Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια με την μουσική τεχνολογία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Sorry εγώ έτσι το βλέπω. Η μουσική είναι για fun και δημιουργικότητα. Αν κάποιος δεν έχει λεφτα δλδ τι θα κάνει? Είναι καταδικασμένος? Μα τι λες φίλε μου. Με ότι μέσο διαθέτει ο καθένας. ας είναι "αντιδεολογικό".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Sorry εγώ έτσι το βλέπω. Η μουσική είναι για fun και δημιουργικότητα.

 

Για άλλους είναι επάγγελμα και δεν το κάνουν για fun αλλά για βιοποριστικούς λόγους.

 

Αν κάποιος δεν έχει λεφτα δλδ τι θα κάνει? Είναι καταδικασμένος? Μα τι λες φίλε μου. Με ότι μέσο διαθέτει ο καθένας. ας είναι "αντιδεολογικό".

 

Καλά σοβαρά μιλάς; Επειδή δεν έχει λέφτα πρέπει να αρχίσει να κλέβει και να παρανομεί; Και μάλιστα θεωρείς σωστό να του το προτείνεις και μάλιστα ΔΗΜΟΣΙΑ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα συμφννώ με τον ourdarkness.Παρόλο που και εγώ χρησιμοποιώ παράνομα προγράμματα είναι λάθος.Αυτό φίλε που λές είναι σαν να λες.Όλοι έχουν δικαίωμα στη μουσική τότε ας πάμε όλοι έχουμε δεν έχουμε την δυνατότητα να πάρουμε ένα workstasion από ένα μαγαζί με ή χωρίς χρήματα.Έτσι πάει όμως? ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια αλλά ο αρχάριος τώρα δεν δικαιούται τα κορυφαία δείγματα του omnisphere ας πούμε? ;D

Είναι βασικά η απληστία που τρώει τη μουσική στο τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ όλους παιδιά για τον χρόνο σας. Και οι διαφωνίες μέσα στο πρόγραμμα είναι. :)

Δυστυχώς θα λείψω για 4 μέρες λόγω δουλειάς και δεν θα διαβάζω τα νέα. Θα σκέφτομαι όμως όλα αυτά που γράφετε και θα περιμένω και άλλα! :) Αρχίζουν σιγά σιγά όλα να παίρνουν μια σειρά και χαίρομαι πολύ! :) Να είστε όλοι καλά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε, ξεκινα με αυτα να παρεις μια πρωτη ιδεα και μετα θα βρεις την ακρη και θα ξερεισ που να ψαξεις μονος

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Sound_synthesis

 

http://en.wikipedia.org/wiki/MIDI

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Sampler_(musical_instrument)

 

http://en.wikipedia.org/wiki/DJ

mpoyrdes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και καλή εβδομάδα να έχουμε. Έψαξα λίγο για audio και midi interface και πιστεύω να βρω σχετικά γρήγορα άκρη και να αποφασίσω γι αυτά. Ήδη βρήκα και το cubase sx2 (δεν ξέρω αν είναι καλή αυτή η έκδοση για αρχάριο) μαζί με το βιβλίο του και έχω προβληματιστεί πάρα πολύ με την επιλογή του synth. Διάβασα πολλά topics εδώ μέσα σχετικά με επιλογή οργάνων αλλά ειλικρινά πόνεσε το κεφάλι μου.. :) Λογικό βέβαια, γιατί κάποια πράγματα είναι τελείως υποκειμενικά. Πολλές παράμετροι μπαίνουν στη μέση, οικονομικό, προσωπικές επιλογές και προτεραιότητες, αιθητική άποψη, χρησιμότητα κτλ.  Το κακό είναι ότι είμαι πολύ μπερδεμένος καθώς όντας στην αρχή εγώ δεν μπορώ να κρίνω τι μου χρειάζεται τώρα και τι ενδέχεται να μου χρειαστεί αργότερα, τι θα μου λείψει κτλ. Απ'ότι βλέπω πρέπει να περάσω αρκέτες ώρες ψαξίματος και διαβάσματος για να μπορώ να έχω μια στοιχειώδη αντίληψη των πραγμάτων. Αυτό που έχω ήδη δεχτεί είναι ότι σίγουρα η επιλογή του πρώτου μου οργάνου δεν θα είναι 100% επιτυχημένη. Και είναι λογικό. Ελπίζω με την πρώτη αγορά να "ψηθώ", να κερδίσω εμπειρίες ώστε στην επόμενη να ξέρω ακριβώς τι θα ψάχνω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα σου προτεινα για να μην είναι αποτυχημένη όπως λες η πρώτη σου αγορά, πριν καταλήξεις σε κάποιο workstation σύμφωνα με τα γραφόμενα περιοδικών και internet, να κάνεις μια βόλτα από τα μαγαζιά για να τα δεις από κοντά, να καταλάβεις τι δυνατότητες έχει το καθένα και να τα ακούσεις (γιατί γούστα είναι αυτά) και μετά να καταλήξεις ποιο θέλεις (συνήθως KORG, ROLAND, YAMAHA).

Nothing is said that has not been said before...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι θα σου προτεινα να ξεκινισεις απο τα VST instruments και γενικοτερα synths υπο plugin μορφη ωστε να αποκτησεις μια ιδεα για το πως λειτουργουν τα πραγματα και αν ζητας κατι παραπανω μετα περνα και σε hardware υπο τις οδηγειες του προλαλησαντα!

mpoyrdes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου