Προς το περιεχόμενο

Συνδεση μπασου σε υπολογιστη?


petersp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας everyone! Eχω ενα παλιο ΠιΣι με μα SB Live καρτα ηχου και μεχρι τωρα συνδεα το μπασο ή την κιθαρα στο line in για μελετη ή recording. Εβαλα σημερα ενα πεταλακι equalizer (για να φτιαξω τον ηχο και την ενταση που ηταν χαμηλη) μεταξυ του μπασου και του υπολογιστη και το σημα παραδυναμωσε με αποτελεσμα να παραμορφωνει ασχημα. Αυτα τα Guitar Link (USB interface της Behringer για κιθαρα) κανουν δουλεια ή τζαμπα λεφτα θα δωσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν είχες τσίτα τις ρυθμίσεις στο eq είναι φυσικό να παραμόρφωσε.δεν κατεβαίνε το σήμα εισόδου στην κάρτα απο κάπου?απ το panel της κάρτας πχ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτα τα Guitar Link (USB interface της Behringer για κιθαρα) κανουν δουλεια ή τζαμπα λεφτα θα δωσω?

 

Αυτό το μαραφέτι το έχει κοπελιά μου στο PC της, και αντιμετωπίζει τρελό πρόβλημα latency, με αποτέλεσμα να μην το χρησιμοποιεί πλέον, οπότε αν είναι παλιό το PC σου, δεν θα σου το πρότεινα.

 

Βρες τρόπο να χαμηλώσεις την στάθμη, είτε από το eq, είτε από την είσοδο της κάρτας ήχου, στις ιδιότητες ηχογράφησης:

 

Πήγαινε κάτω δεξιά το ποντίκι και κάνε διπλό κλικ στο μεγαφωνο που βρίσκεται στο tray για να ανοίξεις την <<Ένταση>>, πάτα <<Επιλογές>> και <<Ιδιότητες>>, επέλεξε την κάρτα ήχου σου και πάτα <<Ηχογράφηση>> και μετά ΟΚ.

 

Κατέβασε την στάθμη του Input και δοκίμασε να ηχογραφήσεις.

 

Ελπίζω να βοήθησα.

To keep you is no benefit. To destroy you, no loss

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι σταθμες στο πεταλακι ειναι απολυτως νορμαλ - απλα μου κανει εντυπωση πως με το βαζω το πεταλακι αναμεσα, ακομα και κλειστο, αρχιζει να παραμορφωνει. Σαν να αλλαζει τελειως την αντισταση της εισοδου. Απλα σκεφτομουν να αποφυγω το line in της καρτας και να βρω μια λυση πιο κιθαριστικη, με guitar input οπως εχει αυτο το μαραφετι... BTW η κοπελια σου το πουλαει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..αλλά μπορείς να το βρεις εδώ http://www.thomann.de/gr/behringer_ucg102.htm πολύ φθηνά, αν και γνώμη μου είναι ότι δεν κάνει δουλειά, υπάρχουν πιο συμφέρουσες λύσεις από το συγκεκριμένο προϊόν.

 

 

To keep you is no benefit. To destroy you, no loss

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλυτερα να παρεις ενα podxt.

θεωρω πεταμενα λεφτα τα 100euro για το toneport.

http://www.thomann.de/gr/line6_bass_pod_xt.htm?sid=083109320d62ba341452a47a976d140d

εγω με το pod παντως βρηκα την υγεια μου! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου