Προς το περιεχόμενο

Ο Edge των U2 μας ξεναγεί στον εξοπλισμό του!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ελα ντε?μηπως επειδη ΑΛΛΟ πραγμα η εξαιρετικη "μουσικη" τεχνικη και ΑΛΛΟ πραγμα η μουσικη/συνθετικη ιδιοφυϊα?ε?ε?  ;D

 

Οχι μόνο είναι άλλο πράγμα αλλά και πολύ συχνά η "εξαιρετικη "μουσικη" τεχνικη" λειτουργεί σε βάρος της σύνθεσης.

Βέβαια αν υπάρχει "μουσικη/συνθετικη ιδιοφυϊα" ξέρει να κρατιέται μακριά από τις κακοτοπιές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 150
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Βρε παιδιά μιας και αναφέρθηκε, ας είναι και off-topic, εγώ θα το πω.

 

Ποτέ μου δεν κατάλαβα ΠΩΣ ένας καλομέτριος κιθαρίστας (Harisson) με έναν μετριότατο (at best) μπασίστα, έναν (.....) κιθαρίστα και μια μαϊμού πίσω από τα ντραμς κατάφεραν και έφτιαξαν ΤΟΣΑ αριστουργήματα.

Δεν είναι η αγαπημένη μου μπάντα αλλά όποιος παραγνωρίζει την μουσική ιδιοφυία (στην σύγχρονη μουσική πάντα) και την επιρροή των Beatles στο μουσικό γίγνεσθαι είναι μάλλον μόνιμος κάτοικος Ποσειδώνα.

 

Για να μην πούμε για το δίδυμο μουγκός - κουλός (Jagger / Richards) της Greatest Living Band on Earth (in every sense).

 

Mojo ? Knack ? Ιδιοφυία ? Μυστήριο βρε παιδί μου. Αυτα και εκλεισα ζητώντας συγγνώμη

 

 

Και δεν είναι μόνο οι Beatles και οι Stones. Μερικά από τα σημαντικότερα/επιδραστικότερα γκρουπ στην ιστορία της αμερικανοβρετανικής/δυτικής ποπ (από το 55 και δώθε) αποτελούνταν από μουσικούς που με απόλυτα τεχνικά κριτήρια θα χαρακτηρίζονταν από μέτριοι έως θεόκουλοι. Ενδεικτικά: Who, Velvet Underground, Stooges, Black Sabbath, Pink Floyd (ναι, αυτοί οι Pink Floyd), Ramones, Sex Pistols, Clash, Joy Division, Nirvana... και θα μπορούσα να γεμίσω σελίδες. Σ' αυτή τη μουσική οι πολλές νότες, πολύ συχνά (αν και όχι πάντα) προκαλούν δυσπεψία.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι βλεποντας τα ολα αυτα σκεφτομαι ποσο πολυ μπορει καποιος να ξεφυγει απο το πραγματικο νοημα της μουσικης μπαινοντας μεσα σε τεχνολογικα τριπακια  φτειαχνοντας εξωγηινους ηχους  κ ηχοχρωματα κ μετα ξεχναει να παιζει κιθαρα!!!!! Ενταξει καλη κ η customia κ η τεχνολογια ( κ εγω tech maniac ειμαι ) αλλα καμμια φορα καλυπτει τα μουσικα κενα μας κ τιποτα παραπανω. Ο φιλος μας ο Edge εχει φτειαξει την δικη του σχολη στον ηχο κυριως ,γιατι το παιξιμο του δεν εχει καποιο ενδιαφερον , κ στις συνθεσεις των U2 που βεβαια υποκλινομαστε!! :) :). Αλλα ταπεινη μου γνωμη βεβαια ειναι πως 21 κιθαρες σε ενα show ειναι μαλλον υπερβολη!!!!

 

Δεν θα μπορουσα να ΔΙΑΦΩΝΗΣΩ περισσοτερο.

 

Με ολο το σεβασμο.....ελεος ρε παιδια πλεον με αυτη τη καραμελα (υπαρχει και σε πολλα αλλα thread του παροντος φορουμ) της ασυμβατοτητας της χρησης της μουσικης τεχνολογιας με την ουσια...ποσες φορες πρεπει να πουμε ακομα οτι η καλη κιθαριστικη τεχνικη, η χρηση της τεχνολογιας, η καλη συνθεση δεν ειναι εννοιες που αποκλειουν η μια την αλλη, ουτε βεβαια και απαιτουνται ολες για να υπαρχει καλλιτεχνικο αποτελεσμα αξιο λογου. Σορρυ δηλαδη ο ζωγραφος πυο πειραματιζεται με πολλα χρωματα και δεν βαφει σε........ασπρομαυρο, κινδυνευει να χασει το νοημα της ζωγραφικης η να ξεχασει να ζωγραφιζει????  

 

Και παλι με ολο το σεβασμο και χωρις να θελω να προσβαλλω κανεναν....ελεγα σε ενα αλλο thread (ημιπολιτικου περιεχομενου) οτι καποιες δηλωσεις μερικων ειναι αρκετες για να καταλαβω αν αξιζει να συζητησω περαιτερω μαζι τους. Και οσον αφορα τα μουσικα πιστευω οτι ισχυει το ιδιο.....αν καποιος λεει οτι το παιξιμο του the edge δεν εχει καποιο ενδιαφερον, οτι οι RHCP δεν ειναι καλοι, οι Pink Floyd ειναι κουλοι κ.λ.π, ειναι σαφεστατη ενδειξη οτι μαλλον δεν εχει καταλαβει ΤΙΠΟΤΑ, η εν πασει περιπτωσει εχει καταλαβει μερικως...και χρειαζεται πολυ δουλεια ακομα. Δεν απαιτω να αρεσουν (αλιμονο...ουτε κι εμενα μου αρεσει ο E. Clapton η to punk) αλλα ας ξεχωρισουμε  στο μυαλο μας μερικα πραγματα.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι, αυτοί οι Pink Floyd

 

οντως  ο Gilmore ειναι παιχταρας &  αλλα οι αλλοι ΤΕΧΝΙΚΑ ειναι απλα επαρκεις,ειδικα ο ντραμμερ τους ειναι ο πιο τυχερος ντραμμερ του κοσμου (ΕΝΑ beat και ΑΡΓΟ  ξερει να παιζει... ;D ;D)

 

 

Sex Pistols

 

ε,εδω εχει πεσει λιγη απατη μια και ο κιθαριστας και ο ντραμμερ ηταν γνωστοι session παιχταραδες (στους... δισκους ...μπασο επαιζε ...αλλος μπασιστας και οχι ο Vicious... ;D)

 

 

Clash

 

και εδω "παιζεται" μια και ο Topper Headon ηταν τρομερος τεχνικα ντραμμερ και ο Jones ηταν "μουσικος" ,ο Strummer ηταν βεβαια θεοκουλος οπως αλλωστε και ο Simenon που του ειχαν...γραψει με μαρκαδορο τις νοτες πανω στο μπρατσο... ;D ;D

 

 

Velvet Underground

 

καλα αυτοι ηταν ΣΙΓΟΥΡΑ ΚΟΥΛΟΙ (η ντραμμερ τους ειχε ΕΝΑ ΧΕΡΙ!!) :)

 

 

Ramones

 

Αυτοι ειναι ετσι κι αλλοιως η μεγαλυτερη μπαντα που υπηρξε ποτε οποτε και να μην ηξεραν να παιζουν who gives a fuck!... ;D ;D

 

 

 

 

αλλα ας ξεχωρισουμε  στο μυαλο μας μερικα πραγματα.

 

+1000000

 

 

μια και το ΔΙΑ ΤΑΥΤΑ μετραει παντα στο τελος,"ξερεις" "δεν ξερεις" να παιζεις!ΚΑΤΑΦΕΡΕΣ "ΚΑΤΙ" ?εισαι ΩΡΑΙΟΣ.

ΔΕΝ καταφερες?Ε,πως να το κανουμε ΔΕΝ εισαι και ΤΟΣΟ ωραιος....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και δεν είναι μόνο οι Beatles και οι Stones. Μερικά από τα σημαντικότερα/επιδραστικότερα γκρουπ στην ιστορία της αμερικανοβρετανικής/δυτικής ποπ (από το 55 και δώθε) αποτελούνταν από μουσικούς που με απόλυτα τεχνικά κριτήρια θα χαρακτηρίζονταν από μέτριοι έως θεόκουλοι. Ενδεικτικά: Who, Velvet Underground, Stooges, Black Sabbath, Pink Floyd (ναι, αυτοί οι Pink Floyd), Ramones, Sex Pistols, Clash, Joy Division, Nirvana... και θα μπορούσα να γεμίσω σελίδες. Σ' αυτή τη μουσική οι πολλές νότες, πολύ συχνά (αν και όχι πάντα) προκαλούν δυσπεψία.

 

Αν και τα περισσότερα από αυτά τα group τα ανέφερα στην αρχή του thread, κανένα από αυτά τα group δεν έφτασε τους Beatles ή τους RS.

 

Τώρα, για να μην μπερδευόμαστε......

Who, Black Sabbath και ειδικά Pink Floyd είχαν αρκετούς στις συνθέσεις τους που μόνο κουλοί δεν ήταν.

Οι Sex Pistols (το Vacant Pretty για πάντα στην καρδιά μου) μόνο μουσική (δες όποιο live  ;) θέλεις) δεν παρήγαν. Ηταν statement, attitude.

Velvet, Clash, Nirvana............. to the ear of the beholder  ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με πρόλαβε με λεπτομέρειες ο SυμFoρουμίτης.

Μαμά............γερνάω (κομματάρα παρεπιπτόντως)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανένα από αυτά τα group δεν έφτασε τους Beatles ή τους RS.

 

Μα ΚΑΝΕΝΑ γκρουπ δεν τους εφτασε (και ουτε θα τους φτασει) ποτε,οποτε ΤΙ ακριβως θες να πεις?

 

(μου θυμιζεις εναν τυπο στο Telecaster.com που ελεγε πως ηθελε να παρατησει το songwriting γιατι τα τραγουδια του δεν ηταν τοσο καλα οσο του...Dylan! :o

 

οποτε ενας κορυφαιος session player  στο φορουμ του απαντησε "Μπες στη σειρα μικρε,ΚΑΝΕΝΟΣ δεν ειναι!" ;D ;D)

 

υ.γ.παντως μελετησε και λιγο ιστορια της μουσικης μια και αρκετα απο τα γκρουπ που αναφερθηκαν ΑΛΛΑΞΑΝ την ιστορια της μουσικης...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φυσικα και ΕΙΝΑΙ (στη συνειδηση του ΚΟΣΜΟΥ τουλαχιστον),αν οι Beatles ΔΕΝ ειχαν κανει την μεγαλυτερη επιτυχια απο ολα τα συγκροτηματα που υπηρξαν ποτε δεν θα θεωρουνταν και το μεγαλυτερο γκρουπ που υπηρξε ποτε.Απλα ειναι τα πραγματα,εμεις τα κανουμε πολυπλοκα.

 

θέλεις να έχεις το τελευταιο quote, άσχετο αν λες κάτι ή δεν λες τίποτα..

 

ελα ντε?μηπως επειδη ΑΛΛΟ πραγμα η εξαιρετικη "μουσικη" τεχνικη και ΑΛΛΟ πραγμα η μουσικη/συνθετικη ιδιοφυϊα?ε?ε?

 

100% σύμφωνοι, αλλά όταν συνδυάζεται η μουσική/συνθετική ιδιοφυϊα με τον εξαιρετικό έλεγχο και γνώση πάνω στο όργανο, τότε το αποτέλεσμα είναι μουσική απείρου κάλλους.. πχ Jeff Beck

 

και τέλος, ούτε εγώ ούτε κάποιος άλλος κατηγόρησε τον Edge, ή τους U2, οπότε μην συμπεριφέρεστε σαν 15χρονα που κάποιος σας είπε πως ο S.Harris δεν ειναι ο μεγαλύτερος μπασιστας όλων των εποχών!!

www.soundclick.com/konstantine

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οντως  ο Gilmore ειναι παιχταρας &  αλλα οι αλλοι ΤΕΧΝΙΚΑ ειναι απλα επαρκεις,ειδικα ο ντραμμερ τους ειναι ο πιο τυχερος ντραμμερ του κοσμου (ΕΝΑ beat και ΑΡΓΟ  ξερει να παιζει... ;D ;D)

 

Δες το pompei καλυτερα (δεν λεω φυσικα οτι ειναι και ο τεχνικοτερος drummer ).....Εν πασει περιπτωσει, μη μπουμε στη διαδικασια κατα περιπτωση να λεμε ποιος ειναι κουλος και ποιος οχι, ειμαι σιγουρος οτι ξερεις-ουμε οτι αλλου ειναι το ψητο

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θέλεις να έχεις το τελευταιο quote, άσχετο αν λες κάτι ή δεν λες τίποτα..

 

δηλ.εσυ ΔΕΝ θες να το εχεις? ;D ::),γιατι και εσυ ΤΙΠΟΤΑ δεν λες απλα διαστρεβλωνεις η δεν θες να καταλάβεις αυτα που γραφω,με ρωτησες "απο ποτε η εμπορικη επιτυχια ειναι μετρο συγκρισης" και σου ΑΠΑΝΤΗΣΑ με επιχειρηματα,αλλο να μη τα δεχεσαι και αλλο να λες οτι δεν λεω τιποτα. ;)

 

 

Δες το pompei καλυτερα (δεν λεω φυσικα οτι ειναι και ο τεχνικοτερος drummer ).....Εν πασει περιπτωσει, μη μπουμε στη διαδικασια κατα περιπτωση να λεμε ποιος ειναι κουλος και ποιος οχι, ειμαι σιγουρος οτι ξερεις-ουμε οτι αλλου ειναι το ψητο

 

ναι ρε πλακα κανω,απλα δεν ειναι και ο ...Billy Cobham  ;D και πολλοι εδω μεσα θεωρουν οτι μονο αν εισαι σε τετοιο επιπεδο αξιζεις μουσικα..

 

 

και τέλος, ούτε εγώ ούτε κάποιος άλλος κατηγόρησε τον Edge,

 

ή μου κανεις ΠΛΑΚΑ ή δεν εχεις διαβασει ολο το thread.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου