Προς το περιεχόμενο

ARP 2600


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Eξαφανίστηκε μάλλον γιατί το Minimoog είναι πιο compact και πιο φιλικό στο χρήστη (με καλύτερο layout και για χρήση σε λάιβ).

 

Προφανώς και ισχύει αυτό που λέει ο Σπύρος. Απλά να προσθέσω ότι το ARP 2600 είναι κατ' αρχάς ένα semi-modular synthesizer - λίγοι όμως γνώριζαν (από τους υποψήφιους αγοραστές) ότι σε ένα semi-modular synthesizer όταν ΔΕΝ υπάρχουν καλώδια συνδεδεμένα, οι εσωτερικές συνδέσεις είναι normalized με αποτέλεσμα να έχει fixed signal path - όπως το Minimoog. Επιπλέον συνοδευόταν από ξεχωριστό κλαβιέ και φυσικά είναι διαφορετικό να κουβαλάς 2 αντικείμενα στα lives σε αντίθεση με 1 (παρ' όλο που το Minimoog είναι και αυτό βαρύ). Αν κάποιος δεν ήθελε να κουβαλάει το κλαβιέ, θα έπρεπε να οδηγεί το ARP 2600 από ένα sequencer (όπως π.χ. ένα ARP Sequencer) οπότε και πάλι είναι σχετικά άβολο.

 

Ένας λόγος για τον οποίο τα αναλογικά μπήκαν στο ντουλάπι κατά την δεκαετία του 80 είναι ότι στην εν λόγω δεκαετία μεσουρανούσαν τα ψηφιακά και η ευκολία της ύπαρξης "μνήμης". Εν έτει 1989 ένα Minimoog επωλείτο για 150.000 δρχ. ενώ σήμερα ένα Minimoog σε άψογη αισθητική και λειτουργική κατάσταση κοστίζει περίπου 3000 ευρώ. Κάποια όργανα όμως, ακόμη και από την δεκαετία του 1970 ήταν περισσότερο αγαπητά/φημισμένα από κάποια άλλα και αυτό τα βοήθησε να επανέρθουν πιο γρήγορα στο προσκήνιο.

 

Παρ' όλα αυτά η απάντηση της ARP στο Minimoog είναι το Odyssey και όχι το ARP 2600.

 

Αξιζει η αγορα εν ετει 2008 ενος τετοιου μηχανηματος?Καπου ακουσα οτι ειναι δυσκολο και στο service του.

Ευχαριστω για τις απαντησεις.

 

Το αν αξίζει ή όχι είναι παράγοντας πολλών επιμέρους λεπτομερειών. Ένα ARP 2600 πλήρως ανακαινισμένο κοστίζει πέριξ τα 5000 ευρώ. Αν κάποιος έχει πλήρη επίγνωση του τι θέλει να αγοράσει, γιατί θέλει να το αγοράσει, και είναι πρόθυμος να δεχθεί τις ιδιοσυγκρασίες που παρουσιάζουν τα παλιά αναλογικά τότε δεν βλέπω το λόγο γιατί να μην το κάνει. Σε άλλη περίπτωση με 5000 ευρώ, μπορώ προσωπικά να φτιάξω ένα σύστημα με 10x τις δυνατότητες του ARP 2600 και φυσικά πολύ παρεμφερή ήχο. Αναφέρω παρεμφερή ήχο γιατί μεταξύ των διαφόρων εκδόσεων του ARP 2600 αυτό που είναι περισσότερο ποθητό ηχητικά είναι αυτό στο οποίο υπάρχει... το Moog φίλτρο!  :) [Πράγμα φυσικά που οδήγησε στην υποβολή μήνυσης από την Moog στην ARP, η οποία ανταπάντησε πάλι με μήνυση στην Moog για την κλοπή ενός άλλου συστατικού (αν θυμάμαι καλά πρέπει να είναι ένα βοηθητικό κύκλωμα στον exponential converter κ.λ.π. το οποίο παρείχε μεγαλύτερη σταθερότητα) - αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία]. Φυσικά και για τα φίλτρα του ARP 2600 υπάρχουν αντίστοιχα modules αλλά και τόσα άλλα δέλεαρ...

 

Απ' αυτά τα λίγα γίνεται αντιληπτό ότι το service του ARP 2600 δεν είναι καθόλου εύκολη υπόθεση - πρέπει να υπάρχουν τα κατάλληλα υλικά (ίδια ή (αναγκαστικά)παρεμφερή), κατάλληλες γνώσεις, έγκυρα και σωστά schematics, άμεση διαθεσιμότητα (που είναι σχεδόν πλήρως ανέφικτο την σήμερον, κ.λ.π.). Μουσικοί που δεν έχουν χρηματικό πρόβλημα, όπως ο Martin Gore των Depeche Mode που έχει τρία (3), δεν επαφίονται σε ένα ARP 2600 καθότι γενικά μιλώντας και χωρίς να έχουν γίνει προσθετικές/αφαιρετικές κ.λ.π ΔΕΝ είναι ιδιαίτερα αξιόπιστα όργανα.

 

Στην περίπτωση που όλα αυτά είναι καταλυτικός παράγοντας για την μή αγορά ενός ARP 2600, υπάρχουν διάφορα emulations όπως αυτά της Arturia, διάφορα hardware emulations όπως το φίλτρο στο SE Omega 8, και φυσικά υπάρχει το Macbeth M5N το οποίο σχεδιαστικά και οπτικά είναι βασισμένο πάνω στο ARP 2600, ενώ ο ήχος του είναι τελείως vintage (καίτοι νέο) ενώ διαφοροποιείται από τον ήχο των ARP (πάντα κρίνω από samples που έχω ακούσει). Είναι μία ενδιάμεση, ας πούμε, κατάσταση μεταξύ του επιθετικού ήχου που "κόβει" ανετότατα μέσα σε μία μίξη και του ζεστού οργανικού ήχου ενός Minimoog. To site της εταιρείας είναι:

 

www.macbethstudiosystems.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Συμφωνώ με όλα όσα είπε ο Γιάννης... Μονάχα που θυμόμουν ότι το Minimoog είχε πιο "απαλό" ήχο από το 2600, που ήταν πιο "οξύ". Μπορεί να κάνω και λάθος...

 

Με 5000 ευρώ σίγουρα μπορεί κάποιος να φτιάξει σαν custom λύση ένα συνθ παρόμοιας αρχιτεκτονικής (είπαμε "παρόμοιας" - όχι διαφορετικής όπως σύγχρονες κατασκευές από Moog και Dave Smith). Και θα είναι και πολύ πιο σταθερό. Όμως δεν θα έχει αυτό τον αέρα του παρελθόντος - εγώ θα το αγόραζα επειδή το θέλω να είναι γέρικο, παράξενο, πολυκαιρισμένο, με ψυχή, εμπειρίες και προσωπικότητα.

 

Μια παρόμοια μοντέρνα λύση είναι πράγματι αυτό της Macbeth (με πρόλαβες!!!!):

 

M5.jpg

 

 

Σε ψηφιακή (ΜΗ plugin μορφή όμως) υπάρχει και το Sonic Core Prodyssey ΑSB...

 

prodyssey-asb.jpg

 

(σαν σημερινή εκδοχή του Odyssey κι όχι του 2600) ή και το πάμφθηνο Use Audio Plugiator (http://www.use-audio.com/plugiator.htm)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονάχα που θυμόμουν ότι το Minimoog είχε πιο "απαλό" ήχο από το 2600, που ήταν πιο "οξύ".

 

Ακριβώς την ίδια γνώμη έχω κι εγώ. Minimoog πιο ζεστό και ογκώδες, ARP 2600 πιο επιθετικό και "in your face".  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενας φιλος του φορουμ, ο laza πουλουσε το arp odyssey. αν θελεις, μπορεις να του στειλεις μηνυμα να σου πει περισσοτερα για τον ηχο ενος arp. οχι οτι ειναι ιδιος με αυτον του 2600, αλλα οσο να'ναι θα εχουνε πολλα κοινα. ισως το εχει ακομα προς πωληση :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει ένα μαγαζί εδώ που μένω που φέρνει τα Macbeth που προαναφέρθηκαν - κατά πάσα πιθανότητα έχει και το Μ5. Θα περάσω από κει και αν το βρω & το δοκιμάσω, θα σας μεταφέρω μερικές εντυπώσεις...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω παιδια για τις απαντησεις.Καθομαι και μελετω ολα τα στοιχεια που ειπωθηκαν.Επι της ευκαιριας,το arp2600 πουληθηκε στο ebay στις 3300 ευρω απο Δανο μαλιστα αγοραστη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και επειδη χρειαζεται και το γελιο,το εφηβικο μου ειδωλο,ο Ozzy Osbourne προσπαθει να χειριστει το ARP 2600,μαλιστα λεει σε ενα σημειο οτι το χρησιμοποιει 20 χρονια... ;D Απλα ημιθεος!!

 

http://www.youtube.com/watch?v=XIMPmZ0kTro

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φέτος το καλοκαίρι ειχα την μεγάλη τύχη να δοκιμάσω απο κοντά αυτό

το τέρας, και μάλιστα 2 μαζί. Έκανα λοιπόν της διακοπές μου στην Αυστρία

με ενα φίλο και πηγαμε σε ενα meeting με analog synthesizers.

Δέν σας λέω τίποτα αλλο γιαυτό, απλά τσεκάρετε τη σελίδα ....

www.bluesynths.com

Φώτο ακόμα δεν έχουν ανεβάσει του 2008.

Ότι και να πώ θα ειναι λίγο. Ειναι φυσικά πολύ καλύτερο απο το software,

και πολύ καλύτερο αν το ακούσει καποιος απο κοντά, παρά απο youtube κλπ.

Εχει δυο ηχεία μικρά αριστερά-δεξιά και μολις τοποθετηθη το καρφή των

ακουστικών καταργούνται αυτόματα. Τα sliders λόγο παλαιότητας ήταν

λίγο σκληρά, επεισεις κουρδίζετε δύσκολα. Για τον ήχο του δεν θα πω κάτι γιατί

απλά νομίζω οτι ειναι κορυφή και ειναι, απίστευτο. Απο όλα τα synthesizer

που έχω δοκιμάσει βάζω το 2600 με το EMS SYNTHI A στη πρώτη θέση αλλα

φυσικά εξαιρούνται καποια τρελά modular.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και επειδη χρειαζεται και το γελιο,το εφηβικο μου ειδωλο,ο Ozzy Osbourne προσπαθει να χειριστει το ARP 2600,μαλιστα λεει σε ενα σημειο οτι το χρησιμοποιει 20 χρονια... ;D Απλα ημιθεος!!

 

http://www.youtube.com/watch?v=XIMPmZ0kTro

 

Is he stoned or what? :o

R+C

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντόπικ: δύσκολες μέρες στη δουλειά οπότε αν ενδιαφέρεται κάποιος για τις εντυπώσεις από το Macbeth, θα χρειαστεί να περιμένει αρκετά...  :(

 

 

 

 

 

Oφτόπικ:

 

Απο όλα τα synthesizer

που έχω δοκιμάσει βάζω το 2600 με το EMS SYNTHI A στη πρώτη θέση αλλα

φυσικά εξαιρούνται καποια τρελά modular.

 

Aχ, the stuff that dreams are made of...

 

synthiaks.jpg

Mαζί με ένα φλάουτο από λευκόχρυσο, δεν υπάρχει κανένα άλλο μουσικό όργανο που λαχταρώ περισσότερο από ένα παλιό ΑKS.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου