Προς το περιεχόμενο

Yamaha MOTIF ES6


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή δεν έχω προλάβει να ψάξω το motif ES6 που έχω στη κατοχή μου εδώ και 'κανα δίμηνο και μου προέκυψε δουλειά, μήπως ξέρετε αν υπάρχει

δυνατότητα να αλλαχθεί ο τύπος και η ποσότητα του βάθους ταυτόχρονα σε όλους τους ήχους; Με μια βιαστική ματιά είδα οτι μάλλον υπάρχει γενικό βάθος, chorus και equilizer (αν κατάλαβα καλά), αλλά δεν ξέρω πως θα αλλάξω το βάθος. Με πιέζει πολύ ο χρόνος και δεν προλαβαίνω να ψάξω το manual.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 67
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σε ποιό mode είσαι; Voice, Pattern, Song?

 

Αν θέλεις να αλλάξεις το βάθος σε έναν ήχο σε Voice mode, τότε πατάς F3 [Effect] και σε βγάζει στην οθόνη των εφφε. Το reverb βρίσκεται τέρμα δεξιά. Βάζεις τον κέρσορα πάνω του και στρέφεις το dial για να διαλέξεις τον τύπο. Κάποιο από τα control σε αυτήν τη σελίδα είναι το Reverb Send όπου κανονίζεις την ποσότητα. Παίξε και με το Reverb Return.

 

Αν είσαι σε Pattern/Song, τότε Mixing-F4 [EF SEND]. H οθόνη γίνεται σαν mixer όπου ρυθμίζεις πόσο εφφέ θα έχει ο κάθε ήχος. Για να αλλάξεις τον τύπο του εφφέ συνολικά σε ένα Pattern/Song, τότε Mixing-F3 [EFFECT].

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ κατάλαβα ότι θέλει σε voice mode, σε ΟΛΟΥΣ τους ήχους του motif (και στους 1700?) να αλλάξει το βάθος.

Το οποίο δε ξέρω πως γίνεται. Να βάλεις γίνεται (Master effect), να βγάλεις όμως?

 

Μπορεί πάλι να μην κατάλαβα καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού σας ευχαριστήσω, θα πω οτι ψάχνω για τη δυνατότητα "γενικού" βάθους στο όργανο. Για το πως γίνονται οι ρυθμίσεις στον κάθε ήχο το βρήκα. Αλλά διαπίστωσα (με βάση το γούστο μου) οτι όλοι οι ήχοι χρειάζονται μια μικρή αύξηση βάθους (για παίξιμο live). Σκέφτηκα λοιπόν, μήπως υπάρχει η δυνατότητα μια γενικής ταυτόχρονης βελτίωσης του βάθους (και αυτό επειδή είδα στο utility την επιλογή chorus, reverb on-off. Μου δώθηκε η εντύπωση οτι είναι "master" reverb και chorus, άρα πιθανόν από κάπου να τροποποιούνται).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ που νόμιζα ότι σε ενοχλούσε το βάθος και ήθελες να το βγάλεις.... ΟΚ το να βάλεις είναι εύκολο. Οπως είπες και εσύ είναι το μαγικό κουμπάκι κάπου αριστερά που γράφει master effect.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει reverb στο Master. Είτε διορθώνεις τους ήχους που χρησιμοποιείς περισσότερο (η καλύτερη λύση), είτε εξωτερικό mixer και reverb unit.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο εχω ψαξει το ΜΟΤΙΦ δε νομιζω να υπαρχει γενικο reverb στο master και να κανεις με ενα κουμπακι ολη αυτη τη δουλεια.

 

Μπορεις ομως να κανεις κατι αλλο. Παρε μια flash card που μπαινει στην οπισθια υποδοχη ( :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: πονηρα μυαλα..) και μαζεψε ολους του ηχους που σου αρεσουν και χρησιμοποιεις στα live σου η οπου αλλου τελος παντων, και αυξησε τους ξεχωριστα το reverb οσο θελεις στο καθενα (προσεχε γιατι ο καθε ηχος ειναι ιδιοτροπος και μπορει να απαιτει διαφορετικο ποσοστο και τυπο βαθους απο εναν αλλο). Τελος αφου θα τους εχεις αποθηκευσει στη user bank πεταξε τους μεσα στη flash card.

 

Ελπιζω να βοηθησα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον τα είπα ανάποδα. :oops:

Μπορείς ν κάνεις BYPASS το εφφέ (INSERTION/SYSTEM) και όχι να προσθέσεις. Τουλάχιστον υπάρχει ένα delay στο MEF κάτι είναι κι αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου