Προς το περιεχόμενο

Korg M3 vs Motif XS6 vs Fantom G6


ex-jimmy boy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι, αλλά το KRONOS το 73αρι ειναι ακριβο και προβληματικο.

 

Το ακριβό το καταλαβαίνω, αν και το 73άρι μπορεί να βρεθεί στα 3 χιλιάρικα, που νομίζω ότι τα αξίζει (αν σκεφτεί κανείς πόσο έκανε το Μ3 Xpanded και παλιότερα το OASYS!).

 

Ως προς το προβληματικό, μπορώ να πω μόνο το εξής: σε 10 περίπου live και 3-4 recording sessions δεν παρουσίασε bug, glitch, ή δε ξέρω τι άλλο.

 

Φυσικά, αν π.χ. στο νετ γίνεται χαμός για τα προβλήματα του, πάω πάσο, και δεν έχω κανένα λόγο να υποστηρίξω το αντίθετο!

 

Απλά ο λόγος που μπήκα σε αυτή τη συζήτηση είναι το ότι προσωπικά, και στο βαθμό πάντα που καταλαβαίνω, βρήκα το Kronos εξαιρετικά ενδιαφέρον, παραδόξως intuitive στο χειρισμό (ακόμη κι από εμένα που είμαι άπειρος από workstations), και γενικά βελτιωμένο σε σχέση με το M3, ακόμη και για live χρήση.

 

Όσο για τα 61 πλήκτρα, συμφωνώ ότι είναι no-go. Μπορεί να φταίει το ότι μιλάω εκ του ασφαλούς (γιατί δεν πρόκειται ποτέ να επενδύσω σε πλήκτρα για προσωπική χρήση), απλά έχω την εντύπωση ότι το Kronos είναι αυτή τη στιγμή ένα soat workstation, και λόγω νεότητας λίγο μπροστά από το ανταγωνισμό. Κάτι που έχει νόημα βέβαια αν υποθέσουμε ότι κάποιος θα βρει χρήση για όλα όσα μπορεί να κάνει βέβαια...

 

Edit: Καλά, τελείως off topic η κουβέντα για το Kronos, συγγνώμη!

bass @ vertigo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 102
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

NickNT αρχικά να σου πω ενα μπραβο για τον τροπο που απαντησες, ηρεμα και διαλλακτικά, παροτι το εχεις το synth. Thanks για την ηρεμια.

 

Λοιπόν, πράγματι υπήρξε ένα πρόβλημα, ενα προβλημα που ειναι καπως περιεργο και δεν αποκλείεται να το εχεις και εσυ και να μην το εχεις παρατηρησει! Για δες αυτο το βιντεακι και θα καταλαβεις:

 

korg kronos keybed nightmare

 

Εχω ομως ευχαριστα νεα, που μολις τα πηρα γραμμη με αφορμη αυτη τη συζητηση: H Korg, που ειχε αναγνωρισει το προβλημα καθως ηταν πολυ διαδεδομενο, προχωρα σε αντικατασταση των keybeds για τα Kronos. Μια πολύ καλή κινηση, που διχνει τη σοβαροτητα και την ευθυνη της εταιριας.

 

 

Όσο αφορά το on topic, το pc3 ειναι πολυ καλη επιλογη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου