Προς το περιεχόμενο

προτασεις για αγορα ηχειων δαπεδου + ενισχυτη!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

λοιπον ψαχνω ηχεια δαπεδου και κοιταχτε την περιπτωση μου..παιζω τα mp3 απο το pc,συνδεοντας την καρτα ηχου m-audio firewire 410 του pc με εναν φτηνιαρικο ενισχυτη kenwood krf-v5050d που εχω.

 

οποτε θεωρωντας σαν πηγη ηχου την καρτα ηχου του pc,ψαχνω για ηχεια και ενισχυτη!

η απορια μου ειναι:απο την στιγμη που δεν εχω μια καλη πηγη ηχου οπως εναν καλο cd player,ποσο αχρηστη θα ειναι μια αγορα ενος καλου ενισχυτη και 2 καλων ηχειων οσο θα ακουω ετσι μουσικη?

ισως χαζη ερωτηση..αλλα,σαν πηγη ηχου ειναι εστω και λιγο καλο το playstation 3 που εχω?

 

σκοπευω να χαλασω μεχρι 2200€ για ενισχυτη και τα 2 ηχεια..

τι θα μου προτεινατε;

 

ο χωρος που ειμαι ειναι 25 τμ!

 

σημερα μια βολτα απο media markt για να ακουσω κανα ηχειο...

 

απο ολα οσα ειχε εκει μεσα μου αρεσαν πιο πολυ τα canton ergo δεν θυμαμαι ποια(νομιζω αυτα:http://www.canton.de/en-produktdetai...-ergo670dc.htm)ομως...συγκεκριμενα τα δινουν μου ειπε 800€ επειδη καποιο καινουριο βγηκε και αυτα επεσαν απο 1100 περιπου στα 800...μου ειπε μαλιστα οτι δεν τα εχουν καιρο εκει αλλα μολις δυο μερες που τα εχουν βγαλει στην εκθεση...

ηταν πολυ ωραια ηχεια και τα ακουσα με εναν ενιχυτη denon pma 700...

τι γνωμες εχετε γιαυτο το set up?εμενα μου αρεσε αλλα νομιζω οτι δεν ηταν και κατι το φοβερο..απλα καλος ηχος αλλα μεχρις εκει...

 

αλλες προτασεις που ειχα ηταν:

 

ηχεια:

------

>Focal Chorus 816v

>triangle

>yamaha soavo

>Β&W CM1

>AUDIO SPECTRUM XANADU

 

ενισχυτες:

----------

>Yamaha AS1000

>audiocraftworks the scout mk2

 

ευχαριστω πολυ εκ των προτερων για τον χρονο σας!περιμενω καποιες προτασεις για ενισχυτη και ηχεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλησπερα

Τακι με 2200€ στο χερι θα σου ελεγα τα παρακατω

α)ξεχνα τα Mediamark-κωτσοβουλους-κορασιδιδες κλπ και πηγαινε σε ενα ειδικευμενο καταστημα στο Hifi οπου θα σε βοηθησουν και θα σου κανουν και προτασεις

β)Στα παραπανω καταστηματα πιθανως θα βρεις μεταχειρισμενα σε αψογη κατασταση και με εγγυηση  , μην τους γυρνας την πλατη.......

γ) παρε το περιοδικο ΗΧΟΣ , στις πισω σελιδες εχει αναλυτικους καταλογους με

τιμες  (στην αγορα θα τα βρεις φθηνοτερα)  , απλως για να εχεις ενα μπουσουλα 

δ) ενισχυτη να σου προτεινουμε , τα ηχεια ομως ειναι αυστηρα , δικη σου επιλογη . 

 

Προσωπικη μου προταση για ενισχυτη , Musical Fidelity A1  , κατω απο 1000€

 

Να υπολογισεις και ενα (σεβαστο) ποσο για καλωδια ηχειων 

 

....και εδω ειμαστε .....

 

...γηρασκω αει διδασκομενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τακη... παρε την XE και βρισκεις οτι θελεις στην μιση τιμη απο αυτα που εχεις. :)

Τωρα που το θυμηθηκα εχω εαν πολυ καλο ενισχυτη Sansui αν σε ενδιαφερει

σου στελνω pm αγοραζεις και 2 ηχεια και καθαρισες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τάκη καλησπέρα.

 

Τα λεφτά είναι αρκετά και οι επιλογές για ενισχυτή δεκάδες και για ηχεία εκατοντάδες.

Νομίζω ότι αυτά που αναφέρει ο dkall αίναι απολύτως σωστά.

Για να πάω και ένα βήμα παραπέρα, και τα μισά να δώσεις, πάλι καλά θα είσαι αφού δεν πας και για υψηλή πιστότητα καθότι η πηγή σου είναι περιορισμένων δυνατοτήτων.

Θα έλεγα να κάνεις συτό που λέει ο dkall. Οπως και με τα όργανα. Ακούς πριν πάρεις. Και οι Κωτσοβολαίοι δεν νομίζω ότι θα σου δώσουν κάτι καλό.

Η ΧΕ, εκτός και αν γνωρίζεις τι ψάχνεις και τι να προσέξεις κατά την αγορά, αντεδείκνυται.

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις παιδια!

στις επομενες μερες θα παω σε πιο εξειδικευμενα μαγαζια για να ακουσω διαφορα ηχεια...

αλλες προτασεις για ενισχυτη;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

........... ατέλειωτες

 

Musical Fidelity, NAD, Creek, Arcam, Audio Analogue, Vincent, Tsakiridis-Devices (δικά μας παιδιά και η απόλυτη επιλογή σε σχέση κόστος/απόδοση στη λάμπα), Yaqin, , , , , , , ,

 

Θέλεις 2 ή περισσότερα κανάλια;

Θέλεις phono;

Θέλεις λάμπα;

Θέλεις remote;

Τι ηχεία θα οδηγήσεις;

Ti ήχο γυρεύεις (relaxed, τονισμένο στα άκρα)

 

Ασε .........

Είναι σα να ρωτάς στο forum τι κιθάρα να πάρω.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

θεωρωντας σαν πηγη ηχου την καρτα ηχου του pc,ψαχνω για ηχεια και ενισχυτη!

η απορια μου ειναι:απο την στιγμη που δεν εχω μια καλη πηγη ηχου οπως εναν καλο cd player,ποσο αχρηστη θα ειναι μια αγορα ενος καλου ενισχυτη και 2 καλων ηχειων οσο θα ακουω ετσι μουσικη?

ισως χαζη ερωτηση..αλλα,σαν πηγη ηχου ειναι εστω και λιγο καλο το playstation 3 που εχω?

ο χωρος που ειμαι ειναι 25 τμ!

 

 

Φίλε Τάκη, σε περίπτωση που θα κρατήσεις ως πηγή το pc πιστεύω ότι δεν είναι ανάγκη να κάνεις τόσο μεγάλα έξοδα σε ενισχυτή και ηχεία. Ένας στουντιακός ενισχυτής όπως ο ακόλουθος http://www.thomann.de/gr/behringer_a500_studioendstufe.htm

καθώς και ένα ζευγάρι ηχεία όπως τα παρακάτω

http://www.thomann.de/gr/alesis_monitor_one_ii.htm

συν ένα ζευγάρι καλές βάσεις και απλά καλά καλώδια, είναι μια χαρά. Δεν νομίζω ότι μπορείς να έχεις hifi κατασκευή σε αυτά τα χρήματα που να σου δίνει αντίστοιχη ποιότητα για να ευχαριστηθείς την μουσική σου. Σ' αυτό το setup και το playstation επίσης μια χαρά θα είναι.

 

Τώρα βέβαια αν έχεις την διάθεση να αγοράσεις κάτι "χαϊφιντελίδικο" με σκοπό να προσθέτεις συσκευές στο μέλλον ώστε να καταργήσεις το pc, τότε υπάρχει πολύς δρόμος, αρκετή φιλολογία εμποτισμένη με διάφορες ιδεολογικές προσεγγίσεις και γενικά αρκετές μαύρες τρύπες που διψάνε για χρήμα. Αν ακολουθήσεις αυτόν τον δρόμο πρέπει ν' αποφασίσεις τι ακριβώς θέλεις και που σταματάς. Τέλος πάντων, κατά γενική ομολογία πάντα ξεκινάς από τα ηχεία. Εν προκειμένω τσέκαρε αυτά τα ηχεία για να ξεκινήσεις συγκρατημένα και με κάτι καλό και "τίμιο":

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.500524

και στην συνέχεια ρίξε επίσης μια ματιά για κάτι τέτοιο:

http://www.rotel.com/UK/products/ProductDetails.htm?Id=43, γύρω στα 450 ευρώ με έξοδο για οδήγηση τελικού ενισχυτή, ώστε να προσθέσεις αργότερα (αν θελήσεις) ένα μικρό τελικό (RB 06) με σκοπό να διενισχύσεις τα παραπάνω ηχεία. Έτσι έχεις τον ολοκληρωμένο για τις ψηλές και τον τελικό για τις χαμηλές. Με αυτόν τον τρόπο οδήγησης θα έχεις το maximun από τα ηχεία σου. Γι'αυτό όμως θα χρειαστείς και τετρακαλωδίωση...

(Κατά την γνώμη μου η διενίσχυση είναι πολύ ποιο τίμια πρόταση από σημαντικά ακριβότερες "εξωτικές" υλοποιήσεις που χρησιμοποιούν απλή σύνδεση)

Με τα 2000 ευρώ που έβαλες ως όριο με τις παραπάνω "χαιφιντελίδικες" επιλογές παίρνεις διενίσχυση με ισορροπημένο και ντελικάτο ήχο και άριστο έλεγχο χαμηλών, καθώς επίσης σου περισεύουν και χρήματα για να αγοράσεις και ένα "χαιφιντελίδικο" CDP.

Δεν συμπεριλαμβάνω home cinema στις επιλογές γιατί πιστεύω ότι η συγκεκριμένη εφαρμογή είναι οπτικοακουστική και δεν είναι απαραίτητο να επικεντρώνεται τόσο στον ήχο (δηλαδή να ξοδεύεις σημαντικά ποσά) σε απλές σπιτικές υλοποιήσεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bρε παιδιά, αυτά τα διαβάσατε;

 

λοιπον ψαχνω ηχεια δαπεδου και κοιταχτε την περιπτωση μου..παιζω τα mp3 απο το pc,συνδεοντας την καρτα ηχου m-audio firewire 410 του pc με εναν φτηνιαρικο ενισχυτη kenwood krf-v5050d που εχω.

 

οποτε θεωρωντας σαν πηγη ηχου την καρτα ηχου του pc,ψαχνω για ηχεια και ενισχυτη!

η απορια μου ειναι:απο την στιγμη που δεν εχω μια καλη πηγη ηχου οπως εναν καλο cd player,ποσο αχρηστη θα ειναι μια αγορα ενος καλου ενισχυτη και 2 καλων ηχειων οσο θα ακουω ετσι μουσικη?

 

Kαλές όλες οι ανωτέρω προτάσεις και πρόθυμοι οι συνφορουμίτες, αλλά το να ακούς mp3 σε ιδιαίτερα προσεγμένα μηχανήματα (και επίσης, αν και αμελητέο μπροστά στην απόδοση mp3, έχοντας σαν DAC - digital to analog conv. - την κάρτα ήχου σου) είναι πέταμα χρημάτων. Τα μηχανήματα αυτά θα αναδείξουν τη μουσική σου μονάχα αν ακούς κανονικά cd και βινύλια. Αυτή είναι η γνώμη μου και ελπίζω να απαντώ στην αρχική σου ερώτηση. H αναβάθμιση που θα μπορούσε να γίνει έγκειται στα ηχεία.

 

 

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις παιδια!

στις επομενες μερες θα παω σε πιο εξειδικευμενα μαγαζια για να ακουσω διαφορα ηχεια...

αλλες προτασεις για ενισχυτη;

 

 

 

Καλησπερα

Τακη η σειρα που θα ασχοληθεις ειναι  α) ηχειο που η φιλοσοφια του  κατασκευαστη του να ταιριαζει με την δικια σου , για το πως πρεπει να ειναι ο  ηχος ,  φυσικα  πας με τα δικα σου CD και ΟΧΙ  μπ3 

αφου καποια σου κατσουν στο αυτι τοτε β) αναλογα το ηχειο  ξεσκαρταρεις

ενισχυτες (δεν θα παρεις ηχειο 85db με ....λαμπατο ενισχυτη 15w  ;))

....εδω ειμαστε για βοηθεια....

Μικροδιορθωσεις σε συχνοτικες ομαδες γινονται μετα ,με τα καλωδια

Θεωρω αυτονοητο οτι ξερεις και εχεις τον καταλληλο χωρο για την ΣΩΣΤΗ τοποθετηση των ηχειων στον χωρο σου

Μη μπαινεις στο διλλημα ΄αφου παιζω με το PC μηπως να παρω κατι φθηνο...΄

γιατι θα μεινεις στην μετριοτητα , παρε οτι καλυτερο μπορεις , εξαλλου (προβλεψη)  σε μερικους μηνες θα ποσταρεις με θεμα ¨ποιο CD να παρω ?¨  ;D

 

Προσοχη στις δοκιμες .... αλλα μηχανηματα παιρνουμε οταν ακουμε μονο κλασσικη  , αλλα οταν ακουμε μονο rock  και αλλα οταν ακουμε και τα δυο .....

Παιρνεις μαζι σου CD απο ολα τα ειδη που ακους ....

 

...γηρασκω αει διδασκομενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bρε παιδιά, αυτά τα διαβάσατε;

 

Kαλές όλες οι ανωτέρω προτάσεις και πρόθυμοι οι συνφορουμίτες, αλλά το να ακούς mp3 σε ιδιαίτερα προσεγμένα μηχανήματα (και επίσης, αν και αμελητέο μπροστά στην απόδοση mp3, έχοντας σαν DAC - digital to analog conv. - την κάρτα ήχου σου) είναι πέταμα χρημάτων. Τα μηχανήματα αυτά θα αναδείξουν τη μουσική σου μονάχα αν ακούς κανονικά cd και βινύλια. Αυτή είναι η γνώμη μου και ελπίζω να απαντώ στην αρχική σου ερώτηση. H αναβάθμιση που θα μπορούσε να γίνει έγκειται στα ηχεία.

 

 

 

+100000000000000000000000,2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου