Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή μεγαφώνου σε combo & Warmoth μπράτσο.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ανηκω και εγω στο ολοενα και αυξανομενο camp :lol: αυτων που αρχιζουν να πιστευουν οτι τα ξυλα ΔΕΝ παιζουν & τοσο τεραστια σημασια στον ηχο της ηλεκτρικης κιθαρας μια & κατα τη γνωμη μου περισσότερο μετραει το ΒΑΡΟΣ (αρα και το βαρος του μπράτσου,τα ΤΑΣΤΑ του & πανω απο ολα το παχος του..), ή ποιοτητα της κατασκευης & βεβαια πανω απο ΟΛΑ οι μαγνητες & οι γεφυρα.

 

Για αυτο που ειμαι πλεον ΣΙΓΟΥΡΟΣ είναι οτι το ξυλο απο το οποιο ειναι κατασκευασμενη η ΤΑΣΤΙΕΡΑ ΔΕΝ επηρεαζει τον ηχο!(ετσι κι αλλοιώς είναι μονο μια "φλυδα" η οποια εχει επικοληθει σε ενα μπρατσο που ειναι απο maple αρα κατα βαση ολα τα μπρατσα ειναι maple κατα 90%!) (ακομα και επιστημονικα να το δεις το density του rosewood & του maple αλλα & το ειδικο τους βαρος ειναι σχεδον τα ιδια,ενω ολοι ξερουμε οτι την ωρα που παταμε μια χορδη το μερος της που παλεται δεν εχει ΚΑΜΜΙΑ επαφη με το φυλο της ταστιερας αλλα με το ταστο....)

 

Στο συμπερασμα αυτο εχω καταλήξει ΕΜΠΕΙΡΙΚΑ συναρμολογωντας δεκαδες κιθαρες τυπου strat & tele και κανοντας ατελείωτα :lol: πειραματα αλλαγων μπράτσου,μαγνητων,σωματων & hardware...

 

Ετσι καταληγω ΕΓΩ (πολλοι διαφωνουν και βεβαια καλα κάνουν ο καθενας δικαιουται να πιστευει οτι θελει :wink: ) να πιστευω οτι η επιλογη της ταστιερας εχει να κανει με το feel που προτιμαει ο καθενας.

 

Προσωπικα και εγω χρησιμοποιω παντα ΤΟΡ ξυλα στις κιθαρες που φτιαχνω γιατι μου αρεσει η αισθηση τους (& η χλιδη τους) & βεβαια μια και η Warmoth ειναι ισως η τελευταια εταιρια στον πλανητη που προσφερει βραζιλιανικο rosewood χωρις να σε υποχρεωνει να υποθηκευσεις το σπιτι σου παντα επιλεγω αυτο το ξυλο για ταστιερα :wink:

 

Aν προτιμας εβενο προχωρα άφοβα εχω φτιαξει δυο-τρεις strat με εβενο & σκοτωναν (ουτε πολλα πριμα ουτε τιποτα απο αυτες τις μυθολογιες που διαβάζεις...)

 

Θα σου προτεινα επισης να παρεις το ΠΑΧΥΤΕΡΟ δυνατον μπράτσο μια και απο την εμπειρια μου και παλι οι περισσότερες "μαγικες" κιθαρες που εχω παιξει ειχαν παχια μπράστα (το Warmoth BOATNECK ειναι η μεγαλη μου αγάπη...) τα οποια για καποιο λογο τις εκαναν πιο "ζωντανες" & resonant :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ και πάλι για την απάντηση!

 

Τελικά όπως το βλέπω και εγώ μάλλον για όσο καλύτερα ξύλα μπορώ με βλέπω, δηλαδή με Brazilian rosewood και maple... κάτι... (ακόμα στην απόφαση είμαι...) :P , όχι τόσο για τον ήχο (που συμφωνώ ότι ιδιαίτερα η ταστιέρα δεν πρέπει να έχει πάνω από 0.5% :D επιρροή στον γενικό ήχο) άλλα για το feel άλλα και για την εμφάνιση που θέλω να είναι κάτι διαφορετικό από τα κλασικά! Τον έβενο τον φοβάμαι γιατί δεν έχω παίξει ποτέ και δεν ξέρω την αίσθηση που βγάζει, ενώ με rosewood και οι 3 κιθάρες μου έχουν τέτοιο οπότε θα είμαι σε γνώριμα μέρη!

 

Α! οι παραπάνω tele έχουν Brazilian rose? Και το fender λογότυπο είναι από το νετ? Ποσό εύκολο είναι να μπει κάτι τέτοιο? όχι ότι με νοιάζει ιδιαίτερα άλλα έτσι χαβαλές να γίνεται! :D

 

Τώρα για παχύ μπράτσο μάλλον στο κλασικό μπράτσο C shape θα πάω γιατί δεν με βλέπω να τα καταφέρνω με τα πολύ παχιά μπράτσα! Τώρα βέβαια δεν έχω παίξει και με ηλεκτρική με παχύ μπράτσο άλλα όσο να ‘ναι το φοβάμαι!

Marshall JVM410 + 1960 cab, USA Charvel San Dimas 2H

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αριστερη Tele εχει total vintage & η δεξια warmoth construction (με double rod)

 

oντως το double rod ειναι πολυ βαρυ

 

Τι ειναι το rod???? :roll: :?: :oops:

"Simplicity is gold"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

truss rod= βεργα του μπράτσου :wink:

 

σκετο rod στην αμερικανικη slang :?: =αστο καλύτερα δεν γραφεται on line :oops: :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου