Προς το περιεχόμενο

Το πρωτο μου "κιθαριστικο rack" - (g.a.s/fotos/mp3*)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειδες ο κερατας?

 

Σου λεει "κερναω καφε, ελα στη ζακυνθο" και ετσι την βγαζει παντα τσαμπα.

Δεν ντρεπομαστε λεω γω  ;D ;D :D

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 91
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

...δεν ξερει ομως οτι εγω θα παω συντομα και θα τον κερασει θελει δεν θελει... ;D ;D

 

1. η πιο απλη λυση ειναι ενα καλωδιο σε δυο... η πιο σωστη ειναι splitter με buffer. αν πιανουνε τα χερακια σου εχω βαλει ενα διαγραμματακι http://www.noiz.gr/index.php?topic=167462.10 το οποιο θα σου δουλεψει super

 

2. σαν πολυεφφε βεβαια...

3. μια χαρα θα κανουνε τη δουλεια τους αν και ειναι πολυ ευκολο να φτιαξεις

 

welcome στο μαγικο κοσμο των rack λοιπον....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδες ο κερατας?

 

Σου λεει "κερναω καφε, ελα στη ζακυνθο" και ετσι την βγαζει παντα τσαμπα.

Δεν ντρεπομαστε λεω γω  ;D ;D :D

 

μιλας εσυ που εχεις ηδη κουνελι στιφαδο οταν ερθεις στα μερη μου?

;D ;D ;D

 

 

brain_g:

 

ευχαριστω για τα info. αυριο θα γινει η πρωτη "νυξη". :P

 

 

 

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον.

το gx-700 το ειχα παλιοτερα και το δουλευα με εναν combo peavey 2x12" , καρφωμενο στο "power amp in".

ο peavey αυτος ηταν μοντελο του '82 me 2 scorpion μεγαφωνα και 160 "γεματα" watts (solid state)

τοτε ημουν ικανοποιημενος...

 

''τωρα'' , για μενα , αυτο το μηχανημα αξιζει μονο σαν modulation fx , reverb , delay , κλπ.  για κιθαριστικη παντα χρηση.

εκτος του οτι τα presets του ειναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΑ - οπως και στα περισσοτερα του ειδους του- αυτο που ισχυει ειναι οτι για να βγαλεις τον ηχο που παιρνεις απο την "ακατονομαστη" SE εντος 2 λεπτων , πρεπει να παιδευτεις 10 λεπτα και στο τελος να παρεις "τζιτζικουληδες".

 

παντως για την ιστορια , και για χαρη αυτου του τοπικ , θα το καρφωσω μπροστα απο τον mark iii και θα γραψω κατι για να κρινετε και ιδιοις ωτοις.

 

αυτα... 8)

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχει βεβαια και αλλη μια λυση... πουλας peavey+rockman preamp, alesis, gx, ada, eq και κρατας dbx και brunetti (και καμπινες βεβαια) παιρνεις ενα rocktron gainiac (σκοτωνει για τα λεφτα του) και ενα tc g major/ g force/ g system και ενα furman (οπωσδηποτε!!)  και μια midi πεταλιερα... κοστος πακετου γυρω στα 400-450 ευρω. τα υπολοιπα θα τα δωσεις γυρω στα 250...  τι κερδιζεις? δεν θα χρειαστει να πας σε πιο μεγαλο rack αρα λιγοτερα εξοδα και πιο ευελικτο. συν το γεγονος του οτι δεν θα εχεις μηχανηματα που να μην σε ικανοποιουν στο παραμικρο. τιμιο πακετο με τα ολα του!!!!

 

εγω γιατι μονο καφε και ουτε καν κρεμμυδια απο το στιφαδο? ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχει βεβαια και αλλη μια λυση... πουλας peavey+rockman preamp, alesis, gx, ada, eq και κρατας dbx και brunetti (και καμπινες βεβαια) παιρνεις ενα rocktron gainiac (σκοτωνει για τα λεφτα του) και ενα tc g major/ g force/ g system και ενα furman (οπωσδηποτε!!)  και μια midi πεταλιερα... κοστος πακετου γυρω στα 400-450 ευρω. τα υπολοιπα θα τα δωσεις γυρω στα 250...  τι κερδιζεις? δεν θα χρειαστει να πας σε πιο μεγαλο rack αρα λιγοτερα εξοδα και πιο ευελικτο. συν το γεγονος του οτι δεν θα εχεις μηχανηματα που να μην σε ικανοποιουν στο παραμικρο. τιμιο πακετο με τα ολα του!!!!

 

εγω γιατι μονο καφε και ουτε καν κρεμμυδια απο το στιφαδο? ;D ;D ;D ;D

 

-το rockman ηταν ενας μεγαλος μου ποθος , οντας κολλημενος στα 80ς. δεν θελω να το δωσω. ουτε καν το διανοουμαι.

-το peavey μπορω να το δωσω για ενα ΙΔΙΟ σε καλυτερη κατασταση ομως.

-το ada το εχω για 2 λογους. ειτε για ηχογραφηση connect στην καρτα ηχου (emu 0404) , ειτε για την περιπτωση που "βγαινω" απο PA ηχεια.

-furman εχω ενα μονο και μονο για τα 2 preamps

-το alesis και το eq , δεν με χαλαει να τα δωσω.

 

τωρα για rocktron  , το μοναδικο προιον που ειχα ειναι ενας midi ποδοδιακοπτης απο τον οποιο δεν εμεινα καθολου ευχαριστημενος διοτι "τρελαινοταν" και αλλαζε μονος του patches αλλα και οποτε ηθελε αναβε κι εκλεινε.

απο τοτε εχω σχηματισει πολυ ασχημη εικονα στο μυαλο μου για την εταιρεια αυτη.

 

ως αναφορα την tc electronics , οι γνωμες που εχω διαβασει εδω αλλα και αλλου , διιστανται.

εχω διαβασει για ελαττωματα στην λειτουργια τους , και εχω την εντυπωση , της οχι αξιοπιστης εταιρειας.

 

τι να πιστεψω δεν ξερω.

παντως ειναι δελεαστικοτατη η προταση σου.. :P ::)

 

υ.γ.

εδω το στιφαδο το φτιαχνουμε με σκορδο αντι για κρεμμυδια , και με ντοπιο λαδοτυρι.....μμμμμ.....!!!! ;D ;D

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα κανεις και κρατας τους preamp  ;)

σωστη η σκεψη σου για το ada

 

Και εγω με την σειρα μου θα σου ελεγα να δωσεις gx & alesis και να πας σε καποιο πολυεφφε της tc (rocktron μαλλον επεσες στην περιπτωση γιατι γενικα εχουν αρκετα καλη κατασκευη)

και θα μειωσεις το rack σου κατα 1u και καλυτερο ηχο θα εχεις  ;)

τελος τον brunetti δεν τον εχω ακουσει αλλα ισως να πηγαινες σε καποιο μικρο λαμπατο τελικο (π.χ mesa 20/20)  ;)

-=Dream Within A Dream=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα κανεις και κρατας τους preamp  ;)

σωστη η σκεψη σου για το ada

 

Και εγω με την σειρα μου θα σου ελεγα να δωσεις gx & alesis και να πας σε καποιο πολυεφφε της tc (rocktron μαλλον επεσες στην περιπτωση γιατι γενικα εχουν αρκετα καλη κατασκευη)

και θα μειωσεις το rack σου κατα 1u και καλυτερο ηχο θα εχεις  ;)

τελος τον brunetti δεν τον εχω ακουσει αλλα ισως να πηγαινες σε καποιο μικρο λαμπατο τελικο (π.χ mesa 20/20)  ;)

 

Ετυχε να έχω τον brunetti, και τον mesa 20/20)

Μια χαρά είναι ο brunetti, δεν λέω ότι είναι καλλίτερος  ;) 

Ενα πολύ καλό πολυεφέ είναι το Ensoniq DP-4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλιστα.

και τι προτεινετε απο την tc electronics που να ειναι ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ και "δουλεμενο"??

 

αυτο?

http://www.tcelectronic.com/g-majorfeatures.asp

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου