Προς το περιεχόμενο

Yamaha MOTIF ES6


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας,

 

Είμαι ένας νέος σε αυτό το φόρουμ και θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας τις απόψεις μου.

Ήμουν προκατειλημμένος με την Yamaha, από την αγορά ενός SY-55 το 1990, θα μου πείτε τι περίμενες το 1990. :evil:

Μετά συνέχισα το 1999 με Korg Trinity V3, το 2004 με το KARMA, με Roland Fantom XR και με Korg Triton Rack.

Ειλικρινά απογοητεύτηκα με την ποιότητα ήχου που είχε η Korg, ειδικά στη γενιά Triton. To Trinity για μένα ηχούσε καλύτερα.

Δεν ήταν δυνατόν να κάνω παραγωγή γιατί ηχούσε χαμηλά σε ένταση και φτωχό στον ήχο. Το Roland είναι καλό αλλά πάλι δε με κάλυψε. :roll:

Για το MOTIF ES είχα ακούσει επαινετικά σχόλια και Demo αλλά ήμουν κολλημένος με την Korg και νόμιζα ότι ήταν το καλύτερο.

Πήγα λοιπόν προχθές στο Νάκα για να ακούσω το MOTIF ES6.

Ασχολήθηκα 2 ώρες ακούγοντας το, και κατάλαβα την τεράστια διαφορά που υπάρχει μεταξύ αυτόυ και των άλλων 2 Triton/Karma και

Fantom XR. Συγκλονισμένος έφυγα από το μαγαζί και την επόμενη μέρα το αγόρασα. :)

Από τη μικρή μου πείρα θα έλεγα ότι το MOTIF ES είναι χρόνια μπροστά!

Από τις λίγες δυνατότητες που έχω δει μέχρι τώρα είναι τρομερό.

- Οι ήχοι έχουν όγκο, ζεστασιά, εκφραστικότητα και το βασικό είναι χρησιμοποιήσιμη.

- Η ηχητική απόδοση τέλεια.

- Οι δυνατότητες στα εφέ εκπληκτικές.

- Είναι έτη μπροστά.

 

Όσοι δεν το έχετε ακούσει θα το πρότεινα να πάτε σε κάποιο μαγαζί.

 

Συγχαρητήρια Yamaha. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 67
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μου αρέσε και εμενα πολυ ο ήχος απο το mitif es και μαρεσε και η κατασκευή του, ειδικα το πάτημα στα πλήκτρα (για το es6 και es7). Η μικρή οθόνη καταντά πολύ κουραστική όμως για τις τόσες λειτουργίες που έχει το όργανο. Για να δουλέψω με τον sequenser μου πήρε ένα μήνα. Επίσης δεν έχει εγκατεστημένη μνήμη για sampling και οι ψηφιακές έξοδοι είναι σε expansion board. Μόνο αναλογικές από τη μάνα του. Πάντως για τη τιμή στου στην Ελλάδα αξίζει ένα test drive.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ και εγώ για το Motif. Ξεκίνησα με Wavestation EX, μετά Trinity Rack. Όταν βγήκε το Triton δεν είδα τεράστιες διαφορές για να αναθμίσω. Συνολικά έχει τον ίδιο Korg ήχο.

 

Μια μέρα άκουσα το Motif και η διαφορά ήταν τεράστια. Πολύ καλύτερα πιάνα (ακουστικά και ηλεκτρικά) σε σχέση με Korg, καθώς και πολλούς ήχους μουσικά χρήσιμους. Η Korg έχει φοβερά combination τα οποία στκέκονται φοβερά μόνα τους αλλά δύσκολα τα βάζεις σε ένα κομμάτι. Πήρα το Motif Rack (δεν είχε βγει το ES) για τη διπλή πολυφωνία και τα τετραπλάσια FX σε σχέση με το keyboard. Τώρα έχω το Motif ES6 για τις καταπληκτικές του δυνατότητές του σαν master keyboard (υποδοχές για πετάλια, breath controller, knobs).

 

Το Motif Rack δεν το χρειάζομαι πια και έχω αγγελία εδώ στο Noiz για όποιον ενδιαφέρεται. Εχει τα ίδια ηλεκτρικά πιάνα, clavis, organs, pads, brass, strings, leads με το ES, και για πολλούς το ακουστικό του πιάνο είναι καλύτερο από αυτό του ES (www.motifator.com/forums).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μικρή οθόνη καταντά πολύ κουραστική όμως για τις τόσες λειτουργίες που έχει το όργανο. Για να δουλέψω με τον sequenser μου πήρε ένα μήνα. Επίσης δεν έχει εγκατεστημένη μνήμη για sampling και οι ψηφιακές έξοδοι είναι σε expansion board. Μόνο αναλογικές από τη μάνα του. Πάντως για τη τιμή στου στην Ελλάδα αξίζει ένα test drive.

H οθόνη είναι μικρή αλλά οι συντομεύσεις με τα πολλά πλήκτρα στα αριστερά άμα τις μάθεις κάνεις τη δουλειά σου γρηγορότερα. :wink:

Το μηχάνημα για μένα θα μπορούσε άνετα να πουληθεί 3000€, γιατί τα Kurzweil που έχουν 3500 και άνω είναι καλύτερα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηρα το kurzweil K2661 μερικους μηνες μετα την κυκλοφορια του με 3000 euro, διαλεγοντας μεταξυ αυτου και του motif es6 που εκανε 2000 euro.

Τωρα η τιμη του Kurzweil ειναι γυρω στα 2500 euro.

Ειναι καθαρα θεμα γουστου και χρηματων το τι θα αγορασει καποιος, αλλα θα του προτεινα να ακουσει και το k2661 πριν αποφασισει.Με καποια χρηματα παραπανω(γυρω στα 300 euro), βαζεις 128 mb μνημη, τις 2 καρτες(ηλεκτρικα και ακουστικα πιανα,απλα καταπληκτικα) και το μεγαλο ribbon controler.

Για εμενα ειναι παρα πολυ καλο μηχανημα, με ηχους που κολανε σε καθε μιξη και στα live γιατι ειναι εκπληκτικα φυσικοι. Μην αναφερω το hammond organ που εχει ενσωματομενο(ενας απο τους σοβαρους λογους που το αγορασα) το οποιο ελεγχεταιι real time απο τα faders του οργανου, πρεπει να το ακουσεις για να το πιστεψεις.

Πιστευω οτι τα λιγα παραπανω χρηματα που το χωριζουν απο το yamaha αξιζει να δαπανηθουν γιατι ειναι εκπληκτικο μηχανημα.

Αλλα παλι περι ορεξεως ...

Ελπιζω να βοηθησα με την γνωμη μου.

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

...και θα βοηθούσατε περισσότερο αν γράφατε αυτά και ότι άλλο έχετε στα Test. :wink:

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λευτέρη Συγχαρητήρια!

 

Χαίρομαι που συμφωνούμε για το Motif ES και χαίρομαι αν συνέβαλα

κι εγώ στο να το πάρεις. Όπως έχω γράψει και στο παρελθόν είναι

το ιδανικό εργαλείο για studio και live! ¶ψογος ήχος, 128 πολυφωνία,

πάρα πολλά εφφέ ταυτόχρονα (2x8 insert effects + per part EQ + rev + cho + master effect + master EQ), 4 oscillators per voice και επεκτάσιμο.

Μπορείς με 300EUR να τοποθετήσεις την PLG150-AN και να έχεις ενα

VA synth κρυμμένο μέσα στο motif σου!!!!

 

Καλοδούλευτο και για ότι απορίες έχεις μπορούμε να τα λέμε η εδώ

ή στο motifator (στα αγγλικά 8) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λευτέρη Συγχαρητήρια!

 

Χαίρομαι που συμφωνούμε για το Motif ES και χαίρομαι αν συνέβαλα

κι εγώ στο να το πάρεις. Όπως έχω γράψει και στο παρελθόν είναι

το ιδανικό εργαλείο για studio και live! ¶ψογος ήχος' date=' 128 πολυφωνία,

πάρα πολλά εφφέ ταυτόχρονα (2x8 insert effects + per part EQ + rev + cho + master effect + master EQ), 4 oscillators per voice και επεκτάσιμο.

Μπορείς με 300EUR να τοποθετήσεις την PLG150-AN και να έχεις ενα

VA synth κρυμμένο μέσα στο motif σου!!!!

 

Καλοδούλευτο και για ότι απορίες έχεις μπορούμε να τα λέμε η εδώ

ή στο motifator (στα αγγλικά 8) )[/quote']

 

Ευχαριστώ πολύ,

αν και συγχαρητήρια πρέπει να πούμε στη Yamaha. :D

Επίσης να μη ξεχνάμε την ποιότητα του ήχου! Το μηχάνημα δεν μασάει ο ήχος βγαίνει Power και δυνατός όπως πρέπει για παραγωγή.

Και τέλος πρέπει ο κόσμος να μάθει αυτό το μηχάνημα, και να ξεκολλήσει από άλλες μάρκες. Πρέπει να κοιτάμε μπροστά, και όχι να βλέπουμε τί synths έχουν στα σκυλάδικα. :wink:

 

Ζήτω το MOTIF ES!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηρα το kurzweil K2661 μερικους μηνες μετα την κυκλοφορια του με 3000 euro' date=' διαλεγοντας μεταξυ αυτου και του motif es6 που εκανε 2000 euro.

Τωρα η τιμη του Kurzweil ειναι γυρω στα 2500 euro.

Ειναι καθαρα θεμα γουστου και χρηματων το τι θα αγορασει καποιος, αλλα θα του προτεινα να ακουσει και το k2661 πριν αποφασισει.[/quote']

Έχεις δίκαιο underground είναι και αυτό κορυφή.

MOTIF ES και K2661 είναι ότι καλύτερο υπάρχει.

Ειδικά στους ορχηστρικούς ήχους για κινηματογράφο η Kurzweil είναι γίγαντας. Πιστεύω η επόμενη μου αγορά θα είναι κάτι από Kurzweil.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από 1 εβδομάδα με το MOTIF ES έχω ανακαλύψει μερικές από τις μεγάλες δυνατότητες του synth που δεν υπάρχουν πουθενά νομίζω.

 

- Καταρχάς έχει 18 ΤΥΠΟΥΣ ΦΙΛΤΡΩΝ για τους ήχους:

 

LPF24D (24dB/oct Digital Low Pass Filter)

LPF18 (18dB/oct Low Pass Filter)

LPF18s (18dB/oct Staggered Low Pass Filter)

LPF6 (6dB/oct low-pass Filter)

LPF24A (24dB/oct Analog Low Pass Filter)

LPF12 (12dB/oct Low Pass Filter)

HPF24D (24dB/oct Digital High Pass Filter)

HPF12 (12dB/oct High Pass Filter)

BEF12 (12dB/oct Band Elimination Filter)

BEF6 (6dB/oct Band Elimination Filter)

Dual BPF (Dual Band Pass Filter)

BPF12D (12dB/oct Digital Band Pass Filter)

Dual LPF (Dual Low Pass Filter)

Dual BEF (Dual Band Elimination Filter)

BPFw (Wide Band Pass Filter)

Dual HPF (Dual High Pass Filter)

LPF12 + BPF6 (12dB/oct Low Pass Filter + 6dB/oct Band Pass Filter)

BPF6 (6dB/oct Band Pass Filter)

 

καταλαβαίνετε τί ήχος βγαίνει! :D

 

- Έχει δυνατότητα να κάνεις αλλαγές σε κάθε ήχο όταν είσαι σε Pattern/Song και να ΑΠΟΘΗΚΕΥΕΙ ΤΙΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΥΣ ΤΩΝ ΗΧΩΝ ΣΕ 16 ΘΕΣΕΙΣ ΓΙΑ ΚΑΘΕ TRACK. Που σημαίνει ότι δεν ξοδεύω θέσεις για αποθήκευση των ήχων απλά τις κρατάω για το Song/Pattern. (Θεϊκό) :wink:

 

- Υπάρχει η λειτουργία Remote η οποία μπορείτε να διαχειριστείτε το Cubase, SONAR, κα μέσω του MOTIF για γρήγορες εγγραφές, αναπαραγωγές, χωρίς να μετακινήστε μια στον υπολογιστή μια στο MOTIF.

 

- Η δειγματοληψίες δεν είναι δεσμευτικό να είναι αποκλειστικά στα 44Khz αλλά 44.1 kHz, 22 kHz, 11.025 kHz και 5.5 kHz.

 

Αυτά για πρώτη εβδομάδα για ότι νεότερο, θα σας ενημερώσω. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου