Προς το περιεχόμενο

Korg M3 vs Motif XS6 vs Fantom G6


ex-jimmy boy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα πράγματα φίλοι πληκτράδες έχουν ως εξής:

Δεν είμαι επαγγελματίας μουσικός..άρα και δεν με ενδιαφέρουν ήχοι για λαικά κλπ΄

Θέλω το όργανο να έχει ευκολίες και καλό ήχο για παραγωγή τραγουδιών με τη βοήθεια ενός εξωτερικού multitrack recorder το οποίο ήδη υπάρχει.

Είμαι μεταξύ των 3ων κορυφαίων workstation της εποχής

1) Korg m3 (και μόνο για την karma 2 λειτουργία του...με ψήνει άσχημα)

2)yamaha mitif xs6 (πολύ καλά πιάνα και ήχοι γενικότερα..ειδικά οι master ήχοι με drum και bass ..σκοτώνουν

3)roland fantom g6 (είναι το μόνο που δεν έχω ακούσει ακόμα αλλά νομίζω ότι οι auto accompaniament-finger chord λειτουργίες του θέλουν προγραμματισμό.

 

ΘΕΛΩ ΒΟΗΘΕΙΑ

ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ...ΠΑΡΑΚΑΛΩ :-[

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 102
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τα πράγματα φίλοι πληκτράδες έχουν ως εξής:

Δεν είμαι επαγγελματίας μουσικός..άρα και δεν με ενδιαφέρουν ήχοι για λαικά κλπ΄

Θέλω το όργανο να έχει ευκολίες και καλό ήχο για παραγωγή τραγουδιών με τη βοήθεια ενός εξωτερικού multitrack recorder το οποίο ήδη υπάρχει.

Είμαι μεταξύ των 3ων κορυφαίων workstation της εποχής

1) Korg m3 (και μόνο για την karma 2 λειτουργία του...με ψήνει άσχημα)

2)yamaha mitif xs6 (πολύ καλά πιάνα και ήχοι γενικότερα..ειδικά οι master ήχοι με drum και bass ..σκοτώνουν

3)roland fantom g6 (είναι το μόνο που δεν έχω ακούσει ακόμα αλλά νομίζω ότι οι auto accompaniament-finger chord λειτουργίες του θέλουν προγραμματισμό.

 

ΘΕΛΩ ΒΟΗΘΕΙΑ

ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ...ΠΑΡΑΚΑΛΩ :-[

 

Μεταξύ των τριών, θα διάλεγα το Motif XS6. Τα έχω ακούσει/παίξει όλα (σε ξεχωριστά sessions - αφιέρωσα περίπου 1 1/2 ώρα στο καθένα πλην του Yamaha).

 

Το Korg M3 πρέπει να είναι από τις χειρότερες αισθητικές που έχουν υπάρξει ποτέ σε synthesizer. Ειδικά εκείνο το ΚΑΛΑΜΑΚΙ που έχουν βάλει για pitch-bender είναι επιεικώς τραγελαφικό. Ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ λόγος που θα το αγόραζα είναι η τεχνολογία KARMA (και αισθάνομαι τυχερός που την έχω ήδη μέσω Extreme όπως και οτιδήποτε άλλο Korgish χρειάζομαι). ΚΑΤΙ δεν πάει καλά σε αυτή την εταιρεία εδώ και πολυυυυυυυυυυυυυυυυυυ καιρό.  >:(

 

To Fantom G6? Καλό αλλά λίγο. Αβάσταχτη ψηφιακούρα - presets για σκαμπίλια - jack of all trades, master of none. Οι λειτουργίες auto finger-instant pleasure without masturbation κλπ με αφήνουν παγερά αδιάφορο αλλά αν αποτελούν σημαντικό μέρος της δουλειάς σου τότε το KARMA στο Μ3 (δυστυχώς) θα σε βοηθήσει περισσότερο. ΑΝ έχεις την υπομονή και την διάθεση να φτιάξεις ήχους τότε μπορεί να αποδειχθεί ένα καλό workstation στο σύνολό του. Καλή ποιότητα κατασκευής, καλό layout και καλύτερο κλαβιέ από το M3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το Korg M3 πρέπει να είναι από τις χειρότερες αισθητικές που έχουν υπάρξει ποτέ σε synthesizer. Ειδικά εκείνο το ΚΑΛΑΜΑΚΙ που έχουν βάλει για pitch-bender είναι επιεικώς τραγελαφικό. Ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ λόγος που θα το αγόραζα είναι η τεχνολογία KARMA (και αισθάνομαι τυχερός που την έχω ήδη μέσω Extreme όπως και οτιδήποτε άλλο Korgish χρειάζομαι). ΚΑΤΙ δεν πάει καλά σε αυτή την εταιρεία εδώ και πολυυυυυυυυυυυυυυυυυυ καιρό.  >:(

 

To Fantom G6? Καλό αλλά λίγο. Αβάσταχτη ψηφιακούρα - presets για σκαμπίλια - jack of all trades, master of none. Οι λειτουργίες auto finger-instant pleasure without masturbation κλπ με αφήνουν παγερά αδιάφορο αλλά αν αποτελούν σημαντικό μέρος της δουλειάς σου τότε το KARMA στο Μ3 (δυστυχώς) θα σε βοηθήσει περισσότερο. ΑΝ έχεις την υπομονή και την διάθεση να φτιάξεις ήχους τότε μπορεί να αποδειχθεί ένα καλό workstation στο σύνολό του. Καλή ποιότητα κατασκευής, καλό layout και καλύτερο κλαβιέ από το M3.

 

;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

jimmy boy οπως καταλαβες σε δυσκολα μονοπατια μπηκες.

Ο καθενας λεει τα δικα του.

Δεν μας ειπες θελεις να εχει λαικους ηχους ??

Η αληθεια ειναι οτι τα yamaha τα ειχα για κλωτσιες.

Με αυτα που ακουω εδω μεσα ισως και να αγορασω Yamaha. ;D ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το fantom βγήκε από τον ανταγωμνισμό

απομένουν το m3 που μόνο για το κάρμα του αξίζει και μόνο...και το πάντα αξιόπιστο motif

makis όχι δεν θέλω λαικούς ήχους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είμαι και εγώ σε αυτό το δίλημα τελευταία πήγα και είδα το motif  και το Μ3.

 

 

Να σημειώσουμε κάτι: Για το Μ3 έχει βγεί ένα μεγάλο Firmware Update το X-Panded, το οποίο έχει κάρμα 2.2, περισσότερα και καλύτερα presets και το εξής μεγάλο πλεονέκτημα: Φορτώνει στην μνήμη του τα samples που μέχρι τώρα δίνοταν σαν έξτρα κάρτες:

 

•EX-USB-PCM01: Brass and Woodwinds 1 approximately 128 Mbyte(when calculated as 16-bit linear), 59 multisamples (including five stereo)

 

• EX-USB-PCM02: Brass and Woodwinds 2 approximately 128 Mbyte(when calculated as 16-bit linear), 47 multisamples

 

• EX-USB-PCM03: Stereo Grand Piano approximately 128 Mbyte (when calculated as 16-bit linear), 10 multisamples (including five stereo)

 

To άκουσα στο Bon Studio μετά που δοκίμασα το motif. Tο σαμπλαρισμένο πιάνο του Μ3 είναι ΜΑΚΡΑΝ καλύτερο του μοτιφ.

 

Εγώ το καλαμάκι που λέτε το αγάπησα. Έχεις με έναν μοχλό τον έλεγχο και του pitch και του modulation. Αυτό είναι ευκολία πιστεύω και όχι βλακεία.

 

Τα  drums του motif είναι ό,τι καλύτερο σε ντραμς έχω ακούσει και του Μ3 είναι αρκετά πίσω.

 

Το Μ3 έχει λιγότερα presets απο το motif και σε ήχους και σε combinations, αλλα με το κάρμα αυτό δεν είναι πρόβλημα.

 

Το M3 έχει οθόνη αφής. Το motif όχι. Θα μου πείτε κακό είναι αυτό? είναι λίγο κακό όταν έχεις 15 πλήκτρα αριθμημένα για να επιλέξεις το patch και άλλα τόσα αριθμημένα για να πατάς αυτά που εμφανίζονται στην οθόνη.

+ του ότι η οθόνη του Μ3 είναι και controller.

Το motif μπορεί να πάρει USB πληκτρολόγιο από την άλλη... Διαλέγετε και παίρνετε.

 

Δεν έχω πείρα απο μενού των συνθ, αλλα του μοτιφ μου φάνηκε κάπως ηλίθιο. Λαμπρό παράδειγμα: Για να αλλάξεις το τεμπο, κάτι που κάνεις καθημερινά και συνέχεια, πρέπει να πατήσεις 2 φορές το πλήκτρο που αλλάζει λειτουργίες και μετά να στρίψεις το σχετικό knob.

 

Ας ξεχαστεί πλέον ο μύθος του ότι τα korg έχουν χάλια φυσικούς ήχους! Ίδιοι και μερικοί καλύτεροι απο το motif ειδικά στα χάλκινα πνευστά.

 

Η ρόδα του Μ3 ήταν επιοικώς χάλια στην αίσθηση σε σχέση με του motif.

 

Η οθόνη του motif ειναι πολύ πιο ευκρινέστερη και με ωραιότερα χρώματα απο αυτή του M3 που κινείται στα όρια της μονόχρωμης.

 

Το motif έρχεται χωρίς καθόλου μνήμη για samples!!!! το Μ3 έρχεται με 64ΜΒ και αν σκεφτείς ότι του βάζεις άλλα 256 με 170 ευρώ, συμφέρει πολύ σε σχέση με το motif που είναι πιο ακριβό κατα 350 ευρώ. Το μοτιφ όμως μπορεί να πάρει 1GB μέγιστο ενώ το Μ3 μόνο 64 + 256 της κάρτας.

 

Προσωπικά πλοηγήθηκα πολύ πιο ευχάριστα και "με την κοινή λογική" στο μενού του Μ3 παρά σε αυτό του motif.

 

Όντως το σχέδιο του Μ3 μπορεί να αποθαρύνει κάποιους, αλλά έχεις το ατού να κουβαλάς μόνο του το module.

 

Τα πλήκτρα του Μ3 απλώς ΘΕΙΚΑ. Δεν υπάρχει ΤΙΠΟΤΑ καλύτερο σε μη βαρυκεντρισμένο.

 

 

 

Γενικώς να πω κάτι που συνειδητοποίησα. Τα 2 συνθ προσφέρουν τα ίδια πράγματα πάνω κάτω: Ίδιους περίπου ήχους, άντε το ένα καλύτερο πιάνο, άντε το άλλο καλύτερα ντραμς, δεν έχει σημασία. Ο sequencer υπάρχει, karma - arpeggiators κλπ.

Το θέμα είναι ότι το καθένα παρουσιάζει αυτά που έχει με τελείως διαφορετικό τρόπο. Είτε εμφανισιακώς είτε λειτουργικώς, οπότε απο κει και πέρα είναι καθαρά υποκειμενικό θέμα το τι θα αρέσει του καθενα. Ο καθένας σκέφτεται διαφορετικά και βολεύεται διαφορετικά.

 

Εγώ κατέληξα Μ3 και ήδη μαζεύω χρήματα για πάρτη του. Με το παρασκευοσάββατο στο μπουζουξίδικο υπολογίζω ότι θα γίνει η αγορά κατα τις 20 του Δεκέμβρη!! ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το καλαμάκι που λέτε το αγάπησα.

 

Δεκτόν και σεβαστόν, αλλά...

 

Έχεις με έναν μοχλό τον έλεγχο και του pitch και του modulation. Αυτό είναι ευκολία πιστεύω και όχι βλακεία.

 

Υπάρχουν δεκάδες synthesizers στα οποία οι controlles (συμπεριλαμβανομένης της ρόδας τονικής διαμόρφωσης) αναθέτονται σε δεκάδες (ίσως και εκατοντάδες) άλλες παραμέτρους.

 

Το M3 έχει οθόνη αφής. Το motif όχι. Θα μου πείτε κακό είναι αυτό? είναι λίγο κακό όταν έχεις 15 πλήκτρα αριθμημένα για να επιλέξεις το patch και άλλα τόσα αριθμημένα για να πατάς αυτά που εμφανίζονται στην οθόνη.

 

Έχε υπόψιν σου ότι η touch-screen στα Korg δεν είναι και πάρα πολύ κατάλληλη για να υποστεί την ανελέητη ταλαιπωρία των δακτύλων όχι επειδή υπάρχει εργονομικός λόγος αλλά τεχνικός. Γνωρίζω από έγκυρη πηγή ότι αρκετά από τα Triton Extreme που απεστάλησαν για service παρουσίασαν κάποιο πρόβλημα στην οθόνη αφής και μερικές φορές χρειάστηκε να εγκατασταθεί νέα οθόνη. Ο καταλληλότερος τρόπος αλληλεπίδρασης με τέτοιες οθόνες είναι μέσω μίας γραφίδας και όχι δακτύλων - εξάλλου πολλές φορές θα γίνει αντιληπτό ότι είτε η πίεση σε ορισμένο σημείο της οθόνης δεν είναι αρκετή (ειδικά στις γωνίες) είτε η περιοχή που καλύπτει το δάκτυλο είναι αρκετή για να ενεργοποιήσει ... διαφορετική εργασία από αυτή που κάποιος έχει κατά νου. Αρκετές από τις οθόνες αυτές είναι και κάπως ευαίσθητες στις αλλαγές της θερμοκρασίας. Δεν γνωρίζω με σιγουριά ότι οι οθόνες στα M3 είναι οι ίδιες με τις οθόνες στα Triton Extreme αλλά καλό θα ήταν μία επίσκεψη σε κάποιο forum της Korg για να δείτε αν και κατά πόσο υφίσταται τέτοιο πρόβλημα.

 

Ίδιοι και μερικοί καλύτεροι απο το motif ειδικά στα χάλκινα πνευστά.

 

+1

 

Δεν ξέρω αν οι ήχοι των χάλκινων πνευστών που ανέφερες είναι PCM κυματομορφές ή κάτι άλλο αλλά στο Extreme έχω κάποιoυς ήχος σαξόφωνου που είναι ανεπανάληπτοι. Παίζω καμμιά φορά το μοτιβάκι του Ροζ Πάνθηρα (δεν θέλω γέλια παρακαλώ  :D) και είναι super.

 

Η ρόδα του Μ3 ήταν επιοικώς χάλια στην αίσθηση σε σχέση με του motif.

 

Ρόδα;  ??? Η μπροστά ή η πίσω;;  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε lambrosgg...

μια απλή ερωτησούλα καθώς μου φαίνεσαι και πολύ ενημερωμένος.

Αυτά που μέχρι τώρα δινόντουσαν σαω extra κάρτες για το M3, από που τα παίρνουμε τώρα τσαμπέξ και πως το εγκαθιστούμε στο συντη?

sorry για την ασχετοσύνη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απομένα πάντως motif xs.Δεν ξέρω γιατί με ικανοποιεί πολύ περισσότερο.Το m3 που φαίνεται πολύ λίγο.Από ήχους μου φαίνεται ότι πάσχει. >:(,δεν ξέρω δεν μου αρέσουν και πολύ.Από την άλλη του motif δεν μου αρέσουν οι ηλεκτρονικοί πολύ αλλά αυτούς τους έχεις και σε 3-4 vst στο pc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε lambrosgg...

μια απλή ερωτησούλα καθώς μου φαίνεσαι και πολύ ενημερωμένος.

Αυτά που μέχρι τώρα δινόντουσαν σαω extra κάρτες για το M3, από που τα παίρνουμε τώρα τσαμπέξ και πως το εγκαθιστούμε στο συντη?

sorry για την ασχετοσύνη.

 

 

φίλε μου έτσι όπως τα λες είναι. Έχουν φορτώσει τις κάρτες στην ROM και μπορείς να τους φορτώσεις. Δεν θυμάμαι όμως αν είναι υποχρεωτική η αναβάθμιση της 256 για να τους σηκώνει, ή αν χρειάζεται για να τους έχεις όλους μαζί ταυτόχρονα.

 

Απομένα πάντως motif xs.Δεν ξέρω γιατί με ικανοποιεί πολύ περισσότερο.Το m3 που φαίνεται πολύ λίγο.Από ήχους μου φαίνεται ότι πάσχει. >:(,δεν ξέρω δεν μου αρέσουν και πολύ.Από την άλλη του motif δεν μου αρέσουν οι ηλεκτρονικοί πολύ αλλά αυτούς τους έχεις και σε 3-4 vst στο pc.

 

Δεν νομίζω ότι είναι έτσι φίλε μου. Οι ήχοι του Μ3 είναι πολύ καλοί και οι φυσικοί και οι ηλεκτρονικοί.

Και το Μ3 λειτουργεί σαν vst/au κλπ και με την κάρτα firewire μπορεί να λειτουργήσει και σαν κάρτα ήχου και να κάνει stream για 2in και 6 out.

 

Με λίγα λόγια: με 170 ευρω της μνήμης και 200 ευρώ της κάρτας φτάνεις την τιμή του motif και έχεις κάτι καλύτερο.  ;)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου