Προς το περιεχόμενο

Ποιόν ενισχυτή (-ες) θα 'θελες να έχεις;


ex-jimmy boy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με το συμπαθιο κιολας οταν εχεις τετοια ενισχυταρα τις αλλες τις μπουρουχες που γραφεις τι τις θελεις?για...βαση??? ;D

 

Μικρό παιδί είμαι θείε SF, να μην κοιτάζω και άλλα παιχνιδάκια;  ;D ;D ;D

 

edit: άλλωστε δεν υπάρχει περίπτωση να τους αγοράσω, εκτός αν κερδίσω το τζόκερ! (κι έχω λεφτά για πέταμα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 68
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Για μπασο βεβαια:

 

1)την κεφαλη Ampeg SVT 3 pro που εχω ;D θα ηθελα να την ταιριαξω με την καμπινα Αmpeg SVT 410 HLF(καποια στιγμη θα γινει,αν βρουμε δικο μας χωρο για προβες)

2)Κεφαλη Mesa/Boogie Big Block 750 με καμπινα Powerhouse 610

3)Combo Mesa/Boogie Walkabout Scout 112

 

Δυστυχως ''ειναι πολλα τα λεφτα Αρη''

Fender Jazz Bass+Spector=bass

Ampeg+Mesa/Boogie=amp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τα χριστούγεννα θα ζητήσω από τον Άγιο Βασίλη έναν Cornford mk50h

εναν Matcless Chieftain

έναν Bad Cat Hot Cat

και έναν Cameron CCV.

Και ένα σπίτι χωρίς γείτονες. :P

Δε ζητάω και πολλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρωτα απο ολα θα ηθελα να εχω ενα χωρο για παιξω αυτο τον ενισχυτη!

 

marshall_hendrix_stack.jpg

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι (δεν χρησιμοποιω πια τον T -REX αλλα ενα JAM & εναν Electro Harmonix Black Finger(tube).

 

Παντα βαζω ελαχιστο compression (περιπου στις 10 η ωρα ,  αν και στον EH που ειναι εντελως βουτυρο βαζω περισσοτερο ) & level στις 2 η ωρα (o T REX εχει πολυ χαμηλη εξοδο οποτε το εβαζα στο full) ωστε να μου δινει ενα ωραιο ΚΑΘΑΡΟ boost ωστε να "χτυπαω" τον πεντακαθαρο ενισχυτη μου με ενα "ανδρικο" σημα στην εισοδο του,αν εχει ATTACK ο κομπρεσσορας το ρυθμιζω ετσι ωστε να "πιανει" ΟΛΟ το σημα απο την αρχη (το βαζω full δηλ.) και ετσι το σημα γινεται πολυ smooth... απο εκει και περα ο καλος (καθαρος ή βρωμικος) ηχος ειναι παιχνιδακι οτιδηποτε εφε και να χρησιμοποιεις ,χρειαζεται ομως ενας καλος ΛΑΜΠΑΤΟΣ και ΠΟΛΥ καθαρος ενισχυτης (με σοβαρο μεγαφωνο οχι ....αδελφιστικα των 15-30 βαττ.... ;D τουλαχιστον 4 φορες μεγαλυτερο απο το rating του ενισχυτη) αν θες να ακολουθησεις αυτη τη "φιλοσοφια" & φυσικα αποκλειστικα MONOI Fender style μαγνητες με χαμηλο output & σχετικα μακρυα απο τις χορδες  (δεν "δουλευει" ουτε με διπλους ουτε με Ρ90 η μεθοδος αυτη)

 

αν ακολουθησεις αυτη την οδο μπορεις να χρησιμοποιεις ενισχυτες με EL84 και να τους ανοιγεις μεχρι το "4" περιπου και ενισχυτες με EL34 & 6L6 & να τους ανοιγεις μεχρι τη μεση (περιπου) και να εχεις πολυ δυνατο , καθαρο και γεματο ηχο ,αν "ανοιξεις" περισσοτερο ο ηχος παει περιπατο (μαζι με τα αυτια σου) επισης με αυτη τη μεθοδο εχεις σχεδον τον ιδιο ποιοτικα ηχο και σε χαμηλες εντασεις γυρω στο "2" σε ενισχυτες με EL84 & στο "2,5-3" σε ενισχυτες με 6L6 & el34. 

 

αυτη η μεθοδος δουλευει καλυτερα με 1Χ12 "μοντερνους" ενισχυτες οι οποιοι εχουν πιο σφικτο και κατευθυντικο ηχο και λιγοτερο καλυτερα με 2Χ12 ή 4Χ12 σετ απς.επισης δεν συμπαθει τα λαμπατα rectifiers ενω "λατρευει" μια low gain pre amp tube (12au7,12at7) στη θεση V1 .

 

Πολύ ενδιαφέρον SF

Τα ίδια μπορούμε να κάνουμε και σε ενισχυτές με ECC83 και EL34?

 

Εγώ έχω αυτόν

 

http://www.thomann.de/gr/marshall_jvm410h.htm

 

παίζω το καθαρό κανάλι με το master 1 στο 4-5, και τα crunch και OD1, OD2 με το master 2 στο 7-8 (αλλά με κατεβασμένα tone και gain των καναλιών..).

 

Παραδόξως το καθαρό κανάλι είναι πολύ καλό, όπως και το crunch, αλλά τα hi gain θα τα θελα λίγο πιο "γεμάτα", αν και έχουν αυτό το "in your face" ήχο των marshall που μου αρέσει. Θα μπορούσα με τον compressor να κανω κάτι γι αυτό?

 

Τέλος, με τον γ@#^&*νο θόρυβο από τους κομπρέσσορες πως την παλεύεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ενδιαφέρον SF

Τα ίδια μπορούμε να κάνουμε και σε ενισχυτές με ECC83 και EL34?

 

Εγώ έχω αυτόν

 

http://www.thomann.de/gr/marshall_jvm410h.htm

 

αν διαβασεις προσεκτικα θα δεις οτι αν παιζεις σε ΚΑΘΑΡΟ καναλι ισχυει για ολους τους τυπους των ενισχυτων (απλα αλλαζουν οι maximum & minimum εντασεις  )

 

παίζω το καθαρό κανάλι με το master 1 στο 4-5, και τα crunch και OD1, OD2 με το master 2 στο 7-8 (αλλά με κατεβασμένα tone και gain των καναλιών..).

 

προσωπικα οταν το καθαρο καναλι εχει master volume το βαζω στο full & κοβω ενταση και gain απο το gain control (δεν εχω βεβαια παιξει ποτε με το Marshall σου για να ξερω αλλα εν πασι περιπτωση συνηθως ετσι βγαινει ο πιο γεματος καθαρος ηχος,εκτος και αν το Master στο full εχει τρομακτικη ενταση)

 

Παραδόξως το καθαρό κανάλι είναι πολύ καλό, όπως και το crunch, αλλά τα hi gain θα τα θελα λίγο πιο "γεμάτα", αν και έχουν αυτό το "in your face" ήχο των marshall που μου αρέσει. Θα μπορούσα με τον compressor να κανω κάτι γι αυτό?

 

αν παιζεις με ΜΟΝΟΥΣ σε στυλ Fender ναι,αν παιζεις με Ρ90 ή με ΔΙΠΛΟΥΣ οχι.

 

Τέλος, με τον γ@#^&*νο θόρυβο από τους κομπρέσσορες πως την παλεύεις?

 

κανενας κομπρεσσορας δεν εχει θορυβο αν δεν βαλεις το sustain (η το compression του) πανω απο τη μεση.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου