Προς το περιεχόμενο

Yamaha MOTIF ES6


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαζή ερώτηση για τους γνώστες, αλλά είμαι λίγο "σκράπας" στο programming του Motif ES.

Οτι ήχους φτιάχνετε τους αποθηκεύετε στη User 1 και User 2 bank φαντάζομαι. Τι γίνεται όμως με τους εργοστασιακούς ήχους που κάνετε overlap; Θέλω να πω δε γίνεται να μη τους χάσουμε; Αυτό που κάνω εγώ είναι να γράφω πάνω σε κάποιους που δεν με ενθουσιάζον και τόσο.

Και σε ένα παλιό Korg που έχω (DS-8) αυτή είναι η τακτική που ακολουθήται αλλά αυτό γίνοταν πριν 20 χρόνια (τόσα το έχω).

Και δεύτερη ερώτηση (Grand Piano ή Bright Piano); Ποια είναι η προτήμηση σας; Αν θέλετε παραθέτετε και τους άλλους ήχους που σας αρέσουν. Μέσα στο χάος (1700 ήχοι είναι αυτοί) μπορεί να μη δώσαμε την απαραίτητη σημασία σε κάποιους που την άξιζαν.

Τρίτη ρητορική ερώτηση. Χρησιμοποιήτε τους apregiators με εξωτερικό sequncer; Χρησιμοποιήτε ένα κανάλι αποκλειστικά για αυτό; Με το εσωτερικό το θεωρω πιο απλό (ναι σε αυτή τη μικρή οθόνη).

Θα χαρώ να ακούσω εμπειρίες πάνω στη χρήση του μηχανήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 67
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Βάλε του ήχους που φτιάχνεις στη User2, καθώς όλοι οι ήχοι εκεί είναι επιλογή από ήχους που υπάρχουν ήδη στις Preset banks. Οι ήχοι στη User1 είναι μοναδικοί και δεν υπάρχουν αλλού.

 

Για τον ήχο του πιάνου εξαρτάται από το κομμάτι. Είναι υποκειμενικό. Πάντως οι bright ήχοι είναι περισσότερο για rock, ενώ για κλασσική μουσική οι mellow ήχοι είναι πιο ταιριαστοί.

 

Για sequencer εγώ χρησιμοιποιώ το Cubase SX3. Αδύνατο να φανταστώ τον εαυτό μου να δουλεύει με ένα onboard sequencer, ότι μάρκα και να είναι το synth.

 

Όσο για το arpeggiator, είτε το συγχρονίζεις με το εξωτερικό sequencer και τρέχει live διαρκώς, ή ακόμα καλύτερα γράφεις το midi output σε ένα κανάλι και το δουλεύεις/τροποποιείς όπως εσύ θέλεις (αντί να στέλνεις trigger notes, στέλνεις όλες τις νότες του pattern και έτσι μπορείς να το ξαναχρησιμοποιήσεις για άλλους ήχους/patterns).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες να δουλέψεις σε Pattern η Song mode υπάρχουν 16 νέες θέσεις μνήμης για κάθε Pattern ή Song. Που σημαίνει βάζεις τον ήχο που θες στο κανάλι μπαίνεις σε edit mode κάνεις τις αλλαγές που θες και κάνεις store. Εμφανίζεται μήνυμα για να επιλέξεις από τις 16 μνήμες. Μετά ο ήχος είναι ανεξάρτητος από Banks και θέσεις των Voices. Επομένως ότι User Voices τα αποθηκεύεις έτσι, για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

 

Η δυνατότητα αυτή είναι μοναδική και την έχει μόνο το MOTIF! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Αγαπητοί φίλοι, έχω στην κατοχή μου το TRITON (classic) καθώς και το Κ2661 και ετοιμάζομαι για την αγορά του MOTIF ES6 (+ PLG-150). Ο σκοπός μου είναι ο φυσικός ήχος στα live. Χωρίς να έχω ψάξει πολύ το Κ2661, θα πω οτι είναι δύσχρηστο και μου έχει τσακίσει τα νεύρα, σε σχέση με το TRITON που οτι φανταστώ το κάνω άμεσα (πχ αλλαγή είδους και ποσότητας reverb σε live). Το πιάνο επίσης του Κ2661 είναι απαράδεχτο (από τη μέση του κλαβιέ προς τα αριστερά) και ακόμη και η πρόσθετη κάρτα πιάνου είναι χάλι. Τα παιδιά του Βon εκ των υστέρων, βεβαίως, μου είπαν οτι δεν έχει καμιά σχέση το πιάνο (ακόμη και το πως ηχεί η κάρτα) με το υπέροχο πιάνο του Κ2600. Θεωρώ επίσης οτι άλλο σκοπό έχει το ένα και άλλο το άλλο όργανο. Στην πράξη, δουλεύοντας στη νύχτα, χρησιμοποιώ κατά 98% το TRITON παίζοντας αρκετά δείγματα της ΑΚΑΙ. Θέλω το ΜΟΤΙF μήπως καταφέρω (+με τη κάρτα) να βγάλω καλύτερο φυσικό ήχο. Το πρόβλημα είναι όμως το πως το MOTIF θα διαβάσει τα δείγματα της ΑΚΑΙ που έχω, αφού δεν έχει θύρα για scsi cd player. Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιο πρόγραμμα για PC που να βοηθήσει να απομονώσω τα δείγματα που με ενδιαφέρουν ώστε να τα βάλω στη smartmedia και απο κει στο MOTIF. Θα παρακαλούσα επίσης για τη γνώμη κάποιου που έχει την PLG-150 και έχει τον ίδιο σκοπό με μένα. Το καλό κλαρίνο (για δημοτικά + σκυλάδικα) καθώς και το βιολί (για νησιώτικα + σκυλάδικα) είναι η ήχοι που χρειάζομαι άμεσα.

Σας ευχαριστώ και συγγνώμη αν σας κούρασα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνωμη, αλλα τα παιδια το Bon ειναι ασχετα. Το πιανο ειναι ακριβως το ιδιο με το Κ2600 και ειδικα αυτο της καρτας, γιατι απλα αυτες οι καρτες ειναι ιδιες για ολα τα kurzweil της σειρας Κ2***.Τωρα το πως ηχει η καρτα,Ελεος.Το Κ2661 ειναι πολυ βελτιωμενο στα περισσοτερα σημεια του σε σχεση με το Κ2600,πως γινεται να ακουγεται χειροτερα ; Τα πιανα της kurzweil ειναι απο τα καλυτερα της πιατσας. Τωρα,σε οτι αφορα την ευχρηστια του οργανου, ειναι θεμα το ποσο θα κατσεις να ασχοληθεις μαζι του. Ξερεται πολλους Ελληνες μουσικους να παιζουν με kurzweil ; Εγω δεν ξερω πολλους. Ο καθενας παιζει με οτι τον βολευει. Το οτι με το triton παιζουν ολοι στα λαικα μαγαζια, σαφως υποβαθμιζει το οργανο στην Ελλαδα(γνωμη μου).

Ευτυχως δεν πηρα το K2661 απο το Bon αλλα απο το Μidi club. Πηγαινεται εκει και μιληστε με τον Ντινο Γεωργουντζο να καταλαβεται τι εστι Kurzweil, πως κατασκευαζεται το οργανο,οι ηχοι του, και ποσο κωλο πρεπει να στρωσεις για να μαθεις αυτο το οργανο και το ποσο θα σε ανταμηψει μετα.

 

Δεν με ενδιαφερει τι αγοραζει,τι υποστηριζει και με τι γουσταρει να παιζει ο καθενας. Ειναι δικαιωμα του. Απλα πριν πουμε καποια πραγματα να μπορουμε να τα τεκμηριωνουμε.Δεν χρειαζεται να το λενε τα παιδια του Bon. Και εγω οταν πηγα να ακουσω το Κ2661 μου ειπαν οτι ειναι το καλυτερο οργανο. Και τι μ'αυτο. Ακουσα,εψαξα και μιλησα με τον πλεον ειδικο σε θεματα kurzweil στην Ελλαδα πριν το αγορασω.

 

Ελπιζω να βοηθησα.

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να φορτώσεις AKAI δείγματα:

 

1. Τοποθετείς RAM PC100 ή PC133 (μνήμες που είχαν τα Pentium II) μέχρι 1 GB σε ζευγάρι (δεν μπορείς να βάλεις ένα μόνο DIMM, θα πρέπει πχ 2x128 ή 2x256).

 

2. Αγοράζεις ένα εξωτερικό USB CD-ROM drive το οποίο το συνδέεις στη USB θύρα του Motif.

 

3. Φορτώνεις τα AKAI CD κατ'ευθείαν από το όργανο χωρίς τη μεσολάβηση PC.

 

Δεν θα συνιστούσα να τα φορτώνεις κάθε φορά από το CD-ROM καθαρά για λόγους ευχρηστίας στη καθημερινή πράξη. Αλλά:

 

1. Αφού τα φορτώσεις στη μνήμη, μπορείς να τα σώσεις στη Smartmedia που δέχεται (μέχρι 128MB - δεν υπάρχουν μεγαλύτερες κάρτες) και που μπορείς να αγοράσεις από παντού.

 

2. Εναλλακτικά, μπορείς να τα σώσεις σε USB stick το οποίο το βάζεις αντί για το CD-ROM και τα φορτώνεις στο εξής από εκεί.

 

Μπορείς έτσι με μία κίνηση να φορτώνεις όλο το setup του οργάνου με μία κίνηση (δείγματα που είναι επιλογή από δίαφορα CD-ROM).

 

Επίσης σημαντικό είναι ότι ο χρόνος φόρτωσης των δειγμάτων στο Motif ES είναι μέχρι 4 φορές πιο γρήγορος από Smartmedia σε σχέση με οποιαδήποτε USB συσκευή (δηλ. φόρτωσε για πρώτη φορά από CD-ROM, αλλά σώσε τα δείγματα σε Smatmedia και φόρτωνέ τα κάθε φορά από εκεί - φορτώνει 110 MB σε 3 λεπτά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω επίσης ότι οι PLG-150 κάρτες δεν έχουν ΚΑΜΙΑ σχέση με φόρτωμα AKAI CD.

 

Για κλαρίνο και βιολί, μόνο η PLG-150-VL (κάρτα επέκατασης με physical modelling ήχους - ουσιαστικά ένα synth) θα μπορούσε να σε ενδιαφέρει σε συνδυασμό με breath controller. Αν και η τεχνική αυτή θέλει δουλειά και δεν είναι εύκολη, βγάζει αποτελέσματα πολύ ανώτερα από οποιοδήποτε sample.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με την κάρτα PLG-150-VL, πρόκειται στην ουσία για τη μηχανή σύνθεσης του Yamaha VL-1, το οποίο θεωρείται ως ένα από τα κορυφαία μηχανήματα για παραγωγή ρεαλιστικών πνευστών και άλλων "περίεργων" φυσικών οργάνων... :wink:

 

Ειδικά με το breath controller, το αποτέλεσμα είναι φανταστικό αλλά όντως χρειάζεται δουλειά...

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σε ολους!(καινουργιος)Το motif es ειναι καταπληκτικο μηχανημα.Σαν workstation κατα την αποψη μου καλυτερο απο το triton.Οσον αφορα τη συγκριση που κανατε με το kurzweil k2661 θεωρω το motif καλυτερο επειδη:

1)512 sample ram vs 128

2)H kurzweil παντα φημιζοτανε για τα εκπληκτικα πιανα αλλα και για τα καλα hammond,το πιανο ομως στο expansion board του motif ειναι εξισου καλο οπως και τα hammond που εχει.

3)Η kurzweil υστερει παρα πολυ στους virtual analog ηχους αντιθετα η yamaha εκτος απο τους πολυ καλους onboard ηχους εχει και τη physical modelling expansion board(δεν ειναι βεβαια ουτε nord lead ουτε virus).

Αυτα παντα κατα την δικη μου ταπεινη αποψη.

Ναστε καλα!

Υ.Γ Μεχρι τον οκτωβριο πιστευω οτι θα το εχω στα χερια μου το motif!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου