Προς το περιεχόμενο

Τα καινούργια Macbook και Macbook Pro!


Holystone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 187
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Να πάρεις Μακ. Να έχεις υπ' όψιν σου ότι θα πρέπει να χρησιμοποιείς μία καλή κάρτα ήχου με σύνδεση USB2. Να του βάλεις 4 GB μνήμη. Να πάρεις το Logic original διότι είναι ένα εκπληκτικό πακέτο.

 

ή

 

Να πάρεις τετραπύρηνο PC. Να του βάλεις 4GB μνήμη. Να του βάλεις Vista Business. Να αγοράσεις το Sonar. Να βάλεις μία καλή κάρτα ήχου με σύνδεση USB2.

 

Και στις δύο περιπτώσεις:

 

- Μπορείς εναλλακτικά να πάρεις το Live.

- Να μην πάρεις κάρτα ήχου firewire (η υπόθεση πάει για βρούβες).

 

Κατά τη γνώμη μου, τα παραπάνω αποτελούν εξίσου έγκυρες λύσεις.

 

Φατσούλες : :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)

 

 

 

Αχ αχ αχ...

 

Απο που να αρχίσω και που να τελειώσω..  :D :D

 

Όπως προείπα σε προηγούμενες σελίδες παίζω με το logic τουτες τις μέρες, εννοείτε και ..το γνωρίζω,δεν μπορώ να έχω εμπεριστατωμένη άποψη αφού δεν το χρησιμοποιώ χρονια όπως άλλοι φίλοι,θα πω όμως την γνώμη μου σύμφωνα με τα απλά κριτήρια που θέτω σε ένα πρόγραμμα με το οποιο θα κάτσω να κάνω χρήση τών ιδεών που μου κατεβαίνουν από τον ουρανό.

 

Μου την έσπασαν τα μεγάλα μενού που κατεβάζει σε κάθε δεξί κλίκ,θα μπορούσαν να ήταν ποιό ουσιαστικά και όχι τόσο χύμα..

Δεύτερον τα ενσωματωμένα plugins δεν μπορούν να συγκριθούν με plugins τύπου imposcar/minimonsta/arturia.minimoog.cv-80 κτλ.απλά έχουν το extra ανάλογο κοστολόγιo.

 

Απο και πέρα το θέμα είναι υποκειμενικό και έχει να κάνει με την αρέσκεια των χρηστών..π.χ. οταν βλέπω το sonar θέλω να το καρπαζώσω,μιλάμε για μια οκταετία τώρα από τις εποχές του Cakewalk.Δεν μου καθόνταν με τίποτα,αντιθέτως τo sx με ενθουσίασε τρελλά,και τώρα πλέον το live ableton έρχεται και κλειδώνει στα δικά μου θέλω..

Αναφέρω αυτούς τους γελοίους αυθορμητισμούς διότι προγράμματα σαν το cubase και το live μου κάνουν απλούστερη την ζωή μιας και υιοθετώ /ταυτίζομαι με την συγκεκριμένη λογική τους,και μάλλον δεν μπορώ να προσαρμοστώ άτυπα με logic και

digital performer,(απορρίπτω κάθε ξανθιά,προτιμώ μεσογειακές μελαχρινές  ;D ;D)

 

Επίσης ένας άλλος παράγοντας αξιολόγησης η χρήσης των συγκεκριμένων προγραμμάτων είναι στο τι θέλουμε να μας κάνουνε,πιο συγκεκριμένα,χρηστης προγράμματος logic αρέσκεται στην συγκεκριμένη πλατφόρμα διότι γραφει κιθάρες φωνές και τύμπανα εύκολα και γρήγορα, ομοίως και οι χρήστες του garageband.

Χρήστες του nuendo αρέσκονται σε αυτό διότι γραφουν και χρησιμοποιούν τις καινοτομίες του εν λόγω,για κινηματογραφική μουσική,*βλέπε dts κτλ. (προσωπικά πιστεύω ότι είναι σοβαρότατο πρόγραμμα για ίσως μεμονωμένους σκοπούς,για τα protools που έψαχνα δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη μιας και δεν κάναν για τα απλοϊκά θέλω μου + ότι θέλει διάβασμα,γνώσεις κτλ)

 

Τρίτον πρόγραμμα τύπου live ableton,τα κάνει όλα γρήγορα και εύκολα,το midi με υπερκαλύπτει,και βάση της συγκεκριμένης λογικής του,τις διαδικασίες που χρησιμοποιεί δηλ.+αυτοματισμοί,ξέρω τι και πως,τώρα,και το υλοποιώ,εξού και η διαχείριση του audio,με ενθουσιάζει τρελα το θέμα διαχείρισης του audio,ομοίως και η αμεσότητα του midi 2 audio (για τα softsynths απο midi part),επίσης με ενθουσίασε το fl που σνόμπαρα, rewire στο live,εκπληκτικά πράγματα..

 

O holystone το live μπορεί να το παίζει και στο macleo..

 

Οποτε υπάρχουν διάφοροι χώροι στα προγράμματα που μπορεί να ενασχοληθεί ο χρηστης...

Tο mac vs pc δεν χρειάζεται να ισχύει,,ένα καλοστημένο μηχάνημα και από τις δυο πλευρές δεν υπάρχει λόγος να βγάλει πρόβλημα,αρκεί να διαλεχτεί το σωστό υλικό όσο αφορά το pc..Μα άψυχα μηχανήματα είναι...

 

Το Τζενάκη και το Ρουλάκη όπως είχε πει φίλος

 

sorry για τα offtopic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- Να μην πάρεις κάρτα ήχου firewire (η υπόθεση πάει για βρούβες).

 

Γιατί να μην πάρει κάρτα firewire?Μήπως κάνεις humor και δεν το έπιασα?

www.myspace.com/subfireband

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να μην πάρει κάρτα firewire?Μήπως κάνεις humor και δεν το έπιασα?

 

Τα περισσότερα PC δεν έχουν καν ενσωματωμένη Firewire. Τα MAC (αρχής γενομένης της αμέσως προηγούμενης γενιάς των iMac) φέρουν το τσιπσετ Agere το οποίο είναι (εν' πολλοίς) ασύμβατο με την πλειοψηφία των καρτών ήχου - η νέα γενιά μηχανημάτων της Apple, επίσης φέρει το προβληματικό τσίπ, ενώ (όπως συζητιέται άλλωστε, στο παρόν thread) υπάρχει μία διαδρομή "εξόδου" της Apple από το να υποστηρίζει το firewire.

 

Τα μόνα Apple που προς το παρόν δεν έχουν το πρόβλημα είναι τα μεγάλα Mac Pro, αλλά κάτι μου λέει ότι σύντομα και αυτό θα αλλάξει.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα περισσότερα PC δεν έχουν καν ενσωματωμένη Firewire. Τα MAC (αρχής γενομένης της αμέσως προηγούμενης γενιάς των iMac) φέρουν το τσιπσετ Agere το οποίο είναι (εν' πολλοίς) ασύμβατο με την πλειοψηφία των καρτών ήχου - η νέα γενιά μηχανημάτων της Apple, επίσης φέρει το προβληματικό τσίπ, ενώ (όπως συζητιέται άλλωστε, στο παρόν thread) υπάρχει μία διαδρομή "εξόδου" της Apple από το να υποστηρίζει το firewire.

 

Τα μόνα Apple που προς το παρόν δεν έχουν το πρόβλημα είναι τα μεγάλα Mac Pro, αλλά κάτι μου λέει ότι σύντομα και αυτό θα αλλάξει.

 

Από αυτή την άποψη συμφωνώ..Εξάλλου έχουμε ξανασυζητήσει ακριβώς αυτό το πρόβλημα και σε άλλο thread!

;)

www.myspace.com/subfireband

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν παίδες,

για να μπορέσω να γίνω και πιο κατανοητός, και για να βοηθηθώ πιστεύω καλύτερα από όλους εσάς που έχετε την διάθεση, να τι ακριβώς έχω στο πίσω μέρος του μυαλού μου :P και δεν μπορώ να πάρω την απόφαση του τι να επιλέξω: (σημ. προς φίλο Wow!  ;))

 

Αγορά καινούργιου υπολογιστή -->

ωραία, αλλά να πάρω κάτι που δεν θα το μετανιώσω, γιατί τα λ7 δεν είναι και για πέταμα!-->

πρόβλημα χώρου (καταργείται το δωμάτιο ως μόνο home studio)-->

άρα, αγορά φορητού-->

ναι, αλλά ποιό;; τα macbook φημίζονται για την σταθερότητά τους σε αντίθεση με τα laptop pc's που είναι ωκεανός η σωστή αγορά--> 

και ποιά κάρτα ήχου;;-->

τα mac κάνουν νερά με τις firewire, μην πάρω κάποια που να μην παίζει >:(-->

οκ, ας περιμένουμε τα καινούργια να δούμε -->

no firewire στα book!-->

εεε, δεν παίζεται όλη η φάση κτλ, κτλ

 

 

Έτσι λοιπόν, μετά από τόσο καιρό, ο γολγοθάς συνεχίζεται, και οι απορίες πάνε κι έρχονται.

 

 

 

ΥΓ.:Βρε, δεν τα παρατάω όλα και να πάω διακοπές με τη γυναίκα μου;;; ;D ;D

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Holystone τι λογισμικό χρησιμοποιείς; (...ή τι σκοπεύεις να χρησιμοποιήσεις; )

 

Νομίζω οτι το software είναι ένας παράγοντας με αυξημένη βαρύτητα στην επιλογή που θα κάνεις.

 

Επίσης αν η φορητότητα δεν είναι απολύτος αναγκαία θα σου πρότεινα μια desktop λύση. Στα ίδια λεφτά παίρνεις ένα αρκετά αποδοτικότερο πακέτο.

 

(PS: To Macbook έχει οθόνη μόλις 13inch. Οπότε υπολόγισε οτι θα χρειαστείς και μια έξτρα οθόνη στο γραφείο σου  ;).)

 

I'll follow the signal to the end...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν παίδες,

για να μπορέσω να γίνω και πιο κατανοητός, και για να βοηθηθώ πιστεύω καλύτερα από όλους εσάς που έχετε την διάθεση, να τι ακριβώς έχω στο πίσω μέρος του μυαλού μου :P και δεν μπορώ να πάρω την απόφαση του τι να επιλέξω: (σημ. προς φίλο Wow!  ;))

 

Αγορά καινούργιου υπολογιστή -->

ωραία, αλλά να πάρω κάτι που δεν θα το μετανιώσω, γιατί τα λ7 δεν είναι και για πέταμα!-->

πρόβλημα χώρου (καταργείται το δωμάτιο ως μόνο home studio)-->

άρα, αγορά φορητού-->

ναι, αλλά ποιό;; τα macbook φημίζονται για την σταθερότητά τους σε αντίθεση με τα laptop pc's που είναι ωκεανός η σωστή αγορά--> 

και ποιά κάρτα ήχου;;-->

τα mac κάνουν νερά με τις firewire, μην πάρω κάποια που να μην παίζει >:(-->

οκ, ας περιμένουμε τα καινούργια να δούμε -->

no firewire στα book!-->

εεε, δεν παίζεται όλη η φάση κτλ, κτλ

 

 

Έτσι λοιπόν, μετά από τόσο καιρό, ο γολγοθάς συνεχίζεται, και οι απορίες πάνε κι έρχονται.

 

 

 

ΥΓ.:Βρε, δεν τα παρατάω όλα και να πάω διακοπές με τη γυναίκα μου;;; ;D ;D

 

 

Άποψη μου -> πήγαινε διακοπές πρώτα με την γυναίκα να σε χαλαρώσει να σε καλμάρει , να δεις και λίγο φύση να καθαρίσει το μυαλό.

 

Και όταν γυρίσεις κάνε αυτό που πραγματικά θές ... αγόρασε ένα μακ.  ;D ;D ;D ;D

 

Aν δεν έχεις μεγάλη πρόθεση να τον μετακινείς συνέχεια πάρε έναν iMAC. Ειδικά με την 23'' οθόνη δεν πιάνεται. Συν οτι ο iMAC είναι upgradable. 

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Holystone τι λογισμικό χρησιμοποιείς; (...ή τι σκοπεύεις να χρησιμοποιήσεις; )

 

Από το 1999 δουλεύω με Cubase (το τότε VST 24, μετά SX, κτλ), οπότε καταλαβαίνεις πως το να αλλάξω πλατφόρμα θα μου είναι λίγο δύσκολο, όχι γιατί δεν θα μπορέσω να συνηθίσω την καινούργια, αλλά γιατί δεν θα μπορέσω να ξεσυνηθίσω την παλιά :D

 

Επίσης αν η φορητότητα δεν είναι απολύτος αναγκαία θα σου πρότεινα μια desktop λύση. Στα ίδια λεφτά παίρνεις ένα αρκετά αποδοτικότερο πακέτο.

 

Το ξέρω φίλε LPF~freQ, αλλά μιας και σε λίγο με την γυναίκα μου σκοπεύουμε να γίνουμε τριπλοί!, για την ώρα η μόνιμη βάση που γράφω μουσική αλλάζει, και γίνεται και portable!

Οπότε, για αρκετό καιρό, ένας φορητός θα έκανε δουλειά...

 

...To Macbook έχει οθόνη μόλις 13inch. Οπότε υπολόγισε οτι θα χρειαστείς και μια έξτρα οθόνη στο γραφείο σου  ;).)

 

Δυστυχώς αυτό είναι ένας ανασταλτικός παράγοντας για τα book, που με κάνει να προσανατολίζομαι προς τα pro (με το ανάλογο κόστος βέβαια...)

Από την άλλη σκέφτομαι πως, αν πάρω τον 13inch, και από δυνατότητες είμαι ευχαριστημένος κτλ, μετά θα είναι πιο εύκολο να τον μετατρέψω σε σταθερό με το λιγότερο κόστος, απλά αγοράζοντας μια TFT οθόνη.

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου