Προς το περιεχόμενο

Τα καινούργια Macbook και Macbook Pro!


Holystone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ πάλι είμαι φανατικά με ΙBM/ Lenovo. Ειδικά η σειρά Τ είναι σκυλιά του πολέμου.

 

Π.χ μια μέρα σκόνταψα, έφαγα τα μούτρα μου και έπεσα πάνω στο laptop με τον αγκώνα παρακαλώ. Ούτε wrestlemania λαβή να έκανα. Ε, δεν κατάλαβε τίποτα. Μου χει πέσει από παπί (με τη θήκη του βέβαια). Τίποτα. Έχω ρίξει καφέ στο πληκτρολόγιο (γαλλικό μέτριο με λίγο γάλα). Τίποτα.

 

 

Το δουλεύεις 12 ώρες συνέχεια; No prob. Θόρυβος μηδέν. Ζέσταμα μηδέν.

Και....ντα ντααααααααααααααααννννν:

 

Firewire, μηδέν  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 187
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

 

Αυτό είναι το πρώτο σμπαρακουάκ του ποστ σου. Από πού το εκτιμάς αυτό ακριβώς; Ποια είναι η ερασιτεχνική σου σχέση με την μουσική παραγωγή και από πού αντλείς αυτό το εντελώς αυθαίρετο και εσφαλμένο συμπέρασμα;

 

 

Η αξία των εργαλείων είναι αντιστρόφως ανάλογη με την αξία της ανθρώπινης νοημοσύνης. Όταν το ένα ανεβαίνει , το άλλο πέφτει. Αυτό φυσικά δεν είναι αποκλειστικό στην μουσική , συμβαίνει παντού. Το ειρωνικό είναι ότι τα εργαλεία είναι προϊόν της ανθρώπινης νοημοσύνης και όμως είναι η αιτία που αυτή υποβαθμίζεται.

 

Θα συμφωνήσω με τον φίλο marathon …  

 

Όσο για το θέμα της θύρας firewire δεν ξέρω τι γίνεται στα γραφεία της Apples αλλά θα συμφωνήσω ότι είναι μια μεγάλη χαζομάρα. Από όσο ξέρω όμως το firewire όσο και να συζητιέται στο νόιζ και όσο κάποιοι όπως και εγώ το απαιτούν σε έναν υπολογιστή που περηφανεύεται για την χρηστικότητα του    είχε φτάσει πολύ κοντά στο να εγκατελειφθεί  εντελώς από την Apple αρκετές φορές. Τους λόγους δεν τους ξέρω ακριβώς . Ίσως να μην έχει τόσο μεγάλη εμπορική επιτυχία όσο πιστεύουμε.  Πάντως είναι ανορθόδοξη τακτική να «ντύνεις» τον iMAC όχι με μία αλλά με δύο θύρες διαφορετικής ταχύτητας firewire και τον Macbook να τον αφήνεις στα κρύα του λουτρού.

 

Τουλάχιστον για μένα αποτελεί ένα μεγάλο πλην.    

 

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το έχουμε ξαναδεί από την Apple με τα iΒοοκ.

http://images.google.com/imgres?imgurl=http://content.answers.com/main/content/img/CDE/_IBOOK.GIF&imgrefurl=http://www.answers.com/topic/ibook&h=380&w=319&sz=42&hl=el&start=1&um=1&usg=__YcegWjsJswchklOdcPh5R2bKhrM=&tbnid=pWhAkXjgsQItGM:&tbnh=123&tbnw=103&prev=/images%3Fq%3Dibook%26um%3D1%26hl%3Del%26client%3Dsafari%26rls%3Del-gr%26sa%3DN

Δεν είχαν VGA και δεν μπορούσαμε να τα συνδέσουμε με προζέκτορες για παρουσιάσεις. Στα επόμενα μοντέλα το διόρθωσαν

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη θελω να αγορασω ενα macbook,να παρω το προηγουμενο μοντελο που εχει και firewire η να περιμενω μεχρι να βγει firewire στο μεθεπομενο μοντελο?

όποιος μπορεί κάνει, όποιος δεν μπορεί κρίνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη θελω να αγορασω ενα macbook,να παρω το προηγουμενο μοντελο που εχει και firewire η να περιμενω μεχρι να βγει firewire στο μεθεπομενο μοντελο?

 

αν θες την fw να περιμένεις,αλλιώς αν σκέφτεσαι και στο ενδεχόμενο νέας αγοράς,για παράδειγμα την apogee duet(usb) τότε κανένα πρόβλημα..

 

είναι αξιόλογο το ότι η νέα σειρά έχει ανεβάσει το ram bus..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη θελω να αγορασω ενα macbook,να παρω το προηγουμενο μοντελο που εχει και firewire η να περιμενω μεχρι να βγει firewire στο μεθεπομενο μοντελο?

 

Είναι σχεδόν απίθανο να κυκλοφορήσει επόμενο macbook με firewire. Αυτή είναι η απάντηση που δόθηκε σε ένα από τα πολλά e-mail διαμαρτυρίας προς την apple:

http://www.edibleapple.com/steve-jobs-email-response-re-lack-of-firewire-on-macbooks/

 

Απ' ότι φαίνεται οι προθέσεις της εταιρίας είναι ξεκάθαρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι σχεδόν απίθανο να κυκλοφορήσει επόμενο macbook με firewire. Αυτή είναι η απάντηση που δόθηκε σε ένα από τα πολλά e-mail διαμαρτυρίας προς την apple:

http://www.edibleapple.com/steve-jobs-email-response-re-lack-of-firewire-on-macbooks/

 

Απ' ότι φαίνεται οι προθέσεις της εταιρίας είναι ξεκάθαρες.

 

Δυστυχώς το λίνκ σου δεν δουλεύει για μένα αλλά με την βοήθεια του google βρήκα κάτι εναλλακτικό.

 

http://www.appleinsider.com/articles/08/10/16/jobs_responds_to_outrage_over_macbooks_missing_firewire.html

 

Να σημειώσω εδώ ότι πολλές apple φήμες δεν βγαίνουν αληθινές. Από την άλλη μπορεί να έχεις και δίκιο , δεν αποκλείεται η Apple να εγκαταλείψει το firewire για πάντα.

 

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι είμαι φανατικά με ΙBM/ Lenovo. Ειδικά η σειρά Τ είναι σκυλιά του πολέμου.

 

Π.χ μια μέρα σκόνταψα, έφαγα τα μούτρα μου και έπεσα πάνω στο laptop με τον αγκώνα παρακαλώ. Ούτε wrestlemania λαβή να έκανα. Ε, δεν κατάλαβε τίποτα. Μου χει πέσει από παπί (με τη θήκη του βέβαια). Τίποτα. Έχω ρίξει καφέ στο πληκτρολόγιο (γαλλικό μέτριο με λίγο γάλα). Τίποτα.

 

 

Το δουλεύεις 12 ώρες συνέχεια; No prob. Θόρυβος μηδέν. Ζέσταμα μηδέν.

Και....ντα ντααααααααααααααααννννν:

 

Firewire, μηδέν  :P

 

Αν δεν ψόφαγε και η μπαταρία σε ένα χρόνο.............. ούτε 20 λεπτά δεν κρατάει πλέον.. >:( >:( >:( >:( >:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αφορμή τα δύο links που παρατέθηκαν σχετικά με την απάντηση του Jobs, μόνο ένα σχόλιο έχω να κάνω.

 

Αυτός ο καρ%^λης ο Jobs, μια ζωή βγάζει αυθαίρετα συμπεράσματα και παίρνει αποφάσεις που αφήνουν τελείως ξεκρέμαστους τους χρήστες των ίδιων του των προϊόντων!

Και το εξωφρενικότερο είναι ότι πάντα ο κόσμος καταπίνει όσα του σερβίρει ο τύπος! Και πιθανώς να γίνει το ίδιο και τώρα, αν και είναι πολύ μεγάλη η χοντράδα που κάνανε. >:(

 

Υ.Γ. Για φορητό, Toshiba και τα μυαλά στο μπλέντερ ρε! Άντε να βάλω και τα Dell για μπούγιο. ;D

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου