Προς το περιεχόμενο

TECH 21 INFO PLZ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια παλι εγω.δυο ερωτησεις:διαφορα του ηχου μεταξυ:sansamp gt2 k trademark 10.(λεει οτι ειναι το ιδιο περιπου),ποιο ειναι καλυτερο το gt2 i to ti a.c.?(επιλογες,ηχος και ολα γενικα) και διαωασα οτι δεν ακουγονται καλα(το gt2 βασικα) με emg active μαγνητες.ποια η γνωμη σας?Οποιος γνωστης ας με διαφωτισει παρακαλω!!1

 

 

(3 ερωτησεις τελικα) :lol: :oops: :roll: :D :) :o :oops: :cry:

Let's make some NOIZ !!! (αφου αυτο μπορουμε.....)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αρχή κατέβασε όλα τα samples από το site της tech21 και κρίνε μόνος σου.

Ότι και να σου πούμε εμείς αν δεν το ακούσεις ο ίδιος μην το ψάχνεις...καθένας έχει διαφορετικό γούστο και κριτήρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω δοκιμάσει με EMG αλλά έχω ακούσει το GT2 σε Fender λαμπάτο και τον Trademark και είναι πολλύ κοντά τα αποτελέσματα και πολύ ωραία επίσης για τα γούστα μου....παρεπιμπτόντως η Behringer αντέγραψε -ως συνήθως- ξεδιάντροπα το GT 2 και είναι πολύ κοντά .... και κάνει 34 Ευρώ 8O .

..Τώρα άκου κανένα Tri OD αν μπορείς....(μου άρεσε ακόμα περισσότερο)

endrix was a tweaker...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σου φίλε,

 

Εγώ έχω το tri-ac αρκετά χρόνια και μου αρέσει.

Έχω και το varidrive και είχα κατά καιρούς διάφορα.

 

Μεγάλη ευελιξία, ωραία απόδοση, άψογη κατασκευή.

Για το λόγο ότι σου παρέχει μία μεγάλη γκάμα πολύ καλών ήχων, και τρεις μνήμες το συγκεκριμένο, το χρησιμοποιώ πολύ.

 

Προσαρμόζεται σε πολλά είδη μουσικής χωρίς να είναι λίγο απ'όλα.

Ιδιαίτερα εύκολο στη χρήση. Επίσης, τα EQ του είναι υπέραποτελεσματικά.

 

Ένας επιπλέον λόγος υπέρ του tri-ac είναι ότι ακόμη και κάτω από δύσκολες συνθήκες (έλλειψη χρόνου για ψάξιμο, κακή ηχητική, 'περίεργοι' ενισχυτές, αλλάγές κατά τη διάρκεια του παιξίματος και ότι άλλο μπορεί να συμβεί) με δύο-τρεις ρυθμίσεις είσαι ok.

 

To θέμα του ήχου όμως είναι πολύ υποκειμενικό και εξαρτάται από τον υπόλοιπο εξοπλισμό και φυσικά τις προτιμήσεις σου.

Αυτά που είναι σαφώς υπέρ του, ανεξάρτητα από υποκειμενικά κριτήρια, είναι η μεγάλη ευελιξία και η ποιότητα κατασκευής.

 

Κώστας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας επιπλέον λόγος υπέρ του tri-ac είναι ότι ακόμη και κάτω από δύσκολες συνθήκες (έλλειψη χρόνου για ψάξιμο, κακή ηχητική, 'περίεργοι' ενισχυτές, αλλάγές κατά τη διάρκεια του παιξίματος και ότι άλλο μπορεί να συμβεί) με δύο-τρεις ρυθμίσεις είσαι ok.

 

...πολύ ευστοχη παρατήρηση. Σίγουρα μια απο τις μεγαλύτερες αρετές που μοιράζονται τα πετάλια της οικογένειας αυτής...

endrix was a tweaker...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω το triac .

πολύ καλό σε studio χρήση δηλαδή για αυτό που είναι σχεδιασμένο!!

Μου αρέσει η βρώμα του boogie και τα καθαρά του fender, τον marshallατο ήχο δεν τον χρησιμοποιώ πολύ.

σαν πετάλι εμπρός απο τον ενισχυτή θέλει λιγο ψάξιμο στις εντάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρεπιμπτόντως η Behringer αντέγραψε -ως συνήθως- ξεδιάντροπα το GT 2 και είναι πολύ κοντά .... και κάνει 34 Ευρώ 8O .

 

Έφτασε ένα τέτοιο μαραφέτι στα χέρια μου τις τελευταίες μέρες... αν συμφωνεί ο yameth μπορώ να ανεβάσω ορισμένα samples στα "tests" ώστε να δούμε πόσο "κοντά" είναι με το original.

 

Αρκεί βέβαια να έχουμε και κάποιους ήχους "αναφοράς" από το "πραγματικό"... :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

dienekes εσένα πως σου φάνηκε?Θεωρείς οτι μοιάζει με το αυθεντικό?

 

Δεν έχω γνώμη ακόμα, σημείωσε δε ότι το αυθεντικό το έχω ακούσει μόνο "κονσέρβα" (έχω παίξει βέβαια με τον "αντίστοιχο" ενισχυτή της Tech 21). Και με το "monkey" δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα ακόμα...

 

Έχω κάποιες απόψεις σχετικά με το όλο θέμα του "modelling" αλλά αυτό είναι ένα διαφορετικό thread. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα πάρει ένα behringer gm108 - trademark10 clone.

Δεν είναι τέλειο, κι ίσως δεν είναι ίδιος ο ήχος με το tm10, αλλά είμαι αρκετά ικανοποιημένος. Το μόνο μου παράπονο είναι ότι δεν κατάφερα να χρησιμοποιήσω το headphones out για να ηχογραφίσω στέλνοντάς το σε line in - μάλλον ακόμα και στο 2 βγάζει μεγάλη ένταση, με αποτέλεσμα το wav να ακούγεται χάλια. Ούτε με το φτηνό μικροφωνάκι μου κατάφερα πολλά, αν και όταν ηχογραφούσα την κλασσική κιθάρα κάτι γινόταν. Αν έχετε κάποια ιδέα για αυτό πείτε μου.

 

Ψιλοσκέφτομαι να πάρω κι ένα gt2 clone για να το έχω σαν di καρφί στο line in της κάρτας ήχου. Ελπίζω dienekes να μας στείλεις samples γιατί αν περιμένουμε απ' τη behringer καήκαμε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου