Προς το περιεχόμενο

Korg M3 vs Motif XS6 vs Fantom G6


ex-jimmy boy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εσυ θα με κανεις να γυρισω πισω απο τα πληκτρα  :)

καλα που κρατησα το X8.

 

Μάκη με το Μ3 δε ξέρω τι γίνετε πίσω από τα πλήκτρα,

αλλά αυτό είναι πραγματικότητα. ;D ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 102
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ο λόγος που περπάτησαν πάρα πολύ τα korg (trinity και μετά) ήταν οι ''λαικοί'' ήχοι που φτιάχτηκαν για αυτά με αποτέλεσμα να υπάρχουν εκατοντάδες κάτοχοι korg και να ακούγονται όλοι ίδιοι.Είναι καλό αυτό?

 

Κι εμένα όλοι οι "ηλεκτρονικοί" ήχοι ίδιοι μου ακούγονται. Ή μήπως δεν υπάρχουν μοτίβα σε αυτό το είδος;

 

Το ξέρω οτι διαβάζομαι απαξιωτικός αλλά ο μόνος λόγος που απαντώ έτσι είναι οτι για αυτό που έγραψες δεν φταίνε τα όργανα αλλά οι χρήστες τους.

Έχω ακούσει και ES με "λαϊκούς" ήχους το οποίο τα έσπαγε.

 

Δεν ξέρω αν ασχολείσαι με το λαϊκό αλλά προσωπικά πιστεύω οτι η "μαγκιά" του λαϊκού πληκτρά είναι περισσότερο στην τεχνική.

 

Φιλικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
Δεν ξέρω αν ασχολείσαι με το λαϊκό αλλά προσωπικά πιστεύω οτι η "μαγκιά" του λαϊκού πληκτρά είναι περισσότερο στην τεχνική.

Αυτό ξαναπές το, να τ'ακούσουν κι άλλοι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντυπωσιακά τα βίντεο , δε λέω , αλλά εγώ προτιμώ τους lead ήχους που έχουν synthesizer χαρακτήρα και όχι αυτούς που μιμούνται την ηλεκτρική κιθάρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντυπωσιακά τα βίντεο , δε λέω , αλλά εγώ προτιμώ τους lead ήχους που έχουν synthesizer χαρακτήρα και όχι αυτούς που μιμούνται την ηλεκτρική κιθάρα.

+1

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά,προσοχή

βεβαίως θέλουμε τέλειους ήχου με συντη χαρακτήρα αλλα πχ ακουστικό μπάσσο πως θα βάλουμε στην ηχογράφηση?

σαφώς δεν αγοράζουμε το synth για να παίζξουμε ηλ.κιθάρα αλλά απλά με το βίντεο φαίνεται η εκφραστικότητα και το επίπεδο της ποιότητας του ήχου τον οποίο πριν μερικά χρόνια δεν μπορούσαν να προσεγγίσουν με πειστικότητα ψηφιακά οι εταιριες

αν δεν παίζεις live και δεν γράφεις dance....τότε σε ένα homestudio νομίζω ότι σε ενδιαφέρει η ποιότητα/πιστότητα των ακουστικών και γενικότερα pop/mainstream ήχων

 

PAREPIPTONTOS

 

ΑΝ έχει κανείς από εσάς γράψει κανένα τραγούδι μέσα στο sequencer των motif, fantom kai m3...ας το ανεβάσει να δούμε λίγο τι παίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εμένα όλοι οι "ηλεκτρονικοί" ήχοι ίδιοι μου ακούγονται. Ή μήπως δεν υπάρχουν μοτίβα σε αυτό το είδος;

 

Το ξέρω οτι διαβάζομαι απαξιωτικός αλλά ο μόνος λόγος που απαντώ έτσι είναι οτι για αυτό που έγραψες δεν φταίνε τα όργανα αλλά οι χρήστες τους.

Έχω ακούσει και ES με "λαϊκούς" ήχους το οποίο τα έσπαγε.

 

Δεν ξέρω αν ασχολείσαι με το λαϊκό αλλά προσωπικά πιστεύω οτι η "μαγκιά" του λαϊκού πληκτρά είναι περισσότερο στην τεχνική.

 

Φιλικά

Συμφωνώ απόλυτα φίλε μου.Απλά λέω ότι όσοι παίρνουν korg (ή μάλλον οι περοσσότεροι) τα πέρνουν για τους λαικούς τους ήχουν που προυπάρχουν. Ασχολούμουν πάρα πολύ με λαικά αλλά τα βαρέθηκα δε με γέμιζαν άλλο οπότε ''όταν'' χρησιμοποιώ λαικούς ήχους είναι ακκορντεόν,βιολί κ.α που έχω σαμπλάρει στο motif μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλλιτερο ηχο απ'ολα το Motif

 

Στο live ομως....βγαινει καλλιτερα το Korg..και μια αλλη εταιρεια που δεν εχετε συζητησει..η Kurzweil

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου