Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια με την μουσική τεχνολογία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βασικά ρίξε μια ματιά και στα παρακάτω:

http://www.kvraudio.com/

http://www.tweakheadz.com/

http://www.soundonsound.com/forum

 

Επειδή όλοι από κάπου ξεκινήσαμε, πιστεύω πολύ ότι θα σε βοηθήσει να ψαχτείς πρώτα μόνος σου στις σελίδες που σου προτείνω αλλά και σε άλλες που μου διαφεύγουν και μετά να λυθούν επιμέρους απορίες που μπορεί να σου δημιουργηθούν.

Όσο για τα πειρατικά προγράμματα, θα σου πρότεινα να τα αποφύγεις. Όχι τόσο γιατί θα σου προκαλέσουν κάποιο πρόβλημα (που θα σου προκαλέσουν), αλλά γιατί πιστεύω ότι μόνο πληρώνοντας κάτι θα μπεις στη διαδικασία να δεις τι είναι αυτό που χρειάζεσαι. Διαφορετικά θα μπλέξεις σε ένα κάρο άχρηστα για την περίπτωσή σου πράγματα.

 

Αυτά ελπίζω να βοήθησα.

Φιλικά.

Παναγιώτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σας ευχαριστώ και πάλι όλους για τον χρόνο σας. Λοιπόν, διαβάζοντας πολλές φορές τις συμβουλές σας, έχω πάρει μερικές αποφάσεις. Κατ'αρχήν αφήνω στην άκρη προς το παρόν την αναζήτηση οργάνου και αφοσιώνομαι στην μέλετη του cubase και την αναζήτηση και αγορά ηχείων, audio interface και midi interface. Τα vst που υπάρχουν στο forum για download θα με βοηθήσουν καθόλου; Βρήκα από ένα φίλο ένα παλιό αρμόνιο Yamaha που έχει midi in/out και λέω να το χρησιμοποιήσω σαν midi controller. Πώς σας ακούγονται όλα αυτά;..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Πάμε απ'την αρχή.

 

1. εκτώς εαν ΑΓΟΡΑΣΕΣ το Cubase, τσάμπα έκδοση ΔΕΝ υπάρχει. Άρα;

 

Υπάρχει το reaper (www.reaper.fm) το οποίο είναι shareware, χωρίς limits. Άρα είσαι νόμιμος.

 

Δεν χρειάζεσαι το Cubase 4 αν μόλις ξεκινάς, να είμαστε ξεκάθαροι.

 

2. Στο www.kvraudio.com, που σου έδωσε το Link ο αγαπητός Παναγιώτης, έχει 100ες, αν οχι 1000ες σύνθια ΤΣΑΜΠΑ και νόμιμα (freeware τα λεγόμενα). Γιατί έχεις ανάγκη τα ακριβά κλπ;, και οι άλλοι που το λέτε εδω μέσα. Λυπάμαι, αλλά όποιος δεν έχει δεν έχει ανάγκη τα ακριβά προγράμματα. Θές windows? Πάρε Linux, Θες piano? Τράβα στα Sfz2! Θες sequencer? Reaper! Θες Microsoft office? Πάρε open office (που το χρησιμοποιώ και είναι φανταστικό). Θες 3dMax? Πάρε blender.

 

Αν, θες κάτι επαγγελματικό, πιάσει το GPO ($199, λιγότερο απο 150 ευρώ, δεν είναι και δραματική τιμή. Όποιος καπνίζει τα χαλάει σε 1 μήνα αυτά τα λεφτά).

 

Αν θες κάποιο καλό συνθ, ΦΤΙΑΞΕ ΕΝΑ!

 

Δεν υπάρχει δικαιολογία για την πειρατεία σε προγράμματα. Μόνον η απληστία του ανθρώπου.

 

Ε δηλ. αυτή η δουλειά έχει παραγίνει τελικά.

 

3. Το Yamaha, αφού μπορείς να το δοκιμάσει, κάν το. Εγώ, ώς πιανίστας ήθελα σων και καλά κανονικo digital piano, και έτσι πήγα προς τα εκεί. Αλλά μέχρι τα 23 μου ήμουν με ένα αρμόνια Yamaha (PSR 4600). Πάρε και το καλώδιο midi (5-10 ευρώ, δεν έχει στην Ελλάδα;) και δοκίμασε. Δεν χάνεις τίποτα.

 

4. Ότι τσάμπα βρεις, ΔΕΣ, άκουσε, και σκέψου. Υπάρχουν κυριολεκτικά 1000ες Plug-ins. Να τα κατεβάσεις όλα, δεν έχει νόημα. Δες τι θες και πες μας,.

 

Τι στυλ μουσική θες να φτιάξεις; Ανάλογα θα σε καθοδηγήσουμε εμείς.

 

Αν θες, υπάρχουν και διάφορα try out trial versions απο επαγγελματικά προγράμματα, δες κι αυτά. Για ήχους πήγαινε στο www.trysound.com και δες τι υπάρχει και τι γουστάρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα φίλοι μου. Ήδη προμηθεύτηκα ένα midi interface της Ε-ΜU από τον Νάκα και ψάχνω τώρα για κάρτα ήχου και monitors. Σύνδεσα την Κυριακή το αρμόνιο που προανέφερα (ένα PSR-280) και μέσω του cubase πήρα το βάπτισμα του πυρός! :)

Ψιλοχάθηκα είναι η αλήθεια, χρειάζεται πολύ ψάξιμο, αλλά χαίρομαι που μπήκα στο δρόμο.. Κατάλαβα επιτέλους και τι είναι αυτά τα περίφημα VST..  :) Από monitors είδα (στον Νάκα πάντα) ΤANOY και YAMAHA αλλά δεν είχα χρόνο να τα ακούσω. Τα πιο φθηνά βγαίνουν περίπου €300 το ζευγάρι. Είναι αξιόπιστα πιστεύετε σ αυτό το οικονομικό επίπεδο; Πέρασα και δίπλα από το MOTIF XS6 και ζήτησα ακουστικά να το ακούσω λίγο.. Δεν είχα ποτέ επαφή με τέτοιου επιπέδου όργανο και η αλήθεια είναι ότι χάζεψα και το σκέφτομαι ακόμα και τώρα.. Φυσικά δεν έχω ακούσει KORG και ROLAND, αλλά νομίζω ότι θα εντυπωσιαζόμουν το ίδιο σάν αρχάριος σε τέτοιους ήχους..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα φίλοι μου.

 

Καλησπέραν.

 

Ήδη προμηθεύτηκα ένα midi interface της Ε-ΜU από τον Νάκα και ψάχνω τώρα για κάρτα ήχου και monitors.

 

Καλορίζικο.

 

Ψιλοχάθηκα είναι η αλήθεια, χρειάζεται πολύ ψάξιμο, αλλά χαίρομαι που μπήκα στο δρόμο.. Κατάλαβα επιτέλους και τι είναι αυτά τα περίφημα VST..  :)

 

Λογικό είναι...  :)

Είναι αξιόπιστα πιστεύετε σ αυτό το οικονομικό επίπεδο;

 

Όχι.  :)

 

Πέρασα και δίπλα από το MOTIF XS6 και ζήτησα ακουστικά να το ακούσω λίγο.. Δεν είχα ποτέ επαφή με τέτοιου επιπέδου όργανο και η αλήθεια είναι ότι χάζεψα και το σκέφτομαι ακόμα και τώρα.. Φυσικά δεν έχω ακούσει KORG και ROLAND, αλλά νομίζω ότι θα εντυπωσιαζόμουν το ίδιο σάν αρχάριος σε τέτοιους ήχους..

 

Κάποια στιγμή (ελπίζω γρήγορα) θα αποκτήσεις ένα τέτοιο hardware workstation ή synthesizer... ;)

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ ευχαριστώ φίλε OurDarkness για την -πάντοτε- άμεση απάντηση. Με προβλημάτισες λίγο όσον αφορά τα ηχεία.. Νόμιζα ότι με 300-350€ θα βολευόμουν για το επίπεδο που βρίσκομαι. Σε τι τιμή πρέπει να κινηθώ για να βρω αξιοπρεπή monitors; Υ.Γ.: Ευχαριστώ για την ευχή σου στο τέλος..  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο OurDarkness ως σωστότατος γνώστης και επαγγελματίας θα σε ρίξει στα βαθιά ((μην αλλάζεις μετά από τρία χρονια monitors)),ωστόσο πες μας το budget που μπορείς να διαθέσεις ώστε να σου προταθούν οι καλύτερες λύσεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με προβλημάτισες λίγο όσον αφορά τα ηχεία.. Νόμιζα ότι με 300-350€ θα βολευόμουν για το επίπεδο που βρίσκομαι. Σε τι τιμή πρέπει να κινηθώ για να βρω αξιοπρεπή monitors;

 

Για 300-350 ευρώ και κυρίως για το επίπεδο που βρίσκεσαι τώρα είναι ok. Φαντάζομαι όμως ότι σε αυτό το επίπεδο όμως δεν θα μείνεις για καιρό από την στιγμή που προσανατολίζεσαι σε πιο καλά μηχανήματα. Έτσι δεν είναι;

 

Τα ηχεία γενικά τα έχουν παραμελημένα πάρα πολλοί - δεν ξέρω γιατί... - ίσως γιατί δεν είναι τόσο cool όσο ένα μουσικό όργανο αυτό καθ' αυτό. Στην αγορά θα βρεις διάφορα ηχεία (και μάλιστα ακριβά) τα οποία είναι πολύ καλά για δεδομένο χώρο ή για δεδομένη ηχητική απόκριση. Πολλές μίξεις θα ακούγονται μια χαρά στο studio και συ θα είσαι κατευχαριστημένος π.χ. από το αδυσώπητο bass που βγάζουν αλλά το πρόβλημα όλων αυτών των ηχείων είναι ότι δεν μεταφράζονται. Στο αυτοκίνητο π.χ. δεν θα ακούγεται σωστά, το έχω διαπιστώσει κι εγώ ο ίδιος με τα Mackie HR-824 που έχω. Σε γενικές γραμμές είναι πολύ καλά ηχεία αλλά δεν μεταφράζονται παντού, και αυτό αποτελεί πρόβλημα σε πιο επαγγελματικό επίπεδο ή ακόμη και για αυτούς που δεν είναι επαγγελματίες αλλά προσέχουν πολύ την δουλειά τους. Προφανώς η λύση είναι να διορθωθεί η μίξη ξανά λαμβάνοντας υπόψη το πρόβλημα αλλά αυτό θέλει χρόνο και σε επαγγελματικό επίπεδο αυτό μεταφράζεται (πάλι) ως χρήμα.

 

Εν τω καιρώ θα διαπιστώσεις τα υπέρ και τα κατά των ηχείων που θα αγοράσεις και θα τα μάθεις με συνέπεια να προσαρμόζεις τις μίξεις ανάλογα. Το πόσο καιρό θα σου πάρει φυσικά εξαρτάται και από την ποιότητα του ηχείου - άρα και τα χρήματά του.

 

Υ.Γ.: Ευχαριστώ για την ευχή σου στο τέλος..  ;)

 

Με τις ευλογίες μου.  :) ;)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου