Προς το περιεχόμενο

Το πρωτο μου "κιθαριστικο rack" - (g.a.s/fotos/mp3*)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

To συγκεκριμενο ειναι πολυ "δουλεμενο" και για μενα προσωπικα, φοβερο για τα χρηματα που κανει!

Οπως θα ξερεις φανταζομαι ηδη, τιθεται ενα θεμα αξιοπιστιας απο αρκετο κοσμο στο ιντερνετ, αλλα ενα χρονο και κατι που το ειχα δεν αντιμετωπισα κατι περιεργο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 91
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ολα τα κιθαριστικα tc σου κανουνε... εξαρταται και τι λεφτα θες να διαθεσεις. μην ξεχνας οτι πολλοι μεγαλοι κιθαριστες που θα μπορουσαν ανετα να εχουνε οτι ζητησουν στα rack τους (χωρις να τους νοιαζει που θα κινηθουνε οικονομικα) επιμενουνε σε αυτα τα μηχανηματα. στη μικρη κατηγορια τιμης (που ειναι και αυτο το tc) ειναι κατι παραπανω απο καλο και αξιοπρεπεστατο. αν ηθελα να εχω δικαιωμα επιλογης  και οχι μονοδρομο θα κοιταζα και rocktron intellifex, η lexicon mx400...  αλλα μαλλον θα με κερδιζε το tc... :P και το g sharp εχει πολυ ωραιο ηχο αλλα περιορισμενες δυνατοτητες... βεβαια η τιμη του (μεταχειρισμενο μονο πλεον) ειναι ακρως δελεαστικη...

 

συντομα θα βαλω φωτο και λεπτομερειες απο το δικο μου rack... γαι τα ματια του κοσμου και μονο... (ναι ειμαι ψωνιο με αυτο τι να κανω???) ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλιστα.

και τι προτεινετε απο την tc electronics που να ειναι ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ και "δουλεμενο"??

 

αυτο?

http://www.tcelectronic.com/g-majorfeatures.asp

οντως τιθεται το θεμα αξιοπιστιας στο μικρο μοντελο της tc

βεβαια εγω ως κατοχος 3 g-major (οχι ταυτοχρονα  ;)) δεν αντιμετωπισα κανενα προβλημα με κανενα απο τα 3

ειναι βεβαια και τι ζητας απο το πολυεφφε

εγω δεν εχω νιωσει την αναγκη για να παω σε καποιο μεγαλυτερο (το μονο που με χαλαει ειναι το chorus αλλα το ελυσα με ξεχωριστο πεταλι) οποτε παραμενω πιστος στο G major  ;)

αμα θελεις περιμενε τωρα που βγαινει το g major 2 να δουμε τι θα λεει  ;)

-=Dream Within A Dream=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι πιστευω οτι την δουλεια που κανεις με την TL δεν θα την κανεις με αυτα τα μαραφετια.

 

(Πρωην κατοχος ενος rack 6U με διαφορους προενισχυτες-εφφε, απο ADA, Rockmaster, Sansamp, SPX90, SPX900, Gmajor, ART, Peavey eq κτλ κτλ κτλ. ΟΛΑ πηραν τον πουλο, εκτος απο τον τελικο Mesa Boogie 50/50 για να τον εχω για την TL)

 

Το Gmajor για μενα ηταν αναξιοπιστο απο αποψη κατασκευης-κουμπιων

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι πιστευω οτι την δουλεια που κανεις με την TL δεν θα την κανεις με αυτα τα μαραφετια

 

κρυβε λογια,κρυβε λογια..... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 g major? δεν εχεις ακουσει το g system μαλλον... να λιποθυμησεις απο τα εφφε και τις δυνατοτητες του...

Ναι 3 αλλα καθε ενα σε διαφορετικο χωροχρονο  :P

οπως ειπα δεν εχω νιωσει ακομα την αναγκη να παω σε κατι μεγαλυτερο

να παιζω κιθαρα θελω οχι να λιποθυμαω  :P

-=Dream Within A Dream=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον κυριοι.

 

σημερα το απογευμα εγινε το πρωτο στησιμο-ακουσμα-αυτοκριτικη.

 

πηγα τα πραγματα σε αλλο χωρο , τα εστησα , και αρχισα τα "συνδεσε-ξεσυνδεσε" / παιξε και φτου κι απο την αρχη.

 

τι εκανα:

 

1.

peavey rockmaster->brunetti power amp-> mesa cabs

μια χαρα. ''ογκος" , ενταση , καθαροτητα και "λαμπιλα"...

 

2.

εν συνεχεια , εχοντας ηδη φτιαξει ενα καλωδιο Υ με 3 μονοφωνικα "καρφια" , παρεμβαλλα αναμεσα στον προενισχυτη και τον τελικο , το alesis midiverb 4. στην αρχη επαιζε μονο το ενα ηχειο ,  αλλα κουνωντας λιγο τα βυσματα , επαιξε στερεο.

χρησιμοποιησα μονο delay και reverb απο το alesis και ακουστηκε εξισου καλα.

 

3.

επειδη ομως μου ελλειπε το chorus , συνδεσα το half rack rockman stereo chorus στο input του peavey.

μονοφωνικα βεβαια , και δεν ακουσα αυτο που περιμενα...

...γι αυτο....

......εβαλα την εξοδο του rockmaster στο input του rockman και την stereo εξοδο του rockman στο alesis και brunetti/cabs

εκει κυριοι "ειδα το φως" !!

το chorus σε ολο του το μεγαλειο. ακριβως οπως το φανταζομουν!!

                              (playloud :thanx man!!!! παω να ταισω τα κουνελια.... ;D ;D ;D ;D)

 

σε καθε μια απο τις παραπανω περιπτωσεις , καταλαβα την οχι και τοσο σημαντικη παρουσια των

dbx 266 και rack eq.

 

4.

αμεσως μετα το σχετικο τσιγαρο/καφε ,

ηρθε η ωρα του rockman preamp XPRa.εκει χρειαστηκε οντως το dbx 266 xl για ενδυναμωση του output , πριν φτασει το σημα στο alesis.

τωρα οσο για το alesis , μου φανηκε οτι ταιριαζει καλυτερα στο rockman preamp παρα στο peavey, και μαλλον ετσι θα μεινει...

 

θα μου λειπει ομως το delay - reverb απο το setup του peavey preamp.

γι αυτο θα δοκιμασω το gx700 αυριο. μονο που δεν ξερω πως να το συνδεσω. θα δοκιμασω το loop....

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

μετα απ ολα αυτα σημερα , θα κουβαλησω μαζι και τον fostex 4 track hdd recorder ωστε να φερω πισω κλιπακια απο τον ηχο που ακουσα κι εγω , ωστε να μου πειτε γνωμες και αποψεις. θα προσπαθησω να μην ηχογραφησω με το κλασσικο 57αρι , αλλα με το ksm27 που εχω ωστε να πιασει τον ηχο και απο τις 2 καμπινες.

α! οι κιθαρες που χρησιμοποιησα ηταν η EJ και η partscaster μου.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

αυτα προς το παρον κυριοι.

;D

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

peavey rockmaster->brunetti power amp-> mesa cabs

μια χαρα. ''ογκος" , ενταση , καθαροτητα και "λαμπιλα"...

 

 

Δίνεις το peavey rockmaster και αγοράζεις το Marshall JMP1.

Θα δεις μεγάλη διαφορά στον ήχο σου  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου