι" από τον edge.. επομένως οι συγκρίσεις είναι άτοπες.

 

όσο για το δημοφιλούς του πράγματος, εκτός του ότι την επιτυχία την είχε το γρουπ σαν σύνολο κ όχι ο edge σαν μονάδα.. απο πότε όμως η εμπορική επιτυχία είναι μέτρο σύγκρισης και κατάταξης των καλλιτεχνών ή μουσικών?!

 

www.soundclick.com/konstantine

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Edit: @Marillion

Καταλαβαίνω ότι κάνεις πλάκα, αλλά στο WTSHNN δεν είναι τόσο το πρόβλημα να το παίξεις (μεγαλύτερο είναι το πρόβλημα να το παίξεις σωστά, βέβαια) αλλά το να συνθέσεις τα κιθαριστικά μέρη. Ελπίζω να καταννοείς ότι αυτό το κομμάτι έχει γίνει μια από τις μεγαλύτερες post-punk επιρροές στην κιθάρα για τους μεταγενέστερους...

 

Εχεις απολυτο δικιο φιλε mscmkr κ μαλιστα θα σου ελεγα το εξης , το δυσκολοτερο πραγμα ειναι να παιξεις σωστα ρυθμικα παρα μια σολια με 50 νοτες ανα sec. Απλα αστειευομουν στον fleamail ( ειμαι λιγο πειραχτηρι!!!)

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχουν και oi άλλοι μουσικοι που πραγματικά είναι "μεγαλύτεροι" από τον edge

 

φυσικα ο Μπετοβεν,ο Μοτσαρτ και πολλοι αλλοι,και ΤΙ εγινε δηλ? ;D

 

Ειδες πουθενα να λέω οτι ειναι ο "μεγαλυτερος" ολων? :o

 

Μια μόνο μικρή παρατήρηση στον SF: Συμφωνώ μαζί σου γενικά εκτός από τη μανία σου να παραθέτεις πόσα χρήματα βγάζει ο καθένας και πόσα MTV awards έχει κερδίσει.

 

αν δεις δεν παρεθεσα μονο αυτα αλλα κυριως τα GRAMMY awards τα οποια αν μη τι αλλο δεν τα δινουν και στον καθενα.....(και αυτος και η μπαντα του εχουν παρει τα περισσοτερα ever,μαζι με τον Stevie Wonder)

 

απο πότε όμως η εμπορική επιτυχία είναι μέτρο σύγκρισης και κατάταξης των καλλιτεχνών ή μουσικών?!

 

Οταν ΣΥΝΔΙΑΖΕΤΑΙ και με την ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗ εχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ σημασια (π.χ. η μουσικη θα ηταν πολυ φτωχη αν οι Βeatles δεν ειχαν εκτος απο τεραστια καλλιτεχνικη επιτυχια και τεραστια εμπορικη επιτυχια μια και απλα δεν θα τους ηξερε κανεις & δεν θα ειχαν επηρεασει και "σπρωξει" θετικα χιλιαδες μουσικους....)

 

 

Βεβαια κακως αναφερω τους Beatles εδω μεσα μιας και σιγουρα θα μας τους βγαλουν ασχετους και "οχι μεγαλους" αφου δεν "επαιζαν" κιθαρα... ;D ;D

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν ΣΥΝΔΙΑΖΕΤΑΙ και με την ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗ εχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ σημασια (π.χ. η μουσικη θα ηταν πολυ φτωχη αν οι Βeatles δεν ειχαν εκτος απο τεραστια καλλιτεχνικη επιτυχια και τεραστια εμπορικη επιτυχια μια και απλα δεν θα τους ηξερε κανεις & δεν θα ειχαν επηρεασει και "σπρωξει" θετικα χιλιαδες μουσικους....)

 

μην παίζεις με τις λέξεις.. μπορεί να έχει σημασιά μεν αλλά ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕΤΡΟ ΣΥΓΚΡΙΣΗΣ!!

www.soundclick.com/konstantine

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ να πω και γω το --- και το -------------------------------- μου  :P

 

Ο Edge είναι απ'τους λίγους κιθαρίστες που συμπαθώ πολύ σαν χαρακτήρας.

 

 

 

 

 

 

Δεν παίζει κι άσχημα εδώ που τα λέμε   ;) :)

 

 

 

SF πεσ'του να δοκιμάσει ενα ωραίο πετάλι της Boss και να μας πει εντυπώσεις, Metal Zone το λένε, μέχρι και ο Warren Haynes παίζει live με ενα τέτοιο  :D 8)

 

allmanbrothers_warren_2001.gif

 

 

Καλά μην βγεί παραέξω αλλά ο Haynes έχει να παίξει με αυτά κανένα 15χρονο.

(Δεν ξέρω αν έπαιζε και ποτέ, τουλάχιστων δεν ακουγόταν)

Τώρα έχει ένα Emma auto wah, ένα klon, ένα rotosphere, ένα tremodillo, ένα wha, ένα Korg delay σε rack,

ένα απλό soldano slo, ένα vintage plexi, ένα diaz, με τις καμπινούλες τους.

Kαι να μην ξεχάσουμε το CAE επιλογέα που περνάνε όλα αυτα.

 

Μην παραλλείψουμε τα τεράστια α......α , αυτία, μυαλό, δάχτυλα και λοιπά όργανα

www.facebook.com/pulsedot

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(π.χ. η μουσικη θα ηταν πολυ φτωχη αν οι Βeatles δεν ειχαν εκτος απο τεραστια καλλιτεχνικη επιτυχια και τεραστια εμπορικη επιτυχια μια και απλα δεν θα τους ηξερε κανεις & δεν θα ειχαν επηρεασει και "σπρωξει" θετικα χιλιαδες μουσικους....)

 

 

Βεβαια κακως αναφερω τους Beatles εδω μεσα μιας και σιγουρα θα μας τους βγαλουν ασχετους και "οχι μεγαλους" αφου δεν "επαιζαν" κιθαρα... ;D ;D

 

Βρε παιδιά μιας και αναφέρθηκε, ας είναι και off-topic, εγώ θα το πω.

 

Ποτέ μου δεν κατάλαβα ΠΩΣ ένας καλομέτριος κιθαρίστας (Harisson) με έναν μετριότατο (at best) μπασίστα, έναν (.....) κιθαρίστα και μια μαϊμού πίσω από τα ντραμς κατάφεραν και έφτιαξαν ΤΟΣΑ αριστουργήματα.

Δεν είναι η αγαπημένη μου μπάντα αλλά όποιος παραγνωρίζει την μουσική ιδιοφυία (στην σύγχρονη μουσική πάντα) και την επιρροή των Beatles στο μουσικό γίγνεσθαι είναι μάλλον μόνιμος κάτοικος Ποσειδώνα.

 

Για να μην πούμε για το δίδυμο μουγκός - κουλός (Jagger / Richards) της Greatest Living Band on Earth (in every sense).

 

Mojo ? Knack ? Ιδιοφυία ? Μυστήριο βρε παιδί μου. Αυτα και εκλεισα ζητώντας συγγνώμη

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην παίζεις με τις λέξεις.. μπορεί να έχει σημασιά μεν αλλά ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕΤΡΟ ΣΥΓΚΡΙΣΗΣ!!

 

φυσικα και ΕΙΝΑΙ (στη συνειδηση του ΚΟΣΜΟΥ τουλαχιστον),αν οι Beatles ΔΕΝ ειχαν κανει την μεγαλυτερη επιτυχια απο ολα τα συγκροτηματα που υπηρξαν ποτε δεν θα θεωρουνταν και το μεγαλυτερο γκρουπ που υπηρξε ποτε.Απλα ειναι τα πραγματα,εμεις τα κανουμε πολυπλοκα.

 

 

Ποτέ μου δεν κατάλαβα ΠΩΣ ένας καλομέτριος κιθαρίστας (Harisson) με έναν μετριότατο (at best) μπασίστα, έναν (.....) κιθαρίστα και μια μαϊμού πίσω από τα ντραμς κατάφεραν και έφτιαξαν ΤΟΣΑ αριστουργήματα.

 

ελα ντε?μηπως επειδη ΑΛΛΟ πραγμα η εξαιρετικη "μουσικη" τεχνικη και ΑΛΛΟ πραγμα η μουσικη/συνθετικη ιδιοφυϊα?ε?ε?  ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καλά μην βγεί παραέξω αλλά ο Haynes έχει να παίξει με αυτά κανένα 15χρονο.

(Δεν ξέρω αν έπαιζε και ποτέ, τουλάχιστων δεν ακουγόταν)

Τώρα έχει ένα Emma auto wah, ένα klon, ένα rotosphere, ένα tremodillo, ένα wha, ένα Korg delay σε rack,

ένα απλό soldano slo, ένα vintage plexi, ένα diaz, με τις καμπινούλες τους.

Kαι να μην ξεχάσουμε το CAE επιλογέα που περνάνε όλα αυτα.

 

Μην παραλλείψουμε τα τεράστια α......α , αυτία, μυαλό, δάχτυλα και λοιπά όργανα

 

Αυτά που λες είναι ΦΗΜΕΣ, τα...τζιτζίκια αποτελούν τη βάση του ήχου του  :D

 

p.s.Το συγκεκριμένο setup ήταν του 2001: http://guitargeek.com/rigview/494/. Είπαμε όμως, εδώ θάβουμε τον Edge, μην το πάμε off-topic το θέμα  :D

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου