Προς το περιεχόμενο

Τα καινούργια Macbook και Macbook Pro!


Holystone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτός ο καρ%^λης ο Jobs, μια ζωή βγάζει αυθαίρετα συμπεράσματα και παίρνει αποφάσεις που αφήνουν τελείως ξεκρέμαστους τους χρήστες των ίδιων του των προϊόντων!

Και το εξωφρενικότερο είναι ότι πάντα ο κόσμος καταπίνει όσα του σερβίρει ο τύπος! Και πιθανώς να γίνει το ίδιο και τώρα, αν και είναι πολύ μεγάλη η χοντράδα που κάνανε. >:(

 

Κάποτε είχα πει που γράφει η apple τους χρήστες της (που όμως τόσο εύκολα τους χρησιμοποιεί για διαφημιστικούς σκοπούς) και κάποιοι έπεσαν να με φάνε. Ε ας το καταπιούν και αυτό ακόμη μια φορά και πάμε γι' άλλα :D

 

Πάντως το κουλό έιναι ότι τώρα που το fw έχει αρχίσει να θεωρείται ως στανταρ και στα laptop, τώρα "κατάλαβε" ο jobs ότι είχε μείνει πίσω σε αυτά τα μηχανήματα, ενώ τόσο καιρό το υπερασπίζονταν σθεναρά (μέχρι πριν 1-2 χρόνια βασικά).

Ε εντάξει, αφού τα δέχονται οι χρήστες του, καλά τους κάνει  ::)

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 187
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλά, το καλύτερο βέβαια είναι ότι υποτίθεται ότι μιλάμε για μια τεράστια εταιρία. Δηλαδή αυτός είναι βλάκας. Πώς σκατά κατάφεραν όλοι οι διευθυντές, σύμβουλοι, boards κλπ κλπ κλπ να συμφωνήσουν σε κάτι τοόσο ηλίθιο;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά θεωρείται κάτι σαν θεός και δεν τον αμφισβητεί κανείς. Βασικά με το ντόρο που έχει δημιουργήσει κι εγώ αν ήμουν στο δ.σ. δεν θα του έφερνα αντίρρηση

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Παιδιά τι λέτε?

Ποιά είναι η αδιανόητη βλακεία/κοτσάνα κλπ? Μήπως έχασα κανένα ποστ?  :)

Εννοείται ότι η επιλογή να μην μπει η firewire στα μικρά ήταν αποτέλεσμα αξιολόγησης του target group των αγοραστών και άλλων στοιχείων της αγοράς:

1. Τι ποσοστό των υποψήφιων αγοραστών macbook ΞΕΡΕΙ τι είναι η firewire και θα την προτιμούσε έναντι μιας USB?

2. Αυτοί οι λίγοι σε τι ποσοστό θα πήγαιναν αυτομάτως στο pro αν τους "έσπρωχναν" προς τα εκεί? Τι ποσοστό αυτών θα ήταν τελικά συγκριτικά ευχαριστημένοι από την επιλογή του pro?

3. Πόσοι πελάτες χάνονται τελικά? Πόσα κερδίζονται από την "περικοπή" της firewire στο μικρό? Μήπως είναι ολοφάνερο ότι κερδίζουν τελικά?

 

Προφανως και τους συνέφερε. (Εκτός αυτού, αν αποδειχθεί λάθος, μπορούν πάντα να το αλλάξουν και να παραστήσουν ότι "αφουγκράζοναι" το κοινό τους).

 

Σκεφτείτε το εξής:

 

Μιλώντας για μένα, έχω σε χρήση 5 MAC:

1. G4 powerbook 15" (προσωπικό laptop)

2. iMac intel (για μουσική)

3. MAC pro (για επαγγελματική χρήση - όχι μουσική)          (ναι, έχω και το 8πύρηνο "θηρίο" 8) με 4GB RAM)

4,5. Δύο macbook 13άρια για επαγγελματική χρήση σε "εξωτερικές" δουλειές (μέτρηση και ανάλυση με USB interface)

 

Τη firewire τη χρησιμοποιώ μόνο στο iMac της μουσικής.

Δηλαδή ακόμα και εμένα (που έχω ολόκληρη μηλιά  ;D) δεν με επηρρεάζει η απόφασή τους. Δηλαδή αν χρειαστώ κι άλλο φορητό μηχανακι .... πάλι το καινούριο macbook  θα πάρω.

 

Αν δεν επηρρεάζει εμένα......(που έχω ολόκληρη μηλιά... α και ένα iPhone  ;D) πόσο επηρρεάζει το μέσο αγοραστή?

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ώωωωωωωωωωωωωωπα, λάθος, λάθος! Νόμιζα ότι δεν είχε ούτε το pro!!!! Αφού το pro έχει (μία, όχι δύο, μόλις το κοίταξα ;)) τότε μου φαίνεται λογική η απόφαση. Άλλωστε το firewire είναι για περιορισμένο αριθμό εφαρμογών στην πράξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παντως πηρα το macbook pro 17'' 2.4 με 2 giga μνημη

1700euro απο τα fnac οποτε σας προτεινω για οσους θελουν να

να παρουν mac να ριξουν μια ματια σε fnac η multirama γιατι οι

τιμες θα πεσουν παρα πολυ και σας λεω οτι το μηχανημα σκοτωνει

και δεν υπαρχει λογος να παρετε τα καινουρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά θεωρείται κάτι σαν θεός και δεν τον αμφισβητεί κανείς. Βασικά με το ντόρο που έχει δημιουργήσει κι εγώ αν ήμουν στο δ.σ. δεν θα του έφερνα αντίρρηση

 

Δεν φτανει που τον απολυσανε μια φορα απο την ιδια του την εταιρεια ? :)

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3. MAC pro (για επαγγελματική χρήση - όχι μουσική)          (ναι, έχω και το 8πύρηνο "θηρίο" 8) με 4GB RAM)

 

Λέγε ΤΩΡΑ που μένεις!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου