Προς το περιεχόμενο

Πρασσειν Αλογα - ΗΧΑΡΑ η Vigier!?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα παιδια!

 

Ο τιτλος τα λεει ολα!Οποιος ειδε τη σημερινη εκπομπη ισως συμφωνησει μαζι μου (ισως και οχι).Σημερα ακουσα εναν απο τους καλυτερους (ψιλο)overdriven ηχους που εχω ακουσει.Σε καμια περιπτωση δεν θα λεγα οτι ειναι "Fender" αλλα ειχε παρα πολυ καλο "σκασιμο".Αν μαλιστα αναλογιστει κανεις οτι προηρθε απο ενα οργανο με Humbuckers ,Floyd Rose και 24 ταστα , τοτε πιστευω οτι η συγκεκριμμενη κιθαρα ειναι ο ορισμος του allaround οργανου , αφου λογω των τριων παραπανω χαρακτηριστικων θα μπορουσε κανεις να παιξει μεχρι και metal(και παρα πολλοι παιζουν) μ' αυτο.Σαφεστατα πολυ μεγαλο ρολο θα 'παιξε και η κεφαλη Marshall που ειχε το παλικαρι , που ομως δεν ξερω ποιο μοντελο ακριβως ειναι-φανταζομαι καποιο παλιο.

 

Και για να μην παρεξηγηθω..... Ξαναλεω οτι δεν θα μπορουσε ποτε να ακουστει ουτε σαν Fender στα καθαρα ή στα μετρια overdriven blues αλλα ουτε και σαν μια π.χ. ESP ή Jackson στην καφριλα.Αν ομως allaround σημαινει ευρυ φασμα ηχων οτι δηλαδη κανει πολλες "δουλειες" πολυ καλα , τοτε ναι..... η συγκεκριμμενη κιθαρα κανει πολλες "δουλειες" θαυμασια.

 

Προσωπικα μπορω να πω οτι ξεκινω να βαζω λεφτα στην ακρη!

 

Live fast , die ... hard!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δεν το είδα, τσέκαρε την αρχή του 54ου επεισοδίου από εδώ, και πες μας αν είναι η σημερινή εκπομπή (δεν γίνεται να το πάω κατευθείαν στο τέλος να δω ποιοι παίζουν)...

 

Edit1: Μαλακία έγραψα, η τελευταία επομπή που έχει είναι από πριν το καλοκαίρι... ;D Θα μου πεις οι επαναλήψεις πώς θα παιχτούν αν υπάρχουν όλα στο ιντερνέτι; Κάποια στιγμή, πάντως θα την ανεβάσουν στο γιουτούμπι, οπότε θα μπορείς να μας ποστάρεις από κει το σημείο που θες, για να ακούσουμε κι εμείς, που δεν είδαμε την εκπομπή... ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δεν το είδα, τσέκαρε την αρχή του 54ου επεισοδίου από εδώ, και πες μας αν είναι η σημερινή εκπομπή (δεν γίνεται να το πάω κατευθείαν στο τέλος να δω ποιοι παίζουν)...

 

1) αυτή είναι η τελευταία εκπομπή της προηγούμενης σεζόν

2) μπορείς να μετακινηθείς στο χρόνο που θες. Το βίντεο φορτώνει (κάνει buffering) από εκεί που πήγες και "κάτω"... ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Edit2: O Ηλίας πρόλαβε να γράψει πριν κάνω το edit1 στο προηγούμενο ποστ μου... ;D

 

Ηλία το 2) δεν μου δουλεύει, ίσως να φταίει και η σύνδεσή μου... ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρα παιδια!

 

Ο τιτλος τα λεει ολα!Οποιος ειδε τη σημερινη εκπομπη ισως συμφωνησει μαζι μου (ισως και οχι).Σημερα ακουσα εναν απο τους καλυτερους (ψιλο)overdriven ηχους που εχω ακουσει.Σε καμια περιπτωση δεν θα λεγα οτι ειναι "Fender" αλλα ειχε παρα πολυ καλο "σκασιμο".Αν μαλιστα αναλογιστει κανεις οτι προηρθε απο ενα οργανο με Humbuckers ,Floyd Rose και 24 ταστα , τοτε πιστευω οτι η συγκεκριμμενη κιθαρα ειναι ο ορισμος του allaround οργανου , αφου λογω των τριων παραπανω χαρακτηριστικων θα μπορουσε κανεις να παιξει μεχρι και metal(και παρα πολλοι παιζουν) μ' αυτο.Σαφεστατα πολυ μεγαλο ρολο θα 'παιξε και η κεφαλη Marshall που ειχε το παλικαρι , που ομως δεν ξερω ποιο μοντελο ακριβως ειναι-φανταζομαι καποιο παλιο.

 

Και για να μην παρεξηγηθω..... Ξαναλεω οτι δεν θα μπορουσε ποτε να ακουστει ουτε σαν Fender στα καθαρα ή στα μετρια overdriven blues αλλα ουτε και σαν μια π.χ. ESP ή Jackson στην καφριλα.Αν ομως allaround σημαινει ευρυ φασμα ηχων οτι δηλαδη κανει πολλες "δουλειες" πολυ καλα , τοτε ναι..... η συγκεκριμμενη κιθαρα κανει πολλες "δουλειες" θαυμασια.

 

Προσωπικα μπορω να πω οτι ξεκινω να βαζω λεφτα στην ακρη!

 

 

Δεν ξέρω αν η συγκεκριμένη Vigier είναι "ο ορισμός του all-around οργάνου" (κάποιοι θα διαφωνήσουν), ξέρω όμως ότι η Vigier βγάζει από τις καλύτερες κιθάρες στην κατηγορία τους παγκοσμίως σήμερα. Αρκεί να δεις τη μεταπωλητική αξία που διατηρούν, πράγμα σπάνιο για μοντέρνα όργανα, για να καταλάβεις.

 

Επομένως αν για σένα ο ήχος τους είναι αυτό που ζητάς, κοίτα να παίξεις κιόλας με μία (hint: θα πάθεις πλάκα με το action  ;) ) και... καλές οικονομίες!  :)

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επομένως αν για σένα ο ήχος τους είναι αυτό που ζητάς, κοίτα να παίξεις κιόλας με μία (hint: θα πάθεις πλάκα με το action  ;) ) και... καλές οικονομίες!  :)

 

Από αυτό και μόνο άρχισα να υποψιάζομαι για ποια μιλάτε. Μήπως για την Vigier Shawn Lane signature; Mπορώ να σας πω αρκετά για αυτήν... όντως έχει πολύ "ιδιοσυγκρασιακό" σετάπ με ΠΑΡΑ πολύ χαμηλό action και φλατ ταστιέρα, ειδικά για τον Lane που την ήθελε έτσι. Δύσκολη στο παίξιμο, αλλά βοηθάει τους ικανούς να φτάνουν... υπερηχητικές ταχύτητες με την άνεση ενός F16.  ;D

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από αυτό και μόνο άρχισα να υποψιάζομαι για ποια μιλάτε. Μήπως για την Vigier Shawn Lane signature; Mπορώ να σας πω αρκετά για αυτήν... όντως έχει πολύ "ιδιοσυγκρασιακό" σετάπ με ΠΑΡΑ πολύ χαμηλό action και φλατ ταστιέρα, ειδικά για τον Lane που την ήθελε έτσι. Δύσκολη στο παίξιμο, αλλά βοηθάει τους ικανούς να φτάνουν... υπερηχητικές ταχύτητες με την άνεση ενός F16.  ;D

 

Όχι, δε νομίζω να ήταν αυτή, εξάλλου η SL είναι λίγο "ιδιαίτερο" όργανο, πολύ φλατ ταστιέρα, κλπ. Όλες όμως οι Vigier έχουν εξαιρετικά καλοβαλμένα τάστα και είναι τέλεια σεταρισμένες (θυμίζω ότι, από κατασκευής, ΔΕΝ υπάρχει βέργα για ρύθμιση), με πολύ καλό balance στο κράτημα, ιδανικό βάρος κλπ, φαντάσου ο Patrick εγγυάται (!!!!) ένα συγκεκριμένο χαμηλό action στο 12ο τάστο, όπως έρχεται από το εργοστάσιο. Εννοείται χωρίς υποψία τριξιμάτων και λοιπόν παρενεργειών. Η δε κατασκευή του μπράτσου ουσιαστικά εγγυάται μηδενικά dead spots και εξαιρετικό sustain.

 

Είναι αυτό που λέω "κιθάρες-εργαλεία" και αυτό πληρώνεις τελικά. Τέλος η σειρά έχει και κιθάρες χωρίς Floyd Rose ή με τρεις μονούς για παράδειγμα, δεν είναι αποκλειστικά "ροκ κιθάρες" (ό,τι και να σημαίνει αυτό) όπως υποψιάζονται μερικοί. Τα παραπάνω μπορεί να ακούγονται λίγο σαν... διαφημιστικό φυλλάδιο, αλλά το σωστό να λέγεται.  ;)

 

Και για την πληρότητα του thread:

 

http://www.vigierguitars.com/

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι , σιγουρα δεν ηταν η Shawn Lane.

 

Ειχε σιγουρα Floyd και Hum στη Bridge.Για Neck δεν περνω ορκο αλλα νομιζω πως ηταν μονος.Μοιαζει να ηταν η Excalibur Custom HSS δηλαδη...

 

http://www.vigierguitars.com/page/fiche_produit.php?id_prod=228

 

...χωρις να ειμαι 100%.

Live fast , die ... hard!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Επαναφερω το θεμα αφου εστω και (πολυ) καθυστερημενα βρηκα τελικα το βιντεακι.Επιμενω οτι (παντα κατα τη γνωμη μου) η κιθαρα εχει φοβερο ηχο αλλα θα θελα και τη γνωμη σας!

 

 

 

 

Πολυ καλο και το τραγουδακι τους by the way.

Live fast , die ... hard!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου