Προς το περιεχόμενο

Korg M3 vs Motif XS6 vs Fantom G6


ex-jimmy boy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδιά...ήρεμα μην μαλώνουμε παρακαλώ

επίσης οι συχνές αντιπαραθέσεις αντί να βοηθήσουν μάλλον κουράζουν στο τέλος

καλώς ή κακώς έχω απορίψει το fantom

οπότε πάμε για motf xs ή korg m3

ΠΑΜΕ ΠΑΜΕ

ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 102
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Να σας πω οτι καποιος φιλος που εχει αγορασει σχεδον τα παντα απο Synth's/Workstations,αποφασισε να κρατησει το Fantom X7.

Εγω απο την μερια μου σταματησα να ασχολουμε και κρατησα το Fantom X8 &

V-synth XT.

.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά...ήρεμα μην μαλώνουμε παρακαλώ

επίσης οι συχνές αντιπαραθέσεις αντί να βοηθήσουν μάλλον κουράζουν στο τέλος

καλώς ή κακώς έχω απορίψει το fantom

οπότε πάμε για motf xs ή korg m3

ΠΑΜΕ ΠΑΜΕ

ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

 

Επειδή μιλάμε για ψηφιακούς ή μη ψηφιακούς ήχους. Να υπενθυμίσω εδώ ότι το τι ήχοι έχει το όργανο δεν θα έπρεπε να παίζει μεγάλο ρόλο. Ας μην ξεχνάμε ότι και τα 3 συνοδεύονται απο ικανότατους και τρομερά δυνατούς sampler. Το να αλλαχτούν τα δέιγματα είναι κάτι πολύ εύκολο. Όλες οι εταιρείες προσφέρουν πληθώρα VOICE-PRESET Libraries για τα όργανα τους.

 

Ενώ υπάρχουν Software Converters που μπορουν να μετατρέψουν μια πχ. KONTAKT ή REASON βιβλιοθήκη ήχων ή AKAI σε MOTIF ,FANTOM,M3-TRITON Βιβλιοθήκη ήχων εντελώς αυτόματα σε χρόνο DT.  Δες πχ. το AWAVE STUDIO

 

http://www.fmjsoft.com/awframe.html

 

http://www.fmjsoft.com/fmt/awfmts.html

 

Δεν είναι υπερβολή να πούμε ότι υπάρχουν εκεί έξω εκκατομύρια samples και χιλιάδες έτοιμες βιβλιοθήκες. Μπορείς να μετατρέψεις το workstation σου ηχητικά σε ότι γουστάρεις, αναλογικό , ψηφιακό, string machine, pad machine , drum machine, choirs and voices, affrican drums, special effects, Orchestral, circuit bend et. etc.

 

Το ΜΟΤΙF ES -XS επιτρέπει μέχρι 1GB μνήμη !!!!! ενώ επιτρέπει και σύνδεση με σκληρό δίσκο μέσω USB θύρας που μπορεί να περιέχει βιβλιοθήκες εκατοντάδων GB!!! Λίγο πολύ όλα τα workstation επιτρέπουν κάτι ανάλογο άρα οι ήχοι είναι το τελευταίο που πρέπει να σε ενδιαφέρει.

 

Για μένα το Α-Ω είναι η τιμή του προιόντος ,η ευχρηστία και h πληθώρα χρήσιμων λειτουργιών. Πρίν αγοράσω το ES έκτατσα ένα μήνα και ξεκοκκάλισα το manual. Το ότι πήγα και το άκουσα ελάχιστη σημασία είχε για την επιλογή μου. 

 

Αν και είμαι οπαδός της YAMAHA , το ROLAND δεν θα το έβγαζα ποτέ απο την εξίσωση. Τα Roland είναι τρομερά εύχρηστα και η μεγάλη οθόνη κακά τα ψέμματα βοηθάει πολυ στο sequencing και sound editing.

 

Eπίσης για άλλη μια φορά να τονίσω ότι ξεχάσατε δυο πολύ αξιόλογα Workstation . Το Alesis Fusion , το οποίο είναι φτήνο αλλά προσφέρει fm, physical modeling , additive. Και το KURZWEIL PC3X το οποίο έχει όχι μόνο την modular sound syntheis engine γνωστή ως vast άλλα μέσα του κρίβη μαι πολυ αξιόλογη μηχανή VA.

 

Άρα οι επιλογές σου θα έπρεπε να είναι 5 όχι 3. Μην με ρωτήσεις μόνο πιο προτιμώ γιατί είμαι ακόμα πιο μπερδεμένος απο σένα. Πίστεψε με ότι είναι ένα μπρέρδεμα που ποτέ δεν λύνεται ακόμα και αν κάνεις την αγόρα. 

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τα τρία αυτά synths, την χειρότερη ποιότητα κατασκευής την έχει σαφώς το M3 που είναι σαν παιδικό παιχνιδάκι, με τα ψευτοπλαστικά, ξύλινα και το αμφίβολης αισθητικής modular σχεδιασμό. Επίσης και ο ήχος του είναι πολύ τζιτζίρι. Ελπίζω με τις 3 επεκτάσεις (πόσες κυματομορφές είπαμε πρόσθεσαν? κάπου 116 σε σύνολο 256ΜΒ? Α έχει και στερεοφωνικά δείγματα πιάνου ανάμεσα στα 10 πολυδείγματα που προσφέρει η τρίτη επέκταση. Μπράβο  ;D) να έφτιαξε κάπως ο ήχος του, αλλά η dance φιλοσοφία δυστυχώς δεν διορθώνεται. Όποιον ήχο και να καλέσεις αρχίζει μια απίστευτη ρυθμική βαβούρα. Ποιος τους είπε ότι θέλω πάντα συνοδεία τυμπάνων για να παίξω έναν αναθεματισμένο ήχο μπάσου?

 

Όσο για τα πλήκτρα του Fantom, είσαι σίγουρος ότι έπαιξες στο Fantom-G και όχι στο Fantom-X???  ::)

 

Καταλαβαίνω ότι το θέμα είναι πλέον οπαδικό, αλλά λυπάμαι που κάποιοι το βλέπουν έτσι. Το M3 ειδικά έχει φάει το απίστευτο κράξιμο με τους απαράδεκτους ήχους με τους οποίους συνοδεύονταν αρχικά, οπότε η Korg έδωσε ένα χρόνο μετά δωρεάν τις επεκτάσεις που κανονικά μέχρι τότε πουλούσε. Αυτό τα λέει όλα. Και τώρα φυσικά, προκειμένου να έχεις ήχους της προκοπής, έχεις μία γεμάτη RAM και δεν ξέρεις πώς να σαμπλάρεις και πού στο καλό να φορτώσεις τα δικά σου δείγματα... :)

 

Αυτά από μένα. Καλή συνέχεια στην παραπληροφόρηση.

Και για τους υποψήφιους αγοραστές των Motif και Μ3: καλές αγορές. :)

 

To ότι έχει τον πιο παιχνιδίστικο ΣΧΕΔΙΑΣΜΟ απο τα 3 δεν σημαίνει ότι έχει και την πιο χάλια κατασκευή. Το όργανο είναι μεταλικό, τα κουμπιά στιβαρά, τα faders επίσης. Λίγο η ρόδα όπως προανέφερα δεν είναι και τόσο καλή. Πραγματικά αναρωτιέμαι αν είχες κάποια επαφή με το Μ3.

 

Κατασκευαστικά είναι 1. Motif, 2 M3, 3 Fantom

Σχεδιαστικά βαθμολογεί ο καθένας για την πάρτη του σύμφωνα με το γούστο του.

 

ΝΑΙ φίλε μου. Δεν έπαιξα το Fantom Χ και έχω την κατάληλη παιδεία να ξεχωρίζω το Χ από το G. Έτσι κ αλλιώς νομίζω ότι το Χ έχει αντικατασταθεί απο το G.

 

Tί εννοείς με "την dance φιλοσοφία"? Τόσο δύσκολο είναι δηλαδή να καταλάβεις ότι ένα νέο προιόν μπορεί να έχει καλύτερους ήχους απο τα προηγούμενα μοντέλα?

 

Δεν είναι απαραίτητο να έχεις ντραμς συνοδεία, αλλά καλό είναι να υπάρχει κάτι τέτοιο εύκαιρο διότι το κάνεις πολύ συχνά. Και δεν είναι "Όποιον ήχο και να καλέσεις αρχίζει μια απίστευτη ρυθμική βαβούρα"

 

Είναι μερικοί επιλεγμένοι ήχοι ΑΠΟ ΤΑ PRESETS τα οποία επιδικνείουν την τεχνολογία κάρμα και ΜΟΛΙΣ πατήσεις κάποιο πλήκτρο αρχίζει να παίζει το κάρμα με ντραμς. Απο κει και πέρα είναι πολύ τραγικό να πατήσεις το πλήκτρο του κάρμα και να σταματήσει ο ήχος...  ::)

 

Ά και δεν άκουσα βαβούρες σε βιολιά, πνευστά κλπ...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά δεν ξέρω τι λέτε ...αλλά βρήκα στο youtube αυτό το βιντεάκι ...ο τύπος παίζει στο m3 ηλεκτρική και bends kai harmonics απο το stick πάνω σε ένα υπέροχο κατά τη γνώμη μου backin track που έφτιαξε ο ίδιος χρησιμοποιώντας combis απο την κάρτα επέκτασης radias πάνω στο μ3 (κανά 250 άρι ευρώ επιπλέον)...δεν είναι υπέροχο?

 

Αν έχετε βρει κάτι εξίσου αξιόλογο σε motif xs και fantom g περιμένω να δω και να ακούσω

ΠΡΟΣΟΧΗ

παρακαλώ όχι dance καταστάσεις ...δεν με ενδιαφέρουν και όχι εταιρικές παρουσιάσεις των οποίων οι καραεπαγγελματίες κάνουν συχνά πράματα που λίγοι από εμάς ...μπορούν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε μου Μάκη η κιθάρα έχει το mojo και την αλητεία αλλά η Μαγεία είναι τα πλήκτρα...για να ωγάλει τέτοιο ήχο η κιθάρα θες ρακιέρα τύπou edge και πάλι θα σου λείπουν ta backin tracks....ta daba douba pou lene.... ;D ;D

 

Και για να αρρωστήσουμε τελείως δείτε κι αυτό....http://www.youtube.com/watch?v=7I0pyRgalSE&feature=related

 

 

 

 

 

 

ρε παιδιά ΙΔΙΟ ΕΝΤΕΛΩΣ ΜΕ ΤΟ ΑΥΘΕΝΤΙΚΟ Ή μας κοροιδεύουν μπροστά στα μάτια μας

το χω δει 100 φορές και πάλι i still dont believe it

 

σε λίγο...τόσα που χω πεί και δείξει για το m3 να δεις που θα σκάσουν οι καλοπροαίρετοι και θα πουν ότι τα παίρνω από to bon studio

xaxaxaxaxa

;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν βασικά όλα είναι θέμα γούστου και ανάλογα με το είδος μουσικής που ασχολείσαι.Εγώ έχω ένα motif es6 και fantom G7.Πιστεύω ότι έχω τις δύο κορυφές των workstation ( βέβαια ''πρόσφατα'' βγήκε το xs αλλά........θα το αποκτήσω μάλλον κι αυτό σε λίγο καιρό). Τα έχουμε ξαναπεί, ανέκαθεν η yamaha και η roland δεν παιζόταν στους φυσικούς ήχους, πλέον όμως παρατειρώ ότι έχει κάνει μεγάλα άλματα και στους ηλεκτρονικούς ήχους. Έχω ακούσει dance κομμάτι να είναι φτιαγμένο με motif es και μου έφυγε η μαγκιά.

Ο λόγος που περπάτησαν πάρα πολύ τα korg (trinity και μετά) ήταν οι ''λαικοί'' ήχοι που φτιάχτηκαν για αυτά με αποτέλεσμα να υπάρχουν εκατοντάδες κάτοχοι korg και να ακούγονται όλοι ίδιοι.Είναι καλό αυτό?

Οπότε η γνώμη μου είναι motix xs και fantom G.

Αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου