Προς το περιεχόμενο

Το πρωτο μου "κιθαριστικο rack" - (g.a.s/fotos/mp3*)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

ωραιο το rack και εξυπνα φτιαγμενο. για τα μεγαφωνα δεν πολυ ξερω για να σου δωσω γνωμη, αλλα στο θεμα midi controller θα σου ελεγα να παρεις κατι με καλη ποιοτητα / σε καλη κατασταση, γιατι απο οτι βλεπω τα χρησιμοποιεις σε δουλεια τα μηχανηματα και ειναι μεγαλη πικρα να σου κολλησει διακοπτακι ενω παιζεις (μου χει τυχει να αλλαξει σε distortion κανα δυο φορες μονο του  :'( :'( )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 91
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

για controller πηρα (2ο χερι σε πολυ καλη τιμη και σχεδον απατητο) το boss gfc-50. προς το παρον μια χαρουλα ειναι . αλλα αν αρχισουν τα "κολπα" θα παω για tech 21 midi moose μαλλον...

 

τωρα περι cab , για να μην λεει κανεις για mesa , ισως να μην κυκλοφορει πολυ στην Ελλαδα...

τι να πω...

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και το εχεις γραψει και πιο πριν, να θυμισω οτι η μαρσαλ ειναι closed back.

 

ναι... εν γνωση μου το εγραψα διοτι η closed back της MESA μου φαινεται οτι θα εχει πολυ κατευθυντικο ηχο...

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μετα απο σκεψη λοιπον , λεω να παρω την παρακατω ''καμπινουλα"

http://www.thomann.de/gr/mesa_boogie_1x12_gitarrenbox.htm

 

ετσι κι αλλιως , εχω βγαλει τον mark iii απο το ''κουφαρι του" και τον εχω τοποθετησει σε μια ξυλινη κατασκευη τυπου head.

οποτε εχει μεινει η μαμησια καμπινα -open back- με το "κενο" που κουμπωνε πανω της ο ενισχυτης. επισης φοραει και το original electrovoice EVM12L.

 

αρα η καμπινα που προαναφερω μου φαινεται σαν η πιο λογικη αγορα, και ετσι:

 

1. θα μπορω να δουλεψω τις 2 καμπινες με τον τελικο του rack μου

 

η

 

2. να εχω την κεφαλη mark iii , με μια η δυο καμπινες mesa.

 

τι λετε λοιπον κυριοι??

 

υ.γ.-->> το κενο που εχει μεινει ανοιχτο απο την αφαιρεση του ενισχυτη στην μαμησια καμπινα , μπορει ανετα να κλεισει με μια περιποιημενη φετουλα κοντραπλακε θαλασσης. οχι μονιμα ομως διοτι αν αλλαξουν τα μυαλα μου  ;D ;D ;D να μπορω να τον "ξαναμεταμορφωσω" σε combo 

 

 

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

ξανα-ματα-ξεθαβοντας ΠΑΛΙ το topic μου , θελω να πω οτι πηρα τελικα την καμπινα της mesa η οποια αξιζει τα λεφτα της μεχρι τελευταιο cent.και απο κατασκευη και απο ηχο , ειμαι ΠΟΛΥ ευχαριστημενος!

 

και προχωρω στο επομενο "παραρτημα"!! ;D ;D

 

μετα απο διαφορες ανταλλαγες "αγαθων" , τα μηχανηματα που διαθετω πλεον (σε μορφη rack) ειναι τα εξης.

 

preamps

 

rockman XPRa preamp

peavey rockmaster

 

multieffects

 

alesis midiverb 4

boss gx-700

rockman stereo chorus (half rack)

audio processors

 

ada - microcab

dbx 266 xl compressor/gate

mc lelland 2x15 stereo eq

 

 

power amp

 

brunetti "rockit" 2x60 (tube/mosfet)

 

cabs

 

2 x mesa boogie - compact 1x12"

 

-------------------------------------------------------------------------------------------

και ερωτω:

 

-με ποια σειρα τα συνδεω , ωστε να μπορω να παιρνω καποιον απο τους 2 προενισχυτες μαζι για εξωτερικες "εργασιες"

 

-ιδεες απο εχοντες rack setups ?

 

-ο peavey rockmaster ειναι tube

  μπορω να οδηγησω την εξοδο του απ ευθειας στο alesis π.χ.??? ?? ??

 

-ποιο μηχανημα μπορει να ειναι τελευταιο πριν τα inputs του power amp? ισως το eq??

 

- λογικα ο compressor θα "μπει" πριν τα multieffects και μετα τα preamps??

 

- μια πιθανη σειρα που εχω σκεφτει ειναι

preamp->dbx->eq->microcab->alesis-> power amp->cabs

 

ετσι περισσευει το gx-700 το οποιο ισως το δουλευω μονο του απ ευθειας στον τελικο σε αλλες περιπτωσεις.

 

your lights plz.... 8)

 

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα εβαλα στο rack τα 3 τελευταια κομματια της αλυσιδας ,

dbx compressor-gate --->>> 2x15 eq--->>> brunetti "rockit" power amp

 

και αρχιζω να πειραματιζομαι με τα υπολοιπα...(rockman XPRa / peavey rockmaster / alesis midiverb 4 / boss gx700 / ADA microcab / rockman stereo chorus

 

μαλις κατασταλλαξω θα δω τι rack case θα παρω...σκεφτομαι για skb x-rack που ειναι και compact διαστασεων.

 

ριξτε καμια ιδεα....

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου