Προς το περιεχόμενο

Τα καινούργια Macbook και Macbook Pro!


Holystone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάμε πάλι

Εγώ απ' την άλλη δεν τον κλείνω ποτέ. Κανέναν από τους τρεις.

 

έχω ανοιχτό (ως γνήσιος Apple user το iPod Touch μου. Εσύ δεν πήρες ακόμα?)

 

Όχι δεν οφείλεις, διότι δεν αντιλαμβάνομαι τη γνώμη σου για τους υπολογιστές ως εξ' ίσου έγκυρη με τη δική μου. Απλά θέλεις να απαντήσεις και σου παρέχεται το δικαίωμα.

Το τι αντιλαμβάνεσαι δεν με αφορά άμεσα. Το να είσαι επαγγελματίας σε ένα χώρο δε σου δίνει εύσχημα αντικειμενικότητας.

Μου παρέχεται το δικαίωμα...από, ποιόν? Ως μέλος του forum ΕΧΩ το δικαίωμα

 

Το να είσαι επαγγελματίας σε ένα χώρο δε σου δίνει εύσχημα αντικειμενικότητας - οι περισσότεροι επαγγελματίες δουλεύουν απλά με αυτό που ξέρουν, ακόμη και όταν (τυχαία, όπως εσύ) πληροφορηθούν ότι υπάρχουν και καλύτερα εργαλεία.

Για το τυχαία όπως εσύ που αναφέρεις...Θεωρώ ότι κάνεις χιούμορ. Συμμετέχω.

 

Θεωρώ ότι κάνεις χιούμορ. Συμμετέχω.

Χαίρομαι γιατί το χρειαζόμαστε

 

Πάμε για τα σκληρά τώρα: οι γραφίστες που κάθονται δίπλα από κάποιον προϊστάμενο που τους δίνει οδηγίες του στυλ "δεν το κάνεις λίίίίίγο πιο πράσινο γιατί δεν μου κάθεται καλά" ΔΕΝ ασκούν κανένα απολύτως δημιουργικό ή καλλιτεχνικό επάγγελμα. Τα ατελιέ γραφικών τεχνών ήταν όντως (κάποτε) γεμάτα με πανάκριβα Μακ για δύο μόνο λόγους α) διότι ο επιχειρηματίας ήταν υπερβολικά άσχετος για να γνωρίζει κάτι καλύτερο και β) δεν έδιναν οι υπάλληλοι μία δεκάρα για το ποια μηχανήματα βρισκόταν μέσα, καθότι αυτοί με άλλα κριτήρια πληρωνόντουσαν.

 

Οι περισσότεροι από αυτούς, όταν ξεκινάνε τη δική τους δουλειά (όπου πληρώνουν οι ίδιοι) αγοράζουν PC και τελειώνει η ιστορία. Εκτός αν νομίζεις ότι οι πωλήσεις των προγραμμάτων της Adobe (στην PC  πλατφόρμα) γίνονται σε τρελούς, επιπόλαιους και ατάλαντους.

 

Όσον αφορά τον κόσμο της μουσικής ΠΟΤΕ των ποτών δεν είχαν σοβαρό μερίδιο τα Mac, στον πολύ κόσμο των ερασιτεχνών μουσικών - καίτοι είχαν ένα προβάδισμα σε αμερικανικά (μόνο) στούντιο που τρέχανε ProTools HD. Έχεις άλλα στοιχεία;

 

Ουδέν σχόλιο, γιατί όπως λές δεν αντιλαμβάνομαι τη γνώμη σου για τις γραφικές τέχνες και όλο τον κλάδο ως εξ' ίσου έγκυρη με τη δική μου. Και δεν χρειάζεται να είμαι Modulator...Προφανώς και έχεις άδικο.

Όσο για τον κόσμο της μουσικής που λές φαντάζομαι ότι είναι τόσο έγκυρο αυτό που λές όσο για τις γραφικές τέχνες...φαντάζομαι επίσης ότι έχεις έρευνες και στοιχεία (και όχι την προσωπική σου άποψη) οπότε πάσο. Με λίγα λόγια έχω τόσα στοιχεία όσα κι εσύ.

 

Η προσπάθεια που κάνεις για να συνδέσεις την επιπολαιότητα του να "εκτίθεται" κανείς με το "δικαίωμα δια να ομιλεί" μου είναι άγνωστη σαν μέλος, σαν modulator και σαν αναγνώστη. Αν τεθεί σαν προϋπόθεση ισότιμης συμμετοχής στη συζήτηση, κατ' αρχήν θα δηλώσω έκπληξη (καθότι δεν συμβαίνει σε κανένα αντίστοιχο φόρουμ), κατά δεύτερον θα αποχωρήσω (πιο κάτω ο λόγος) και κατά τρίτον θα χαρίσω στον yameth μία μεγάλη γομολάστιχα προκειμένου να σβήσει τους ομοίους μου (οπότε θα μείνετε οι ευλογημένοι πενήντα για να μιλάτε μεταξύ σας).

Δεν ξέρω σε τι πραγματικότητα είσαι συνηθισμένος εσύ, αγαπητέ marathon αλλά εγώ δεν έχει χρειαστεί να δείξω βιογραφικό σε κανέναν εδώ και εννέα περίπου χρόνια, για καμία από τις ασχολίες μου, και δε λέω να αλλάξω αντιλήψεις ή προτεραιότητες για να πείσω τους θαμώνες του noiz, οι οποίοι άλλωστε έχουν μερικές χιλιάδες ποστ για να εκτιμήσουν το αν αξίζει η συζήτηση μαζί μου.

Εδώ πραγματικά δεν είχα πρόθεση ούτε να σε θίξω ούτε να σε προσβάλλω ούτε να σε εκβιάσω και λυπάμαι εάν έδωσα τέτοια εντύπωση. Απλά θεωρώ ότι η κριτική μας κάνει καλύτερους και η έκθεση μας διορθώνει (εμένα τουλάχιστον).

Η πραγματικότητα όμως που είμαι συνηθισμένος, είναι ότι κρίνομαι από τα έργα μου και όχι από τα λόγια μου, τόσο απλά.

 

Καλή επιτυχία.

Θέλω να πιστεύω ότι το λές με την καρδιά σου γιατί τη χρειάζομαι. Είναι η δεύτερη φορά που τυπώνω την ίδια κιθάρα γιατί τη προηγούμενη ήταν μαζί καο ο Merfy

 

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 187
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Marathon, δεν πρόκειται για τη γνώμη μου για τον κόσμο των γραφικών τεχνών. Μάλλον προσπέρασες το σχόλιό μου για τις πωλήσεις της Adobe στην πλατόρμα PC, πωλήσεις που έρχονται να ενισχύσουν τη "γνώμη μου", ενώ (αν είχες δίκηο) θα την αποδυνάμωναν. Επίσης, στατιστικές δείχνουν ακριβώς το πόσο και πως αμοίβεται ο μέσος γραφίστας στην Ελλάδα, για πόσες ώρες δουλειάς κλπ που δείχνουν ακριβώς πως μετριέται το καλλιτεχνιλίκι και η δημιουργικότητά του - καλά να είναι οι άνθρωποι, δε λέω, αλλά αν αυτοί χρησιμοποιούσαν Μακ εκ' πεποιθήσεως, αυτό από μόνο του θα ήταν λόγος να τα πετάξουμε από το παράθυρο.

 

(Όλα αυτά, πέρα από το γεγονός ότι τους έχω γνωρίσει πολύ καλά προσωπικά, το οποίο οφείλεται σε παρελθοντική επαγγελματική μου ενασχόληση, άσχετη με τη συζήτηση όμως).

 

Αντίστοιχα, αυτά που λέω για το πόσο έχει (και είχε) χρησιμοποιηθεί ο Mac στο κόσμο της μουσικής, μπορούν να διασταυρωθούν, δεν χρειάζεται να με πιστέψει κανείς.

 

Το σχόλιο μου "τυχαία, όπως εσύ" μπορεί να σου τη σπάει, αλλά είναι απόλυτα ακριβές : ούτε εσύ, ούτε ο kilon, ούτε κανένας άλλος Μακάς σε ολόκληρο το φόρουμ δεν ξέρατε ΤΙΠΟΤΕ για το ασύλληπτης έκτασης και αισχρότητας πρόβλημα με το firewire chipset - έπρεπε να έρθω ΕΓΩ, ο πισάς να το πω, αφού είχε γίνει το σώσε. Απομονωμένοι, εσύ στην Τζι-Πέντε και ο άλλος στην Τίγρικη ευτυχία σας, απλά δεν είχατε σχέση με τις εξελίξεις και (έτσι δεν είναι;) εξακολουθούσατε να προτείνετε Μακ σαν την απόλυτα απροβλημάτιστη λύση για όποιον θέλει να παίζει μουσική (αντί να εγκαθιστά drivers). Έτσι είναι φίλε, πως να το κάνουμε;

 

Όσο για το δικαίωμα, εννοούσα ακριβώς ότι σου παρέχεται από το φόρουμ, όχι από εμένα.

 

Για το σχόλιο περί του ότι κρίνεσαι από τα λόγια σου και όχι από τα έργα σου, εμένα (ειδικά από τότε που παντρεύτηκα) με κρίνουν... και από τα δύο... δεν ξέρω αν συμβαίνει μόνο σε εμένα αυτό ή αν οι άλλοι λέτε ότι μαλακία θέλετε χωρίς να πέφτει παντόφλα :) :)

 

Για τον Μέρφυ, τι να σου πω... γνωστός μακιντοσας και αυτός...

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απολαυστική η συζήτηση μεταξύ των δύο (marathon και eye), πάντα τέτοια! :)

 

Ένα μικρό σχόλιο σαν παρατηρητής μεν, από κοντά δε:

Εμένα μου αρέσουν τα νέα χαρακτηριστικά των Macbooks και τα θεωρώ καλά (αρκετά ουσιώδη δηλαδή) για ένα revamp της σειράς. Αλλά η τιμή τους θυμίζει τις παλιές, κακές τιμολογιακές πολιτικές της Apple και η απουσία του firewire είναι αψυχολόγητη.

 

Άλλο ένα σημείο που θα γίνει ένα σχετικό μπουρδούγιο είναι η επερχόμενη κυκλοφορία laptops με τετραπύρηνους επεξεργαστές. Θέλω να δω αν θα ακολουθήσουν τα Μήλα (με δεδομένες τις θερμοκρασίες που αναπτύσσουν) και πώς θα κινηθεί η αγορά των power users αν τελικά δεν γίνει κάτι τέτοιο. Μετά θα υπάρχει σοβαρό χάσμα σε ωμή δύναμη ανάμεσα σε κορυφαίο Macbook Pro και κορυφαίο laptop. ::)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Άλλο ένα σημείο που θα γίνει ένα σχετικό μπουρδούγιο είναι η επερχόμενη κυκλοφορία laptops με τετραπύρηνους επεξεργαστές. Θέλω να δω αν θα ακολουθήσουν τα Μήλα (με δεδομένες τις θερμοκρασίες που αναπτύσσουν) και πώς θα κινηθεί η αγορά των power users αν τελικά δεν γίνει κάτι τέτοιο. Μετά θα υπάρχει σοβαρό χάσμα σε ωμή δύναμη ανάμεσα σε κορυφαίο Macbook Pro και κορυφαίο laptop. ::)

 

τα pro θα ακολουθήσουν 100% με πρώτο μάλλον το 17άρι. τα απλά macbook θα αργήσουν (λέω εγώ τωρα...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό εδώ σύμφωνα με την τιμολογιακή πολιτική της apple θα έπρεπε να κοστίζει κανένα πεντοχίλιαρο..

 

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.905300

 

Και φοράει και leopard άμα λάχει,και από original cd..

(αγορασμένο)

 

Είμαι καμια βδομάδα με την λεοπάρδαλη και προσπαθώ να καταλάβω τι το καλύτερο έχει από τα xp..

Δεν βρίσκω τίποτα,μάλλον ισχύει το με οποιον δάσκαλο κάτσεις και λοιπά και λοιπά...(οταν ξεκινάς απο τα 9 σου με win 3.1+dos)

 

 

(Πάντως πειραματίζομαι με logic και digital performer)

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε eye αφού σιχαίνεσαι τους mac γιατί τους χρησιμοποιείς? Αν δεν κάνω λάθος είπες ότι ο imac σου είναι ο κύριος σου υπολογιστής. Μια καλή κουβέντα απο το στόμα σου δεν έχω ακούσει για αυτούς τους υπολογιστές.

 

Και στο κάτω κάτω το πιο απλό: Δεν σου κάνει εντύπωση το ότι το πολυσυζητημένο θέμα παγκοσμίως σε φόρουμ κλπ είναι η μετάβαση απο PC σε mac και όχι απο mac σε PC? Γιατί πολύ απλά "once you go mac you never go back"  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ας κρατήσουμε ένα πράγμα κατά νου. Η Apple δεν σχεδίασε το macbook για μουσικούς. Το σχεδίασε για "light" χρήστες / φορητή δουλειά γραφείου, email, internet και τέτοια.

Η απουσία firewire πόρτας είναι μειονέκτημα γι αυτούς που τη χρειάζονται (και πρέπει να πάνε αναγκαστικά στο pro) αλλά ίσως είναι πλεονέκτημα αν δει κανείς το προφίλ του χρήστη που κατά κανόνα θα γοράσει αυτό το μηχανάκι στην Αμερική (και που αυτόν έχουν ως επι το πλείστον στο μυαλό τους οι σχεδιαστές). Προσωπικά έχω ενα προηγούμενο powerbook και έχει 2 θύρες firewire τις οποίες εδώ και 4 χρόνια δεν έχω χρησιμοποιήσει ΠΟΤΕ. Αν μπορούσα να επιλέξω μεταξύ αυτού που έχω και ενός πανομοιότυπου χωρίς τις θύρες + λίγο ελαφρύτερο+λίγο φτηνότερο+ λίγο καλύτερη διάρκεια μπαταρίας..... θα διάλεγα το δεύτερο. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σε όλους.Σχετικά με το πόσο επαγγελματικό είναι το καινούριο Macbook..Στα χαρακτηριστικά είδα καινούρια κάρτα γραφικών και μνήμες ddr3 στα 1066..πράγμα που κάνει τα απλά Macbook πιο προσιτά για εργασία στους γραφίστες..και αν θυμάμαι καλά η Aplle έχει μεγάλο κοινό και εκεί..και μάλιστα μεγάλους επαγγελματίες.

 

Άρα,μήπως να μη κοιτάμε μόνο τη πάρτη μας;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε eye αφού σιχαίνεσαι τους mac γιατί τους χρησιμοποιείς?

 

 

Καλά εγώ ακόμα να το πιστέψω, δεν έχω γελάσει τόσο πολυ στην ζωή μου......  ;D

 

"Δασκαλε που δίδασκες και νόμο δεν εκράτεις"

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σε όλους.Σχετικά με το πόσο επαγγελματικό είναι το καινούριο Macbook..Στα χαρακτηριστικά είδα καινούρια κάρτα γραφικών και μνήμες ddr3 στα 1066..πράγμα που κάνει τα απλά Macbook πιο προσιτά για εργασία στους γραφίστες..και αν θυμάμαι καλά η Aplle έχει μεγάλο κοινό και εκεί..και μάλιστα μεγάλους επαγγελματίες.

 

Άρα,μήπως να μη κοιτάμε μόνο τη πάρτη μας;;;;

 

Δεν πιστεύω ότι τίθεται θέμα του πόσο επαγγελματικό είναι το macbook καθώς τα χαρακτηριστικά του είναι ίδια με αυτά του pro, με εξαίρεση μια επιπρόσθετη κάρτα γραφικών στον pro και τη 15'' οθόνη. Γι΄αυτό και η έλλειψη firewire είναι αδικαιολόγητη. Το ότι σχολιάζουμε μια βλακώδη κίνηση μιας εταιρίας, η οποία χωρίς λόγο εκτοπίζει ένα συγκεκριμένο αγοραστικό κοινό από μια γκάμα προιόντων εφόσον του στερεί τη δυνατότητα να αποκτήσει ένα οικονομικό μοντέλο, δεν σημαίνει ότι κοιτάζουμε μόνο την πάρτη μας. Μια θύρα firewire δεν ανεβάζει το κόστος ενός μηχανήματος, ούτε το βάρος του. Επίσης δεν πιάνει χώρο και για όποιον δεν τη χρησιμοποιεί ο χρόνος ζωής της μπαταρίας είναι ακριβώς ο ίδιος. Πως θα σου φαινόταν αν η BMW αφαιρούσε το cd player απο τα οικονονομικότερα μοντέλα της? Βλακώδες μήπως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου